Zaloguj się, aby obserwować  
petes

Kiszonka z kukurydzy

Polecane posty

petes    0

W tym temacie chciałbym sie dowiedzieć jak wygląda całkowita kalkulacja kiszonki z kukurydzy. Chciałbym aby każdy opisał koszta wynikające z tej oto uprawy. Najlepiej by było to w takiej postaci:

 

Uprawa: (ha)

Odmiana:

Wysokość (+,-)

Nawozy:

Opryski:

Zabiegi: (w tym paliwo)

Zbiór:

Ilość wysiewu na ha: (jakim siewnikiem zasiane (czy punktowy czy np poznaniak))

Jaka klasa ziemi:

 

I całkowity koszt czyli wszytko dodane do siebie czyli paliwo itp itd

 

Chce sie dowiedzieć co nieco o tej uprawie ponieważ nikt w moim domu tego jeszcze nie robił. Chce wiedzieć ile mnie wyjdzie takie coś. Planuje zasiać 1.5ha poznaniakiem a kosić swoja sieczkarnią bo mam okazję kupić potingerke za 4 tys w bdb stanie. Dzięki za wszystkie opinie i odpowiedzi pozdrawiam ;);)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

http://www.pphu-elmar.pl/index.php?paramet..._wew=61&id=

U nas siejemy 4,5-5ha

Odmiana głównie San

Zbiór-usługowo sieczkarnia Claas Jaguar 690Sl, 350zł/h

Siane-usługowo siewnikiem punktowym Accord z podsiewem nawozu, ceny nie pamiętam,

Ziemia-4,5 klasy

Nawożenie-w dużym stopniu organiczne (ze wzgledu na cene nawozów sztucznych)

Jesli zajmujesz się bydłem mlecznym, to raczej nie masz innego wyjscia, musisz siać kukurydze i robic kiszonke. Napewno kukurydza nie jest tania w urawie i zbiorze, ale mozna z niej sporządzic super paszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

mam nadzieje że temat się rozwinie. Dzięki Pawel20 za odp. Tylko jakich argumentów użyć żeby przekonać starszyznę bo nadal się wachają? ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

- ponad 3 ha (tendencja wzrostowa)

- odmiana jaka się nawinie. nie kupuje oryginału. Czasem sieje własną. W tym roku urwałem kolby od znajomego. Niedługo będę je młócił.

- zależy od warunków glebowych i przebiegu pogody. Max była ponad 3,5 m ale była i 80 cm(susza)

- lubofos corn + mocznik (pogłównie) oraz obornik (ilości nie podam bo to różnie bywa)

- w tym roku będzie milagro + mocarz oraz jakaś odżywka

- w kukurydzy tylko opryski robię a ciapek mało pali w opryskiwaczu 11m szerokości

- zbieram własną sieczkarni http://www.agrofoto.pl/forum/3512280rozrzu...image28716.html

- sieje około 50 kg na ha (to jest optymalna obsada) do siewu używam agregatu uprawowo siewnego http://www.agrofoto.pl/forum/siewnik-do-ku...image14422.html

- 5-6

 

kuku sieje od kilku lat. w pierwszym roku nająłem sieczkarnie. W drugim tez tak planowałem ale była susza i kukurydze ciołem kosiarko i dawałem tak krowom. Przypadkowo dowiedziałem się o pewnym handlarzu co miał dość tanio sieczkarnie. Pojechałem jeszcze tego samego dnia na wieczór do niego obejrzeć i po małej negocjacji kupiłem. Przywiózł mi we wtorek (byłem w niedziele wieczorem) już we wtorek sieczkarnia poszła po małym przeglądzie w pole uciąć krowom zielonki ;) W następnym roku już swoją sieczkarnio ciołem na kiszonkę i tak jest nadal. od 25 arów w pierwszym roku zwiększam uprawę do około 3,25 ha w 2009. W następnym jeszcze nie wiem ile będzie ale zapewne ponad 3 ha. Pojemność obory jest ograniczona ...

Co do kosztów uprawy to u meni najwięcej to paliwo do ciągnika. A ze 3512 i C-330 dużo nie piją to jest uprawa dość opłacalna :) Szczerze mówiąc to nie wiem czy taniej się da to zrobić niż u mnie. Jeśli kto ma pomysł jak obniżyć jeszcze koszty to chętnie poczytam :)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

Panowie rozpisujecie się troche za luźno ;) tu chyba autor liczył na jakieś wyliczenia ile wynosi koszt wyprodukowania tony kiszonki z kuku itd!

Z moich obserwacji sąsiad wzioł sie za kuku do dla byczków posiał 1 ha wsadził w to kupe kasy najgorszy był zbiór bo trzeba było nająć sieczkarnię ciągnik z wywrotką i 2gi ciągnik z turem do ugniatania i równania i 2 ludzi jeszcze do pomocy więc jak na paszę z 1 ha to koszty ogromne a kuku udała sie tak średnio za duża nie była troche dziki doprawiły trochę ludzie wieczorem workami kolby kradli, a tak ogólnie mleczarze też narzekają na kukurydzę i niektórzy nawet zaprzestali bo dziki żyć nie dają susza tez zrobi swoje i po paszy, ja wychodzę z założenia że najtaniej kupić wysłodek lub suchych wysłodek i za kasę jaką musiałbym wpakować w kuku kupię gotowych mieszanek paszowych pełnoporcjowych lub ziarna mielonego z kuku i na jedno mi wyjdzie a się nie narobię nie namartwię czy się uda czy nie i mam więcej ziemi pod zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

właśnie tak jak poprzednik napisał chciał bym wiedzieć tez jaki jest ogólny koszt wyprodukowania 1ha kiszonki u mnie dzików na szczęście niema ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja ci nie napisze kosztów bo nie bawię się w zliczanie ile mi ciągnik spalił paliwa na ha. Leje do pełna i jadę zrobić co mam zrobić. U mnie trzeba by policzyc koszt paliwa nawozów sztucznych i opryski.

Jeśli ktoś najmuje siewnik sieczkarnie i ciągniki do ugniatania i kupuje kukurydze w centrali to faktycznie może być za drogi interes. Na rynku kukurydza do siewu jest po 2 zł/kg. Ja na wiosnę będę miał trochę do sprzedania ;)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Andrzej tylko wydaje mi się ze z tej rynkowej takiego efektu nie będzie tzn, kolby nie będzie odpowiedniej, u mnie już nie jeden spróbował i potem żałował. chyba ze może u ciebie jest inaczej. Ja kupuje zawsze w centrali oryginał, co do kosztów to postaram sie dziś obliczyć i podać ale to później


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie jeden raz posiał kupno z centrali siewnikiem punktowy. Już więcej tego nie zrobi. Wykosztował się na nasienie i siewnik a g... miał. kupuje po 2 zł i sieje swoim konnym siewnikiem.

http://www.agrofoto.pl/forum/ursus-3512-na...image27962.html ta była siana z nasienia które przywiozłem od znajomego w postaci niewymłóconych kolb i na wiosnę sam młóciłem. W środku pola była miejscami większa jeszcze. Przy takich nakładach jakie ponoszę z takiej kukurydzy jestem w pełni zadowolony.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoczek    0

Ja ze względu na duży koszt zastąpiłem kukurydze wysłodkami.

Nie mam swoich maszyn do zbioru wiec ponosiłem kolosalne koszty. Za zbiór sieczkarnią jednorzędową 800zł, a dużo ziaren nie przetrąconych, oczywiście najem przyczep 200zł, siew 120zł, nawóz po starej cenie gdzieś koło 800zł, oprysk koło 400zł, no i wiele innych kosztów. W tym roku już nie sieje wcale kuku. Aha jeszcze nasiona Wiarus około 300zł jeśli dobrze pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Sieję ok. 20 ha kukurydzy swoim pneumatycznym siewnikiem ( też usługi po130 za ha) nasionami kwalifikowanymi ( 280 zł ha).

Opryski na chwasty to koszt 200-400 zł ha zależnie od rodzaju zielska ( max. to wtedy gdy jest perz). Nawożenie u mnie to ok. 40 ton obornika pod orkę zimową, oraz 250 kg mocznika pod korzeń. Czasem daję też gnojówkę, gdy nie mam już gdzie jej wylać. Zbiór swoją sieczkarnia Class Jaguar (na usługach 450 za ha).

W transporcie z pola pomagają ci u których koszę kukurydzę w rozliczeniu. Koszt nie jest mały, ale dobrej paszy dużo i jeszcze dziki moje pola dotąd omijały.

Tzn. też dziki zaglądają, ale jeszcze nie jest ..........lepiej nie zapeszać. ;)


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOOMER    0

Podaję mój przykład kalkulacji kosztów na 1 hektar kukurydzy na kiszonkę

- paliwo (uprawa pożniwna, przedsiewna, wywózka obornika, opryski, wysiew nawozów, ugniatanie w silosie, transport z pola w silos) 115 litrów * 3,5 zł/l = 400 zł

- nawozy (azotowe- przedsiewnie : mocznik 100 kg, saletrzak 200 kg, pogłównie saletra amonowa 200 kg; potasowe-pod orkę: sól potasowa 100 kg; fosforowe-pod orkę : superfosfat gran. 300 kg;) całość = 1090 zł

- siew nasiona = 450 zł

- oprysk chwasty = 200 zł

- usługi : a) siew = 150 zł

b). maszyna do koszenia = 450 zł

c) ciągnik do transportu = 80 zł

RAZEM : 2820 złotych

Dodam, że pod kukurydzę stosowany jest obornik w dawce 40 t/ha a kukurydza siana jest na glebach klasy od 3a do 4b.

Mam nadzieję, że w miarę przejrzyście i dość jasno udało mi się zrobić tą kalkulację. Raczej wszystko pokrótce zostało wyjaśnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Moja tegoroczna "oszczędnościowa" wersja kosztów 1` ha kukurydzy:

tak jak u kolegi - paliwo ok. 200l -700zł,

nawozy - 2q prp sol i 1.5 mocznik - 700zł

oprysk - 150 zł, nasiona - 250zł, ciągnik - 100zł, ogrodzenie elektryczne pastuchem ok. 50-100 zł/ha.

Razem 2000 zł. Maszyny własne, możliwość ocierania potu - bezcenna :P


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

200 litrów na ha?? Coś dużo....


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Około :P

(Uprawa pożniwna x3, wywóz gnojówki, uprawa wiosenna, wywózka obornika, orka, wysiew nawozów, uprawa przedsiewna, siew, oprysk, ewentualnie 2 - gi oprysk - dokarmianie, koszenie, transport, ugniatanie w silosie).


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOOMER    0

Wszystko zależy od tego jakimi ciągnikami pracuje, od ich spalania i wydajności pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubu365    1
Panowie rozpisujecie się troche za luźno :P tu chyba autor liczył na jakieś wyliczenia ile wynosi koszt wyprodukowania tony kiszonki z kuku itd!

Z moich obserwacji sąsiad wzioł sie za kuku do dla byczków posiał 1 ha wsadził w to kupe kasy najgorszy był zbiór bo trzeba było nająć sieczkarnię ciągnik z wywrotką i 2gi ciągnik z turem do ugniatania i równania i 2 ludzi jeszcze do pomocy więc jak na paszę z 1 ha to koszty ogromne a kuku udała sie tak średnio za duża nie była troche dziki doprawiły trochę ludzie wieczorem workami kolby kradli, a tak ogólnie mleczarze też narzekają na kukurydzę i niektórzy nawet zaprzestali bo dziki żyć nie dają susza tez zrobi swoje i po paszy, ja wychodzę z założenia że najtaniej kupić wysłodek lub suchych wysłodek i za kasę jaką musiałbym wpakować w kuku kupię gotowych mieszanek paszowych pełnoporcjowych lub ziarna mielonego z kuku i na jedno mi wyjdzie a się nie narobię nie namartwię czy się uda czy nie i mam więcej ziemi pod zboża

 

 

Masz racje ze wysłodki będą tańsze tylko będą ograniczono dostępne ponieważ zamykają cukrownie jedna za druga

10 lat temu miałem cukrownie prawie ,,pod nosem'' to znaczy blisko niedawno zamknęli cukrownie Lublin i teraz zostaje jechać 100km do Krasnystawu a co do kukurydzy to :

1ha

odmiana nieznana

nawóz, opryski

no i oczywiście zużycie maszyn

kosze ursus 3512 + mengele mb200

Ja tez mam problemy z dzikami wiec zaraz po żniwach kosimy kuku

 

I co zauważyłem u siebie to moje krowy więcej mleka dają po kiszonce z kukurydzy niż po wysłodkach :)


Wielki fan case jx/new holland td

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Mam takie pytanko. Czy ktoś z was przyciskał folie na kiszonce z kukurydzy belami z sianokiszonki? jak coś wiecie to piszcie. z góry dziękuje. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
:D sianokiszonko?? :) a opon nie masz??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja sobie przywiozłem z zakładu wulkanizacyjnego. Facet ucieszony ze bozbył się trochę problemu :D kilka opon mam takich co spokojnie mogę założyć do wozu abo ciągnika na przednie koła (16 cali)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ja 2 lata temu jeden kopiec przykładałem belami. Ponieważ zabrakło mi opon które wyszły na pozostałe kopce, a już nie chciało mi się latać do wulkanizacji postanowiłem okryć balotami z 3 pokosu trawy tylko pamiętać dać pod te bele folie najlepiej użytą po belach bo gdy będzie podał deszcz i potem w zimę przymarznie folia od kuku do foli do beli i jak będziesz brał belę to ci się porozrywa folia kiszonkarska. A jak chciałem odkrywać kukurydze wziąłem 3 bele z brzega zawiozłem krowom bezpośrednio do obory i co ubrałem kukurydzy do następnych bel to zabierałem bele i tak w kółko.:D


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

Do obciskania foli na pryzmie najlepsza ziemia tylko trzeba w poprzek ujeżdżać że by boki nie były strome nie ma lepszego sposobu wiem z swojej praktyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj