Zaloguj się, aby obserwować  
przemek8011zetor

Poród bliżniaczy

Polecane posty

Mam taki przypadek wycieliła mi się krowa i ma bliźnięta (byk-jałówka)czy to prawda ze z tej dziewczyny nic nie będzie, ze się nie zacieli i podono nie ma narządów rozrodczych!! ---tak słyszałem ale czy tak jest /dzięki za odp. :)


Zetor8011,UrsusC-360,UrsusC-330-na 28ha muszą starczyć.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ja nigdy nie słyszałem o takim przypadku żeby jałówka będzie bezpłodna owszem miałem bliźniaki ale 2 byczki i były zdrowe i używałem ich do inseminacji i wszystko było OK


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dokładnie 8 lat temu miałem taki sam przypadek, jałówkę zostawiłem na krowę i mam ją do tej pory i jestem bardzo z niej zadowolony, nie ma żadnych problemów z zacielaniem tylko ze 2 lata temu zrzuciła cielaka w połowie ciąży a teraz jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Poszukaj dobrze na forum była o tym rozmawia. Poza tym z moich informacji wynika że z takiej jałówki krowy nie będzie. Ona jest bardziej bykiem jak jałówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Według różnych źródeł: jest około 5 % szans że jałówka będzie płodna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka jałóweczka będzie bezpłodna. Takie zjawisko nazywa się frymartynizmem, tu są informacje:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Frymartynizm

 

Aczkolwiek jest szansa, że jałóweczka będzie płodna jeśli nie dojdzie do połączeń naczyniowych między łożyskami płodów męskiego i żeńskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczorek    5

Mieliśmy 2 przypadki porodu bliźniaczego, parka byczek i jałówka. No i w obu przypadkach jałówki były płodne, dobre z nich krówki obecnie :(


Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michas1934    10

My mielismy były to różne przypadki porodu bliżniaczego z jałówkami nic sie niedzieje zostają cielne :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Ale miałeś jałówkę i byczka? Bo nawet na dobrych fermach jałówki z takiego porodu sprzedają na opas, bo wiedza ze nic z tego nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayer    16

Jest duże prawdopodobieństwo że jałówka nie będzie cielna(ja tak miałem),ale nie jest powiedziane że na 100% tak bedzie u Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojack1014    0

U mnie rok temu się ocieliła krowa i miała parę jałóweczek :]

Teraz je zacieliłem i czekam bo były po bardzo dobrej matce :(

Podobno że bezpłodne są wtedy kiedy są jednojajowe, mają tą samą maść itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7
podobno że bezpłodne sa wtedy kiedy sa jednojajowe, mają tą samą maść itp.

 

 

NIEPRAWDA!!! Jednojajowe bliźnięta to bliźnięta tej samej płci! A FRYMARTYNIZM (bezpłodność samicy z porodu mnogiego) występuje tylko w przypadku bliźniąt dwujajowych, czyli byczka i jałóweczki i nie jest powiedziane, że wszystkie jałóweczki z takich porodów będą na 100% bezpłodne, o czym świadczą ww. przypadki.

 

Aaa!!! Umaszczenie nie ma tu ŻADNEGO znaczenia!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian1265    0

Witam. Czytając wasze posty widzę, że w wielu przypadkach jałówki były jednak płodne, zdarzyła się u mnie w gospodarstwie właśnie taka sytuacja, że jest parka bliźniąt i zastanawiam czy można jakoś zbadać taką jałówkę czy będzie płodna, zastanawiam się też, na czym polega bezpłodność u takiej jałówki np. czy ma ruje ale nie zachodzi w ciążę, albo wcale nie wykazuje objawów rui. Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

niech weterynarz sprawdzi (jak bedzie miał 15mcy) czy ma dość dobrze rozwiniete narządy płciowe, czy normalnie przebiega ruja i robi się ciałko żółte i mozna próbowac wtedy. Inaczej bedzie tak jak pisze Michu. To się dotyczy tylko bliźniąt RÓŻNOPŁCIOWYCH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnex    1

witam.Powiem szczerze bo mam w tym duże doświadczenie z mojego gospodarstwa że jeżeli jest ciąża bliżniecza jałowka-jałowka to nie ma najmniejszego problemu, będą z nich mlecznice.Jeśli chodzi o ciążę byczek i jałowka to nawet nie zawracajcie sobie głowy bo jest nikłe prawdopodobieństwo że ona się zacieli.W tej ciąży wykształcone są tylko w pełni narządy byczka natomiast jałoweczka ma niedorozwój narządów i nie ma praktycznie szans żeby była kiedyś krowom.Miałem kilka takich przypadków i od razu takie jałóweczki sprzedawałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mont    16

mialem blizniaki 2 lata temu , wlasnie niedawno sprzedalem , byczek duzy ladny , 2 niby jalowka po roku bardziej obojniak z charakteru gorszy niz niejeden byk ale waga 428 kg a z tego co sie dowiedzialem z ubojni bo wzieli go na osobne rozliczenie to w srodku mial to co u byka wisi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj