Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruszta czy ściółka??

93 odpowiedzi na ten temat

#21 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 01 grudzień 2007 - 19:14

Ruszta czy ściółka?? i jak daje rade? :) np firma Schaumann ma w swojej ofercie preparat zawierajacy kultruy bakteri które skutecznie eliminuja koniecznosc miksowania gnojowicy w kanałach zwłaszcza w centrum krycia. podobno jeden koles miał nieszczelne korki i frakcja rzadka usiekła a został gesty osad tak ze jak sciagli ruszta to mozan było po ty spokojnie chodzic ;) zmiana korków ten preparat w kanał i z banki!jeden jak posypał tym trawe skoszona z trawnika zeby lepiej przegniła to sie normalnie tak stopiła ze z kompostownika mozna było wiaderkiem nabierac :)
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruszta czy ściółka?? Dzisiaj, 16:22
  •  

#22 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 02 grudzień 2007 - 17:06

Ruszta czy ściółka?? A sorry...ja mam ruszta dla bydła, mój mikser ma troszkę inną budowę łopatek -dla świń są jakieś mniejsze te łopatki. Szczerze powiedziawszy to super sprawa. najlepszy efekt jest jak na początku mieszania na ruszta leje delikatnie wodę z beczki (mam akurat blisko rzeczkę ;) ). Jak już troszke poruszy to potem cały kożuch płynie do miksera. Ja u siebie nie mieszam za każdym razem jak wywożę, mam wóz paszowy to nie ma problemu z grubymi frakcjami. Mój zbiornik ma 2 z jednej i 2,5 z drugiej strony 500 m3 i wywożę praktycznie tyle ile mi potrzeba do nawożenia. Raz w roku staram się wymieszać tak dokładnie i wywieść 80 % gnojowicy :)

#23 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 02 grudzień 2007 - 23:31

Ruszta czy ściółka?? bardzo dobry sposób kumpel mi opowiadał ze nowe obory we francji powstaja własnie na zasadzie takich głebokich kanałów. zawsze ostatecznie mozna uniknac budowy zbiornika jesli przepisy na to pozwola obo maxymalnei ograniczyc jego koszty budowy
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

#24 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 01:07

Ruszta czy ściółka?? Fakt mieszadło firmy Reck do wpuszczania pomiędzy szczeliny w rusztach jest niezłe ale niestety bardzo drogie. Chciałem wspomnieć coś na temat mieszania w zewnętrznych szambach a mianowicie chodzi mi o łatwe rozmieszanie kożucha. Najlepszym sposobem według mnie jest danie lewych obrotów w mieszadle powoduje to że mieszadło wypycha rzadką gnojowicę do góry przez co powoduje porozrywanie "kożucha" . Dzięki temu zaschnięta na wierzchu frakcja zostaje potem łatwo wciągnięta i rozmieszana.

#25 Share sidrobert

sidrobert

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 01:55

Ruszta czy ściółka?? no ciesze się że zrozumieliśmy się - hej!!

nie wiem za bardzo jak wyglądają te wasze mieszadła do mieszania pod rusztami, słyszałem że można przez ruszta je wpuszczać.
ale powiem wam jak mamy to rozwiązane podczsa budowy-modernizacji z 2000roku obory dla 40 krówek.
kanał szeroki w zależności od szerokości ruszta czyli ok.2,8m i ok.2,6m, głęboki ok.2m, połączony na około. mieszadło jest wpuszczane do kanał z zewnatrz przez pozostawione do tego celu okno - traktor + na podnosniku mieszadło na siłowniku zamiast śruby centralnej + napęd wom, długość mieszadła 6m, sama śruba mieszadła ma 3 łopaty i ma średnicę ok 50-60cm. mieszadło po wpuszczeniu do kanału dochodzi do ściany przegrody w której jest okno i w tym oknie umieszcza się śrubę mieszadła, w momencie mieszania śruba przepycha gnojowićę z jednej strony przegrody na drugą bez możliwości cofnięcia się jej co powoduje przepły szamba w kanałach na około do śruby i tak dalej, co powoduje rozbicie i wymieszanie wszystkiego w jedną papkę.

ogulnie mieszamy za rzadko bo w zaleceniach jest co dwa tygodnie, i po pół roku zbiera się spory korzuch a obecnie te okno w przegrodzie jest trochę za duże i trudno jest ruszyć na początku to wszystko ale to kwestia następnego roku i bedzie grało. ale jak ruszy i wymiesza to widać że te szambo to zap...dala pod rusztami na około.

#26 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 03 grudzień 2007 - 18:15

Ruszta czy ściółka?? ciekawy pomysł ;)

#27 Share Pavel

Pavel

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1498 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, muzyka, turystyka

Napisany 03 grudzień 2007 - 21:14

Ruszta czy ściółka??

Fakt mieszadło firmy Reck do wpuszczania pomiędzy szczeliny w rusztach jest niezłe ale niestety bardzo drogie. Chciałem wspomnieć coś na temat mieszania w zewnętrznych szambach a mianowicie chodzi mi o łatwe rozmieszanie kożucha. Najlepszym sposobem według mnie jest danie lewych obrotów w mieszadle powoduje to że mieszadło wypycha rzadką gnojowicę do góry przez co powoduje porozrywanie "kożucha" . Dzięki temu zaschnięta na wierzchu frakcja zostaje potem łatwo wciągnięta i rozmieszana.

cena z wystawy w szepietowie-17tys zł

#28 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 04 grudzień 2007 - 10:49

Ruszta czy ściółka?? Ja dałem 2 lata temu coś około 12 tys ;)

#29 Share mietek180

mietek180

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 15 grudzień 2007 - 12:26

Ruszta czy ściółka?? ja mam 500 sztuk na ściółce w kojcach po 25 sztuk i obu stronach jest korytarz w kturych chodzą świnie w korytarzach po zamknieciu świni w kojcach chodza dwa wygarniacze z lina u góry i łopatą na dole super sprawa po dwóch stronach po jednym . tylko jak mam holendry to ciężko mi jest ich przyzwyczaic do srania w korytarzach ale moze z czasem... ja myśle moze w przyszłości nad głęboką tur do ciągnika i do przodu a słoma zebybyła pod wiata bo narazie mam małe kostki na górze mam dużą więc spoko na rok starcza ale strach przed zapaleniem i taki pomysł . Myśle co do głębokiej ze świnie lepiej sie chowaja na ściółce i wogóle lepsza higiena a na ruszcie te świnie napewno super maja ja tam bym nie chciał leżeć moze to jest ekonomiczniejsze ale na ściółce tez jest wygodnie i taniej a co wy sądzicie ?? ;)

#30 Share MACGYVER

MACGYVER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 15 grudzień 2007 - 21:02

Ruszta czy ściółka?? Ja świnie trzymam na głębokiej ściółóce. Chlew mam przystosowany do wjazdu teleskopem i mam dużo mniej roboty a po drugie świnie się dużo lepiej chowają na ściółce niż na rusztach.
P.s
Obornik zawsze na pole się mi przyda gdzyż mam świnie i bydło

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Cichy007

Cichy007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja Komputery

Napisany 15 grudzień 2007 - 23:13

Ruszta czy ściółka?? Napewno najlepiej jest na sciółce swinki maja najlepsze warunki.Zresztą rozmawiałem ostatnio ze znajomym hodowca który ma na ruszcie ale zrobił tak bo mu pasowało tak przerobić kurnik.I mówi ze na ruszcie ma słabsze przyrosty i mniejsza miesnaść.Jest to sprawdzone bo kolega ma na płytkiej sciółce i sobie razem porównywali ta sama pasza te same maciory od których tuczyli prosiaki i jednak na sciółce były lepsze efekty.

Zetor Proxima 110 Power
New Holland T5.105+TUR

#32 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów

Napisany 16 grudzień 2007 - 23:00

Ruszta czy ściółka?? A status zdrowotny ? a wentylacja ? a wyposazenie? a podejscie zajmujacego sie zwierzetami? polemizował bym nad tym ze swinie na ruszczie maja gorsze przyrosty i miesnosc. napewno sciółka a zwłaszcza płytka jast dla swin pod wzgloedem dobrostanu najlepszym rozwiazaniem ale i najbardziej czaso i energo -chłonnym systemem. nikt mi nie powie ze na głebokiej sciólce jest super a wzioł ktos z was pod uwage sterzenie szkodliwych gazów jak amonik i siarkowodór w powietrzu? swinia ma ryj po to rzeby ryc jak ma w czym to ryje i zawsze mimo czestego scielenia ilosc nieporzadaanych gazów na głebokiej bedize wieksza niz na ruszcie to samo jesli chodzi o zapylenie popatrzcie ile kurzu zbiera sie na murkach po scieleniu. powiem szczerze kompromisem jest ruszt mało pracy lepsze powietrze ale gorszy dobrostan. skoro niektórzy twierdza ze na ruszcie jest nizasz miesnosc to dalczego mam srednia w kraju na poziomie 51-53% a dunczycy 60% prze masie ubojowej 105kg? jak trzymaja niemal 100% na ruszcie podobn ieniemcy tylko u nich jest 57% ale ciezsze tuczniki >115kg?

#33 Share Kizo

Kizo

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 629 postów

Napisany 16 grudzień 2007 - 23:34

Ruszta czy ściółka??

ale na ściółce tez jest wygodnie i taniej a co wy sądzicie ?? ;)

Wygodniej to może tak ale tylko dla świnek bo na pewno nie dla gospodarza. Przy słomie jest dużo więcej pracy nie mówiąc już o tym, że trzeba mieć dodatkowe maszyny no chyba , że korzysta się z usług.

#34 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 17 grudzień 2007 - 08:02

Ruszta czy ściółka?? Ściółka jest napewno lepsza dla trzody jednak nie dla gospodarza, gdyż trzeba mieć słomę i cały system usuwania obornika co podwyższa koszty. Ruszty są prostsze i wymagają mniej nakładu pracy jednak są gorsze jeżeli chodzi o warunki zoohigieniczne. Świnka lubi ryć i dobrze by było żeby moagła to robić ale niestety nie zawsze jest to możliwe.

#35 Share mietek180

mietek180

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 09 styczeń 2008 - 17:54

Ruszta czy ściółka?? Świnie mają elegancko na tej ściółce , dodatkowe maszyny to tylko rozrzutnik no i cyklop ale on to jest do wielu rzeczy używany . Co do wentylacji to mam super pomyślane miałem w planach także wentylatory ale tata wymyślił coś gdzie nigdzie nie widział ale sam to zadecydował odnośnie wentylacji więc mamy korytarze gnojowe po bokach i do kazdego chliwa jest jedno okienko na wys ok 40cm nad podłogą kture sa pozatykane od zewnątrz dzwiczkami i wystarczy ze sa uchylane na 2-3 cm a latem czasami całe ale jak wieje to je zamykam bo nie dobrze dla świń dojście do świń mam eleganckiej podczas szczepienia jest dobrze bo naganiam prosiaki do korytarza gnojowego wszystkie naraz i elegancko idzie .Jeszcze ten korytarz prowadzi na rampe ja mam 1.5metrowa róźnice terenu wiec rampa jest dobrze zrobiona prosto na samochód z zakładów. mam korytarz gnojowy pośrodku więc jest jeden paszociąg w lini prostej . Tak myśle cały czas zeby w stodole przerobic chociaz jedno przesło na głęboką ściółke tylko nie wiem jak sie do tego zabrać bo nie chciałbym zakładac narazie wentylacji i myśle nad wymuszoną wentylacje dzieki powietrzu z zewnatrz bo tak ogólnie wiem skąd przeważnie wieje wiatr i tak bym chciał zobaczyc a co Wy o tym sądzicie doradzcie cos jeszcze co pomogło by mi w tym pomóc ?? Mam jeszcze dylemat jezeli głęboka ściółka to jak wywalic gnój cyklop by wszedł ale czy by wyrwał gnó bo z tego co słyszałem a nie mam zadnego ciągnika z przodkiem i do ciapka nie bardzo a mam U - 1012 to tym bardziej nie bo po pierwsz drogi Tur i ciagnik bez przodka to bedzie sie slizgał może jakies pomysły??

#36 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 09 styczeń 2008 - 20:11

Ruszta czy ściółka?? Generalnie na ściólce oczywiście jeżeli chodzi o warchlaki i tuczniki. Loch i porodówka ruszty a jakie do wyboru.

#37 Share kamil33k

kamil33k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 21:16

Ruszta czy ściółka?? sluchajcie ja mysle ze w obecych czasach przy obecnej koniukturze trzeba obnirzac koszty a to sie da tylko po przez zastosowanie rusztu bo tylko pomyslcie ile trzeba maszyn do obornika np. 1 rozrzutnik, 2 prasa, 3 tur albo specjalnie ladowarka, 4 przyczepa do slomy choc nie musowa:P ale ile terzeba czasu aby przywiezc ta slome pozniej ja gdzies ulozyc a nastepnie wrzucic do kojca i nagroda na koncu :D wywiezc to na pole :P a najlepsze jest to ze ta sama slome :D a do gnojowicy wystarczy beczka ktora i tak wiekszosc rolnikow ma nawet przy glebokiej sciolce i mieszadlo ktore jest podstawa i w ten sposob sam jednym ciagnikiem od rana do wieczora wyworze cala gnojawice z okresu pol roku a jak pomysle o oborniku i sobie wyobraze ile czasu by mni to zajelo to 3 dni murowane wiec nikt mnie przekona o na sciolke :P napewno do tego nie wroce mimo jak tu ktos pisal ze kase sie wlorzylo i wgl. szkoda :P masakra:D niech ktos sprobuje w jednym kojcu to moge sie zalorzyc ze zaraz nawet wezmnie kredyt i zrobi cala chlewnie :) co do sciolki moge powiedziec jedno :P jest to bardzo drogi system utrzymania

#38 Share LUKASZ14

LUKASZ14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:38

Ruszta czy ściółka?? a jaki mqsz system spływania rurowy PCV czy kanałowy podłączony od razu do zbiornika ktury jest przy ścianie chlewni ??

#39 Share polo987

polo987

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 luty 2013 - 15:18

Ruszta czy ściółka?? głęboka ściółka jest dobra, ale dla takiego gospodarza który ma 1000szt. świń to chyba lepiej ruszta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 01 luty 2013 - 18:26

Ruszta czy ściółka?? Moim zdaniem głęboka ściółka nie jest zła, jeśli się ma dostatecznie dużo słomy. Dzisiaj słoma znajduje wiele zastosowań (brykiet, pieczarkarnie) i jeśli musimy ją dokupić to lepiej od razu zdecydować się na ruszt.