Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share marcinmyskow2

marcinmyskow2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 07 luty 2009 - 23:49

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Witam wszystkich! Mam pytanie. Ile powinna wynosić wielkość szczeliny na zaworach w silniku ciągnika MTZ 820? Z góry dziękuję za pomoc!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Dzisiaj, 09:10
  •  

#2 Share laktok

laktok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 08 luty 2009 - 02:04

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Jeżeli to taki sam silnik jak w starszych mtz-ach to luz na zaworach na rozgrzanym silniku powinien wynosić (0,40mm do 0,45mm) taki sam na zaworach ssacych i wydechowych. luz ustawiaj od pierwszego cylindra ( to ten od strony chłodnicy ) ustaw tłok na tym cylindrze w górnym martwym punkcie i ustaw luz, kolejnosc ustawiania to 1,3,4,2

#3 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 08 luty 2009 - 07:05

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 W żadnym przypadku 0,4 , mam instrukcje na przegrzanym silniku 0,25. A ustawić 1 tłok w GMP przy pomocy kołka (jest w obudowie sprzęgła na wysokości wlewu oleju do silnika) i obracasz wał o 180 wg kolejności laktoka.

#4 Share marcinmyskow2

marcinmyskow2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 08 luty 2009 - 10:44

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Przepraszam nie sprecyzowałem dokładnie swojego problemu. Wymieniałem uszczelkę pod głowicą więc musiałem rozebrać całą klawiaturę. Teraz jestem w trakcie składania rozrządu i nie wiem jak ustawić szczelinę w zimnym silniku. Czy instrukcja to podaje? Miałem kiedyś instrukcję ale pożyczyłem i przepadła bez śladu.

#5 Share laktok

laktok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 08 luty 2009 - 10:57

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Te dane kóre podałem pochodza z ruskiej istrukcji obsługi która pochodzi od mtz z 90 lat, ja tez ustawiałem luz na zimnym silniku wszystkie mam ustawione na 0.45 po rozgrzaniu sie silnika ten luz napewno maleje, prponuje żebys tez tak ustawil bo za duży luz nie narobi Ci takich szkód jak za mały jeżli luz bedzie za mały silnik bedzie sie grzał moze nawet dojsc do zgięcia trzonka zaworu albo "nadpalenia" zaworu albo gniazda. w starym silniku luzu i tak idealnie nie ustawisz. Powodzenia w kalibracji luzów:) dla pewnosci znalazłem druga knige wydana przez agrome białstok według niej tez winika ze na rozgrzanym silniku minimum 75 stopni C luz powinien wynosic 0,40 0,45 a luz należy kalibrowac co 240 godzin pracy, po każdy zdjeciu głowicy oraz po stwierdzeniu stuku zaworów...

#6 Share marcinmyskow2

marcinmyskow2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 08 luty 2009 - 12:59

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Wielkie dzięki za pomoc.Pozdrawiam!

#7 Share laktok

laktok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 08 luty 2009 - 15:19

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Kolego jak wstawileś nową uszczelke to i tak musisz pamietac żeby po jakichś 30 mth dociągnać głowice i jeszcze raz ustawić luzy zaworowe, pozdrawiam.

#8 Share marcinmyskow2

marcinmyskow2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 08 luty 2009 - 22:18

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Dziękuję za te informacje! :lol: O pozostałych czynnościach związanych z wymianą uszczelki i ustawianiu zaworów doskonale wiem. Chciałem tylko wiedzieć jaka powinna być wielkość szczeliny w mtz bo u mnie w gospodarstwie rzadko rozbiera się te ciągniki ( a mam 2 mtz 820 z 1995 roku i 82 z 1988 roku, po za nimi mam jeszcze Ursusa 1634, Ursusa C- 355 i Ursusa 4011). Znajomy mechanik który zawsze ustawiał te szczeliny zapomniał ile one wynoszą, a instrukcja gdzieś przepadła. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Teraz już wiem gdzie szukać pomocy jeśli znów coś będę potrzebował z instrukcji :lol: Pozdrawiam!

#9 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 08 luty 2009 - 22:50

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 ja też mam starą instrukcję (87 r) i tam jest 0,25 na przegrzanym :lol: , ale to i tak nie będzie 0,4 na zimnym

#10 Share marcinmyskow2

marcinmyskow2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 08 luty 2009 - 23:07

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 A jak kolego myślisz ile rozszerzy się metal przy nagrzaniu silnika? To jest wielkość teoretyczna ponieważ trudno będzie osiągnać taką wartość gdy silnik się nagrzeje. I jeszcze pytanie przy jakiej temperaturze powinno osiagnąć się taką szczelinę. W Ursusie C-355 mam ustawioną szczelinę na ssącym 0,25 na wydechowym 0,30 mm (ustawiane na zimnym silniku).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 09 luty 2009 - 21:42

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 ja tam ustawiałem 0,3 na zimnym i po pierwszym rozgrzaniu (ciepły po odstaniu nie odrazu, by się nie poparzyć ) 0,25. A uszczelkę 2 razy zmieniałem bo pierwsza wytrzymała rok za słabo ją docisnołem ( no chyba że głowica krzywa)

#12 Share marcinmyskow2

marcinmyskow2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 11 luty 2009 - 17:27

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Ustawiłem wszystkie na 0,4 i na razie nie słyszałem żeby stukały. Wszystko jest możliwe jeśli chodzi o uszczelkę. W moim przypadku doszło do uszkodzenia miedzianego pierścienia na rogu uszczelki prawdopodobnie przy zakładaniu głowicy. Teraz zakładałem ją ostrożniej żeby nie popełnić tego samego błędu. Najlepszym sposobem sprawdzenia płaskości głowicy jest przyłożenie prostego liniału i obserwowanie szczeliny między nim a głowicą patrząc pod światło. Ja też myślałem z początku że głowica jest krzywa, ale okazało sie że jednak nie. Poprzedni właściciel posmarował jakimś klejem uszczelkę i został on na bloku i na głowicy, a przy poprzedniej wymianie nikt tego tu nie zauważył. Tym razem zaczął się łuszczyć i usunąłem go zdrapując z tych elementów. Miał on na powierzchni wygląd metaliczny a po zdrapaniu rozcierał się w palcach i brudził ręce (tak jakby grafit). Jeśli silnik nie był przegrany to głowica nie powinna być zdeformowana.

#13 Share adam01

adam01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 08:20

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 na zimnym ma być od 0,25 do 0,30

Edytowany przez adam01, 04 wrzesień 2011 - 08:21.

#14 Share djk66

djk66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 październik 2012 - 10:04

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Ludzie - bez urazy - dajcie spokój z tym danymi. Każdy z was ma racje a wszystko zleży od modelu silnika. W instrukcjach jest 0.25-0,30 jest 0,40- 0,45 . W jednych silnikach na wlocie jest 0.25-0,30 a na wylocie jest 0,40- 0,45. Nauczycielem być to trudna rzecz. Tłumaczenie to sztuka, nie paplanina. Porządek musi być. Każdy chce się wygadać bo mając kawałek wiedzy myśli , ze można to zastosować wszędzie. Internet to śmietnik ale czy musicie dorzucać jeszcze wy. Wszyscy jesteśmy ze wsi i takimi opiniami utrwalamy opinie - o nas - jak wiejskich matołach. Jeśli ktoś pyta o sprawę podstawową to trzeba mu w podstawach wyjaśnić , a nie rzucać punkty zaczepne, które nic nie mówią. Gdybym wiedział to nie szukałbym takiej informacji i w tym miejscu. Podajecie kolejność pracy , a co to znaczy dla laika? Ci co wiedzą nie oczekują waszych rad. Sam chciałem ustawić zawory w MTZ 82 ale z tej gmatwaniny to tylko idzie się wk.......ć

#15 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7612 postów

Napisany 04 październik 2012 - 11:26

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 He he wyrzuciłeś. Lepiej? Odgrzałeś stary temat który umarł z braku sensownej odpowiedzi.
Luz na zaworach to 0.20-0.35 na zimnym i 0,25-0,30 na ciepłym. Więcej informacji na ten temat nie trzeba jeśli zna się zasadę działania silnika czterosówowego.
KPK Kumurun Team

#16 Share Kulik

Kulik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,wymyślanie wynalazków i udoskonaleń maszyn,KPK Kumurun team

Napisany 05 październik 2012 - 11:08

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Luzy zaworowe mierzone na zimnym silniku,powinny wynosić:belarus 820 :
zawór dolotowy(ssący) 0,20-0,35mm
zawór wylotowy(wydechowy) 0,20-0,35mm
dane z instrukcji :P

#17 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 07 październik 2012 - 18:25

Wielkość szczeliny na zaworach w ciągniku MTZ 820 Witam-do djk66 jeżeli występuje ktoś o pomoc- inni starają się pomóc ,i każdy na swój sposób pomaga, to chyba nie tędy droga z takim podziękowaniem w kontekście pretensjonalnym, a czym jest internet to każdy wie, nawet dziecko :lol: Pozdrawiam

#18 Share Jacooo

Jacooo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 05 grudzień 2016 - 22:13

Luzy zaworowe mierzone na zimnym silniku, powinny wynosić: BELARUS 820 / 920 / 920.2: - dla zaworu dolotowego (ssącego) 0.20 ÷ 0.35 mm; - dla zaworu wylotowego (wydechowego) 0.20 ÷ 0.35 mm. BELARUS 920.3 / 920.4 / 952 / 952.2 / 952.3 / 952.4 / 1025 / 1025.2 / 1025.3 / 1025.4: - dla zaworu dolotowego (ssącego) 0.20 ÷ 0.35 mm; - dla zaworu wylotowego (wydechowego) 0.35 ÷ 0.50 mm.

Źródło: http://www.pronar.pl...952_1025_PL.pdf

str 114 

Chyba lepiej jak instrukcja to nic nie wytłumaczy :P

Klub Posiadaczy Kumurunów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7612 postów

Napisany 06 grudzień 2016 - 14:57

A wytłumaczy. Ustawiać na mijankę. Kiedy jest na pierwszym ustawiasz czwarty cylinder, kiedy na drugim trzeci, kiedy na trzecim drugi, kiedy na czwartym pierwszy.

Jedna linijka. W drugiej luzy i po opowieści :)

KPK Kumurun Team

Dodaj odpowiedź