Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła?

40 odpowiedzi na ten temat

#21 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:15

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Tak odrośnie. Czy taki sam ?? hmm raczej będzie mniejszy trochę ale całkiem spory. Przynajmniej sąsiadowi tak odrosło. Krowa kończyła gryźć żyto pod koniec maja. W tym roku inny sąsiad tak zrobi. Jest zasiane żyto które zetnie na kiszonkę i potem ma zostawić pole żeby odrosło.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Dzisiaj, 19:17
  •  

#22 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:19

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Ale ja nie mam krów tylko jakby odrosło to bym jeszcze raz chciał skosić na kiszonkę i czy jest sens tak zrobić czy lepiej zaorać i zasiać coś innego??

#23 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:32

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Według mnie lepiej zostawić.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#24 Share wojtus

wojtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:33

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Ja to sobie tak planuje w tym roku, żeby zasiać mieszankę jęczmienia z peluszką i owsem. Tylko nie wiem jakby to wyszło z odmianami a dokładniej czy równo to wszystko by dojrzało. :) A i jeszcze co później po zbiorze z tym polem zrobić? :)

#25 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:34

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? A powiedz mi jeszcze jak ty zbierasz żyto na kiszonkę to nie tniesz go na sieczkę tylko całe na pryzmę dajesz tak? Kosisz rotacyjną?

#26 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 20:14

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Nie sieje żyta. Po żniwach posiałem kosem mieszankę (jęczmień i owies) na stalerzowane pole i zabronowałem. Na jesieni siołem rotacyjno, zwinąłem na wałki i turem załadowałem na przyczepę i rozrzutnik i na pryzmę poszło. Nie było to tylko zborze ale również 3 pokos trawy.

bullet_black.png

#27 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 06 luty 2009 - 20:22

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Aha. Ja myślę nad żytem bo do tej pory też tylko polony na kiszonkę kosiłem ale chcę mieć więcej paszy i trochu zwiększyć obsadę byczków

#28 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 07 luty 2009 - 17:46

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? To jednak sorgo wybiliście mi z głowy :) , pyt. jak kisicie te mieszanki zbożowe z wyką czy koniczyną itp czy robicie to w belach?
Czy robił ktoś jakieś szacunkowe wyluczenia czy zboże lepiej zebrać na ziarno na paszę treściwą czy takie kiszonki z GPS-a robić?

#29 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 07 luty 2009 - 17:52

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Ja jak pisałem już zbieram turem na przyczepę i na pryzmę wale. Zielonka nie jest wogóle rozdrabniana. Koniczynę tak samo będę robić.

bullet_black.png

#30 Share maciek7

maciek7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 08 luty 2009 - 12:28

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Jak wcześniej jak nie miałem jeszcze prasy to najmowałem sieczkarnie i razem z trawą na pryzmę waliłem, a teraz to normalnie w baloty i na owijarkę.
my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Dzisiaj, 19:17
  •  

#31 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 08 luty 2009 - 13:04

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? W zeszłym roku dosyć późno zaoraliśmy łąki jakieś 6ha(kwiecień-maj dokładnie nie pamiętam) wsieliśmy mieszankę z owsa z trawą, skosiliśmy jednego dnia wieczorem a drugiego zwijaliśmy, bele były ciężkie przeszło 500 kg, tur nie chciał unosić, efekt: kiszonka nic się nie popsuła, a krowy wszamały że nie można było nadążyć rozdawać a zapach na całą oborę i podwórko aż sąsiedzi przychodzili oglądać hehe, fakt faktem koszt produkcji paszy w bele jest sporo większy niż kiszenie w pryzmie ale jak siema swój sprzęt to się opłaca(w mojej sytuacji nie mam sieczkarni więc musiałbym nająć) chociaż GPS z żyta na wiosnę będę kosił sieczkarnią

#32 Share maciek7

maciek7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 08 luty 2009 - 13:12

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? No tak jak u mnie jest prasa to nie będę najmował drogiej sieczkarni, po drugie do sieczkarni wszystko muszę ściąć na raz, a nieraz można by poczekać żeby jeszcze podrosło.
my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

#33 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 19 kwiecień 2009 - 14:42

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? W tym roku będzie robiona pierwszy raz kiszonka z żyta .. będzie ścinane na kiszonkę i szybko orana pod ziemniaki. Ciekawe jak one urosną

#34 Share Vhalior2

Vhalior2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 16 czerwiec 2009 - 18:18

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? U nas sieja mieszanki na kiszonki w baloty później sieja poplon i jest git:)

#35 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 02 październik 2009 - 19:18

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? My siejemy sorgo od 18 lat i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, co do kiszenia to należy je polewać wodą przy siekaniu i wtedy jest ok. My podajemy je za pomocą wozu paszowego więc mećki nie mają jak przebierać, a poza tym to pewnie się już przyzwyczaiły to tej rośliny. Sorgo jest rośliną zawierającą bardzo dużo białka 13-14% oraz dwa razy więcej błonnika od QQ. Dodatkowo należy zaznaczyć iż roślina będzie pusta w środku z dwóch powodów I susza, II zbyt późny zbiór i roślina zaczyna usychać/dojrzewać.
Pozdrawiam
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#36 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 02 październik 2009 - 19:45

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Polewać wodo?? Wszyscy mówią ze jest za mokre do kiszenia. Najlepiej było by zbierać 2 etapowo, żeby podeschło.
Od 18 lat?? Przecież o tym zrobiło się głośno dopiero niedawno.

bullet_black.png

#37 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 06 październik 2009 - 17:04

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Głośno to się niedawno zrobiło o rakietach balistycznych Iranu :) a nie o sorgo kto szukał paszy która uzupełni kuku to ją znalazł w sorgo słoneczniku itp, a co o wody to może i palnąłem głupotę bo my dajemy zakiszacz, choć z wodą to zależy kiedy jest zbiór bo ja jeszcze swojego nie kosiłem :) A czy jest za mokre, kwestia gustu mi się zakisza bez czekania aż przeschnie. A co do ilości lat to jeszcze ani razu nie kupiliśmy nasion w Polsce, bo zawsze przyjeżdżają do nas z Francji od wujka.
Pozdrawiam
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#38 Share Pawel88

Pawel88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 12 październik 2009 - 07:17

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła?

Od 18 lat?? Przecież o tym zrobiło się głośno dopiero niedawno.

Sorgo w Polsce było uprawiane bardo dawno temu, jeszcze chyba za Mieszka I...
Sorgo zaginęło trochę w PRL-u, ale sam widziałem informacje o sorgo w książce z 1955 roku,
pewnie przetrwało lokalnie tak jak u Lukasza 1985

#39 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 12 październik 2009 - 08:15

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Same sorgo da się zakisić? Czy w sorgu dziki nie szukają szczęścia? Czy sianie w mieszance sorgo z QQ również znacząco zmniejszyło by zainteresowanie dzików taką uprawą?
Sorgo chyba długo pozostaje zielone, czy teraz na październik to była by dobra pasza na zielonkę? Czy musi być pocięta w sieczkę, czy długie badyle też bydło by jadło?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 13 październik 2009 - 18:29

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Czy sorgo da się samo zakisić? odpowiedź brzmi tak, przynajmniej przy stosowaniu zakiszacza.
Drugie pytanie. W mojej okolicy ciężko znaleźć sarnę a co dopiero dzika.
Znajomy sieje sorgo z kuku i mu się bardzo dobrze zakisza
Ja odcinam poprzeczniaki i daję roślinę pociętą na cztery części. Wybredne zostawiają grubszą część łodygi.
Pozdrawiam