Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak jary

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Skorpion

Skorpion

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 04 luty 2009 - 18:41

Rzepak jary Witam!
jestem nowicjuszem w temacie rolnictwa jak i na AF. w tym roku zastanawiam się nad posianiem rzepaku jarego ze wzgędu płodozmianu oraz dopłat do pakietów rolnośrodowiskowych. mam zamiar posiać ok 9 ha rzepaku.
jakie odmiany byście polecili?
jakiej bonitacji gleby muszą być?
jakie nawożenie naturakne i mineralne?
zbyt na surowiec ( pochodzę z okolic Ostrołęki woj. mazowieckie)?
wydajność z ha?
oraz wszelkie info na ten temat.
Z góry dzięki. Pozdro

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak jary Dzisiaj, 14:50
  •  

#2 Share Skorpion

Skorpion

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 18 luty 2009 - 20:34

Rzepak jary widze że tego nikt nie uprawia z was. zero opinii. jednak może ktoś cokolwiek wie? jakie są spodziewane plony? niższe niż w ozimym?

#3 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 19 luty 2009 - 17:02

Rzepak jary gleby to 2-3 klasa na 4 to juz plon maly bedzie 50-100kg fosforu,50-160 kg potasu 160 kg azotu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Skorpion

Skorpion

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 20 luty 2009 - 22:09

Rzepak jary dzięki serdeczne. rozumiem że to podałeś w czystym składniku? a ile kg nasienia na ha się wysiewa jarego? i jakiego rodzaju nasienie jest najlepsze (odmiana)? ja muszę w związku z Unią posiać rzepak jako płodozmian. mam gleby 3, 4 klasa co będzie to będzie ale nie chcę się wyłożyć totalnie. dlatego tu pytam. wkońcu tu tylu fachowców w dziedzienie rolnictwa.

#5 Share krzysiek3120

krzysiek3120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 26 luty 2009 - 18:04

Rzepak jary ilosc wysiewu 5-7 kg/ha odmiane to jakas polska kup

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share piszczo123

piszczo123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 26 luty 2009 - 18:31

Rzepak jary miałem kiedyś jary rzepak ,zależy jaki przebieg będzie miała pogoda bo jak się trafi sucha wiosna to zadużo go nie zbierzesz nakłady są takie same jak na ozimy a plon mniejszy ,mi wtedy sypał :) 1,5t/h ,znajomy miał też w tym czasie co ja to nakosił 1,8t/h tylko że on poniósł większe nakłady ,u mnie w okolicy nikt tego nie sieje chyba że koniecznoś zmusza ja tej rosliny nie sieje albo ozimy albo nic, no ale u ciebie jest inna sprawa

#7 Share Skorpion

Skorpion

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 02 marzec 2009 - 20:17

Rzepak jary a co byście radzili posiać soje czy rzepak jary. waham się między tymi dwoma uprawami. w szepietowie testowali dwie odmiany soi - Mazowia i jakaś druga. specjalnie na region północny. biorąc pod uwagę ceny soi na dzisiejszym rynku towarowym to chyba warto nawet jak da 1 tone z ha;) w moim przypadku wchodzą tylko rośliny jare. doradzcie coś innego niż zboża, kukurydza i ziemiaki.

#8 Share piszczo123

piszczo123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 02 marzec 2009 - 21:05

Rzepak jary jeżeli soja da tone z ha to czy nakłady się zwrócą ,ja kiedyś posiałem groch o ile pamiętam odmiana (piast) zysku z tego niewiele było tylko tyle że płodozmian był dobry :) są tacy co im się opłaca go siać ale to już rutyna <_<

#9 Share Skorpion

Skorpion

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 16 marzec 2009 - 19:15

Rzepak jary

jeżeli soja da tone z ha to czy nakłady się zwrócą ,ja kiedyś posiałem groch o ile pamiętam odmiana (piast) zysku z tego niewiele było tylko tyle że płodozmian był dobry ;) są tacy co im się opłaca go siać ale to już rutyna ;)

widzisz kolego ciężko przeliczyć to na zczysty zysk. bo jak ceny soi będą w granicach dzisiejszych to chociaż po kosztach będzie jak 1 tona z ha. ale to jest czarny scenariusz. a pozytywny to ok 3 ton z ha (ale to juz super pozytywny). i wtedy pełen sukces bo niedość że dobry płodozmian to jeszcze spory zysk.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 24 kwiecień 2009 - 11:27

Rzepak jary chyba mi tez przjdzie siac w 2010 rzepak jary bo nie bede mial kiedy zasiac go bo na tym polu co ma byc beda ziemniaki..
a mozna siac rzepak po rzepaku bo tez jest i taka mozliwosc to zasieje sie ozimy .. z jarego sa mniejsze pleny jeszcze teraz ta pogoda nie pewna czy to sie oplaca go siac wogole?