Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obornik - sprzedawać, czy nie?

46 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Qtas

Qtas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:59

Obornik - sprzedawać, czy nie? Mieszkam w okolicy, gdzie jest dużo producentów warzyw pod osłonami. Oni chętnie kupują obornik. Ustaliła się cena 200zł. za jednoosiowy, typowy rozrzutnik. Ogrodnicy sami sobie ładują, nawet widłami z głębokich obór. Za 200 zł. kładą sobie - piętrowy rozrzutnik - tzn. na wysokość podwójnych burt rozrzutnika. Liczę sobie tak: na 1 ha pola trzeba 7 rozrzutników ( 1 rozrzutnik = ok. 3 ton). Za 7 rozrzutników dostanę 1400 zł. Można za to kupić dużo nawozów NPK, a nawet wykonać wapnowanie. Przy czym koszt rozsiewu nawozów to mały pikuś w porównaniu do kosztów ładowania i rozrzucania obornika.
Tymczasem - Teściowie, bardzo biadolą, że sprzedaję obornik. Mówią : "co to za gospodarz, co sprzedaje gnój. Gospodarstwo upadnie". Już nie chce mi się z nimi kłócić. Co byście zrobili na moim miejscu? Jakie jest wasze zdanie? Sprzedawać obornik, czy nie? Jak wytłumaczyć to Teściom?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obornik - sprzedawać, czy nie? Dzisiaj, 15:14
  •  

#2 Share tomu

tomu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:13

Obornik - sprzedawać, czy nie? Wiadomo, że obornik coś daje na polu ale rewelacji nie ma, lepiej chyba zainwestować w nawozy.
Kopiowanie, używanie i rozpowszechnianie zdjęć jedynie za zgodą autora!

#3 Share wolf19 wolf19

wolf19
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 luty 2009 - 17:15

Obornik - sprzedawać, czy nie? Dużo masz tego obornika?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:16

Obornik - sprzedawać, czy nie? Ja w tym roku chyba na wiosnę nie rozwiozę wszystkiego z zimy, za mało zostawiłem nieoranego :) . Na pewno nie sprzedam go tylko będzie musiał poleżeć do września i wtedy pójdzie pod oziminy.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#5 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:18

Wiadomo, że obornik coś daje na polu ale rewelacji nie ma, lepiej chyba zainwestować w nawozy.

Też tak myślę... patrząc na kukurydzę na samym nawozie będzie dużo lepsza niż na samym oborniku, a najlepsza jak dostanie to i to;) obornik nie jest zły ale sam nic nie daje.

#6 Share tomu

tomu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:24

Obornik - sprzedawać, czy nie? Kukurydza może i tak ale, pod buraki powinno się pognoić.
Kopiowanie, używanie i rozpowszechnianie zdjęć jedynie za zgodą autora!

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:24

Obornik - sprzedawać, czy nie? Sam tez daje ale z nawozem sztucznym jest lepszy efekt. W oborniku jest głównie azot. Sztucznymi należny dostarczyć PK

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share wolf19 wolf19

wolf19
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 luty 2009 - 17:25

Ja w tym roku chyba na wiosnę nie rozwiozę wszystkiego z zimy, za mało zostawiłem nieoranego :) . Na pewno nie sprzedam go tylko będzie musiał poleżeć do września i wtedy pójdzie pod oziminy.

Ja przynajmniej nie mam takiego problemu, ponieważ na początku lutego nabyłem 10ha. Ale roślinom najlepiej służy (przynajmniej z moich doświadczeń :) ) obornik pod korzeń, później z raz podsiać sztucznym, no i ze 2 razy dolistnie.

#9 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:27

Obornik - sprzedawać, czy nie? Nie wiem czy zostanie mi obornika z zimy do jesieni. Będę dawał grubą :)

bullet_black.png

#10 Share Qtas

Qtas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:43

Dużo masz tego obornika?

Ponad 40 rozrzutników, takich podwójnych za 200 zł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:44

Obornik - sprzedawać, czy nie? 7 rozrzutników na ha?? Czemu tak mało??

bullet_black.png

#12 Share Qtas

Qtas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:50

Obornik - sprzedawać, czy nie? Mówię tylko o minimalnej dawce. A np. pod buraki daję 2 x więcej.

#13 Share rino

rino

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Maszyny rolnicze

Napisany 06 luty 2009 - 17:57

Obornik - sprzedawać, czy nie? He jak to obornik dużo nie daje, właśnie daje i to dużo bo dostarcza próchnicy glebowej, a to że nie widać efektów np w tym samym roku co był wywieziony to dlatego, ze w pierwszym roku rozkłada się tylko 30% obornika, a potem następne kilkadziesiąt procent, gdyż obornik ma działanie następcze, więc nie można stwierdzać ze obornik mało nie daje.

#14 Share sirKonrado

sirKonrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 06 luty 2009 - 18:55

Obornik - sprzedawać, czy nie? Zgadzam się z tobą, a tak wogóle to drogo cenisz ten obornik, my tez od czasu do czasu kupujemy i ostatnio za taki właśnie rozrzutnik załadowany powyżej przedniej siatki zapłaciliśmy 120 w tym 2 dychy za załadunek turem :) ale jak tylko tyle dają to sprzedawaj jak masz duży zapas, ja bym najpierw u siebie nagnoił a później sprzedał jak by była nadwyżka wiadomo co roku nie trzeba gnoić tego samego :)

nie cytuj posta wyżej

Edytowany przez andrzej2110, 06 luty 2009 - 18:58.

#15 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 18:59

Obornik - sprzedawać, czy nie? Jak masz obornik to i co roku możesz to samo gnoić. Ja tak robię.

bullet_black.png

#16 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:45

Obornik - sprzedawać, czy nie? Ja też mógłbym obornik sprzedać, ale nie zrobię tego choć nie wiem jak mocno by mnie "przycisło". Tego nawozu nie zastąpi żadny sztuczny. :) Można zadać sobie pytanie, dlaczego innym się opłaca kupować obornik za cenę 200 zł. z kilka ton? :)

#17 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:53

Zgadzam się z tobą, a tak wogóle to drogo cenisz ten obornik, my tez od czasu do czasu kupujemy i ostatnio za taki właśnie rozrzutnik załadowany powyżej przedniej siatki zapłaciliśmy 120 w tym 2 dychy za załadunek turem :) ale jak tylko tyle dają to sprzedawaj jak masz duży zapas, ja bym najpierw u siebie nagnoił a później sprzedał jak by była nadwyżka wiadomo co roku nie trzeba gnoić tego samego :)

nie cytuj posta wyżej

No nie wiem czy tak drogo sobie kolega liczy. W moich okolicach obornik ludzie cenią 50 -100 za tonę.

#18 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:54

Obornik - sprzedawać, czy nie? Jakby mi ktoś płacił po 200zeta za rozrzutnik i jeszcze sam sobie to nakładał to miałbym za gnój tyle co za mleko ha ha ha ha
a tak poważnie obornik niby wszystko cacy pięknie ale raz na 4 lata a co roku to czasami więcej złego niż dobrego potrafi zrobić więc ja bym sprzedawał nawet się nie zastanawiał

#19 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 luty 2009 - 11:11

Obornik - sprzedawać, czy nie? A co możne zrobić takiego złego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 14 luty 2009 - 22:07

Obornik - sprzedawać, czy nie? Ja na niektóre pola teraz kładę co roku. Na wszystkie co roku mi nie starczy :)

bullet_black.png