Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gniotownik ziarna plusy i minusy

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 13:29

Gniotownik ziarna plusy i minusy Mam okazję kupić za 1 tyś pln gniotownik samoróbkę wygląda to Ok mechanizm tzn walce jest z prawidziwego gniotownika nie wiem czy to długo nachodzi ale ciekaw jestem jakie ziarna warto gniesć a jakie mlić "bąkiem" czy z gniotownika pasza jest dużo lepsza? jaki stopień zgniotu jest ważny tzn mocniejszy zy wystarczy mały,
bo słyszałem że ziarno gniecione ma duży wzrost temperatury i przez to traci białko wiecie coś o tym? :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gniotownik ziarna plusy i minusy Dzisiaj, 09:41
  •  

#2 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 13:42

Gniotownik ziarna plusy i minusy Ja urzywałem gniotownika przez dwa lata i zalety tego sposobu produkcji pasz są dobre poniewasz bydło lepiej pobiera pasze (nie jest tak piliste). Teraz mam go na sprzedarz wszelkie info na gg. Zamieniłem gniotownik na mieszalnik pasz ze śrutownikiem ssąco-tłoczącym (ze względu na to że nie trzeba zasypywać zbiornika jak w gniotowniku, a tak tylko wkładasz węża i po problemie)

#3 Share wasyl75

wasyl75

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 13:47

Ja urzywałem gniotownika przez dwa lata i zalety tego sposobu produkcji pasz są dobre poniewasz bydło lepiej pobiera pasze (nie jest tak piliste). Teraz mam go na sprzedarz wszelkie info na gg. Zamieniłem gniotownik na mieszalnik pasz ze śrutownikiem ssąco-tłoczącym (ze względu na to że nie trzeba zasypywać zbiornika jak w gniotowniku, a tak tylko wkładasz węża i po problemie)

#4 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 13:53

Gniotownik ziarna plusy i minusy Firma Magrotex H750 silnik 7,5kW cena 1200-bez silnika (2000 z silnikiem)

#5 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 13:57

Gniotownik ziarna plusy i minusy ale czy ze śrutownika ssąco tłoczącego zboże będzie równie dobrze przyswajalne przez bydło?

marcin wszystko mieliłeś tym gniotownikiem tzn wszystkie gat zboża?

#6 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 14:03

ale czy ze śrutownika ssąco tłoczącego zboże będzie równie dobrze przyswajalne przez bydło?

marcin wszystko mieliłeś tym gniotownikiem tzn wszystkie gat zboża?

Tak wszystko. A co do śrutownika ssąco-tłoczącego jest lżejsza robota nie trzeba zasypywać kosza. A pasza jest dobra taka i taka, ale ale po śrutowniku bydło musi mieć stały dostęp do wody.

#7 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 15:19

Gniotownik ziarna plusy i minusy W którymś numerze TOP AGRAR było porównanie gniotownika z śrutownikiem bijakowym i dla bydła gniotownik jest zdecydowanie lepszy. Konkluzja taka: jeśli masz bydło to gniotownik, jeśli świnki to śrutownik bijakowy

#8 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 15:34

Gniotownik ziarna plusy i minusy tylko jedno ale, w szkołach rolniczych uczą że w wyniku zgniatania walcami wydziela się wyskoa temperatura która zmniejsza zawartość białka w paszy, tak więc z tego względu gniecienie było mniej polecane niż rozbijanie jaźrna, a jak to jest w praktyce czy żeczywiście ziarno z gniotownika jest ciepłe?

#9 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 15:38

Gniotownik ziarna plusy i minusy A w śrutowniku to po zmieleniu też jest ciepła pasza. Więc ja różnicy nie widze, bo i to jest ciepłe zaraz po zmieleniu i to zaraz po zgnieceniu. A krowy zjedzą taką i taką osypke (chyba że dodasz taki dodatek, że będzie pachniał tobie, a krowie śmierdzi i nie ruszy paszy).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share schiftern

schiftern

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 20 styczeń 2009 - 15:30

Gniotownik ziarna plusy i minusy Nie zgodzę się z przedmówcą ponieważ od miesiąca testuje nowy gniotownik i jestem z niego bardzo zadowolony, gniecione ziarno wcale się nie grzeje w przeciwieństwie do tego co się dzieje podczas śrutowania bąkiem (tam czasami w ręce parzyło), bydło o wiele lepiej pobiera pasze a nie wspomnę o szybkości z jaka przygotuje pasze. Wcześniej bąkiem to dwa metry śrutowałem z pół godziny albo dłużej a teraz zajmuje mi to w najgorszym przypadku 10 minut a jakie to są oszczędności bo silnik mam ten od bąka czyli 7,5 kw.

#11 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 20 styczeń 2009 - 15:47

Gniotownik ziarna plusy i minusy mogę tylko dokładnie potwierdzić słowa przedmówcy. Po śrutowniku bijakowym to było gorące zboże, a po gniotowniku to jest lekko ciepłe. Ja takowe urządzenie z SIPMY użytkuje już 5 rok i zauważyłem,że pobieranie paszy gniecionej jest lepsze niż po śrutowniku. Z doświadczeń naukowych ( w TOP AGRAR) wynika też że zboże gniecione mniej zakwasza żwacz i może być podawane w większych ilościach.

#12 Share Apista

Apista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 08 luty 2009 - 20:18

Gniotownik ziarna plusy i minusy z tego co wiem to dla bydła znacznie lepsze będzie gniecenie zboża gdyż bydło bardzo dobrze je trawi i lepiej je wykorzystuje
zaś dla świń odziwo lepsze jest śrótowane mimo że wszystkiego nie przetrawią
otuż doświadczeni rolnicy wiedzą że jeśli podają prosiętom śrutę zboża zawierającą dużo włókna (owsa) to już tuczniki mają nawet do kilkukrotnie dłuższe jelita, czyli wnioskując: dłuższe jelita, lepsze wykorzystanie paszy
mało tego, to porównując.... odchody, to zauważają pełne ziarna zbóż zadawając gniecone zboże, zaś śrótowanie nie
temperatura wiadomo bierze się z pracy ale myślę że nie ma wpływu na zwierzęta którym się ją zadaje
ale do rzeczy, gniotownik nie zmiażdży wszystkich nasion ale jest lepszy dla produkcji bydła
nie wiem jaką tam masz tam ofertę, ale radzę sie zastanowić, poszukać na rynku innych gniotowników
choć w cenie 1000 zł to nie znajdziesz lepszej oferty

#13 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 19 maj 2012 - 19:53

Gniotownik ziarna plusy i minusy Trochę łodkopie (worze się w miedze) ;)

O wadach i zaletach nie chce mi się pisać, bo ma wady - trza sypać (ale chyba są już ssąco (Dodam jeszcze, że: lepiej od tej pępowiny "tłoczącej"
lepiej się nie odcinać i czasami pare kilo mniej ;)), ale czy tłoczące to nie wiem), zaleta - hmm, jak kartą maestro gra.

Nie widziałem jeszcze gniotnika z "wialnią", a wialnia w gniotniku - good sprawa, u mnie nie potrzeba bo na dworze gniete jak jest wiater i samo się wywieje ;)

Edytowany przez kartofelz, 19 maj 2012 - 20:14.

#14 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 19 maj 2012 - 22:43

Gniotownik ziarna plusy i minusy Czy do gniotownika można sypać przygotowaną wcześniej już mieszankę zbóż? Czy trzeba wszystko oddzielnie gnieść a potem mieszać?

#15 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 21 maj 2012 - 21:27

Czy do gniotownika można sypać przygotowaną wcześniej już mieszankę zbóż? Czy trzeba wszystko oddzielnie gnieść a potem mieszać?

A rób se jak se chcesz, zresztą to samo pytanie możesz zadać do śrutownika ssąco-tłoczącego, np. czy do śrutownika trzeba/można (sypać pominołem z wiadomych względów) podawać wcześniej przygotowaną mieszankę zbóż. Czy trzeba .... coś tam coś.

U mnie wygląda to tak (jak narazie, - bo z pkt. 1. - zamierzam zrezygnować:
1. Ja podaje do gniotownika
2. Gniotownik -> (silnik od starej pralki wiatki Made In ZSRR (i tutaj to też musiałem się nakombinować, gdy "system" miał ileś tam Mth)) ślimak -> mieszalnik

Ad. 1.
Teraz kombinuje, coby z silosu ziarno samo leciało do gniotownika - na zasadzie "spirala elastyczna". Od kiedy mam gniotownik (i chociaż sam narazie musze go uzupełniać) - to na "ssąco - tłoczący" system never ever.

Edytowany przez kartofelz, 21 maj 2012 - 21:41.

#16 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 22 maj 2012 - 10:30

Gniotownik ziarna plusy i minusy ja polecam gniotowniki 3 walcowe używam takiego od 2 miesięcy, jedyna wadą jaka posiada jest hałas, poza tym rewelacja,

Zborze gniotę nim

Łubin miele śrutownikiem

#17 Share KILLEREK

KILLEREK

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 02:18

Gniotownik ziarna plusy i minusy Tu macie gniotownik ssąco tłoczący , można zaciągać zboże z 2 różnych silosów , gniecie na płatki lub robi kaszę , zależnie z jakimi walcami zamówi się .

Dodany obrazek

Edytowany przez KILLEREK, 19 styczeń 2013 - 02:20.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share pikul139

pikul139

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 04:14