Zaloguj się, aby obserwować  
Ferdek07

Sorgo, czy mieszanki zbożowe na ziarno - co się bardziej opłaci dla bydła?

Polecane posty

andrzej2110    535

Nie sieje żyta. Po żniwach posiałem kosem mieszankę (jęczmień i owies) na stalerzowane pole i zabronowałem. Na jesieni siołem rotacyjno, zwinąłem na wałki i turem załadowałem na przyczepę i rozrzutnik i na pryzmę poszło. Nie było to tylko zborze ale również 3 pokos trawy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Aha. Ja myślę nad żytem bo do tej pory też tylko polony na kiszonkę kosiłem ale chcę mieć więcej paszy i trochu zwiększyć obsadę byczków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

To jednak sorgo wybiliście mi z głowy :) , pyt. jak kisicie te mieszanki zbożowe z wyką czy koniczyną itp czy robicie to w belach?

Czy robił ktoś jakieś szacunkowe wyluczenia czy zboże lepiej zebrać na ziarno na paszę treściwą czy takie kiszonki z GPS-a robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja jak pisałem już zbieram turem na przyczepę i na pryzmę wale. Zielonka nie jest wogóle rozdrabniana. Koniczynę tak samo będę robić.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7    2

Jak wcześniej jak nie miałem jeszcze prasy to najmowałem sieczkarnie i razem z trawą na pryzmę waliłem, a teraz to normalnie w baloty i na owijarkę.


my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

W zeszłym roku dosyć późno zaoraliśmy łąki jakieś 6ha(kwiecień-maj dokładnie nie pamiętam) wsieliśmy mieszankę z owsa z trawą, skosiliśmy jednego dnia wieczorem a drugiego zwijaliśmy, bele były ciężkie przeszło 500 kg, tur nie chciał unosić, efekt: kiszonka nic się nie popsuła, a krowy wszamały że nie można było nadążyć rozdawać a zapach na całą oborę i podwórko aż sąsiedzi przychodzili oglądać hehe, fakt faktem koszt produkcji paszy w bele jest sporo większy niż kiszenie w pryzmie ale jak siema swój sprzęt to się opłaca(w mojej sytuacji nie mam sieczkarni więc musiałbym nająć) chociaż GPS z żyta na wiosnę będę kosił sieczkarnią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek7    2

No tak jak u mnie jest prasa to nie będę najmował drogiej sieczkarni, po drugie do sieczkarni wszystko muszę ściąć na raz, a nieraz można by poczekać żeby jeszcze podrosło.


my dream... JP :)
ostatnio w głowie tylko Moto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19Damian89    0

W tym roku będzie robiona pierwszy raz kiszonka z żyta .. będzie ścinane na kiszonkę i szybko orana pod ziemniaki. Ciekawe jak one urosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

My siejemy sorgo od 18 lat i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, co do kiszenia to należy je polewać wodą przy siekaniu i wtedy jest ok. My podajemy je za pomocą wozu paszowego więc mećki nie mają jak przebierać, a poza tym to pewnie się już przyzwyczaiły to tej rośliny. Sorgo jest rośliną zawierającą bardzo dużo białka 13-14% oraz dwa razy więcej błonnika od QQ. Dodatkowo należy zaznaczyć iż roślina będzie pusta w środku z dwóch powodów I susza, II zbyt późny zbiór i roślina zaczyna usychać/dojrzewać.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Polewać wodo?? Wszyscy mówią ze jest za mokre do kiszenia. Najlepiej było by zbierać 2 etapowo, żeby podeschło.

Od 18 lat?? Przecież o tym zrobiło się głośno dopiero niedawno.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Głośno to się niedawno zrobiło o rakietach balistycznych Iranu :) a nie o sorgo kto szukał paszy która uzupełni kuku to ją znalazł w sorgo słoneczniku itp, a co o wody to może i palnąłem głupotę bo my dajemy zakiszacz, choć z wodą to zależy kiedy jest zbiór bo ja jeszcze swojego nie kosiłem :) A czy jest za mokre, kwestia gustu mi się zakisza bez czekania aż przeschnie. A co do ilości lat to jeszcze ani razu nie kupiliśmy nasion w Polsce, bo zawsze przyjeżdżają do nas z Francji od wujka.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel88    7

Od 18 lat?? Przecież o tym zrobiło się głośno dopiero niedawno.

 

Sorgo w Polsce było uprawiane bardo dawno temu, jeszcze chyba za Mieszka I...

Sorgo zaginęło trochę w PRL-u, ale sam widziałem informacje o sorgo w książce z 1955 roku,

pewnie przetrwało lokalnie tak jak u Lukasza 1985

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Same sorgo da się zakisić? Czy w sorgu dziki nie szukają szczęścia? Czy sianie w mieszance sorgo z QQ również znacząco zmniejszyło by zainteresowanie dzików taką uprawą?

Sorgo chyba długo pozostaje zielone, czy teraz na październik to była by dobra pasza na zielonkę? Czy musi być pocięta w sieczkę, czy długie badyle też bydło by jadło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Czy sorgo da się samo zakisić? odpowiedź brzmi tak, przynajmniej przy stosowaniu zakiszacza.

Drugie pytanie. W mojej okolicy ciężko znaleźć sarnę a co dopiero dzika.

Znajomy sieje sorgo z kuku i mu się bardzo dobrze zakisza

Ja odcinam poprzeczniaki i daję roślinę pociętą na cztery części. Wybredne zostawiają grubszą część łodygi.

Pozdrawiam


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie może topinambur? Podwójna korzyść, bo bulwy można wykopać, a ponad trzymetrową nać ściąć na kiszonkę. :) Można również zasadzić raz a nać ścinać wielokrotnie. Rośnie na każdej glebie, jest mało wymagająca. Śmiało można sadzić, tam gdzie rosną ziemniaki itp.

 

 

 

To raczej mało popularne jest, skoro jak powiedziałem to na wykładzie ludzie powiedzieli: CO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj