Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

wieniu101    2

ziemia 2-3-4 klasa i nie trzeba mu dużo nawozów na mocniejszej ziemi ja daje do 300 kilo Bontaru i 150 saletrzaku na hektar, dasz więcej to wyrośnie jak milenium wielkie liście i trudniej zrobić dobry kolor a po za tym duży wiatr moze go położyć. W zależności od pory roku czy susza lub mokry rok to można uzupełniać opryskami dolistnymi. Na słabszych glebach b.dobrze przyjmuje azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Jesli chodzi o nawozy to ja dalem w tym roku 400 kilo tarnogranu a azotu to chyba niecałe 100 saletrzaku ale gleba lekka 4 klasy. A miałem kawałek gdzie była łąka to takie samo nawozenie a tyton zrywany od góry do dołu na sam koniec bo zielony jak qqrydza...  Waga jest w porządku bo mam ok 800 kilo nadspodaków z suszarni 72 wieszaki 145/35 ale mogło by byc ciut lepiej. klasowo za to elegancko. No ale nie mozna miec wszystkiego.  Mówisz kolego ze 35 szybko dojrzewa? Ja raczej szukam czegos co wolniej i mozna troche opóźnic zbiory. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7

Miałem 35 w tym roku i potwierdzam za szybko dojrzał, ciężko było wyrobić się ze zrywaniem na czas. Może to wina suchego i ciepłego lata? Dlatego na ten rok szukam wolniej dojrzewającej. Zastanawiam się nad 28.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry. Jestem studentem III roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Obecnie jestem w trakcie rozpoczynania prac nad projektem architektoniczno - urbanistycznym Gospodarstwa Wiejskiego. Otrzymałem temat przygotowania projektu koncepcyjnego gospodarstwa produkującego tytoń. Czytałem już wiele artykułów na ten temat jednak mam kilka istnych pytań.

 

Nie mamy określonego rozmiaru pola na którym odbywałaby się uprawa ( projektujemy tylko budynki gospodarcze)

 

Chciałbym się dowiedzieć jakiej wielkości powinna być suszarnia powietrzna (interesuje mnie tytoń typu burley), jakieś przykładowe rozmiary w zależności od wielkości prawy,(czy stosują państwo żaluzję do regulacji przepływu powietrza, w którym miejscu najlepiej postawić suszarnię etc. także w takim razie jakiej wielkości powinie być tunel rozsadowy lub szklarnia.

Czy potrzebne jest specjalne miejsce na sortowanie liści, zbijanie je w bale, a potem przechowywanie? Jakie rozwiązania są najwygodniejsze?

Czy stosujecie kombajny do zrywania liści tytoniu? Czy raczej platformy ( gabaryty) Ile tak naprawdę potrzeba sprzętu do wykonania wszystkich prac związanych z uprawą?

 

Jeśli są jakieś inne istotne rzeczy które powinny znaleźć się w takim gospodarstwie, to bardzo proszę o uwagi :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Nie uprawiam BURLEYA , ale wypowiem sie w kwestii tunelów. Powierzchnie łatwo obliczyc, jeśli chodzi o uprawe w donicopaletach.tzw tackach Każda ma swoje wymiary  i ilość doniczek, więc znająć więźbe sadzenia na polu można okreslic ilośc potrzebnych tacek. Oczywiście przed wysianiem sprawdzamy siłe kiełkowania nasion, co w otoczkowanych powinno być jeśi sie nie myle co najmniej 95%. a może 98... no mniejsza z tym. Druga kwestia to taka, że nie wszystkie sadzonki sie przyjmą. Wniosek jest prosty. musi być wiecej tacek :) Jak to liczyć? jeśli siła kiełkowania 95% to bierzemy 5 % tacek wiecej + ok 10% na dosadzanie. czyli przykładowo sadząc 26 tys na ha potrzenujemy 100 tacek z 260 doniczkami + 5% na siłe kiełkowania i 10 na dosadzanie daje cos moło 115 tac na ha. Taca wymiaru 0,6x0,4m . no i liczymy. I wyjdzie powierzchnia skrzyń. Ale w tunelu czy tez szklarni potrzeba sie poruszać przy pielęgnacji, podlewaniu, nawożeniu itp więc zostawiamy powierzchnie na korytarze/przejścia. ładnie mówiąc powierzchnia manipulacyjną :D czyli 115 tac x0,24m2 daje iles tam plu przesjcie jedno, albo daw, to zalezy czy tunel wąski i długi czy krótki i szeroki. 0,5 m mi wystarcza na przejscie. Jak bys potrzebował to moge ci porobić zdjęcia. Co do miejssca na sortowanie to specjaknego jakoś nie trzeba, można zaadaptowac prawie kazde pomieszczenie. Nie wiem, jak inni koledzy ale dla mnie podstawa to białe światło. Słoneczne też może być, ale jesli sortuje na dworze, a w pomieszczeniu okno odsłonięte, ale pod jarzeniówką całkiem inaczej mi sie sortuje. Takie moje przyzwyczajenie, nie wiem jak inni, może ktoś ma inaczej i może przy sortowaniu BURLEYA białe z jarzeniówki było by złe. Zbijanie bel w skrzynkach drewnianych, ale tu też jak kto woli. Skrzynki stoja przy stołach do sortowania i od razu sie składa w nie. Co do przechowywania to u mnie lezy na pryzmie w stodole poskładany w powiązanych sznurkiem NATURALNYM takim jak do snopowiązałki kiedys był,jesli sie nie myle a nie takim sztucznym jak do prasy teraz idzie. OStatnio na skupie koles miał powiązany takim to mu klasyfikator powiedział PAnie takim to sie wiązało jak ukraincy brali... Autentyk :D I musiał przewiązywac bele. ważne jest też, żeby składowany tytoń osłonić przed dostaniem sie do niego zanieczyszczeń. Piór które z wiatrem wpadna, słomy, itp itd.  

Kwestia kombajnów. U nas nie spotykane ze względu na to, że tyton trzeba tak czy siak sorotwac i liczy sie klasa i w wymogach podane sa uszkodzenia jakie moga byc a kombajn moze by uszkodził za bardzo.Nie wiem. Jeśli by można było oddawac bez sortowania to kombajn by sie sprawdził być może. Kwestia do głebszego zastanowienia sie i analizy ekonomicznej. Popularne są platformy do zrywania. Ale ja nie mam, zrywa ręcznie wiec pozwole sie wypowiedzieć kolegom którzy posiadają. 

Sprzęt jaki potrzeba? pług do zaorania na jesien, agregat do przygotowania na wiosne, rozsiewacz zeby rozsiac nawóz, opryskiwacz do ochrony - to podstawowe które ma kazde gospodarstwo. Ze specjalnych to sadzarka do rozsady, może byc łapkowa , może karuzelowa, albo talerzowa. Opielacz do opielania miedzyrzedzi, który teraz połaczony jest z tzw dziabaczką do opielania pomiedzy krzakami. Jest tez automatyczny opielacz który ogarnia sadzonki kamerami i kazda ładnie opiela ale to nie w polsce raczej. No i chyab tyle specjalnych. łodygi czyli badyle niszczy sie albo glebogryzarka, albo rotacyjna, albo orkanem, albo mulczerem, albo orze bezposrednio, co kto lubi. 

Jesli masz jakies pytanie to pisz PW, o maszynach ci poopowiadam, o tunelu też, o środkach jakie stosuje nie wiem o czym jeszcze, moge ci porobic zdjecia.maszyn  . A o tym suszeniu BURLEYA to koledzy musza sie wypowiedziec bo ja sadze VIRGINIE . POZDRO. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekber    3

wiata do suszenia jeden hektar wymiary 5mx20.25x wysok 4 m .5 m  maszyny sadzarka agregat opryskiwacz pług pielnik  pomieszczenie do przechowywania sortowana 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, uprawiam tytoń burley więc mogę trochę pomóc. Jeśli chodzi o suszarnie powietrzną, to u mnie ma wymiary 5mx20m i wysokość 5m. Mieści się w niej 800 drutów z tytoniem, który jest rozwieszany w dwóch rzędach na pięciu poziomach, długość drutów 2,5m. Waga takiego drutu po wysuszeniu to ok 1,5 kg, zależnie od tego jak duży tytoń urósł i z których pięter są liście (z reguły spodaki są najlżejsze, wierzchołki najcięższe). Czyli jednorazowo z takiej suszarni wychodzi ok 1200kg. Jeśli stosujemy dosuszanie tytoniu w suszarniach tradycyjnych, ogniowo-rurowych to w ciągu sezonu możemy zapełnić taką suszarnię 3 razy co daje 3600 kg, natomiast bez dosuszania suszarnię można zapełnić max 2 razy co daje 2400 kg/sezon. Średnio z hektara możemy uzyskać 2,5-3 tony tytoniu, czyli jedna taka wiata wystarczy na plantację 1-1,5 ha. Jeśli chodzi o regulację przepływu powietrza to zazwyczaj stosuje się plandekę lub folie, którą osłania się ściany boczne, a w razie potrzeby można taką folie podwiesić  lub opuścić,w zależności czy chcemy mieć duży przepływ powietrza czy mały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3

Witam co sądzicie o nawożeniu tytoniu virginia przed sadzeniem 400 kg superfosfat prosty skład jego to  P 20   K 25   S 13   a zaraz  po sadzeniu saletrę rzędowo posiać a gleby IV kl    Kiedyś tak się siało i było ok no i cenowo to dobrze wychodzi.    pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Cos ci sie kolego pomieszało, superfosfat z tego co wiem nie ma potasu... jedynie fosfor i chyba siarke i wapń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max95    21

Panowie słyszeliscie ze Philip Moris rezygnuje z produkcij papierosów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7

Cos słyszałem o tym. Tłumaczą to tym że od prywatyzacji mija 20 lat i kończą kontraktację. Ponoć taki był zapis w umowie prywatyzacyjnej. Ale to tylko pogłoski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz774    0

panowie co słychać w burleju ? sprzedawał już ktoś ,ja mam do leżajska na 16 stycznia pmp pewnie już nie będzie kontraktował ale może universal  przejmie chętnych o ile tacy się znajdą w ciemnym tytoniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz774    0

łatwo się domyślić jak w tym roku zakontraktowali tylko kilkadziesiąt ton i w leżajsku tego nie przerabiają tylko wywożą do jędrzejowa                                                        kto oprócz pmp i universal skupuje jeszcze tytoń burley ?                                           

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tyui    2

W tamtym tygodniu jeszcze brali w miarę normalnie oprócz wierzchoków i podwierzchołków. Słyszałem, że w tym tygodniu już się pogorszyło nawet przy długich liściach. Ale niech się jeszcze ktoś wypowie, bo ja w tym tygodniu nie zdawałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj