Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co lepsze do siana ?

36 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:52

Co lepsze do siana ? Dokladnie higroskopijna i gromadzi wilgoc kolo siebie, juz jak cos.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co lepsze do siana ? Dzisiaj, 12:51
  •  

#22 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 18 styczeń 2009 - 19:55

Co lepsze do siana ? no właśnie radziłbym ci sianko robić w kostki a jak juz koniecznie chcesz w bele to mozesz kupic specjalne worki w króre wrzyca sie bele i zamyka tańsze jest to od normalnej folji do sinokiszonki i masz pewność chodz będzie za mokre to ci nie zgnije:)
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#23 Share zetorek5340gr

zetorek5340gr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 styczeń 2009 - 21:38

Co lepsze do siana ? My robimy siano w bele. Siano musi być dobrze wysuszone.Prasa zwijającą troszkę gubi ale kostkującą chyba też troszkę gubi .
Przecież podbieraki się wiele nie różnią . Ja bym postawił na prasę zwijającą .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 18 styczeń 2009 - 22:32

Co lepsze do siana ? moim zdaniem niektóre rolki to nawet lepiej zbierają niż kostka bo mają mniejszą średnice podbieraka i krutki materiał lepie zbiera

#25 Share lutek

lutek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 19 styczeń 2009 - 13:09

Co lepsze do siana ? okolo 12 ha / rok

@lukotek jaki ilości siana planujesz???

#26 Share Belarusik

Belarusik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacjia Rolnictwa,Motoryzacja,polityka

Napisany 19 styczeń 2009 - 13:47

Co lepsze do siana ?

moim zdaniem niektóre rolki to nawet lepiej zbierają niż kostka bo mają mniejszą średnice podbieraka i krutki materiał lepie zbiera

Zależy jeszcze jaka belareczka :lol:
Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

#27 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 19 styczeń 2009 - 15:37

Co lepsze do siana ? może raczej chodzi o wykruszanie siana między wałkami. Ale w kostce też sporo drobnego opada więc nie wiem czy taka duża różnica (w takim razie może pasówka mniej gubi)
Zdecydowanie lepiej musi być wysuszone do belowania niż do prasowania (w tym roku mieliśmy nienajlepszą pogodę i trzeba było dosuszać na rżysku bo by spleśniało).

#28 Share wolf19 wolf19

wolf19
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 styczeń 2009 - 15:50

Co lepsze do siana ? Ja tam zawsze robię kostka i jeszcze jakos nic mi nie spleśniało ani nie zgniło...
Ale podstawa to suche siano...

#29 Share lutek

lutek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 19 styczeń 2009 - 19:05

Co lepsze do siana ? Dzieki wszystkim za rady, nie bez znaczenia tu jest koszt nowej prasy kostkujacej - okolo 36 tys, belarke mozna miec niewiele drozej przeciez, wiec o ile siano w belach przechowuje sie dobrze (zakladajac ze bylo suche) to belarka bedzie lepszym rozwiazaniem, dzieki i pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 styczeń 2009 - 19:09

Co lepsze do siana ?

Ja tam zawsze robię kostka i jeszcze jakos nic mi nie spleśniało ani nie zgniło...
Ale podstawa to suche siano...

no ale do beli musi być w 100% suche.nawet pod drzewami nie może być miejscami wilgotne.a w kostce jest łatwiej.kostka jest mniej zbita przez co trochę wilgoci może wyparować no i wysuszone siano może wyciągnąć trochę wilgoci z tego siana wilgotnego.a w beli już raczej tak nie będzie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#31 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 21 styczeń 2009 - 19:11

Co lepsze do siana ? A gdy robicie sianokiszonke to w jakim upływie czasu po pokosie zwijacie w bele???

#32 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 styczeń 2009 - 21:11

Co lepsze do siana ? to zapytanie bardziej pasuje do tematu o sianokiszonce.tam raczej jest odpowiedz.mój wuj robi tak po południu tnie,drugiego dnia rano rozrzuca karuzelą i po południu zwija na wałki i prasuje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#33 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 21 styczeń 2009 - 21:40

Co lepsze do siana ?

A gdy robicie sianokiszonke to w jakim upływie czasu po pokosie zwijacie w bele???

to zależy jaka jest pogoda jak jest ponad 30 stopni to długo nie trzeba czekać, w tym roku II pokos kosiłem od 5 rano do 8, o 9 przewróciłem, a jak pojechałem o 13 na łake zobaczyć to było suche na siano

#34 Share darek91

darek91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 22 styczeń 2009 - 17:41

Co lepsze do siana ? Zdecydowanie bym radził prasę zwijającą, zwłaszcza jeżeli masz jakiś ciągnik z turem i jeśli w twoich budynkach uda się jakoś baloty upchnąć a jak nie to są gotowe worki jak pisali poprzednicy. Mam prasę sipme z 224/1 niby wszystko ładnie chodzi i maszyna nie jest mało zużyta (farba na podbieraku nawet się nie starła) ale gdybym miał kupować prasę to belarkę
na 24 ha upraw razem z dzierżawami mamy niecałe 10 ha łąk i do tego zbieramy co roku słome z 8 ha od ludzi wiec coś o tym wiem. Do zbioru siana używamy przyczepy samozbierającej (dlaczego o tym niżej) i dmuchawą siano na strych a do słomy idzie sipma
O belarkach nie pisze bo takiej nie posiadam jedynie kupujemy od czasu do czasu słomę w belach.
dlaczego prasy kostkujące nie są dobre wg. mnie do siana:
*duża masa snopka nawet na rozkręconej prasie jak się da jest duża (mokra słoma sprasowana żadko wazy więcej)
dlatego dla swojego dobra prasujemy tylko z 3 przyczepy słomy w taki sposób
*ogólnie dużo pracy załadowanie na przyczepę rozładowanie a później ganianie z słoma od stodoły do obory
*pocięcie siana na sieczkę. Bydło u nas z moich obserwacji woli zdecydowanie słomę zbieraną przyczepy samozbierającą po prostu to widać
*stóg z będący pod chmurka wytrzyma max 2 lata, jeden solidny deszcz a słoma jest w snopku do 5 cm przemoknięta
*kostką sianokiszonki nie uda ci się zrobić :) a jest to wg. mnie bardzo dobra pasza, a po za tym w niedosuszonym sianie można zniszczyć maszynę. Jak kto dba tak ma :)

zalety kostek, najlepiej żeby to była jakaś polska prasa bo te z zachodu w tyłek nieźle dostały a w okolicy jeden ma kostkę claasa niby fajna ale jak coś się sknoci to albo dorobić albo czekać
*dobra podzielność paszy
*łatwo magazynuje się w budynkach
*nie trzeba mieć tura ani chwytaka na podnośnik
*ogólnie w małych gospodarstwach takie prasy są u mnie chwalone choć i do niedawna takim samym modelem jak ja mam klient ganiał na blisko 100 ha swojego
*w miarę niskie koszty części i znikoma awaryjność.
*małe zapotrzebowanie na moc najlepiej coś powyżej 40 km ale i trzydziestkę widziałem przy takiej pracy ( ciapka było by mi jednak szkoda)

#35 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 08 marzec 2009 - 18:12

Co lepsze do siana ? ja zwijałem nie do końca suche siano i nie ma większych problemów tylko niektóre bele strasznie się kurzą. jak nie jest suche na 100% to można nieco mniej ścisnąć i będzie taka bela oddychać tylko może się troche zniekształcić przy ukadaniu piętrowym

#36 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 18:37

Co lepsze do siana ? Nigdy nie będzie suche w 100%.
SIano generalnie zgniata się nieco słabiej niż słomę (czy to prasa rolująca czy kostkująca)

Baloty wymagają zdecydowanie mniejpracy fizycznej, więc przy większych ilościach jest to bardzo wygodne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#37 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 18:50

Co lepsze do siana ? wystarczy siana tak mocno nie zbijać jak słomy czy sianokiszonki, aby mogło oddychać i nawet trochę wilgotnemu nić nie będzie.