Bartek9191

Pierwszy raz kiszonka

Polecane posty

Bartek9191    0

Witam panowie. Chciałbym w tym roku zrobić kiszonkę z kukurydzy na obszarze 50 arów dla 5 sztuk bydła trochę mlecznego trochę mięsnego.Kiszonkę będę robić pierwszy raz. Jakieś rady? Co zrobić by były jak najmniejsze straty?Ile mniej więcej będzie mnie to kosztować skoro zasieje mi sąsiad a ja będę sam ciął jednorzędówką?Może wiecie też coś a nawożeniu? Jaka musi być klasa gleby? :)

Edytowano przez Bartek9191

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

siać jakoś jak brzozy ruszą u mnie to ok 1 maja juz można ciepła ziemia po przymrozkach (lekkie potem nie szkodzą)

 

nawozic najlepiej obornikiem lub gnojowką do tego mocznik pod korzeń i wieloskładnikowe , w podsiewacz jak jest to siarczan amonu (polidab) lub wieloskładnik . Opryskac na chwasty lub pielić :P . Na klasę nie narzeka kukurydza jak odmianę dobierzesz no lubi dużo wody w okresie lipca i sierpnia jak nie z ziemi to z opadów (a tych nie gwarantujesz ) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

tematy o nawożenie i uprawie są na forum więc warto je przeczyta a co do rad jak masz małą ilość zwierząt to rób jak najwazsza pryzme żeby było jak najmniej strat


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2183

żeby mieć najmniejsze straty to trzeba jądobrze ugnieść. (zwłaszcza boki) oraz najlepiej obsypac ziemią/piaskiem lub tez oponami. jak bedziesz odkrywał to staraj sie aby folia dalej przylegała do pryzmy bo może kukurydza sie psuć. jezeli chodzi o koszty to zalezy od ziarna. bo na rynku mozna kupic po 2 zł za kilo albo od 150 zł za worek ( na pół hektara) siania około 130 zł oprysk tez podobna cena. a nawozy to obornik mocznik najlepsze sa wieloskładnikowe np lubofos corn ja dawałem po 160 kg na ha dodatkowo 100 kg fosforu (aby nie robiła sie fioletowa) 200 kg moczniku. no i czasem odżywki ;) srednie koszty na hektar to 2-3 tyś od nawozów i ziarna do koszenia (sieczkarnią) kukurydza jest droga w uprawie ale chyba warto skoro kazdy ją uprawia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ernst98    59

Jak zrobisz kiszonkę w rękawie, to nie będziesz miał żadnych strat :)
Minusem jest duży koszt w porównaniu z tradycyjnym zakiszaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Dla czego nie jeden dalszy znajomy tak robi .Ma nie duże stado i nic mu się nie marnuje  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ernst98    59

No tak, tylko mówię, że to jest najlepszy sposób,aby ograniczyć straty kiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kapi21
      Witam. Koledzy czy ktoś z was używał foli do bel silotite pro? Proszę o spostrzeżenia i obserwacje na temat tego produktu. Jaka jest wydajność i opłacalność użytkowania tej folii? Wytrzymałośc na zrywanie i perzebicia? Z góry dzięki za wszystkie opinie.
    • Przez 17dawid92
      Witam mam zamiar rozpocząć hodowle bydła mięsnego, chciałbym kupować 5 sztuk co pół roku i utrzymać cały czas taka systematyczność.
      Moje pytanie dotyczy ile musiałbym zasiać kukurydzy na kiszonkę i ile łąk bym potrzebował żeby wykarmić wszystkie sztuki bydła bo wiadomo że te mniejsze nie będą zjadały tyle pokarmu co większe tak myślę.
      Powiem jeszcze że ziemie mam przeważnie 1 klasy.
      Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez DanielTrawiski
      czy można dać bydłu śrutę od razu po śrutowania jeśli nie to dla czego 
    • Przez janzan30012
      Witam. Czy ktoś stosuje gotowe pasze treściwe dla opasów? Jeśli tak to proszę o opinie.
    • Przez zbori1
      Na forum powstała dość ciekawa i interesująca dyskusja na temat preparatów mlekozastępczych. Dlatego chciałbym, aby wpisywać w tym miejscu  - producenta z nazwą, wagę worka, cenę, ilość białka roślinne/zwierzęce, ilość tłuszczu, laktozy, włókna surowego, dodatkowo można wpisać składniki mineralne i witaminy w celu porównania preparatów. Jak ktoś ma możliwość można wstawiać fotki preparatów.
       
      Proszę forumowiczów o nie robienie z tego postu tematu dyskusyjnego. Po prostu proszę o proste wpisy. Jak ktoś chce dyskutować na ten temat odsyłam do tej dyskusji. http://www.agrofoto.pl/forum/topic/3801-preparaty-mlekozast%C4%99pcze-dla-ciel%C4%85t/
       
      Wg specjalistów (także norm NRC) zawartość dobrego preparatu powinna wyglądać w ten sposób: co najmniej 20% białka, tłuszcz 10 %-30%, laktoza od 30%, Białko zwierzęce co najmniej 90%, włókno do 1,6 %
       
      Kilka faktów:
      1. Im więcej włókna tym gorzej młody cielak trawi białko. 
      2. Im więcej białka roślinnego tym gorszej jakości preparat.
      3. Im więcej popiołu surowego tym mniej składników odżywczych.
      4. Preparat powinien zawierać około 10 g Wapnia na 1 kg proszku.
      5. Preparat powinien zawierać około 7 g fosforu na 1 kg proszku. 
      6. Preparat powinien zawierać około 7 g magnezu na 1 kg proszku.
      7. Im więcej białka zwierzęcego tym lepszej jakości preparat.  
       
       
       
      Poniżej przykład a zarazem pierwszy wpis. 

      LNB LONOMILK, 20 kg, cena 110 zł, 
      białko surowe     22%,
      tłuszcze                12%
      laktoza                20%
      włókno surowe     3,6 %
      popiół surowy    8,7 %
      wapń                    0,70 %
      fosfor                  0,70 %
      magnez               0,20 %
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj