Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła?

40 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 06 luty 2009 - 08:52

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Witam!
Tak jak w temcie. Na czym lepiej wyjdę z paszą dla krów mlecznym, od razu zaznaczam ze kukurydzy nie posieje bo dziki wszystko wytną i po drodze łąki zryją także padł pomysł na sorgo, ale podobno same słabo się kisi więc czy wyszła by kiszonka z czystego sorgo?
Dotychczas uprawialiśmy zboża na ziarno na pasze treściwe ale na słabych glebach plony są słabe a trzeba to zemleć i słabo się bilansuje (najlepsza pełnoporcjówka :) w granulacie) także jedno i 2gie rozwiązanie ma plusy i minusy a jakie są wasze doświadczenia, bo sorgo podobno też za dużej wartości żywieniowej nie ma a jak posieje sorgo to mniej zboża automatycznie posieje więc czy się opłaci ten eksperyment z sorgo?
(planuje 2-3ha na 5-6tej kl) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Dzisiaj, 08:05
  •  

#2 Share maciek7

maciek7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 06 luty 2009 - 10:48

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Ja kiedyś zasiałem 3 ha sorga i wyrosło potężne, a i tak było tego co mniejszej QQ z 1 ha. Sorgo było takie lekkie i puste w środku. Zakisiłem to z Kukurydzą. Nie opłacą się tego siać moim zdaniem, ja miałem to pierwszy i ostatni raz. Lepiej zasiać żyto i ściąć na GPS
my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

#3 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 11:26

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Zasiej żyto lepiej na kiszone. Zetnij a potem nic nie rób i ono jeszcze odrośnie. Zetniesz potem drugi pokos.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#4 Share maciek7

maciek7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 06 luty 2009 - 11:37

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Dokładnie. Mój kumpel robi w Dani u farmera i mówił mi, że tam w okolicy nikt nie sieje kukurydzy bo mieszkają nad morzem i mają takie silne wiatry, które ją obalają. Dlatego tam sieją zboża, zbierają je na kiszonke, a później bydło do samej zimy chodzi i pasie się na tym co odrasta.

#5 Share matys89

matys89

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 06 luty 2009 - 14:50

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Mój wujek tez zasiał 2 lata temu sorgo ale już więcej tego nie zasieje jedyny plus to masa ponieważ wyrosło spore miało ponad 4 metry wysokości ale za dużej wartości energetycznej to ono nie miało. Krowy nie chciały tego jeść i mało mleka dawały po tym sorgu wiec wujek dawał je opasom które tez niezbyt chętnie to jadły moim zdaniem bardziej opłaca się zasiać zboża na kiszonkę niż sorgo

#6 Share ania2728

ania2728

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 06 luty 2009 - 15:33

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Żyto jesT nie dobre dla krów jako kiszonka
Pozdrawiam wszystkich którzy mnie odwiedzili .....

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 15:35

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Czemu??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share ania2728

ania2728

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 06 luty 2009 - 15:44

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Żyto jest mało wartościowe nawet powiedziała bym że do krów to jest trucizna
Pozdrawiam wszystkich którzy mnie odwiedzili .....

#9 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:10

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Nie spotkałem sie z takim stwierdzeniem. Ale jak by tak było to by ludzie nie sieli żyta na kiszonkę.

bullet_black.png

#10 Share maciek7

maciek7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:25

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? To może Jęczmień :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Dzisiaj, 08:05
  •  

#11 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:27

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Tylko jęczmień jest niski wiec mało go będzie. A pszenżyto ??

bullet_black.png

#12 Share maciek7

maciek7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:34

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Ale Jęczmień będzie chyba bardziej wartościowy. Pszenżyto też kiedyś miałem, na pryzmę waliłem z trawą i jadły dobrze.

#13 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:54

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? U nas jeżeli zielonki będą tak słabe jak w tamtym to będziemy kosić mieszanki jare na kiszonkę 1,5ha to napewno a reszta to sie okaże. Od lat robimy tak że siejemy trawę z koniczyną w mieszanki wiosną, tylko w ostatnich dwóch latach była taka susza że teraz wyglada to bardzo słabo.

Myślę żeby na próbę w tym roku zasiać po żniwach po pszenżycie ozimym mieszanki zbożowej z peluszką i do tego trawę z koniczyną, zboże wykosić na kiszonkę w październiku a koniczynę z trawą zostawić na drugi rok. Próbował ktoś robić tak?

#14 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 16:57

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Ja 1,5 ha planuje posiać z grochem.

bullet_black.png

#15 Share kaczorek

kaczorek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 256 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:11

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Kiszonka z żyta nie jest zła, nie zauważyliśmy spadku mleka, jedyny problem to było to, że nie smakuje tak dobrze krowom jak z owsa czy trawy. Kiszonka z owsa jest dobra, bardzo smakuje krowom, dobre efekty. To tak z mojego doświadczenia.
Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

#16 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:38

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła?

Zasiej żyto lepiej na kiszone. Zetnij a potem nic nie rób i ono jeszcze odrośnie. Zetniesz potem drugi pokos.

Hehe u nas koleś pszenżyto na kichę ściął, a później jeszcze kombajnem ziarno zebrał :)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#17 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:41

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Jak mu sypało??

U mnie jeden krową wypasł żyto a potem w żniwa to ścieli ale nie młócili tego. Na dzieciach satelitarnych widać stygi z tego :)

bullet_black.png

#18 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:51

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? Nie wiem ale pewnie nie dużo miał ze 2 ha tego i kłosy takie co 3-4 cm to raczej kokosów nie miał :)
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#19 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 luty 2009 - 17:53

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? A już myślałem raz siać i 2 razy zbierać :)

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share tomek321455

tomek321455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:11

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła? andrzej jesli zetnę żyto na kiszonke w maju i po scieciu pole zostawie to żyto odrośnie do takich rozmierów jak pierwszy plon i bedzie tyle samo masy jak za pierwszym razem??