Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruszta czy ściółka??

93 odpowiedzi na ten temat

#61 Share snickers_2005

snickers_2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 20:32

Ruszta czy ściółka?? Ja mam porodówki i odchowalnie na rusztach a lochy prośne i tuczniki na głębokiej ściółce. Powiem Wam że z tymi rusztami to trochę nagonka przedstawicieli handlowych którzy chcą upchnąć jak najwięcej wyposażenia do Waszych chlewni (chlewnia głęboka wymaga dużo mniej sprzętu). Na ściółce jest więcej pracy gdyż trzeba ścielić i ścielić, jednak świnie mają dużo lepszy komfort, dużo łagodniej reagują na ludzi w porównaniu do tych utrzymywanych na rusztach, dużo rzadziej występują skaleczenia i kulawizny (żadnen handlowiec Wam o tym nie powie). Na rusztach też dość często zalega kał który trzeba zmywać. Obornik też można wybierać mechanicznie. Jedynym plusem ruszt jest brak ścielenia które zajmuje dużo czasu. Prasowanie słomy tez kosztuje. Ktoś wyżej wspominał że słomę można sprzedać jednak chciałbym przypomnieć że w ostatnim czasie przemysł OZIE przeżywa kryzys, u nas prawie za darmo ludzie słomę oddają. Kolejną kwestią jest przydatność obornika i gnojowicy jako nawozu. Tutaj zdecydowanie wygrywa obornik. A i jeszcze jedno...w okresie zimowym dużo producentów ma problem z ogrzaniem swojej chlewni, na rusztach jest o wiele zimniej niż na ściółce gdzie świnia może się zagrzebać i ogrzać. A zmarźnięta świnia to świnia zjadająca dużo paszy i wolno rosnąca:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruszta czy ściółka?? Dzisiaj, 23:39
  •  

#62 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 28 lipiec 2013 - 14:57

Ruszta czy ściółka?? Ruszta są dobre na porodówki, gdzie wybieranie obornika jest bardziej kłopotliwe niż w innych sektorach, choćby w okresie gdy maciora stoi w jarzmach. Dla tuczników, warchlaków i loch w grupie osobiście myślę, że najlepsza jest głęboka ściółka. Ktoś wspominał, że potrzeba dużo sprzętu, A na rusztach nie? Potrzeba mieszadło, dodatkowy zbiornik na gnojowicę (a niektórzy muszą stawiać baseny i wozić do nich regularnie z chlewni, bo przy budynkach już nie ma gdzie tego szamba zrobić), beczkę, nie można też zapomnieć o zabawkach dla świń, bo przy kontroli nie ma już tłumaczenia, że do zabawy starcza ściółka. Jak dobrze pójdzie to niebawem wprowadzą przepisy zabraniające wylewania gnojowicy na pola bezpośrednio z beczki i będzie trzeba inwestowac w urządzenia do rozprowadzania gnojówki pod glebą. Było już także wspomniane o rozliczaniu się z wywożonej gnojowicy. Kazdy system ma swoje wady i zalety, nie da się tego uniknąć.

#63 Share Lnd15

Lnd15

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 29 lipiec 2013 - 17:55

Ruszta czy ściółka?? Snikers_2005 ruszta to wygoda dla rolnika a nie dla świń :) co ściółki to racja, że świnie lepiej wyglądają- są bardziej zadowlone.

#64 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 30 lipiec 2013 - 10:37

Ruszta czy ściółka?? nikt na sile nikogo nie przekonuje do rusztow czy sciolki tylko piszecie ze sciolka lepsza pod wzgledem swin a macie moze porownanie gdzie swinie szybciej rosna jakie zuzycie paszy? smiem twierdzic ze nie i tu jest problem mowienia nieprawdy z waszej niewiedzy
ja takie porownanie mam i wiem ze na ruszcie swinie szybciej rosna przy dobrej wentylacji mniej smierdzi i mniej much przy calym ruszcie nie zalega kal nie trezba zmywac majac dobrze izolowany budynek w odpowiedniej obsadzie nie ma problemu z temperatura w chlewni a co do sprzetu to ja obstaje ze mniej sprzetu trzeba do zagospodarowania gnojowicy niz presowania slomy oczywiscie dobrej jakosci bo inaczej mykotoksyny jej zwozki magazynowania scielenia i wywozu obornika fakt do gnojowicy potrzebne sa duze zbiorniki ale to inwestycja na na kilkadziesiat lat do tego mieszdlo pompa i beczka a czas na te wszystkie operacje = bezcenny
najwiekszy problem to zagospodarowanie 70% gnojowicy we wlasnym gospodarstwie chyba ze ma sie duzo ziemi bo dolozenie do beczki wezy rozlewajacych to chyba nie bedzie jakims olbrzymim kosztem a przez to straty azotu beda mniejsze

#65 Share mlody90

mlody90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 31 lipiec 2013 - 21:49

Ruszta czy ściółka?? Znajomy ma w dwóch miejscowościach chlewnie w jednej trzyma około 600 sztuk a w drugiej około 3000 sztuk i w obu podczas budowy wykorzystał system ściółkowy, fakt mówi, że jest dużo roboty przy usuwaniu obornika ale zadowolony jest z tego rozwiązania.
Ja teraz przerabiam jeden z budynków na drugą chlewnię i też będzie na ściółce. Może za kilka lat postawię nową chlewnię na 600 -1000 sztuk na rusztach ale to muszę już pomyśleć nad zakupem beczki a obecnie szykuje mi się zakup jeszcze nowych maszyn więc ruszta i beczka muszą poczekać. U mnie jest jeszcze problem z wyborem rusztów bo sąsiedzi zaczną narzekać na smród. Znajomy przerobił chlewnie na ruszta i teraz ciągle słyszę jak to jego sąsiedzi narzekają na smród.

#66 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 01 sierpień 2013 - 22:59

Ruszta czy ściółka?? smrod pojecie wzgledne jak dla mnie to pachnie inaczej czy to siolka czy ruszt cos pachniec musi

#67 Share mlody90

mlody90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 21:01

Ruszta czy ściółka?? Mój błąd, powinienem wziąć słowo "smród" w cudzysłów. Dla mnie osobiście to nie przeszkadza, bo jestem już przyzwyczajony ale niestety, nie wszyscy moi sąsiedzi prowadzą gospodarstw, takie raczej mieszczuchy mieszkające na wsi bo "cisza i spokój" :P

Edytowany przez KRISTOFORn, 05 sierpień 2013 - 23:03.
Cytowanie poprzedniego posta

#68 Share LUKASZ14

LUKASZ14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 03 sierpień 2013 - 07:22

Ruszta czy ściółka??

Znajomy ma w dwóch miejscowościach chlewnie w jednej trzyma około 600 sztuk a w drugiej około 3000 sztuk i w obu podczas budowy wykorzystał system ściółkowy, fakt mówi, że jest dużo roboty przy usuwaniu obornika ale zadowolony jest z tego rozwiązania.
Ja teraz przerabiam jeden z budynków na drugą chlewnię i też będzie na ściółce. Może za kilka lat postawię nową chlewnię na 600 -1000 sztuk na rusztach ale to muszę już pomyśleć nad zakupem beczki a obecnie szykuje mi się zakup jeszcze nowych maszyn więc ruszta i beczka muszą poczekać. U mnie jest jeszcze problem z wyborem rusztów bo sąsiedzi zaczną narzekać na smród. Znajomy przerobił chlewnie na ruszta i teraz ciągle słyszę jak to jego sąsiedzi narzekają na smród.

a będzie to głęboka ściółka czy płytka jeśli płytka to jak będzie to rozplanowane ?

#69 Share mlody90

mlody90

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 22:51

Ruszta czy ściółka?? Jedna chlewnia jest na płytkiej i średnio mi się to podoba, wybieram raz na 2-3 tygodnie obornik, a trzodę z kanionu wyganiam do specjalnego pomieszczenia. Kolejna chlewnia będzie zdecydowanie na głębokiej, wiadomo obornik wybierasz na koniec tuczu a moja praca będzie ograniczona do codziennego wrzucenia turem słomy do kanionów. Silosy na paszę już mam, teraz tylko wystarczy odpowiednio przystosować budynek oraz założyć paszociągi i można wstawiać prosiaczki :D

Edytowany przez KRISTOFORn, 05 sierpień 2013 - 23:03.
Cytowanie poprzedniego posta

#70 Share SajmonFarmer

SajmonFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo, muzyka

Napisany 23 styczeń 2015 - 19:08

Ruszta czy ściółka?? Witam, który system utrzymania loch prośnych jest lepszy, głęboka ściółka czy ruszt?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 19:14

Ruszta czy ściółka??

to zależy kto na to patrzy,;) ten który woli słome powie ze na słomie ten co na ruszt to ze ruszt. sam musisz według siebie to sprawdzić, ja teraz jak pozwalają na to środki pieniężne, wszystko przerabiam na pełen ruszt.

#72 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 styczeń 2015 - 19:26

Ruszta czy ściółka?? jak sie jest wygodnym, ma sie kase i liczy sie z brakiem obornika to ruszta a jak nie smierdzisz zbytnio groszem, lubisz pogrzebac w gownie i doceniasz zalety obornika to sciolka... ;) wyniki pewnie lepsze na sciolce (plytkiej)....

#73 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 20:28

Ruszta czy ściółka?? Moim zdaniem wyniki na ruszcie sa lepsze. A co do tego ze obornik jest taki wspanialy i jedyny to tez tak na dwa razy bym bral☺a koszty sie nie licza?nasza praca?i jeszcxe jedno czy wolisx pol dnia poswiecic na wyrzucenie obornika scielenie i pierdoly niz te pol dnia dojrzec tego i dopilnowac?a uwazam tak bo tez musze usuwac obornik recznie z jednej chlewni.

Edytowany przez janekbender6930P, 26 styczeń 2015 - 20:34.

#74 Share SajmonFarmer

SajmonFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo, muzyka

Napisany 27 styczeń 2015 - 06:49

Ruszta czy ściółka?? Chodzi mi raczej o występowanie kulawizn u macior prośnych.Czy jest to duży procent na rusztach?

#75 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 08:01

Ruszta czy ściółka?? Sektor krycia i lochy w grupach mam na ruszcie i jedna grupa loch na plytkiej to na ruszcie jeszcze mi sie nie zdazyla zadna kulawizna a na plytkiej od poslizgniecia kilka skrecen.

#76 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 styczeń 2015 - 21:23

Ruszta czy ściółka?? @janek jak nie potrzebujesz swojego obornika to ja chetnie przyjme ;) ale co mam dogladac tuczniki jak spia przez pol dnia? ;)

#77 Share bruder2012

bruder2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 09 luty 2015 - 19:28

Ruszta czy ściółka??

Ludzie jak lubicie głęboką ściółkę to znaczy ze nie macie co robić w domu i jesteście amatorami policzcie sobie ile kosztuje prasowanie tej słomy zebranie jej i ścielenia oraz ile pracy jest przy wywożeniu obornika a gnojowica tylko rozmieszasz mieszadłem (a jak za drogie jest nowe to zrób se sam bo kolega ma takie i jest zadowolony)  około 30 min-60 min i wywozisz beczkowozem na pole a gnojówka ma więcej azotu i lepiej zborze rośnie po niej a ze na ściółce świnie lepiej rosną to nieprawda każdy rzut inaczej rośnie więc niema co porównywać wydajności jeśli jesteście przedsiębiorczy i chcecie powiększać swoją hodowlę to ciekawe czy będziecie się uśmiechać przy wyrzucaniu obornika od 800 szt rocznie kolega przerabiał chlewnie na odchowalnie na rusztach maciorowych ponieważ są wytrzymalsze i stanowiska porodowe oraz chlewnie na maciory i loszki i od tamtej pory miał tylko chyba raz biegunkę u świń i powiedział ze teraz jak tylko będzie miał kasę przerabia chlewnie na tuczniki na ruszta a jak nie wierzycie to zróbcie sobie chociaż jeden chlew na rusztach z wentylacją i wszystkim i zobaczycie czy wrócicie do ściółki bo raczej nie         

#78 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 09 luty 2015 - 19:50

Ruszta czy ściółka?? No pewnie, że ruszta by się zwróciły i są wygodniejsze, bo nie trzeba tura, rozrzutnika i 2x więcej spalonej ropy, tylko beczkowoz i bajo ;) oczywiście porównuje do głębokiej ściółki

#79 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 10 luty 2015 - 17:13

Ruszta czy ściółka??

Ludzie jak lubicie głęboką ściółkę to znaczy ze nie macie co robić w domu i jesteście amatorami policzcie sobie ile kosztuje prasowanie tej słomy zebranie jej i ścielenia oraz ile pracy jest przy wywożeniu obornika a gnojowica tylko rozmieszasz mieszadłem (a jak za drogie jest nowe to zrób se sam bo kolega ma takie i jest zadowolony) około 30 min-60 min i wywozisz beczkowozem na pole a gnojówka ma więcej azotu i lepiej zborze rośnie po niej a ze na ściółce świnie lepiej rosną to nieprawda każdy rzut inaczej rośnie więc niema co porównywać wydajności jeśli jesteście przedsiębiorczy i chcecie powiększać swoją hodowlę to ciekawe czy będziecie się uśmiechać przy wyrzucaniu obornika od 800 szt rocznie kolega przerabiał chlewnie na odchowalnie na rusztach maciorowych ponieważ są wytrzymalsze i stanowiska porodowe oraz chlewnie na maciory i loszki i od tamtej pory miał tylko chyba raz biegunkę u świń i powiedział ze teraz jak tylko będzie miał kasę przerabia chlewnie na tuczniki na ruszta a jak nie wierzycie to zróbcie sobie chociaż jeden chlew na rusztach z wentylacją i wszystkim i zobaczycie czy wrócicie do ściółki bo raczej nie

Słuchaj gościu nazywasz nas amatorami? To w takim razie kim Ty jesteś? Co z tego, że piszesz na ilość, a nie na jakość? O interpunkcji słyszałeś? Jeden kolega ma mieszadło, drugi przerabia budynki, a Ty co robisz? Bo jakoś o sobie nie wspominasz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2015 - 17:20

Ruszta czy ściółka?? jaki jest sens przerabiania pod ruszt przy 15 maciorach? gosciu jesli mialbym ich 50-80 to by mi sie to oplacalo..... a poza tym beczkowoz, mieszadlo, wiekszy zbiornik to tez kosztuje.... widac ze amator z ciebie....