Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mixolss    19
A nie wiecie co się dzieje w uniwersalu? na wykup byłem umówiony na 14 ,zadzwonili żeby przywieźć 19 A dzisiaj jak już tytoń zaladowany dzwonią po pietnastej że skup będzie dopiero 3 stycznia, dodam że skup w Deszkowicach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7

Ogólnie PM plantatorów oszukał. Przynajmniej tych którzy zdali mniej a wiadomo ze jak cena niższa to plantator nie przywiezie im tytoniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Umowa to umowa. Szacunek który podajesz agronomowi trzeba oddać. A jak plantator ma tytoń i nie oddaje go odbiorcy ( z którym ma UMOWE ) to co to jest? Ano oszukuje go... Podpisując umowe, znasz ceny. Podpisując umowe na ziemniaki, marchew jak się nie wywiążesz z kontraktu płacisz kare. Tu nie ma kar... A świadomie niektórzy nie oddawali bo za tanio... Nie popieram PMP ale jak podajesz ze oddasz tyle, to wywiązać się trzeba. Ja też mam odstawe, do pełnego szacunku brakuje 80 kg i tylko tyle przywioze. Mam w d... ich 3 zł, skoro nie wiadomo czy bedą kontraktacje w sezonie 2019. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7

To że ceny mają  najniższe to wszyscy wiedzą ale chociaż lepiej powinni brać a nie tak samo jak pozostałe firmy albo jeszcze czasami gorzej. Jak na drugi rok nie wyrownaja cen to niekontraktuje juz tam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Byłem na odstawie dziś. Umiarkowane zainteresowanie plantatorów, na bieżąco... Jeden odjezdzał , koleny przyjezdzał. choć byli też tacy co mieli po 1200 kg i to klas 1 i 2. Dostane wyrównanie 1.5zł/kg bo oddałem 92% szacunku . i też 3zł dziś dostałem do odstawionego tytoniu ( 80 kg ). Jest to zapisane jako premia. Źle zrozumiałem przepis. myślałem ze trzeba dostarczyć teraz co najmniej 40% szacunku, jednak wystarczy sprzedać przynajmniej jeden bel i przysługuje płatność( pod warunkiem sprzedaży tytoniu w wielkośći 40% szacunku ). Stacja Wykupu: Kazimierza Wielka. Tu zakończyłem sprzedaż, na styczeń i luty jeszcze mam do Uniwersalu Jędrzejów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci10    1
Dnia 18.12.2018 o 23:29, Marl napisał:

Umowa to umowa. Szacunek który podajesz agronomowi trzeba oddać. A jak plantator ma tytoń i nie oddaje go odbiorcy ( z którym ma UMOWE ) to co to jest? Ano oszukuje go... Podpisując umowe, znasz ceny. Podpisując umowe na ziemniaki, marchew jak się nie wywiążesz z kontraktu płacisz kare. Tu nie ma kar... A świadomie niektórzy nie oddawali bo za tanio... Nie popieram PMP ale jak podajesz ze oddasz tyle, to wywiązać się trzeba. Ja też mam odstawe, do pełnego szacunku brakuje 80 kg i tylko tyle przywioze. Mam w d... ich 3 zł, skoro nie wiadomo czy bedą kontraktacje w sezonie 2019. 

cena na umowie to jedno a klasyfikacja na skupie to inna sprawa. Na umowie nie jest napisane ze ujowo będą brać. Tylko DEBIL oddaje tytoń jak tną o klasę albo i dwie w dół!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21

Nie wiem jak będzie w tym roku z wykupem tytoniu,ale w tamtym to zanim zaczęli brać to ogłosili że 1,2 nie ma i tyle jak masz tytoń do jednej firmy to pozamietane,co masz z nim zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443
4 godziny temu, mariaci10 napisał:

cena na umowie to jedno a klasyfikacja na skupie to inna sprawa. Na umowie nie jest napisane ze ujowo będą brać. Tylko DEBIL oddaje tytoń jak tną o klasę albo i dwie w dół!!

@mariaci10 PMP nie pierwszy rok bierze tytoń źle. Żadne zaskoczenie. Nie podpisuj umowy i nie nazywaj innych debilami, którzy sumiennie coś wykonują. Są ludzie honorowi i zasadami. Dawniej miałem tam 6 ton, teraz tylko ponad 1 tone... Ja lojalnie handlowałem z nimi, ale lojalność ma swoje granice... Stąd ta tona. Jak bedzie słabo w przyszłym roku na kontraktacji to odejdę od nich. Ale nie będe płakał na forum, ze mi zle.  Jak pisałem powyżej, nie ma kar umownych za NIEDOSTARCZENIE tytoniu w ramach kontraktu. Stad to wyrachowanie u niektórych... 

Gdyby PMP się wycofał z samodzielnego wykupu tytoniu to myślisz, ze inne firmy będą Ci dawać cały czas dobre klasy?? Zapomnij, przecież podobnie jak Ty nie są DEBILAMI i wykorzystają to, ze mają monopol i zaraz klasami w dół... Bo komu zawieziesz, kto da lepiej? Jak PMP brakło tytoniu to jednak dało się dodac 3 zł aby kupić. Ci co pojechali oddac im tytoń skuszeni tą kasą to też DEBILE bo sprzedali się za 3 złote na kilogramie? W końcu wcześniej zarzekali, ze tym z PMP nie przywiozą bo im klasyfikował źle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci10    1

nigdy z nimi nie miałem umowy i nie mam zamiaru jej podpisywać. Piszesz o honorze, a ja sie pytam gdzie jest honor firm skupujących?? To jest biznes. Jeżeli chcesz oddawać tytoń o 2 klasy niżej bo dla ciebie ważniejszy jest honor, to powodzenia... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem. Z 6 ton zrobiła się 1 tona, przez ich podejscie o którym Ty piszesz. Noja mam umowe w PMP bo akurat warto mieć wyjście awaryjne w przypadku zmiany koniunktury, założeń biznesowych PMP... Tytoń znika z polskich pól, ta tendencja nie jest odwracalna ( chyba ze lepiej bedą płacić ale na to sie nie zanosi ). Duże koncerny jak PMP mają swoje plantacje w Afryce, Oceanii czy Azji. Tam zapłaca jak należy mimo niższych kosztów pracy i suszenia... Na giełdach światowych nie kupisz tytoniu taniej niż 2,2 dolara za kg!! Kiedyś o tym pisał Pan Noworyta w Przeglądzie tytoniowym. Ale tam jest stabilnie politycznie dla tytoniu, zasoby ludzkie itp. I tam dbaja, a szczególnie w Polsce przyszłośc jest niepewna. Bo" stara 15" UE zawsze bedzie miec dobrze :)

 Umowa to umowa, podpisałbyś umowe przedwstępną na zakup pola bez zabezpieczeń? ( np: 2x zadatek gdyby się rozmyslił sprzedajacy). A potem ktoś sie nie wywiążę? Załatwisz kredyt, to kosztuje a potem ktoś się rozmysli bo inni dają wiecej... Szybciej PMP podniesie ceny jak spadnie kontraktacja i chętni do zawarcia umów. A tak to sa puste tonaże. W dyrekcji PMP powiedzą ze było by ok ale susza. a tak to by ludzie odeszli i Ci zaraz by może podejscie zmienili... ZZa biurka wygląa dobrze wiec po co podnosić ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mus    23

Za dużo się nie zmieni do póki mentalność ludzi się nie zmieni, przecież kto to widział żeby dzielić ten tytoń na tyle klas, znajomy pracuje w Niemczech obok rolnika który ma tytoń, nie plewi nie dziabie ani nic, pryska i sypie nawóz tyle jego pracy w polu a tytoń sprzedaje w jednej cenie bez sortowania tylko ma odtracenia % za zabrudzenie, w nowym pokoleniu albo tyton w PL pier.. I wjada kombajny na pola ewentualnie zaczna godnie płacić za samo to sortowanie ale sami nie zaczną podnosić cen do póki plantator się nie wkur... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

@mus: Fajnie, ze napisałeś jak to jest w Niemczech. Jeśli ktoś wie jak to wygląda w innych państwach niech napisze. Chętnie się dowiemy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt oraz samej jedynki😂😁😊 w nadchodzącym Nowym Roku !!!! 😃

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektro2015    89
W tym sezonie zaprzestałem orki i nie zauważyłem żeby było jakoś specjalnie więcej resztek, więc i w nowym sezonie też nie będę orał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Co wkońcu z tymi rekompensatami za niewypłacony tytoń? Na stronie ozpt ostatni wpis:

"W Dzienniku Ustaw z dnia 23.10.2018 r. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy de minimis dla rolników, którzy w roku 2017 ponieśli szkody spowodowane huraganem, deszczem nawalnym i gradem oraz dla plantatorów tytoniu, którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczony surowiec w latach 2014-2017 a także dla producentów świń.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30.10.2018 r.

Termin składania wniosków jeszcze nie został ustalony, nie ma też zatwierdzonych formularzy wniosków w związku z tym na dzień dzisiejszy Biura Powiatowe ARiMR nie posiadają na ten temat żadnych informacji.

OZPT w Leżajsku na bieżąco śledzi informacje w tej sprawie i gdy termin składania wniosków zostanie ogłoszony poinformujemy o tym na naszej stronie."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7
3 godziny temu, dragonmt852 napisał:

Wykonujecie orkę wiosenną pod tytoń?

Zależy jak wychodzi na polu. Orka trochę wysusza glebę i jak popadnie sucho gdy się sadzi to gorzej przyjmuje się rozsada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o te rekompensaty to chyba miały być  wypłacane z puli programu de minimis a te środki się wyczerpały w 2018r ,wydaje mi się że może w nowym roku to ruszy.mam pytanie-miałem wyznaczoną odstawę barleya na 13 grudnia do krasnostawskiej grupy do nielisza-odbiorca lukowa tobacco ale ją odwołano ,mam podobno być po nowym roku,za wcześniejsze odstawy zapłacili po 2 tyg.wie ktoś coś może na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Jakieś sposoby żeby tytoń nie był taki suchy w magazynie? Dodam że jest to szczelnie zamknięty magazyn, czy to ma jakiś wpływ na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj