Skocz do zawartości

Zdjęcie

przemieszczenie trawieńca

110 odpowiedzi na ten temat

#21 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 05 luty 2009 - 18:11

przemieszczenie trawieńca http://www.ppr.pl/artykul.php?id=1565
http://www.apra.pl/h...hzg_0602_02.htm
http://www.agrosukce...zwierz_014.html

trochę literatury na ten temat

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
przemieszczenie trawieńca Dzisiaj, 06:49
  •  

#22 Share anulka

anulka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 listopad 2010 - 20:12

przemieszczenie trawieńca Mam problem z krową po porodzie wycieliła się 29.10.2010 wszystko jadła dawała bardzo dużo mleka i po paru dniach przestała jeść ma straszną biegunkę do tej pory schudła troszkę no i mleko spadło. Był problem z łożyskiem ale usunęłam je całe weterynarz stwierdził jakieś zapalenie dróg rodnych po płukaniu nic się nie polepszyło kolejny lekarz podejrzewa przemieszczenie trawieńca. co może to być?? Pomocy bo sama nie wiem co robić obecnie jej stan to: stoi taka osowiała, z wyciągniętym pyskiem jak szczupak czasem patrzy w ziemię troszkę je sianokiszonki sianka ale to za mało, biegunka nadal jest jeśli można to czekam na maile anulka_87_20@tlen.pl bo kurde szkoda mi krówki:(((

#23 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 15 listopad 2010 - 20:32

przemieszczenie trawieńca Bardzo prawdopodobne że to właśnie trawieniec a w tym przypadku to tylko operacja pozostaje są dwie metody. Poszukaj weterynarza który umie zrobić taka operację bo niestety nie każdy jest na tyle wyszkolony aby wykonać taki zabieg prawidłowo albo nawet po prostu nie chcieć (bo zawsze łatwiej dać zastrzyk niż się męczyć i operacje przeprowadzać :P ). Wiem o czym mówię bo miałem u siebie parę przypadków przemieszczenia trawieńca.

#24 Share polek1919

polek1919

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 15 listopad 2010 - 20:41

przemieszczenie trawieńca Sprawdzałaś czy nie ma ketozy bo od tego trzeba zacząć. Jeżeli nie sprawdzałaś kup test u weterynarza, koszt to około 5zł.

#25 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 15 listopad 2010 - 20:55

Czy to możliwe żeby ta dolegliwość sama przeszła krowie?

U mnie w oborze 4 razy było już przemieszczenie. 2x u jednej i 2x u drugiej. 3 operacje i raz sam powrócił. Weterynarz już wszystko porozkładał, noże itp. gotowy do krojenia, sprawdza, a on wszystko dobrze :) Przestraszyła się krowa :P Teraz widzę że chyba znowu będzie to samo a krowa już ma 2 szwy obok siebie. Na razie glikol codziennie dostaje i trochę chyba pomaga...
Mówił nam weterynarz że w jego rejonie to tylko 2 gospodarstwa są w których robił operacje ale w tamtym robił tylko raz.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#26 Share mariuszeck

mariuszeck

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 28 styczeń 2011 - 21:02

przemieszczenie trawieńca niedawno przyjechał do mnie pewien wyterynarz bo krowa nie chciała jesc (to było przemieszczenie trawieńca ale an tego nie wiedział, wiedział dopiero po kipnieciu) to dał jej sól gorzką a na drugi dzień kazał jej dac drożdzy i siemia :) po tym krowa napuchła jak purchawa i zdechła.... i po co tacy ludzie biorą sie do takiego zawodu :blink:

#27 Share Piterr

Piterr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 20:12

przemieszczenie trawieńca Witam ja też miałem już przypadek przemieszczenia trawieńca i powiem wam że istnieje metoda bezoperacyjna na tą dolegliwość.Jak mi się to przytrafiło to przyjechał młody weterynarz specjalista od bydła(obecnie ma pod opieką 4 duże fermy w mojej okolicy ) wziął stetoskop i po osłuchaniu mućki mówi przemieszczenie trawieńca, po czym kazał wyprowadzić ją na ganek i przynieść powrozy oraz zorganizować jeszcze 2 osoby oprócz nas. Następnie powiązał jej nogi (i krówke o masie ok.700 kg) położył na ziemie jak dziecko do spania. Później kazał dwóm osobom trzymać głowę przyciśniętą do ziemi tak aby ona jej nie podniosła a on z kolejną osobą przekulał ją. Po tym zabiegu na trzeci dzień normalnie nie ta sztuka powrót apetytu i ogólna bystrość.Jak z nim rozmawiałem to mówił że około 30 procent krów da się właśnie ta metodą wyleczyć.A jak to nie pomaga to operacja ,którą poleca przy młodych krowach (a ta miała juz 6 latek he he i jeszcze ją kulanie w życiu spotkało)

#28 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 29 styczeń 2011 - 20:48

Przekulał ją.

Możesz wyjaśnić co to znaczy?
Może chodzi ci o przetyczki? U mnie raz udało się tylko przetyczkami trawieniec przytrzymać i to jest lepsze bo krowa szybciej wraca do zdrowia.

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#29 Share Piterr

Piterr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 12:53

przemieszczenie trawieńca danielhaker. Po prostu powiązał nogi ,obalił na bok po czym dwóch przyciskało głowę do podłoża aby podczas obrotu jej nie podnosiła a on z drugą osobą przekulał ją jak beczkę he he (tylko raz dookoła własnej osi) i po robocie raptem godzinka czasu.Pierwszy raz w życiu coś takiego widziałem a jak rozmawiałem z starszymi weterynarzami to byli w szoku bo o czymś takim nie słyszeli.Ale ten weterynarz jest najlepszy jeśli chodzi o krówki. Jak robił u mnie cesarkę to 3 godziny się męczył bo nie chciał nacinać macicy ,ale jak skończył to mućka po 6 godzinach zachowywała się jak by wogóle nie było takiego porodu nie jedna po normalnym porodzie tak nie wcinała jak ona. No ale co najważniejsze sztuka uratowana i zacielona.

#30 Share DARKPANTER

DARKPANTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 30 styczeń 2011 - 17:08

przemieszczenie trawieńca Mój wet. już dawno tę metodę stosuje, jest dużo bezpieczniejsza i zwierzę szybciej wraca do zdrowia. u mnie jedna sztuka dwie laktacje przeżyła z sznurkiem wystającym z brzucha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 19 wrzesień 2012 - 09:47

przemieszczenie trawieńca u mnie wczoraj też młoda lekarka wet zdiagnozowała lewostronne przemieszczenie trawieńca u 5- letniej krowy w czwarty dzień po wycieleniu. dostała leki rozkurczowe i poszła na spacer "po górach, dolinach...", potem pojeździliśmy na dwukółce. na razie nie pomogło, wiec być może czeka ja operacja. o przetaczaniu krowy wokół osi ciała nie było mowy. chcielibysmy spróbować, ale ci lekarze nie mają o tym pojęcia, my tym bardziej (nie chcemy zrobić jej krzywdy). jest szansa zrobić coś takiego bez lekarza? czy trzeba prosić lekarza z innej lecznicy (który zna się na rzeczy) o pomoc?czy jest to w ogóle jakaś szansa dla tej krowy, czy dać sobie spokój? i jeszcze jedno: czy takiej krowie można podać chleb? na chleb ma ochotę i czekoladę, którą zawsze bardzo lubiła.

Edytowany przez RolniczkazZawad, 19 wrzesień 2012 - 09:48.

Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

#32 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 20:07

przemieszczenie trawieńca Szczerze mówiąc to jeśli nie zależy ci aby za wszelką cenę zostawić tę krowę to daj sobie z nią spokój. U mnie już 5 razy było przemieszczenie- w tym u dwóch krów po 2x i jeśli nie zależy ci na zostawieniu tej krowy to ją sprzedaj bo za leczenie zapłacisz tyle co ona warta a czy powróci do dawnego zdrowia i kiedy to nastąpi nie masz pewności.

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#33 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 21:39

przemieszczenie trawieńca A ja się z tezą @danielhaker nie zgodzę. Otóż leczenie takiej krowy razem z operacją ok. 500zł (w tym roku miałem). Ogólnie (z tego co pamiętam) 5 krów miało u mnie przemieszczenie trawieńca i każda tylko raz, i każda miała się po niej świetnie. Są 2 metody przeprowadzania tego zabiegu. Może z grubsza opiszę pierwszą. Wyprowadzamy krową na wolną przestrzeń i podajemy środek usypiający ze znieczuleniem. Z chwilą gdy krowa traci przytomność podjeżdżamy traktorem z rozwartym chwytakiem do bel i krowę kładniemy na plecach a jej nogi przywiązujemy linkami do ramion chwytaka. Nad wymieniem (gdy krowa jest do góry kołami) naciskamy dość mocno nogą i wet obstukuje podbrzusze w przyłożonym stetoskopem (w tej pozycji trawieniec idzie do góry ponieważ jest wypełniony gazami przez które się przemieścił) w celu zlokalizowania trawieńca. Gdy to zrobi wbijane są haki i trawieniec zostaje przebity i gazy schodzą oraz dodatkowo zostaje przymocowany taką specjalną żyłką do podbrzusza aby się ponownie nie przekręcił i jeśli krowa przez jakiś tam czas (nie pamiętam ile dokładnie) nie zerwie tej żyłki to wszystko będzie ok. I już po całym zabiegu. Druga metoda wygląd podobnie ale trzeba ciąć. Po operacji daje się dość silny antybiotyk, coś tam na wzmocnienie itp.
Zresztą wszystko zależy od weterynarza jeśli naprawdę się na tym zna to wszystko będzie dobrze a jeśli nie no to lepiej taką sztukę sprzedać bo bez operacji się nie obędzie a jeśli będzie niefachowo wykonana o tylko się w koszta wciągniesz.

Edytowany przez kokoman0, 19 wrzesień 2012 - 21:43.

#34 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 21:51

przemieszczenie trawieńca U mnie najczęściej było robione drugą metodą. Raz krowa za pół godziny po zabiegu jadła a druga przez kilka miesięcy powracała do zdrowia. Wtedy 500zł to mało na leczenie bo za jedną wizytę weterynarz weźmie 70-100zł min. Kilka razy przyjedzie dać coś na wzmocnienie i portfel pusty a mlekiem ta krowa nie zapłaci bo go nie ma.
Także raz się uda a raz nie...

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#35 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 22:14

przemieszczenie trawieńca No ja nie miałem jak na razie (odpukać) problemów po takim zabiegu chociaż strach zawsze jest. Ważne po takim zabiegu to to aby krowa jak najwięcej zjadła najlepiej siana.

#36 Share Hodowca25

Hodowca25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 październik 2012 - 14:39

przemieszczenie trawieńca A moja krówka ma właśnie prawostronne przemieszczenie trawieńca i jeszcze do tego jest cztery miesiące cielna. Na razie nikt jej konkretnie nie pomógł.

#37 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 20 październik 2012 - 19:46

przemieszczenie trawieńca A z daleka jesteś?

Sprzedam:

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#38 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 20 październik 2012 - 22:27

przemieszczenie trawieńca jezeli coanjemnije 2 niezaleznych weterynarzy to samo stwierdzi to tylko sprzedac a nie leczyc

#39 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 październik 2012 - 12:57

przemieszczenie trawieńca q

Edytowany przez rmiecz8, 19 wrzesień 2013 - 19:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 26 październik 2012 - 22:09

przemieszczenie trawieńca To zmien weterynarza bo ten twój to chyba jakiś partacz skoro żadna ci nie przeżyła. Ja miałem w tym roku jedno przemiejszczenie i była potrzebna operacja krowa już po 1,5miesiąca miała ruje krylem i jest cielna. Kolega ma taką krowe ktora 3 razy miała operowany trawieniec zawsze jak zaczyna laktacje i ma sie dobrze.