Skocz do zawartości

Zdjęcie

OBLICZ SWÓJ ZESTAW

64 odpowiedzi na ten temat

#21 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 08 marzec 2009 - 13:49

OBLICZ SWÓJ ZESTAW tylko musiał bys uscislic co wchodzi w skłąd owego agregatu bo to ma akurat znaczenia no i jeszcze pozostałę dane - Masa ciagnika moc i jaka gleba
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Ogłoszenia agrogrosik

• agrogrosik.pl
  • agrogrosik.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
OBLICZ SWÓJ ZESTAW Dzisiaj, 22:53
  •  

#22 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 14:30

OBLICZ SWÓJ ZESTAW Fotki agregatu w galerii. Film też jest. Moc ciągnika 47km. Masa ciągnika hmm nie wiem. Gleba 3b-6 klasa. Teren w miarę równy (czasem gdzieś górka)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#23 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 08 marzec 2009 - 15:42

OBLICZ SWÓJ ZESTAW hmm - mało precyzyjne te twoje dano no ale cóż - postarm sie coś z tego wykombinować

Dane ciągnika
Ursus 3512 (MF 255)
masa ciągnika Gfc = 2520 kg
moc ciągnika Ps = 35 kW (47 KM)
zakładany stopień wykorzystania mocy silnika = 0,85
zakładany stopień wykorzystania siły uciagu = 0,9
współczynnik f = 0,12
zakładany poślizg kół ciagnika =0,05
sprawność ogólna = 0,6
zakładana prędkość robocza 9 km/h (2,5 m/s)

Dane agregatu
brona ciężka + wał strunowy podwójny
opór jednostkowy Kj = 0,8 + 0,5 + 0,5 = 1,8 kN/m
szerokość robocza 2,8 m

Obliczenia
opór agregatu = 2,8 * 1,8 = 5,04 kN
opór toczenia ciągnika = 2,97 kN
siła obwodowa na kołach = 8,01 kN

siła uciagu z masy = 19,78 kN
siła uciagu z mocy = 7,14 kN (przy założonej prędkośći 9 km/h - im wyzsza prędkość tym ta siła mniejsza)

moc uciągu = 5,04 * 2,5 = 12,60 kW
strata mocy na opory ciagnika = 2,97 * 2,5 = 7,43
strata mocy na poślizg = 8,01* 0,05 * 2,5 / 0,95 = 1,05

moc efektywna = 12,60 + 7,43 + 1,05/0,85 = 24,8 kW

stopień wykozystania mocy silnika = 24,8 / 35 = 0,71

oznacza to że ciagnik z tym agregatem zużywa 71% mocy dostepnej z silnika - wnioskowac stad mozna ze istnieje mozliwośc zwiekszenia predkości roboczej lub szerokości roboczej tak aby wspołczynnik ten doszedł do wielkosci 0,8 - 0,85

PS - wychodzi na to ze mozesz nim pomykać nawet 10,5 km/h lub poszerzyć agregat do 3,7m to są jednak tylko obliczenia i nie należy ich stosować jako pewnik
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#24 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 16:11

OBLICZ SWÓJ ZESTAW 10,5 km/h hmm jeżdżę czasem i więcej :P (w drugim przejeździe). Użyłeś wskaźnika dla bronny ciężkiej ą masz dla brony redlicowej?? Bo to właśnie taka jest.

PS: Katalogowa masa jest chyba bez kabiny. Kabina wazy 300kg

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#25 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 16:13

OBLICZ SWÓJ ZESTAW nie mam do redlicowej - ale raczej duzych roznic nie bedzie w oporze roboczym :P

#26 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 16:44

OBLICZ SWÓJ ZESTAW no nie jestem tego taki pewien.
A możesz obliczyć to dla agregatu na wąskich łapach??

bullet_black.png

#27 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 16:51

OBLICZ SWÓJ ZESTAW takie drobne różnice nie wpływają na wartość oporu (przynajmniej wg podrecznika) wiec trudno mi cokolwiek w tej materii dodac moge tylko napisać ze wybierałem wartosci srednie do twoich obliczeń i to tak mnie wiecej wychodzi

#28 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 08 marzec 2009 - 16:56

OBLICZ SWÓJ ZESTAW A ja mam takie pytanie masz moze jakis wzor na obliczenie zestwu ciagnik+brona talerzowa??
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#29 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 17:28

OBLICZ SWÓJ ZESTAW czytaj temat od początku to znajdziesz potrzebne informacje

#30 Share adrian2

adrian2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 18 marzec 2009 - 22:20

OBLICZ SWÓJ ZESTAW A jakies opory przyczep mógłbyś podać.Ale temat super.
-U-R-S-U-S- i wszystko jasne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share banan575

banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

• Members
  • PipPipPip
  • 3057 postów

Napisany 19 marzec 2009 - 00:35

OBLICZ SWÓJ ZESTAW Ja mam pyt. czy mozesz obliczyc czy WOM w 3P nie ma za ciezko?

Ursus 360-3P chodzi z polska snopowiazalka (nazwy nie znam) i tnie wikline. Czy to nie jest za ciezko dla WOM???? mozna to jakos obliczyc???

Pozdrawiam. <_<
Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

#32 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 19 marzec 2009 - 23:00

OBLICZ SWÓJ ZESTAW

A jakies opory przyczep mógłbyś podać.Ale temat super.

moze zobrazuję to na przykładzie naszego wspomnianego zetora 7211 i przyczepy 6 tonowej

masa ciagnika Gfc = 3000kg
moc silnika Ps = 48,5 kW
stopien obciazenia silnika ns = 0,85
stopien wykorzystania uciagu = 0,9
sprawnośc ogólna no = 0,6
współczynnik oporów toczenia f = 0,1 (dla ścierniska) 0,012 (dla asfaltu)
masa własna przyczepy Gfp = 2500kg
masa ładunku Go = 6000kg

chcąc poznać opór jaki stawia nasza przyczepa w teoretycznie załozonych warunkach obliczamy ze wzoru

Fop = (((Gfp+Go)*9,81)/1000)*f

czyli
Fop = (((2500+6000)*9,81/1000)*0,1 = 8,34 kN dla ścierniska
Fop = (((2500+6000)*9,81/1000)*0,012 = 1,00 kN dla asfaltu

kożystając z przekształcenia wzoru na FumaxP mozemy obliczyc z jaka predkością bedziemy mogli poruszać sie tym zestawem

vr = (((Ps*ns)*no)/(Fop/nu)

czyli
vr = (((48,5*0,85)*0,6)/(8,34/0,9) = 2,67 m/s = 9,6 km/h na ściernisku
vr = (((48,5*0,85)*0,6)/(1,00/0,9) = 22,26 m/s = 80,2 km/h na asfalcie
moze was to nieco dziwi ale tak wychodzi - oznacza to tylko tyle ze w obydwu przypadkach ciagnik jest w stanie pociagnać dana przyczepe idąc jednak dlaej i zakładając że w polu poruszac bedziemy się z predkością 8km/h a na drodze 25 km/h wtedy:

maksymalna siła uciagu z masy wyniesie (ściernisko) Fumaxfi = 14,7 kN
maksymalna siła uciagu z mocy wyniesie (ściernisko przy 8km/h) FumaxP = 11,14 kN
oznacza to tyle ze na ściernisku bedziemy mieli ok 25% rezerwy siły uciagu

maksymalna siła uciagu z masy wyniesie (asfalt) Fumaxfi = 17,3 kN
maksymalna siła uciagu z mocy wyniesie (asfalt przy 25km/h) FumaxP = 3,56 kN
oznacza to tyle ze na asfalcie bedziemy mieli ok 72% rezerwy siły uciagu

reasumując
- nasz przykładowy ciagnik w warunkach efektywnego wykorzystania silnika (wykorzystanie 85% mocy silnika i 90% mocy) mogłby poruszać się na sciernisku z predkoscia 9,6 km/h a na asfalcie 80 km/h (co jest nierealne)
- gdy jednak załozymy predkosci realne z jakimi mamy do czynienia w praktyce okazuje się ze nasz ciagnik na sciernisku posiadał by jeszcze 25% rezerwy sily uciagu a jadac na asfalcie 72% rezerwy mocy co mozna by wykorzystać na doczepienie jeszcze jednej przyczepy o tych samych parametrach bez zmniejszania predkosci

Ja mam pyt. czy mozesz obliczyc czy WOM w 3P nie ma za ciezko?

Ursus 360-3P chodzi z polska snopowiazalka (nazwy nie znam) i tnie wikline. Czy to nie jest za ciezko dla WOM???? mozna to jakos obliczyc???

Pozdrawiam. <_<

co do wspomnianej snopowiązałki (zapewne "warta 2") to moj podrecznik podaje ze pobór mocy z WOM waha się w granicach 3-6 kW (4-8 KM) lecz sa to wartości dla zbioru zbóż wiec logicznie myśląc trzeba by przyjąć ze moc pobierana z WOM to jakieś 8 kW/10,9 KM
dodatkowo snopowiazałka stawia również opór roboczy który dla zbioru zbóż waha sie w granicach 0,2-0,4 kN lecz skoro jest ona uzytkowana do zbioru wikliny to opór ten pewnie wzrośnie do 0,5 kN

mając takie założenia trzeba by wykonać BILANS MOCY

SIŁY
- opór snopowiazałki Fop = 0,5 kN (tak założyliśmy na podstawie mojego podrecznika)
- opór toczenia ciągnika (zakładając ze masa ciagnika wynosi ok 2,5 t i jedzie on po podłozu które ma wsp"f" = 0,15) Ff = 2,94 kN
- siła obwodowa na kołach ciagnika Fk = 3,44

MOCE (zakładajac predkośc robocza 5km/h 1,39m/s)
- moc uciagu Pu = 0,695 kW
- moc tracona na opory ciagnika Pf = 4,087 kW
- moc tracona na poślizg (5%) Psig = 0,252 kW
- moc na WOM (z założenia) Pp = 8 kW

MOC EFEKTYWNA

Pe = ((Pu+Pf+Psig)/0,85) + (Pp/0,9) = (5,034/0,85)+(8/0,9) = 14,8 kW

stopien wykozysania mocy ns = Pe/Ps = 14,8/34,6 = 0,43

oznaczało by to ze ta maszyna wykorzystuje zaledwie 43 % mocy silnika jest to moim zdaniem dośc realne ponieważ takie maszyny wspołpracowały swego czasu z C-330 i niezle im to wychodziło wiec teraz nie powinno być problemów (nawet w wiklinie) Twoje pytanie czy nie jest to zbyt duzo jak na 3P wzieło sie pewnie z tego ze maszyna podczas pracy wydaje rozne niepokojace dzwieki ale jest to raczej wynikiem nieprzystosowania maszyny do tego typu rośliny(konstrukcynie zbyt słaba ale wytrzymuje)

mam nadzieje ze odpowiedzi są satysfakcjonujace

#33 Share banan575

banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

• Members
  • PipPipPip
  • 3057 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 00:06

OBLICZ SWÓJ ZESTAW Dziekuje. Snopowiazalka chodzi jak chodzi, tylko Mnie interesowalo czy WOM w wiklinie nie bedzie mial za ciezko. <_<
Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

#34 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 01:16

OBLICZ SWÓJ ZESTAW

PS - wychodzi na to ze mozesz nim pomykać nawet 10,5 km/h lub poszerzyć agregat do 3,7m to są jednak tylko obliczenia i nie należy ich stosować jako pewnik

Z tym, że przy 10,5 km/h trzeba przyjąć inną dostępną moc :) Wtedy stopień wykorzystania mocy może zwiększyć się ponad 0,9 lub nawet mocy może zabraknąć i praca nie będzie możliwa.

3512 przy obrotach mocy maksymalnej (35kW) uzyskuje 9 km/h na biegu 1H, także przy zakładanej prędkości Andrzej ma do dyspozycji wszystkie konie <_< Aby pojechać 10,5 km/h musi wrzucić 2H, oborty silnika spadną wtedy do ok. 1770rpm. Posiłkując sie wykresami z testów DLG dla MF z Perkinsem AD3.152 można oszacować przybliżoną moc generowaną przez silnik na tych obrotach. Według pomiarów na WOM ma ok. 28kW, licząc z proporcji mocy max. silnika i mocy max. WOM daje to ok. 31kW (42KM) na silniku przy 1770rpm.

Licząc na szybko (późna godzina, mogłem sie pomylić) przy zwiększeniu prędkości do 10,5 km/h (2,92 m/s) moc efektywna wzrośnie do ok. 29kW co przekłada sie na stopień wykorzystania mocy silnika -> 29/31 = 0,935

W żadnej książce przy obliczeniach nie spotkałem sie z uwzględnieniem przełożeń ciągnika, tak samo na zajęciach nasza przykładowa C-330 miała bezstopniową skrzynie :) Jest to błędne uproszczenie, gdyż ciągnik z klasyczną stopniową skrzynią tylko przy pewnych prędkościach zależnych od dostępnych przełożeń rozwija pełną moc.

#35 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 05:57

OBLICZ SWÓJ ZESTAW no masz rację tylko gdyby uwzględnić w tych obliczeniach jeszcze przełożenia to stało by się to na tyle skomplikowane że nie znalazło by praktycxnego zastosowania - to jest poprostu jeden z mniej lub bardziej doskonałych modeli fizyczno-matematycznych i na to nic nie poradzimy ze zdazają sie w nim luki - poprostu kazdy ciagnik ma inne przełożenia i gdyby je wprowadzic do wzoru dla kazdego typu wtedy wzór przestal by być modelem

w zasadzie to na jakim biegu ciągnik jedzie i jaką uzyskuje wtedy predkość teoretyczna (z przełożenia) powinno być uwzględnione jako dana wartość wyjsciowa - problem w tym ze nikt jak na razie chcac zeby cos policzył nie podał chociazby biegu na jakim jezdzi (sa tabele i mozna z nich odczytać jaka predkość na którym biegu) stad te moje wywody na temat predkości możliwej do uzyskania z mocy <_<

#36 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 09:30

OBLICZ SWÓJ ZESTAW Fakt, jeśli ma to być praktyczny wzór o uniwersalnym zastosowaniu to uwzględnienie przełożeń tak go komplikuje że uniwersalny już nie będzie, poza tym niezbędne są informacje na temat przełożeń całkowitych bądź uzyskiwanej prędkości na biegach oraz krzywa przebiegu mocy silnika.

Nie chodziło mi żeby wytknąć Ci błąd, bo wszystko dobrze liczysz :) chciałem tylko pokazać pewną słabość tego modelu, którą można wyeliminować robiąc dodatkowe obliczenia i uściślić wynik. Jak ktoś ma dane i chce sie pobawić to niech sie bawi <_<

Takie wyliczenie pokazuje też ciekawą zależność. Stopień wykorzystania mocy silnika w przypadku Andrzeja wynosi 0,71 i aby uzyskać optymalny współczynnik rzędu 0,8-0,85 tak jak pisałeś można zwiększyć prędkość jazdy lub szerokość agregatu. Po uwzględnieniu przełożeń przy zwiększeniu prędkości wszystko sie rozlatuje bo zmieniają sie obroty/moc, za to przy zwiększeniu szerokości roboczej prędkość zostawiamy tą samą i zmienia sie tylko zapotrzebowanie.

Ergo :) W przypadku ciągników z małą ilością biegów, jeśli chcemy pracować z optymalnym obciążeniem, ważny jest odpowiedni dobór szerokości narzędzia do warunków pracy ponieważ trudno będzie "wyregulować" to prędkością :)

#37 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 10:06

OBLICZ SWÓJ ZESTAW @MECHANIZATOR a czy możesz obliczyć czy ciągnik o mocy 75km 4x4 Masie 3,5t poradzi sobie w zestawie kosiarek czołowa 2.4m i tylna 1.6m z tym że tylna jest bębnowa a czołowa dyskowa

#38 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 18:25

OBLICZ SWÓJ ZESTAW

Fakt, jeśli ma to być praktyczny wzór o uniwersalnym zastosowaniu to uwzględnienie przełożeń tak go komplikuje że uniwersalny już nie będzie, poza tym niezbędne są informacje na temat przełożeń całkowitych bądź uzyskiwanej prędkości na biegach oraz krzywa przebiegu mocy silnika.

Nie chodziło mi żeby wytknąć Ci błąd, bo wszystko dobrze liczysz <_< chciałem tylko pokazać pewną słabość tego modelu, którą można wyeliminować robiąc dodatkowe obliczenia i uściślić wynik. Jak ktoś ma dane i chce sie pobawić to niech sie bawi :)

Takie wyliczenie pokazuje też ciekawą zależność. Stopień wykorzystania mocy silnika w przypadku Andrzeja wynosi 0,71 i aby uzyskać optymalny współczynnik rzędu 0,8-0,85 tak jak pisałeś można zwiększyć prędkość jazdy lub szerokość agregatu. Po uwzględnieniu przełożeń przy zwiększeniu prędkości wszystko sie rozlatuje bo zmieniają sie obroty/moc, za to przy zwiększeniu szerokości roboczej prędkość zostawiamy tą samą i zmienia sie tylko zapotrzebowanie.

Ergo :) W przypadku ciągników z małą ilością biegów, jeśli chcemy pracować z optymalnym obciążeniem, ważny jest odpowiedni dobór szerokości narzędzia do warunków pracy ponieważ trudno będzie "wyregulować" to prędkością :)

hehe widze ze mogł bys trafnie uzasadniać moje obliczenia :) wspomagajac je dodatkowymi informacjami jake posiadasz - wcale nie zrozumiałem twojego postu jako wytykanie błędu - ot taka akademicka dywagacja :)

co do tych kosiarek to musisz się skonkretyzować - co one koszą z jaką predkoscią (jaki to ciagnik) jaki rodzaj łąki - jesli mi to napiszesz nie ma prolemu z obliczeniami

#39 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 20 marzec 2009 - 18:34

OBLICZ SWÓJ ZESTAW A ja miałby wielką prośbe do @MECHANIZATORA czy mógłbyś mi obliczyc zetorka 7211 z agregatem ścierniskowym 2.2m 9łap, bo mi nie wychodzi <_< mam ziemie 4-6 bez górek tylko glina... zetor waży 3000kg+ obciążniki koła i przód jakieś 300kg próbowałem ale się gubie w tych obliczeniach :) i dodam jeszcze że mam podwójny wałek przy agregacie czy to coś zmienia?
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 marzec 2009 - 18:56

OBLICZ SWÓJ ZESTAW

co do tych kosiarek to musisz się skonkretyzować - co one koszą z jaką predkoscią (jaki to ciagnik) jaki rodzaj łąki - jesli mi to napiszesz nie ma prolemu z obliczeniami

kosić będą trawe, mieszanki traw z motylkowymi, co do prędkości to nie wiem a ciągnik to landini 7550 moc w zależności od źródła to 72-75 kM, ze skrzynią 12/4, wałek z przodu 1000obr, tyny 540, łąki głównie na gruntach ornych z średnimi górkami

Dodaj odpowiedź