Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym

20 odpowiedzi na ten temat

#1 Share gajek6666

gajek6666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 03 luty 2009 - 22:22

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Witam!
Mam zamiar wymienić wszystkie łożyska na odrzutniku i bębnie młócącym. Nigdy tego nie robilem i prosze o jakieś wskazówki jeżeli już ktoś coś takiego robił. Narazie mam zdjęte koło pasowe i piaste od napędu odrzótnika. Czym najlepie sciągnąć koła pasowe napedzające pochyły, zeby ich nie uszkodzić (bo piasta jest już spisana na straty). Z drugiej strony są dwa łożyska oporowe na których temat wiele już słyszalem. Czy ktoś może mi dać jakieś wskazówki- na co zwrócić uwage? jakie łożyska założyć? W mojej okolicy jest jeden mechanik który tak składa te elementy, że kombajny się zapalają na polu. O tym że można zamienić orczyki przy montarzu to już wiem. A i jeszcze jedno czym najlepiej sciągać tuleje żeby jak najmiej uszkodzić? Posiadam Rekorda rocznik 86 jak by to było ważne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Dzisiaj, 08:47
  •  

#2 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 03 luty 2009 - 22:40

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym ja pociołem kontówką to koło napedzające wielopasowe koszt koła 120 zł a łożyska to polskie,dodałem troszke smaru do łożysk bo tam jest jego zawsze skompo.Kombajn ma 11 lat i tylko raz to było robione.Mieliśmy jeszcze mały przy tym wypadek,wpadła nam kulka z łożyska do odrzutnika,poskładaliśmy kombajn.Po włączeniu młocarni strasznie tłukła a ile roboty by ją wyjąć .pozdrawiam

#3 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 04 luty 2009 - 09:21

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Żeby dobrać się do łożysk na odrzutniku po drugiej stronie trzeba zwalić podajnik zbożowy, do kół pasowych tylko ściągacz... a tarcze odrzutnika jak niechcą zejść to linka do ciągnika naprężyć i młotem przez dornik w wał i napewno zejdą ;) nowe łożyska proponuje polskie tylko trzeba koniecznie dołożyć smaru do nich bo jest go bardzo mało :D oporowe można ostatecznie dobrze przesmasować są trwałe
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

#4 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 05 luty 2009 - 21:12

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Ja mam pytanie: czy jak mi się rozleciało łożysko na odrzutniku z lewej strony (patrząc od tyłu) to muszę wymienić i to z prawej, czy może zostać jak jest jeszcze dobre?
Najlepiej, jak jest podejście to ściągnąć ściągaczem do łożysk...

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#5 Share rafal13113

rafal13113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 644 postów
  • Zainteresowania:wszystko co piękne

Napisany 06 luty 2009 - 19:25

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym jak ci się rozleciało z jednej strony to to z drugiej pewnie juz długo też nie pochodzi więc zmieniaj póki masz czas chyba że chcesz się bawić z tym w żniwa to tylko kilka godzin :angry:

Nie cytuj poprzedniego posta!

Edytowany przez krolikNH, 06 luty 2009 - 19:41.

#6 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 06 luty 2009 - 19:33

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Zgadzam się z przedmówcą jak poleciało jedno to drugie albo poleci za niedługo albo już się trochę uszkodziło.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#7 Share krycha094

krycha094

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo maszyny rolnicze :)

Napisany 06 luty 2009 - 19:45

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Musisz uważać na montaż łożysk ponieważ jedne są trochę mniejszej średnicy i odpowiednią stroną trzeba je założyć.

#8 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 08 luty 2009 - 13:54

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Dzieki za informacje - to juz lepiej oba wymienię , bo wiadomo w zniwa jak jest z czasem...

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#9 Share AF7018

AF7018

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 08 luty 2009 - 18:02

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Strasznie chaotycznie piszą koledzy o tych łożyskach.
Pisząc "Musisz uważać na montaż łożysk ponieważ jedne są trochę mniejszej średnicy i odpowiednią stroną trzeba je założyć." należało by dodać, że chodzi o łożyska oporowe w przekładni odrzutnika bądź młocarni i o co dokładnie biega z tymi średnicami.
Ktoś kto robi to pierwszy raz na pewno nie załapie o co chodzi po takiej wypowiedzi.
Poza tym kolega pawlus224 jest na etapie wymiany łożysk na wale odrzutnika.

Oczywiście należy wymienić oba łożyska na wale odrzutnika, najlepiej na polskie 6309 2RS C3 (konieczne C3 - ze zwiększonym luzem), przed montażem dobić smaru do wewnątrz łożyska strzykawką lub zdejmując delikatnie osłonkę, smar do tego musi być dobrej jakości i wysokotemperaturowy nie jakiś tam zwykły ŁT 43.
Jeśli jedno łożysko się rozleciało trzeba konieczne sprawdzić stan czopa wału pod tym łożyskiem, czy nowe łożysko nie wpadnie luźno na czop oraz stan oprawy łożyska również pod kątem dobrego spasowania.

Jeśli ktoś dopiero dobiera się do łożysk i nie może zdjąć kół pasowych czy piast to koniecznie trzeba użyć specjalnego ściągacza lub zrobić jakiś nawet prowizoryczny przyrząd do ściągania. Rozwiązania typu rozcięcie kątówką lub młot i przecinak to ostateczność stosowana głównie podczas szybkiej naprawy w czasie żniw. Nie od dziś wiadomo, że oryginalne części są znacznie lepszej jakości niż ich dzisiejsze zamienniki, nawet jeśli koszty nie są duże. Poza tym działając w ten sposób można naprawiać jedno a nie świadomie zepsuć coś innego :lol:

#10 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 08 luty 2009 - 18:16

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Ja tam polskiech łozysk juz nie zakladam,miałem przykre doswiadczenia i przeszedłem na SKF-y. Załoze raz i mam spokój na a z tymi polskimi zawsze były problemy.Mialem przypadek ze dwa razy polskie dwa razy musialem zmieniac w kosiarce bo ciagle siadały, zalozyłem CX(podroby niby) i lataja juz 3 lata.
Na wał odrzutnika polecam zalozyc SKF-a bo roboty nie mało z tym jest a najgorzej jak w zniwa trzeba jeszcze raz rozbierac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share gajek6666

gajek6666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 08 luty 2009 - 20:34

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Piaste sciągałem ściągaczem ale nie wytrzynała więc trzeba było ciąć. Łożyska które mam zamiar założyć to polskie FŁT z Kraśnika (oczywiście C3). Teraz jestem na takim etapie że musze zdjąć to koło wielopasowe. Jutro będę miał odpowiedni ściągacz więc myśle że nie będzie większych problemów. Najbardziej jednak boje się prawej strony, bo wiele o niej złego słyszalem.

#12 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 08 luty 2009 - 21:04

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym powodzenia bo bedzie ci potrzebne,ja musiałem pociąc a co do łożysk to jak rozebrałem było polski to i założyłm też polskie,pierwszy raz zmieniałem po 10 latach i były dobre ale dla pewności zmieniłiśmy dziesięć lat wiadomo

#13 Share rafal13113

rafal13113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 644 postów
  • Zainteresowania:wszystko co piękne

Napisany 10 luty 2009 - 00:51

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym dziesięć lat czy dwa lata zależy ile skosiłeś :lol: tylko zakładając z powrotem koła nie smaruj osi jak to robili niektórzy mniej inteligentni mechanicy B) a prawa strona to nic strasznego trzeba tylko parę śrub rozkręcić i ściągnąć podajnik jak ci zejdzie koło szybko to spokojnie dasz rade w jeden dzień nam jak kiedyś poszło w żniwa to zmusiliśmy się i od 5 rano zaczęliśmy robić to przed 10 kombajn był już na polu tylko że nie było problemu ze zdjęciem koła z osi. a łożyska FŁT śmiało można polecić bo naprawdę ciężko kupić dobre łożyska a te z doświadczenia wiem że jeszcze wytrzymują najdłużej tylko zawsze żydzą do nich smaru B)

#14 Share gajek6666

gajek6666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 12 luty 2009 - 15:38

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Jestem już po wymianie łożysk po lewej stronie. Jedyną częścią której nie udało mi sie sciągnąć była piasta od napędu reszta jakoś poszła:) Do łożysk kupilem specjalny smar (ŁT-4S3). Tezaz pozostały mi do założenia paski i będe sie brał za prawą strone.
Mam pytanie: Czym różnią sie paski - chodzi mi o kolory (np. żółte od zielonych)?

#15 Share Danex89

Danex89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 12 luty 2009 - 21:15

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Jakością i ceną. Zielone są najsłabsze, żółte to takie średniaki a czerwone najmocniejsze. Od zielonych radzę się trzymać z daleka. Jednego sezonu pękł nam pas jezdny w naszym rekordzie. Założyliśmy Stomil zielony, cena około 230 PLN, i niestety nie wytrzymał do końca sezonu następnego (sezony po około 110 godzin młócenia).

pozdrawiam

#16 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 12 luty 2009 - 21:44

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym a my mamy angielskie pasy jezdne które chodzą od nowośći czyli 25 lat, ja mam te żólte i jest git,jeżeli będą nowe łożyska i napinacze będą równo pracowały to i te długo pochodzą

#17 Share piero

piero

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 24 luty 2009 - 10:59

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym Kup sobie smar litowy, nie żadne tam ŁT.A co do łożysk najlepsze na świecie obecnie produkują na Białorusi firma MPZ Mińsk.Dostępne są w kraju,na śląsku firma Metal-Market.Poszukaj na internecie hurtowni łożysk napewno znajdziesz.

#18 Share szostiwf88

szostiwf88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 01 sierpień 2009 - 21:55

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym

Od zielonych radzę się trzymać z daleka. Jednego sezonu pękł nam pas jezdny w naszym rekordzie. Założyliśmy Stomil zielony, cena około 230 PLN, i niestety nie wytrzymał do końca sezonu następnego (sezony po około 110 godzin młócenia).

nie ma co się dziwić że nie wytrzymał, bo pasy na przekładniach bezstopniowych wymienia się parami ( 2 na raz) inaczej polecą ci i pasy i przekładnia..

#19 Share wsiok

wsiok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 28 maj 2011 - 22:16

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym co trzeba rozkrecic zeby wyciągnac te tacze odrzutnika tzn wystarczy rozkrecic tą zębatkę z=25(4) i sciągnąc podkładke (5) (nr wg katalogu), i odbezpieczyć i rozkręcić śrubę(23) czy trzeba jeszcze cos rozkrecac przy ramie(24 i 21 tzw widełki) nie chce nic uszkodzic a srub w kole dwu pasowym z tuleją nie rozkrecałem(bo ich najprawdopodobniej w tym etapie nie da się rozkrecic :) ) i za co najlepiej ciągnac sciagaczem zeby sie do tego dobrac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share wsiok

wsiok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 14 czerwiec 2011 - 18:22

Wymiana łożysk na odrzutniku i bębnie młócącym już rozebrane ja zrobiłem ściągacz do tej piasty z tuleją, u mnie było lożysko rozwalone i widełki skrzywione i mam pytanie czy łożysko oporowe powinno mieć jakiś luz jak się ustawia ta nakretka w obudowie czy tak ustawic zeby ta obudowa nie miała luzu??