Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń.

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 07 luty 2009 - 19:53

Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń. Witam!
Jest już ogólny temat dotyczący żywienia świń, ale pomyślałem, że dobrze byłoby stworzyc temat traktujący tylko o komponenetach wysokobiałkowych używanych do pasz.
Jak wszyscy wiemy, cena śruty sojowej szybko pnie się do góry, trzeba szukac alternatywy.
Chciałbym abyście w tym temacie wypowiadali się na temat ilości tych dodatków, w jakich proporcjach podajecie w paszy.
Co jeszcze można podawac oprócz tych trzech komponenetów, które wymieniłem w opisie do tematu. Jakie są relacje cen pomiędzy poszczególnymi komponentami. Można by nawet podawac aktualne ceny poszczególnych komponentów.

Mnie natomiast szczególnie interesuje użycie śruty słonecznikowej (38% białka), czy ktoś stosuje, czy można to wogóle świniom dodawac do paszy? Oraz w jakich ilościach i którym grupom świń (prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy) można to dodawac do paszy?

Pozdrawiam!
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń. Dzisiaj, 11:38
  •  

#2 Share kazikow

kazikow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 07 luty 2009 - 20:47

Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń. Dla tuczników o wadze od 35kg w zwyż można dodac maksymalnie 15% śruty rzepakowej. Nie polecam jej w żywieniu loch, prosiąt, warchlaków.

#3 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 07 luty 2009 - 22:01

Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń. Zaletą mączek jest cena, jednakże nie można przesadzać z dawką bo mięso może złapać zapach ryb, ja mam w umowie punkt który mówi że jeśli trafi się taka półtusza to wogóle mi za nią nie zapłacą.
Co do ceny śruty sojowej to zaczyna dobijać w detalu do 1900zł za tonę. Jak liczyłem to wychodziło mi że tucznik zjada około 40kg soi (u mnie) ostatnio ze względu na jej cenę ograniczyłem soje o około 25% (w zamian jęczmień lub pszenżyto) zobaczymy jakie będą efekty

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share farmerC385

farmerC385

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 08 luty 2009 - 11:45

Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń. Jeżeli chodzi o śr. słonecznikową to należy ją zmielić w pył ponieważ w pierwotnej postaci drażni układ pokarmowy- zalecenia weterynarza i przedstawiciela handlowego firmy produkującej i sprzedającej dodatki paszowe.
Ja stosuje makuch rzepakowy i soje, obecnie makuchu niewielkie ilości tylko jako dodatek do soi tuczniki 5-7%, ale w zeszłym roku tucznikom dawałem 12-15% makuchu i 5% soi i efekty naprawdę dobre.
Kiedyś stosowałem także kiełki słodowe suszone ale obecnie w moim regionie jest problem z zakupem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share jarekw

jarekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów
  • Zainteresowania:budownictwo, rolnictwo, ornitologia

Napisany 08 luty 2009 - 12:00

Komponenty wysokobiałkowe w żywieniu świń. A jaka jest zawartość białka w makuchach? Jaka jest relacja cen makuchów do śruty rzepakowej? Ja za soję ostatnio płaciłem 1600zł/tona, ale słyszałem, że już jest droższa. Więc na poważnie trzeba podejść do tematu alternatywnego źródła białka. Widać, że uzależnianie się od dostaw śruty sojowej z USA nie jest drogą w dobrym kierunku.
A co może byc przydatne z roślin z Naszego "rodzimego podwórka"? Jest groch pastewny, zwany peluszką. Czy ktoś to stosuje? Czy można znaleźć jakieś informacje na temat uprawy w Polsce?

P.S. Śruta rzepakowa w detalu już po 800 zł/t. A w październiku płaciłem poniżej 600 zł/t.
Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II