Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co lepsze do siana ?

36 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lutek

lutek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 19:57

Co lepsze do siana ? Witam forumowiczow,
Chcialem zasiegnac porady nt pprzechowywania siana. A dokladniej planuje zakup maszyn do zbioru siana i zstanawiam sie czy lepsza do tego bedzie prasa zwijajaca (oczywiscie mniej pracy) czy zwykla prasa koskujaca. Czy siana w belach dobrze sie przechowuje ? Ktos ma jakies doswiadczenia ? Z gory dzieki za pomoc

pozdrawiam
Pawel

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co lepsze do siana ? Dzisiaj, 09:34
  •  

#2 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 20:01

Co lepsze do siana ? U nas przechowuje się siano w kostkach co prawda w belach było by dużo mniej roboty ale ciekawe co byłoby jakby siano w belach nie było dobrze ususzone czy by się nie psuło słyszałem że w belach musi być dobrze wysuszone bo może się psuć niech się wypowie osoba która ma siano w belach
pozdrawiam.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#3 Share drzewis98

drzewis98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 15 styczeń 2009 - 20:20

Co lepsze do siana ? zgodze się z przedmówcą że siano musi być na 100% suche żeby zwinąć w bele, czekaliśmy za prasą i dosyć długo suszyliśmy ale wiadomo że przy rowie i drzewach gdzie był cień to tak do końca nie wysuszyło sie i z tego rowu mieliśmy 3 belki to uwierz mi że sie zagotowały aż para znich leciała to zaraz je rozdaliśmy krowom, bele siana składujemy w stodole nie ma najmniejszego problemu, więc na twoim miejscu wolałbym kupić zwijke

#4 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 15 styczeń 2009 - 21:30

Co lepsze do siana ? ja tez słyszałem że siano w beli musi być długie.znajomy gadał że małe siano belująca przepuszcza.i rzeczywiście w tym roku 2 pokosu to masę przepuszczała i te belki tez takie nie za bardzo były mimo że prasowane MTZ82.ale to może tez i wina prasy claasa.i tak jak przedmówcy wspominali siano musi być bardzo suche bo inaczej ci spleśnieje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 15 styczeń 2009 - 21:40

Co lepsze do siana ? Ja w tym roku malem taki przypadek ze na jednej lace bylo mokro nieukrywam i zbelowalem to w siano wszystko pieknie i ladnie ale zachodze po paru dniach do szopy i czuje ze cos pachnie jak kiszonka ja reke w bele a one jak herbata i dawaj wywalac na podworko i stawiac niech odparowuja i do karmy na szybko. Mialem fuksa bo jeszcze pare dni i z dymem poszlo by wszystko od tej pory juz otwy nie bede belowal w siano a w kiszonki.

A jak masz suche siano to polecam belarke mniej roboty to raz a po drugie widze u siebie ze bydlo chetniej je siano z beli niz z ciukow bo mam i w ciukach jeszcze troche z ubieglego roku.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#6 Share lutek

lutek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 22:43

Co lepsze do siana ? Dzieki za info.
Tak sie sklaniam w strone belarki, prasa kostkujaca to juz jednak powoli chyba historia.

Jak sie jakies siano nie dosuszy (przy lesie czy rowie) to przeciez nie problem owinac i zakisic.

Ja w tym roku malem taki przypadek ze na jednej lace bylo mokro nieukrywam i zbelowalem to w siano wszystko pieknie i ladnie ale zachodze po paru dniach do szopy i czuje ze cos pachnie jak kiszonka ja reke w bele a one jak herbata i dawaj wywalac na podworko i stawiac niech odparowuja i do karmy na szybko. Mialem fuksa bo jeszcze pare dni i z dymem poszlo by wszystko od tej pory juz otwy nie bede belowal w siano a w kiszonki.

A jak masz suche siano to polecam belarke mniej roboty to raz a po drugie widze u siebie ze bydlo chetniej je siano z beli niz z ciukow bo mam i w ciukach jeszcze troche z ubieglego roku.

#7 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 22:48

Co lepsze do siana ? @lukotek jaki ilości siana planujesz???

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#8 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 23:11

Co lepsze do siana ? Ja miałem siano w kostkach a teraz robię w belach. Z moich obserwacji wynika, że jeśli masz siano niedosuszone to nie ma różnicy czy zwiniesz w bele czy zrobisz kostki-po prostu i tak się zepsuje. Osobiście wolę robić bele. Powód?? Siano w belach może robić nawet jedna osoba a do kostek od razu trzeba sztab ludzi.

#9 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 16 styczeń 2009 - 07:37

Co lepsze do siana ? Jeśli masz małą hodowlę i mało miejsca na kulkę to prasuj kostkami są poręczne i łatwe w rozdzieleniu, problem to większy nakład pracy. do dużej obory ty tylko kulki. u nas siano z 4h dwa lub 3 pokosy wszystko w kostkę idzie ale w oborze jest mało miejsca i hodowla nie za wielka. jest wygodniej, a co do wilgotności prasowanego materiału to musi byc suchy bo czy kostka czy kulka zgotuje sie :)
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

#10 Share arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 11:08

Co lepsze do siana ? ja mam wszystko w rolkę włozone do stodoły i na górkę. Czasem jak juz nie ma miejsca troche w stercie złozone ale to szybko go nie ma bo nie duzo w terte idzie i się odrazu skarmia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 16 styczeń 2009 - 12:52

Co lepsze do siana ? Od kilku lat jak prasuję siano w bele to po sprasowaniu zostają one jeszcze przez około tydzień na polu. Zawsze się trochę grzeją ale nie pleśnieją. Dodatkowo w bele można zebrać o dzień szybciej jak w kostkę i ewentualny deszcz na bele nie ma wpływy, zupełnie inaczej niż by deszcz popadał na kostki
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#12 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 13:27

Co lepsze do siana ? W tym roku jak bede belowal sianko to bede patrzyl zeby tak dobrac pogode zeby kulki polezaly z dzien na lace i odparowaly i wtedy bedzie OK.

#13 Share arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 18:52

Co lepsze do siana ? nawet jak desz poleci to nic im nie bedzie

#14 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 19:58

Co lepsze do siana ?

Od kilku lat jak prasuję siano w bele to po sprasowaniu zostają one jeszcze przez około tydzień na polu. Zawsze się trochę grzeją ale nie pleśnieją. Dodatkowo w bele można zebrać o dzień szybciej jak w kostkę i ewentualny deszcz na bele nie ma wpływy, zupełnie inaczej niż by deszcz popadał na kostki

a jaki wpływ ma deszcz na kostki?jeżeli przeleje wałki to jest źle bo trzeba rozwalać i od nowa suszyć a deszcz na siano w kostkach nic nie zrobi.parę lat temu była u mnie taka sytuacja.było mocno obniesione a mimo to sąsiad zwałkował i sprasował.jak skończył prasować to tak zlało że kostki całkowicie przelało.a sąsiad mówi że to nic się nie stało bo porządnie zesypał solą i żaden pęczek się nie zepsuł.ba i po czasie stwierdził że jest dobrze jak trochę kostka siana dostanie bo później siano lepiej zaparuje i bydło je z większym smakiem.
Zapraszam na swój profil

#15 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:01

Co lepsze do siana ? tak tylko ile tej soli dal :lol:

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

#16 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:12

Co lepsze do siana ?

tak tylko ile tej soli dal :lol:

napewno sporo.pewnie krowy hektolitry wody po nim piły.ale sąsiad swój cel osiągnął bo siano uratował.
u mnie wiadomo pod drzewami nigdy dobrze nie uschnie to też posypie solą i siano się nie grzeje.a siana w beli zesypać się nie da.
Zapraszam na swój profil

#17 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:19

Co lepsze do siana ? Wiecie wy z ta sola jakies mity gadacie bo w koncu sol trzyma wilgoc, dla mnie tez gadali 5 lat temu jak w mojej okolicy zrobilem jako pierwszy sianokiszonke w belach ze ja jestm duren debil o surowe siano grabi i beluje ze wyrzuci a ja w folie i kiszonka jebudzki gnat byla. A ludziom mordy poopadaly. A odnosnie soli to bierzesz garsc i wsadzasz reke w srodek z nia i juz napewno powiesz albo posypywac bele i wigoc jak byla tak jest i bedzie.
Tak samo jak w tym roku poukladalem bele w szopie a nie stawialem i juz duren niebeda oddychac, ostatni rzadek bedzie plesniawy itp. jakos do tej pory nic sie nie stalo i nie bedzie. To juz co innego jak ktos nie ma calego dachu i mu w szopie tak jak na dworze sie leje. I taka jest prawda.

#18 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:22

Co lepsze do siana ?

a jaki wpływ ma deszcz na kostki?jeżeli przeleje wałki to jest źle bo trzeba rozwalać i od nowa suszyć a deszcz na siano w kostkach nic nie zrobi.parę lat temu była u mnie taka sytuacja.było mocno obniesione a mimo to sąsiad zwałkował i sprasował.jak skończył prasować to tak zlało że kostki całkowicie przelało.a sąsiad mówi że to nic się nie stało bo porządnie zesypał solą i żaden pęczek się nie zepsuł.ba i po czasie stwierdził że jest dobrze jak trochę kostka siana dostanie bo później siano lepiej zaparuje i bydło je z większym smakiem.

jak nic nie zrobi potem wrzuć takiego ciuka na przyczepę , kiedyś jak przywieźliśmy siano z rzeki i było takie mokrowate to potem tak się kurzyło w stodole jak by dym normalnie jakiś! najlepiej jak na siano deszcz nie pada!!!
AF - to Jest To:)

#19 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:39

Co lepsze do siana ? Żeby sól konserwowała to trzeba jej trochę dać a potem krowa je takie sianko i tylko wodę pije Nadmiar soli szkodzi im tak jak ludziom. Zjedz takiego solonego śledzia prosto z beczki a będziesz wiedział co przeżywa taka krowa.
To jeszcze coś na wesoło: jak sąsiad robił zbiornik na gnojowicę to gospodyni mięsko zawsze tak posoliła że po jednym kotleciku budowlańcy zjadali a potem tylko kran się nie zamykał :lol:
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 20:50

Co lepsze do siana ? słuchacie toć ja wiem że sól jest szkodliwa.i wiadomo że powinno się ja używać w nie dużych dawkach.podałem tylko taki przykład.a że sól jest higroskopijna to nadmiar wody wyciągnie.
Zapraszam na swój profil