Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kupno ziemi

67 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 10 luty 2009 - 08:24

Kupno ziemi NO A NIE MÓWIŁEM???? hehehe, żartuję oczywiście!! Z tego co się orientuje, jeśli chodzi o wykup ziemi z ANR, to powyżej 50 ha lub równowartości 2000 ton żyta potrzebna jest zgoda Prezesa ANR z Wa-wy( znacznie wydłuża czas tranzakcji) i od kilku lat ANR nie chce cedować umów dzierżawy działek rolnych z rolnika na rolnika(kiedys nie było z tym problemu) w tej chwili podobno można jeszcze czasem przejąć cesją cale gospodarstwo (budynki, ziemia , pracownicy zatrudnieni) no i trzeba jeszcze uregulować zadłużenie jeśli jest- ale to zależy od widzimisię dyrektora oddziału. Słyszałem też (nie wiem czy prawda) że niektórzy mają umowy dzierżawy (szczególnie obcokrajowcy) na 30 lat!!!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kupno ziemi Dzisiaj, 18:13
  •  

#42 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 10 luty 2009 - 10:16

Kupno ziemi No dobrze mówiłeś. I o tym nie zaprzeczałem. Bo podpisywaliśmy już taka umowę. I na nasze szczęście pszenica była wtedy bardzo droga :lol: .

A nie zgadzaliśmy się do końca z tym czy agencja może po wycenie wystawić działkę na przetarg B) .

#43 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 10 luty 2009 - 10:49

Kupno ziemi A tego w (moim przypadku) tez jestem pewien ,bo naprawdę ja i kilku moich sąsiadów tak zrobiło jak napisałem. Jak KAT masz umowę dzierżawy to sprawdź- tam jest naprawdę napisane kiedy moga ci umowę wypowiedzieć,ale oczywiście nie neguję tego ,że niektórym rolnikom zabrano działki ( może ich niewiedza- albo sami rolnicy troszkę przekręcają). Ja tak jak napisałem nie miałem z tym najmniejszych problemów, a jeśli są takie przypadki , to trzeba PODPOWIEDZIEĆ- rolnik nam bratem a nie urzędnik z ANR.Pozdrawiam.

#44 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 11 luty 2009 - 15:54

Kupno ziemi a jak jest z prawem odupu przez Agencję ziemi którą mi sprzedala ? wiem że ma takie prawo przez 5 lat od momentu sprzedaży. w jakich okolicznościach Agencja może skorzystac z tego prawa?
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#45 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 11 luty 2009 - 16:14

Kupno ziemi Tego to nie wiem, podejrzewam że jeśli nie spełnisz jakiś ściśle określonych ( dobra kultura ziemi, ph, jeśli masz budynki to musisz o nie dbać -przy zabytkach np. dają ci ulgę i musisz tą ulgę w ciągu jakiegoś czasu zainwestować w dany budynek) zasad spisanych oczywiście w umowie kupna to mogą ci WYPOWIEDZIEĆ umowę i zwrócą ci tyle ile zapłaciłeś np 5000 za ha. Innym przykladem może być np. budowa autostrady przez twoje pole i jakaś świnia(czytaj businesman) sobie upatrzy i będą szukać dziury w całym razem z zaprzyjaźnionym urzędnikiem(ale to mocno naciągana teoria spiskowa-nieststy znając polskich urzędników może się zdarzyć). W nowym projekcie ustawy o ANR co mówią że będą odbierać dzierżawy(Niestety nie mam nawet ha własnej ziemi-wszystko dzierżawię od ANR dlatego mocno się interesuję hehe)ma być 15 lat na PRAWO ODKUPU PRZEZ ANR!!!!!!Z mojego rozeznania to dzierżaw nie będą odbierać bo przegrają w każdym sądzie(ale nie wiadomo do końca-prawo nie może dzialać wstecz),ale 15 laetni okres mogą wprowadzić niestety.
Trzeba być dobrej myśli.

#46 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 11 luty 2009 - 16:43

Kupno ziemi a jakbym chcial zakupione grunty od agencji preznaczc pod farmę wiatrakową/

#47 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 11 luty 2009 - 16:57

Kupno ziemi Z tego co sie orientuje to agencja odkupi jeżeli byś chciał sprzedać w ciągu 5 lat, lub zmienić przeznaczenie w celu zarobku na przykład na działki budowlane.
Jeżeli masz umowę na czas oznaczony, uprawiasz ziemię i płacisz za dzierżawe agencja tego nie ma prawa ci umowy wypowiedzieć. Jestem na bierząco ponieważ właśnie wygrałem sprawe w sądzie. Facet mi wydzierżawił ziemie na 10 lat, ziemię sprzedał babce a ona mi tą działke obsiała i chciała wypowiedzieć. Przegrała w trybie natychmiastowym, dostała ZAKAZ WJAZDU SPRZĘTEM KOŁOWYM NA DZIAŁKE.

#48 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 11 luty 2009 - 17:14

Kupno ziemi a gdzie to jest napisane że agencja ma prawo odkupić sprzedaną mi wcześniej dzialke?w akcie notarialnym mam to napisane sprawdzilem ale ta ustawa mówi tylko o tym że agencja ma prawo odkupić ale nie jest napisane w jakich okolicznościach.

#49 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 11 luty 2009 - 17:22

Kupno ziemi Lambo z pierwsszym akapitem zgodzę sie,ale dalej pisałeś że ziemię wydzierżawiłeś od kogoś a ktoś sprzedał i wygraleś - i BARDZO DOBRZE!!!!Jak miałes umowę dzierżawy od kogoś to zapewne miałeś w nią wpisany okres wypowiedzenia np. 1 rok -nic dziwnego że wygrałeś,chyba że podpisałeś umowę u notariusz i poświadczył ci DATĘ PEWNĄ- to wydzierżawiającego możesz wozić latami(99% pewnośc).
Lukasz27 z fermą wiatrową to się zastanów, bo ostatnio byłem w Warszawie na spotkaniu z takimi biznesmanami(organizował wójt) od wiatraków i nic korzystnego nie oferują a wręcz chcą rolników w......ć. Jak masz pytaniato na pw mocno mamy obcykany temat z sąsiadami.

#50 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 11 luty 2009 - 18:36

Kupno ziemi W umowie dzierżawy nie ma nic o sprzedaży innej osobie. Ale jest wzmianka ze wszystkie nieuregulowane kwestie będą rozstrzygane na podstawie kodeksu cywilnego..... A tak jak pisałem wcześniej to nie agencja wypowie Ci umowę tylko nowy właściciel. No chyba że pozwoli Ci uprawiać dalej...

Co do przejęcia przez agencję ziemi przed upływem 5 lat. To agencja ma takie prawo gdy cena ziemi przez ten czas znacznie wzrosła. A Ty chcesz ja sprzedać za 500% ceny którą dałeś np. 4lata temu. Jest to zabezpieczenie przed takimi co chcą zrobić szybki interes.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 11 luty 2009 - 18:41

Kupno ziemi mi nie chodzi o sprzedaz ale o dzierżawę pod wiatraki. czy agencja może w takiej sytuacji odkupic grunt który mi wcześniej sprzedala?

#52 Share danek72

danek72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 11 luty 2009 - 21:16

Kupno ziemi

mi nie chodzi o sprzedaz ale o dzierżawę pod wiatraki. czy agencja może w takiej sytuacji odkupic grunt który mi wcześniej sprzedala?

Jesli kupiles dzialke i w akcie jest okreslone ze jest to grunt rolny to przez 5 lat nie mozez zmienic warunkow uzytkowania .Ale agencja nie zawsz ingeruje w te sprawy tylko zostaje poinformowana i rozpoznaje sprawe. Ja jak kupilem ziemie to pytalem sie notariusza w jakich przypadkach a gencja moze odkupic to mi powiedzial ,ze nawet po uplywie 5 lat to i tak agencja ma pirszenstwo kupna tylko za inna cene, a do 5 lat to w takiej samej cenie czyli po kosztach .

#53 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 12 luty 2009 - 11:55

Kupno ziemi

Lambo z pierwsszym akapitem zgodzę sie,ale dalej pisałeś że ziemię wydzierżawiłeś od kogoś a ktoś sprzedał i wygraleś - i BARDZO DOBRZE!!!!Jak miałes umowę dzierżawy od kogoś to zapewne miałeś w nią wpisany okres wypowiedzenia np. 1 rok -nic dziwnego że wygrałeś,chyba że podpisałeś umowę u notariusz i poświadczył ci DATĘ PEWNĄ- to wydzierżawiającego możesz wozić latami(99% pewnośc).
Lukasz27 z fermą wiatrową to się zastanów, bo ostatnio byłem w Warszawie na spotkaniu z takimi biznesmanami(organizował wójt) od wiatraków i nic korzystnego nie oferują a wręcz chcą rolników w......ć. Jak masz pytaniato na pw mocno mamy obcykany temat z sąsiadami.

Dzierżawy nie miałem podpisanej przez notariusza, ale jak facet chciał wydzierżaić to wziołem go i pojechaliśmy do gminy, tam przy urzędniku się podpisaliśmy że na czas określony na 10 lat. Babka w urzędzie podpisała się i przystawiła pieczątke. Dla sądu to był bardzo ważny dowód, a w umowie nie mam nic o wypowiedzeniu, ani o zmianie czynszu, więc nowa właścicielka nic nie może zrobić. I tak jak KAT pisze to właśnie jak nie ma nic w umowie to nowy właściciel przejmuje działke i musi czekać do wygaśnięcia umowy, nie ma prawa ci wypowiedzieć ani nawet zniechęcić podwyższając czynsz.

#54 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 12 luty 2009 - 13:17

Kupno ziemi A na ile lat ta babka dostala zakaz wjazdu na działkę ? DO zbiorów czy do końca twojej dzierżawy Lambo?

#55 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 13 luty 2009 - 11:28

Kupno ziemi Ona dostała zakaz wjazdu do końca trwania mojej umowy z poprzednim właścicielem czyli do 2014r.

#56 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 13 luty 2009 - 15:11

Kupno ziemi Jeśli to prawda to GRATULUJĘ!!!! Sam ma dzierżawę( 120 ha) od firmy, do 2014 roku, ale umowe podpisywałem u notariusza i mam wpisane roczne wypowiedzenie, a na dodatek zmienił się właściciel i jakieś opory mi robi-pole średnie i 3 km od gospodarstrwa, ale możecie wierzyc albo nie jak chcecie placę 1 zł dzierżawy rocznie i podatek a wszystkie doplaty moje hehehe!!!

#57 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 13 luty 2009 - 16:27

Kupno ziemi A dlaczego miałbym cię okłamać,to PRAWDA. Ale jeśli masz zaznaczony rok wypowiedzenia to niestety, ja nie miałem i to mnie uratowało. W TOP AGRAR listopad 2008 opisany był przykład podobny do mojego.
Co do ziemi jaką dzierżawisz to dar z niebios, moja dzierżawa jest 9km od domu i tylko 14ha, no i stawka całkiem inna.

#58 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 13 luty 2009 - 16:40

Kupno ziemi To pięknie, ja tego nie wiedzialem i szrajbnąłem rok wypowiedzenia, bo chcieli, ale pani notariusz poświadczyła podpisy i zapytała czy potwierdzić DATĘ PEWNĄ, a ja jej ,że nie tzreba ,a potem sie okazało, że to byłoby równoważne, z brakiem możliwości wypowiedzenia przez nich(czytalem gdzieś i jestem tego na 99% pewien). A co do dzierżawy to mi się fartnęlo, ale jeszcze dwa sezony przelatam bo zależy im na słomie a w lato dam im sam wypowiedzenie, i jkolejne żniwa za rok zaliczę ( strasznie mnie wk.... cwaniaki ze Smitfilda). A czynsz to mam naprawdę jeden zł za 120 ha, ale ziemia średnia u mnie w gospodarstwie 2 razy z ha więcej dziabnę, z ich ziemie trzymam tylko dla dopłat(jescze rolnośrodowiskowy biorę a;e to już ostatni rok- dlatego ja zrezygnuję zeby nie dac im satysfakcji).

#59 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 13 luty 2009 - 16:57

Kupno ziemi Tak jak byś miał DATE PEWNĄ to nic nie mogą zrobić. Ta moja dzierżawa to 3a i b, tylko pH 4,2 było teraz zaczeła rodzić to sie chętny znalazł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Trevorfarm

Trevorfarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 13 luty 2009 - 17:05

Kupno ziemi Cieszę się ,że sąd tak po ludzku do twojej sprawy podszedł. A jak doprowadzisz do kultury to niestety będziesz musial oddać. A jeszcze jedno- jako dzierżawca, jeśli minęły 3 lata to mialeś prawopierwokupu- pytali ciebie czy chcesz kupić?