Qtas

Obornik - sprzedawać, czy nie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Qtas    1

Mieszkam w okolicy, gdzie jest dużo producentów warzyw pod osłonami. Oni chętnie kupują obornik. Ustaliła się cena 200zł. za jednoosiowy, typowy rozrzutnik. Ogrodnicy sami sobie ładują, nawet widłami z głębokich obór. Za 200 zł. kładą sobie - piętrowy rozrzutnik - tzn. na wysokość podwójnych burt rozrzutnika. Liczę sobie tak: na 1 ha pola trzeba 7 rozrzutników ( 1 rozrzutnik = ok. 3 ton). Za 7 rozrzutników dostanę 1400 zł. Można za to kupić dużo nawozów NPK, a nawet wykonać wapnowanie. Przy czym koszt rozsiewu nawozów to mały pikuś w porównaniu do kosztów ładowania i rozrzucania obornika.

Tymczasem - Teściowie, bardzo biadolą, że sprzedaję obornik. Mówią : "co to za gospodarz, co sprzedaje gnój. Gospodarstwo upadnie". Już nie chce mi się z nimi kłócić. Co byście zrobili na moim miejscu? Jakie jest wasze zdanie? Sprzedawać obornik, czy nie? Jak wytłumaczyć to Teściom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomu    5

Wiadomo, że obornik coś daje na polu ale rewelacji nie ma, lepiej chyba zainwestować w nawozy.


Kopiowanie, używanie i rozpowszechnianie zdjęć jedynie za zgodą autora!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

Dużo masz tego obornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja w tym roku chyba na wiosnę nie rozwiozę wszystkiego z zimy, za mało zostawiłem nieoranego :) . Na pewno nie sprzedam go tylko będzie musiał poleżeć do września i wtedy pójdzie pod oziminy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
Wiadomo, że obornik coś daje na polu ale rewelacji nie ma, lepiej chyba zainwestować w nawozy.

 

Też tak myślę... patrząc na kukurydzę na samym nawozie będzie dużo lepsza niż na samym oborniku, a najlepsza jak dostanie to i to;) obornik nie jest zły ale sam nic nie daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomu    5

Kukurydza może i tak ale, pod buraki powinno się pognoić.


Kopiowanie, używanie i rozpowszechnianie zdjęć jedynie za zgodą autora!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Sam tez daje ale z nawozem sztucznym jest lepszy efekt. W oborniku jest głównie azot. Sztucznymi należny dostarczyć PK


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19
Ja w tym roku chyba na wiosnę nie rozwiozę wszystkiego z zimy, za mało zostawiłem nieoranego :) . Na pewno nie sprzedam go tylko będzie musiał poleżeć do września i wtedy pójdzie pod oziminy.

 

Ja przynajmniej nie mam takiego problemu, ponieważ na początku lutego nabyłem 10ha. Ale roślinom najlepiej służy (przynajmniej z moich doświadczeń :) ) obornik pod korzeń, później z raz podsiać sztucznym, no i ze 2 razy dolistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie wiem czy zostanie mi obornika z zimy do jesieni. Będę dawał grubą :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qtas    1
Dużo masz tego obornika?

Ponad 40 rozrzutników, takich podwójnych za 200 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

7 rozrzutników na ha?? Czemu tak mało??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qtas    1

Mówię tylko o minimalnej dawce. A np. pod buraki daję 2 x więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rino    13

He jak to obornik dużo nie daje, właśnie daje i to dużo bo dostarcza próchnicy glebowej, a to że nie widać efektów np w tym samym roku co był wywieziony to dlatego, ze w pierwszym roku rozkłada się tylko 30% obornika, a potem następne kilkadziesiąt procent, gdyż obornik ma działanie następcze, więc nie można stwierdzać ze obornik mało nie daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8
Napisano (edytowany)

Zgadzam się z tobą, a tak wogóle to drogo cenisz ten obornik, my tez od czasu do czasu kupujemy i ostatnio za taki właśnie rozrzutnik załadowany powyżej przedniej siatki zapłaciliśmy 120 w tym 2 dychy za załadunek turem :) ale jak tylko tyle dają to sprzedawaj jak masz duży zapas, ja bym najpierw u siebie nagnoił a później sprzedał jak by była nadwyżka wiadomo co roku nie trzeba gnoić tego samego :)

 

nie cytuj posta wyżej

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jak masz obornik to i co roku możesz to samo gnoić. Ja tak robię.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Ja też mógłbym obornik sprzedać, ale nie zrobię tego choć nie wiem jak mocno by mnie "przycisło". Tego nawozu nie zastąpi żadny sztuczny. :) Można zadać sobie pytanie, dlaczego innym się opłaca kupować obornik za cenę 200 zł. z kilka ton? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Malutki    193
Zgadzam się z tobą, a tak wogóle to drogo cenisz ten obornik, my tez od czasu do czasu kupujemy i ostatnio za taki właśnie rozrzutnik załadowany powyżej przedniej siatki zapłaciliśmy 120 w tym 2 dychy za załadunek turem :) ale jak tylko tyle dają to sprzedawaj jak masz duży zapas, ja bym najpierw u siebie nagnoił a później sprzedał jak by była nadwyżka wiadomo co roku nie trzeba gnoić tego samego :)

 

nie cytuj posta wyżej

No nie wiem czy tak drogo sobie kolega liczy. W moich okolicach obornik ludzie cenią 50 -100 za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jakby mi ktoś płacił po 200zeta za rozrzutnik i jeszcze sam sobie to nakładał to miałbym za gnój tyle co za mleko ha ha ha ha

a tak poważnie obornik niby wszystko cacy pięknie ale raz na 4 lata a co roku to czasami więcej złego niż dobrego potrafi zrobić więc ja bym sprzedawał nawet się nie zastanawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja na niektóre pola teraz kładę co roku. Na wszystkie co roku mi nie starczy :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja co rok daje tylko na pastwiska a pola co 2 3 lata gnoje i tak co rok wywalam z chlewów wszystko co jest . Nigdy nie sprzedawałem i raczej nie sprzedam nigdy wole dać więcej na paśniki czy pola niż go sprzedać to jest zawsze naturalny nawóz pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atlonik    0

Chciałbym też mieć taki problem :) U mnie nigdy nie było takich problemów a na dodatek jeszcze za takie pieniądze, szok normalnie... ja na Twoim miejscu wcale by się nie oglądał tylko sprzedawał ile wejdzie ...


New Holland TD95D_______________________URSUS 360_______________________URSUS 330M_______________________

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DUCH1986    3

Dokładnie, 200 zł za rozrzutnik. Ja kupowałem to płaciłem 50 za 4 tonowa przyczepę. Ale lądowałem sobie ładowarka wiec było naładowane z 1,5 metra od podłogi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

Ja obornika nie sprzedaje wszystko idzie pod kukurydze lub zboża. W tym roku jak nawozy drogie to lepiej zostawić sobie dać trochę sztucznych nawozów i efekty będą widoczne zwłaszcza w kukurydzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr88    0

Obornik bydlęcy zawiera w sobie ok 3 kg czystego azotu w tonie + kilka innych pierwiastków (płytka ściółka) więc w 3 tonach czyli 1 rozrzutnik zawiera 12kg azotu a tona mocznika na dzień dzisiejszy to ponad 1300zł (przynajmniej u mnie) więc za 200 złotych masz ok 150 kg mocznika czyli czystego azotu jest 70 kg ale co jest lepsze czy nawożenie organiczne czy sztuczne to nie wiem


Ursus C-360, C-330M, C-330+ tur na 25ha narazie muszą wystarczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
    • Przez burtek
      Witam serdecznie,
      w swoim nabytym nie dawno gospodarstwie posiadam 3 duże psy (dwa bernardyny i jeden owczarek niemiecki). Psiaki karmie resztkami z jedzenia, chlebem oraz kupuje im kości z mięsem z masarni. Chciałbym jeszcze kupić im karmę, aby poprawić ich wygląd. Jaką dobrą i tanią karmę polecacie dla psiaków? Jak Wy karmicie swoje psy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj