oki39

Tkanka mięsno-kostna

Polecane posty

jerzy    3

Tumek mam pytanie .

Czy polecał byś pod jęczmień jary jeśli tak to czy dawka 1t/na hektar wystarczy (zsaobność w składniki mam dobrą), stosując w pszenicy to dajesz na wiosnę i uzupełniasz dawkę saletrą w kolejnych dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254
Rozmawiałem z dystrybutorem Ekopilu nawóz na bazie mączki kostnej oto skład

w jednej tonie N - 65 kg P - 65 kg K 35 kg Ca 100 kg Mg 30 kg S 10 kg

Cena tony 350 zł koszt transportu ok 35 zł od tony, nawóz przywożony jest luzem tirami ok 24 t

Proszę kolegów rolników z zachodniopomorskiego którzy stosowali ten nawóz o wyrażanie swioch opinii

Dużo gorszy jest jakościowo od tych powszechnych nawozów? I jak z plonami?

 

No i czy zeby przywieźli to trzeba zamówić całego tira? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

brzmi niezle ale mam pytanie jak to wyglada i czym to rozsiewacie na polu zykłym rozsiewaczem do nawozu czy rozsiewaczem do wapna??

i kiedy to stosować na zboża ozime wiosna wczesna czy jesienia??? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

no ja myśle że jesienią to tylko ok. tony by trzeba dac o ile n ie mniej ze względu na dużą zawartośc azotu, a resztę wiosną,plus sam azot,.ale to tylko moja teoria najlepiej jakby się ktoś wypowiedział co ma doświadczenie w stosowaniu takich nawozów.no i jeszcze jedno jakby wszyscy zaczeli to stosować to pewnie doszło by do tego że ceny by się wyrównały z tradycyjnymi nawozami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też myslałem o stosowaniu nawozów na bazie mączek mięsno kostnych ,ale dosyć kłopotliwe sa formalności jakie nakłada powiatowy lekarz weterynarji ,jednym słowem staraję się zniechecić rolników do ich stosowania bo przez to im samym przybywa roboty .

Składowanie tego nawozu w obrębie gospodarstwa jest praktycznie zabronione jedyne rozwiazane to hałda na polu i tez zabezpieczona przed dastępem jakich kolwiek zwierząt

Moze ktos juz stosuje takie nawożenie i ma w tym doswiadczenie prosiłbym o wskazówki i rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

moze ktos kto stosuje ten nawoz opisac jaki jest jego program nawożenia na pszenica ozima rzepak ozimy jeczmien jary kiedy jeszcze nie stosowal tego nawozu i jak sie zminil w stosunku do teraz kiedy go stosuje. Dołączam sie do pytania czy trzeba zamawiac całego tira? Jak to niby trzeba zabezpieczyć na polu?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mocne255    0

Rozmawiałem z pow lekarzem więc to wyląda tak ,najlepiej zamówić transport i rozwieść go po polu w jak najkrótszym czasie i oczywiście wymieszać go z ziemią.Max można wyśiać 5 ton na ha w ciągu 2 lat, rozmawiałem z nim w 2008 mogło się coś zmienic.A jeszcze nieraz zezwalają na stosowanie mączki po głównie. Brat pracuje w gospodarstwie należącym do Henryka S mączki sypią tyle że pola robią się brązowe , z nawozów mineralnych stosują 25 ton mocznika na 1600 ha + odżywki. Sredni plon rzepaku z 600 ha coś około 4,8 tony z ha rekordowa odmiana około 6 ton ,pszenica 7 -8 ton to normalka. Brat będzie jutro u mnie to wypytam go troche mogłem coś pokręcić.


zetor5211 c 360 ZT303D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Tylko w Śmiłowicach mozna dostac ten nawóz? to sa te śmiłowice w Kuj-pom?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Śmiłowo kolego koło Piły. No właśnie, to gdzie to jest wywtarzane? W Farm-utliu? Bo w tym przypadku koszt transportu jest dość istotny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul0    0

chciałbym odświezyć temat - mam takie pytanie, czy trzeba mieć pozwolenie na stosowanie tej mączki, jak wygląda sprawa z rozsiewaniem na polu i faktyczne rezultaty jej stosowania jeżeli ktoś stosował prosze o opinie

dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samo    3

ja w tym roku siałem mączkę pod zboza i efekt powalający-zboże ładne i ciemne-( u sąsiadów takie blade) wójek siał po łąkach i trawa poprostu wielka, gęsta i czarna- zadnymi nawozami nie uzyskał jeszcze takiego efektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samo    3

brane było z fabryki "KONSPOL"- Nowy sącz. cena to nie wiem dokładnie bo brał to wujek który tam pracuje... (nie wiem czy dostanie ją ktoś z poza zakładu )ale chyba 40 zł/t ale teraz podskoczyła cos ok 80 zł/t nie wiem dokładnie ile wyszło na ha ale cos ponad 3 t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul0    0

kurcze za taką cene to by mi pasowało (80zł/t ;) ) do tego transport, ale dlaczego sprzedają tylko pracownikom ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weterynarz    0

natrafiłem ostatnio na oferte polepszacza glebowego wyprodukowanego z mączek mięsno kostnych z dodatkiem wapna.

 

czy ktoś z was już coś takiego próbował??? jak to działa??

 

ja zamierzam zakupić partię na próbę.

 

na mój gust może to być doskonała alternatywa. babcia zawsze mówiła " jeśli ziemia nie żyje to nic na niej nie żeyje ani nie rośnie"

 

uważam że odpady pochodzenia zwierzęcego powinny wpłynąć na lepszy rozwój flory bakteryjnej gleby przez co słoma powinna być lepiej przerabiana. zwiększy to próchnicę.

 

panowie czekam na wasze sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luke371    42

Stosowaliśmy to raz praktycznie na cały areał,mam gdzieś gote big bagów z tą mączką miesno-kostną. Przeliczenie to nie wiem,ale posialiśmy na tym pszenice ozimą i było spokojnie 10t z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weterynarz    0

link doby, niemal prawie wszystko się zgadza. są jeszcze szczegułowe przepisy. nie wolno go stosowac na ląkach i w produkcji ważyw z małymi wyjątkami.

 

polepszacz jest materiałem sypkim, o frakcji 0,2 do max 2 mm.

 

dawka to 1 - 1,5 tony na 1 ha lecz zawsze samemu można dawkę ustalić. wiadomo na gorszą ziemie więcej. w przepisach jest tak,że można na 2 lata max. 5 ton mączki/ polepszacza wysypać na hektar ziemi.

 

co do reszty przepisów prawnych to trzeba to zglosić do INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ.

zaraz po rozsianiu trzeba to wymieszać z ziemią. mączka w polepszaczach jest najczęściej kat. II (material nadający się do utylizacji lecz nie stanowiący bezpośredniego zagrożenia dla ludzi) lub kat. III (najczęściej zwroty przeterminowanej żywności poch. zwierzęcego, dozwolona do żywienia zwierząt futerkowych). kat I jest najniebezpieczniejsza i podlega całkowitej utylizacji w specjalistycznych zakładach (materiał pochodzący od zwierząt chorych lub podejżanych o choroby mogące się przenieść na człowieka). mączki o tej kategori nie wolno stosować jako polepszacza.

 

ja mam zdanie że powinno to działać bardzopodobnie jak nawożenie obornikiem. w oborniku też jest spora liczba mikroogranizmów i substancji ogranicznej. ziemia nawożona obornikiem daje zdecydowanie lepsze efekty i do tego nie trzeba nikogo przekonywać.

w mączce jest spora ilość materii organicznej - podobnie jak w oborniku.

 

co do działania samych mikroorganizmów to mogę wam powiedzieć że zauważyłem kiedyś że np. sam suchy gnój od krókików był zdecydowanie gorszy, bardziej suchy i gorzej się rozkładał niż obornik od krów czy świń. ten od królików tylko pleśniał. rozwiązaniem okazało się mieszanie obornika.

 

z tego co się orientowałem cena na kwartal I 2010 roku to 275 zł/ za tonę [polepszacza luzem] + 3% vat i nie jestem pewny ale chyba w to też jest wliczony transport do klienta.

 

panowie czekam na wasze opinie i doświadczenia.

 

 

@luke371@ na jakiej klasie ziemi posialiście tą mączkę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weterynarz    0

coś widze temat sie nie klei.............

 

czyżby jeszcze mało kto używał taki polepszacz???????????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szmergiel    1053

luke371,a jak toposiales najesien to dawales jeszcze jakies nawozy przed siewem?gdzie kupiles? z gory dzieki za odp. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Largactil    0

Czy ktoś może mi podać jakiś adres, kontakt z firmą sprzedającą takie polepszacze ?

lark5@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj