Skocz do zawartości

Zdjęcie

Monitor (czujnik) straty ziarna.

29 odpowiedzi na ten temat

#21 Share amfipterus

amfipterus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, fizyka, internet, ksiazki

Napisany 03 lipiec 2011 - 11:50

Monitor (czujnik) straty ziarna. Dzięki za odpowiedź, wielki szacun za posiadanie oscyloskopu w domu i szczegółową rozkminę.
Czy mam ochotę coś takiego wykonać, jeszcze nie wiem.
Analizując Twoją wypowiedź: czujnikiem są na pewno piezoelektryki( obstawiam iż to będzie jakieś MFC zatopione w blasze)ponieważ nie pobierają zasilania z zewnątrz,w jednostce przetwarzającej zapewne siedzi jakiś CPLD - bo zasadniczo nic bardziej się nie nadaje do zliczania w danej jednostce czasu impulsów i przesyłania ich po CAN-ie - do tego obsługa kilkunastu czujników równolegle i to w czasie rzeczywistym.
Stworzenie wizualizacji wydaje się być najprostszym zagadnieniem... Zasadniczym problem: czułość stworzonego urządzenia, niewrażliwość na drgania generowane przez kombajn(tu już trochu majcy się wplata -fale Lmba?).

Zabawy przy tym pewnie co nie miara. Kosztów też( 250 zł samo cpld). Gotowe urządzenie: 1 986,36€ netto. Zakładając pracę kombajnu(poczciwy bizonik rekordzik) w rzepaku i oszczędności z zachowanego ziarna na poziomie 3q na ha(~ 300zł) to wydaje mi się iż warto( gdzie praca kombajnu na rok to ok 20 dni). Zwłaszcza iż stworzenie, działającej zabawki trochu radości przyniesie, a nabywana w tym czasie wiedza jeszcze większą, zwłaszcza iż to by nie była sztuka dla sztuki, niczym jeżdżące robociki.
1)Take it ALL on your stride!!!
2) Liczby są cierpliwe, zawsze jakiś wynik dadzą....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Monitor (czujnik) straty ziarna. Dzisiaj, 12:57
  •  

#22 Share luki75

luki75

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 10:25

Monitor (czujnik) straty ziarna. Kupiłem czujnik strat ziarna od firmy HAGO za 2700 zł i jestem bardzo zadowolony z niego. Nie muszę co chwile sprawdzać czy się coś zapcha. byłem go odebrać. mieli na stanie chyba z 30 kompletów. nie piszcie ze oni go nie robią, chyba tylko złośliwość albo jakaś konkurencja tak pisze. Oprócz tego pełno stołów, kos, sit, zawiesi, agregatów itp. jak chcecie to wejdźcie na stronę http://www.hago.pl/ mój sąsiad ma stół hago do JD. Jest bardzo zadowolony.

#23 Share Dario23

Dario23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 maj 2013 - 19:26

Monitor (czujnik) straty ziarna. witam wszystkich!

mam do was pytanie i prosbe. Czy kupowal ktos z was czujnik strat ziarna do kombajnu (najlepiej jesli chodzilo by o bizona Rekorda) i jakiej firmy czujnik wybraliscie? czy oplaca sie kupowac takie cudo, czy lepiej po staremu kosic na czuja?
W internecie znalazlem kilka czujnikow:
1. Mescomp - cyfrowy miernik, podobno najdokladniejszy- ale drogi, bo sama belka pomiarowa 2700 zlotych, a najlepiej miec je dwie, i do tego komputer za ponad 1000 zlotych.
2. Hago - ktos pisal, ze to niesprawdzone rekodzielnictwo. Cena juz lepsza, bo 2900 na allegro za caly komplet i chyba bylbym za tym.
3. Teejet cena ok. 2000 euro. nie wiem czy to dziala, jak powinno, ale jak dla mnie za drogie. Ma ktos jakies doswiadczenia z tym producentem?

Czy taki wydatek jest sie w stanie zwrocic w jedne zniwa, przy zalozeniu koszenia ok. 50 hektarow (pszenica i rzepak) w sezonie?

Mam nadzieje, ze odezwie sie ktos kto sie na tym troche zna lub ma, ktores z tych urzadzen, a nie jakis naganiacz firmy Hago albo dziecko neostrady.

Dzieki i pozdrawiam

#24 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 26 maj 2013 - 11:38

Monitor (czujnik) straty ziarna. Teejet kupił LH Agro więc chyba tej marki nie trzeba przedstawiać. Dobre 30 lat robią elektronikę dla rolnictwa w tym i monitory strat ziarna. Zdecydowanie jest to najlepszy wybór ale cena niezbyt atrakcyjna...

#25 Share Dario23

Dario23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:01

Monitor (czujnik) straty ziarna. no 2 tys. Euro netto to przeszlo 8 tys. zlotych, a to sporo za duzo :( ciekaw jestem jak sie sprawuje ten czujnik hago. Chociaz widac, ze na forum malo kto sie wypowiada, wiec raczej nikt sie w takie rzeczy nie bawi. Ehh chyba lepiej byloby zmienic kombajn, ale rynek wtorny jest ciezki to ogarniecia. Samemu ciezko sprzedac, a kupic kreconego claas, ktory jest tylko odpicowany pod sprzedaz mija sie z celem.
Czy ktos sie orientuje ile sie uda zaoszczedzic uzywajac czujnikow strat?
Pozdro

Edytowany przez Dario23, 26 maj 2013 - 19:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share kristofus

kristofus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:53

Monitor (czujnik) straty ziarna. Nie wiem czy Ci ktoś odpowie ile jesteś w stanie zaoszczędzić. To przede wszystkim zależy od tego na ile znasz swój kombajn, jak o niego dbasz i jak potrafisz go ustawić. Jeśli sprawdzasz co zostawiasz za sobą i nie widzisz tam wydmuchanego ziarna to... nic nie oszczędzisz :) Nie licząc przypadków awaryjnych (zapchanie, zatrzymanie podsiewacza z sitami, etc.) ale to też w dużej mierze zależy od stanu maszyny a ten zwykle najbardziej zależy od kombajnisty :)
Wydmuchać pszenicę w Bizonie to moim zdaniem trzeba trochę "zdolności", rzepak też ze względu na jego niewielką masę przechodzącą przez kombajn raczej trudno. Dość łatwo o kłopoty w jęczmieniu ale w tym przypadku raczej problem pojawia się na wytrząsaczach a chyba nie o takich czujnikach myślisz. Piszę o doświadczeniach na Z056, Rekordem nie jeździłem ale w końcu heder ten sam a to w tym sprzęcie jest najczęściej wąskie gardło.
W większej i wydajniejszej maszynie taki czujnik (na sitach i wytrząsaczach) to podstawowy wskaźnik aby ręka się nie "omsknęła" na hydrostacie i można było pracować z optymalną wydajnością. Przy szerszym hederze każda dziesiąta część km/h robi różnicę zwłaszcza w nierównym terenie. Mam spore doświadczenie ale nie wyobrażam sobie czymś co ma heder i młocarnię znacznie wydajniejszą od zespołu czyszczącego jeździć na czuja. W Bizonie raczej takiego problemu nie miałem a przeciętnie zwykle robiłem hektar w 0:50-1h. Z perspektywy czasu dla przypadków awaryjnych raczej zainwestowałbym w kilka chińskich liczników rowerowych i umieściłbym je na newralgicznych kołach napędowych.

#27 Share Dario23

Dario23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 28 maj 2013 - 19:14

Monitor (czujnik) straty ziarna. ok. dzieki kristofus. To co napisales jest logiczne i w zasadzie przekonales mnie do tego by nie kupowac na sile jakiegokolwiek czujnika. Jak zmienie kombajn to wtedy mam nadzieje miernik strat bedzie juz w standardzie :)

Pozdrawiam

#28 Share rafals2

rafals2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze :) Nowinki technologiczne i innowacyjne :)

Napisany 09 czerwiec 2013 - 14:54

Monitor (czujnik) straty ziarna. Kupiłem claasa dominatora 88 maxi i z tyłu na sitach jest zamontowany czujnik strat ziarna ale w kabinie nie ma pokręteł do regulacji tego i czy może to w jakiś sposób działać bez pokręteł ? czy konieczne są pokrętła żeby to działało ?? pod panelem jest kostka która jest odłączona ale po podłączeniu na wyświetlaczu zapalają się wszystkie diody i nie gasną. Co jest powodem tego i co można z tym zrobić ??? Z góry dziękuje

#29 Share Kamil1998

Kamil1998

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 620 postów

Napisany 14 sierpień 2013 - 18:55

Monitor (czujnik) straty ziarna. Witam, posiadam taki czujnik strat ziarna http://abload.de/img/dsc_03837nzus.jpg i nie ma czujników... są poobrywane kable: http://abload.de/img/dsc_03711jyb4.jpg (sita) http://abload.de/img/dsc_03730ta02.jpg (wytrząsacze) http://abload.de/img/dsc_03749yajc.jpg . Kable idą do tego "czegoś" http://abload.de/img/dsc_03709uu3t.jpg .
I teraz mam do was pytanie,czy jest możliwość dokupienia takich czujników,bo sam komputer raczej działa,bo po przestawieniu go z off podświetla się zegar.
Ursus c-330 Zetor Proxima 65 Zetor 7745 Zetor Proxima Plus 100

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 22:50

Monitor (czujnik) straty ziarna. Witam,o ile dobrze pamiętam to w temacie mercator, ktoś oferował czujniki ,ale chyba od kombajnu mercator, trzeba by poszukać tam właśnie, ja mam w swoim claas mercator zamontowane, jeden zaraz za wytrząsaczami, drugi zaraz za podsiewaczem ,a wewnątrz kabiny wyświetlacz z wskażnikiem i pokrętłami, ale że pierwszy rok nim koszę to ustawiłem kombajn tak że czysto wymłaca i ziarna nie gubi, to sobie nim głowy nie zawracam, powiem że nawet nie dociekałem jak to działa, z braku czasu, jak będę miał więcej czasu to się tym zajmę, jak nie to wymontuję i sprzedam, dużo ha nie mam do obróbki na kombajn, to po ustawieniu zobaczę jak idzie, i jeśli jest dobrze nic nie przestawiam w kombajnie tyko jadę dalej .Wiadomo że jak ktoś dużo kosi, a i do tego jeszcze może wieczorami czy nocą, to na pewno że jest przydatne coś takiego, raz że wygoda ,a dwa oszczędności w stratach ziarna :rolleyes: Pozdrawiam.