toniekmf255

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Polecane posty

kissmy...    67

to co robi kierownik BP to jedno (konsekwencje bezprawnej rejestracji i poświadczenia nieprawdy chyba znacie), ale ustawa dopuszcza rejestrację wyłącznie:

- posiadacza gospodarstwa rolnego, lub

- rolnika w rozumieniu art. 2 lit. a rozporządzenia nr 73/2009, lub

- posiadacza zwierzęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kurcze jakie poświadczanie nieprawdy? Nie mam akurat przed sobą tego wniosku ale wieczorem to sprawdzę i odpiszę czy jest tam pole do wypełnienia w którym będę musiał skłamać by dostać ten nr. ,,gospodarstwa,,

 

EDIT; @Jarpo16x pogadaj z @dexterek, on brał kombajn na mikroprzedsiębiorstwa, może rozjaśni co się dzieje w przypadku prac sezonowych.

 

Z mojej strony mogę Ci powiedzieć tyle, że mi na mikro odrzucili wniosek przypuszczalnie z tego powodu iż usługi można by wykonywać sezonowo - usługi rolnicze. Oczywiście wykazałem się iż zimą będę chodził po polach, ogrodach i sadach by wycinać krzaki (zwalczanie szkodników polnych) a do tego bym wykorzystał - ,,wynajem maszyn rolniczych z obsługą'' takich jak rębak gałęzi który miałem w zestawieniu Rz F. Od samego początku babce prowadzącej nie podobała się moja wizja usług dla rolnictwa i wciąż rzucała kłody pod nogi. Oczywiście odmowa była z konkretnych powodów, w kilku miejscach wahały się dwie kwoty, na pozór takie same lecz różniły się groszami po przecinku, no jeszcze powiedziano że ładowacz czołowy to nie jest wyposażenie ciągnika tak samo jak TUZ i na to powinny być oddzielne oferty. Ale jak to mówią dajcie człowieka a znajdziemy paragraf.

 

W każdym bądź razie teraz i tak nie dostaniesz dofinansowania na usługi rolnicze z zakresu pomoc przy roślinach czy zwierzętach ponieważ wycofali oba kody PKD.

 

Na handel też nie ma co liczyć, ja by się na tym przejechał lecz w ostatniej chwili dostrzegłem jaki tam haczyk tkwi (w sumie i tak by to nic nie zmieniło bo wniosek i tak i tak odrzucony) na handel zbożem, słomą a nawet zrębkom dają tylko do 100 tys zł.

 

Nie mogłem też połączyć takich rzeczy jak usługi dla rolnictwa i odśnieżanie dróg.

 

W twoim przypadku celował bym bardziej w przygotowanie materiału siewnego - jest tam kod PKD który mówi o obróbce ziarna po zbiorze.

Wiadomo wspomniałeś o suszarni więc ona pierwsza. Jeśli ci to jest nie potrzebne a nie masz to wpisz byle co najtańsze aby nowe - czyszczalnie i zaprawiarkę. I opisz to wszystko ładnie że będziesz świadczył kompleksowe przygotowanie ziarna do siewu. Oczywiście cały rok, bo maszyny w tych pieniądzach zabójczej wydajności nie mają a klientów wielu. Niech znajomi podpiszą ci kilka przedwstępnych umów na korzystanie z takich usług u Ciebie i powinno przejść. W dodatku to wszystko wsadził bym na koła (w papierach by widniało że to jest na kołach kup żuka i po sprawie) bo w budynkach będziesz miał dużo kłopotu z zorganizowaniem papierów potwierdzających iż budynki są przystosowane do prowadzenia działalności a tym bardziej do zatrudniania ludzi - BHP, Pożarowe, energetyka, kibelek, umywalka, szatnia i wiele innych.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekz1975    188

chce otworzyc firme transportowa ikupic auto dostawcze jestem na krusie czy moge składac wniosek na mikroprzedsiebiorstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na środek transportu nie dostaniesz w pełnym zakresie dofinansowania.

50% kwoty dofinansowania możesz przeznaczyć na środek transportu, pod warunkiem że pozostałe 50% kwoty dofinansowania wydasz na coś co nie jest środkiem transportu.

Drugą sprawą jest że z kodem PKD zaczynającym się cyfrą 41. czy tam 49. (już nie pamiętam) = transport drogowy towarów - nie można uzyskać dofinansowania na środek transportu. Można np. utwardzić plac parkingowy, czy pobudować garaż itd.

Aby dostać na samochody dofinansowania trzeba kombinować z innymi rodzajami działalności. Np. handel obwoźny, wulkanizacja obwoźna, czy też zakup środka transportu aby zaopatrywać swoją hurtownię czy inną składnicę w towar. Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o pierwszym akapicie 50% i ani grosza więcej na śr. tr.

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

A można by tak połączyć program różnicowanie z mikro. Np z różnicowania jakiś sprzęt, jest to działalność (w moim przypadku usługowa). I załóżmy że interes się rozkręca to można będzie skorzystać z mikro przez zatrudnienie jakiejś osoby i dokupienie jeszcze innego sprzętu do świadczenia usług lub jakiś np handel. ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli chodzi wam o to czy jeśli wzięło się coś na różnicowanie to czy można teraz składać na mikro, tak można. Bo do łączenia ty zbyt wiele nie ma.

pierwsza opcja gorsza jeśli mówimy o kwocie 100 tys zł dofinansowania z mikro.

- bierzemy coś na różnicowanie

- składamy na mikro przy czym nazywa się to rozwinięcie działalności i musimy zatrudnić dodatkowo osobę

 

druga opcja

- otwieramy działalność na mikro przy czym zatrudniamy samych siebie (samozatrudnienie)

- składamy na różnicowanie na rozwój działalności.

(tak było do tej pory, teraz jedynie można pomarzyć bo naborów na różnicowanie nie będzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

chce otworzyc firme transportowa ikupic auto dostawcze jestem na krusie czy moge składac wniosek na mikroprzedsiebiorstwa

aby otrzymać pomoc z tego działania nie można podlegać ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie

 

Jeśli chodzi wam o to czy jeśli wzięło się coś na różnicowanie to czy można teraz składać na mikro, tak można. Bo do łączenia ty zbyt wiele nie ma.

pierwsza opcja gorsza jeśli mówimy o kwocie 100 tys zł dofinansowania z mikro.

- bierzemy coś na różnicowanie

- składamy na mikro przy czym nazywa się to rozwinięcie działalności i musimy zatrudnić dodatkowo osobę

 

druga opcja

- otwieramy działalność na mikro przy czym zatrudniamy samych siebie (samozatrudnienie)

- składamy na różnicowanie na rozwój działalności.

(tak było do tej pory, teraz jedynie można pomarzyć bo naborów na różnicowanie nie będzie)

 

przy rozwoju działalności z pierwszej opcji trzeba utworzyć dodatkowe miejsce pracy? druga opcja raczej byłaby niewykonalna ze względu na KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, bo skoro już prowadzimy działalność w ramach program różnicowanie możemy skorzystać z mikro ale już nie jako nowa działalność a jedyniez rozwinięcie dotychczasowej więc samozatrudnienie nie wchodzi w grę ponieważ jest wymóg by utworzyć nowe etaty.

 

Druga opcja byłaby niewykonalna bo różnicowanie utożsamia się z KRUS? Nie ma możliwości by być na ZUS? Masz rację chyba właśnie tak jest, nie jestem zbyt wtajemniczony w różnicowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Czy w chwili składania wniosku mozna być na KRUS i przejsc na ZUS po podpisaniu umowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie, nie podleganie ubezpieczeniu społecznemu w KRUS jest jednym z warunków stawianych wnioskodawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ale w ogóle nie można być ubezpieczonym w KRUS czy można być np jako domownik?

 

Ja prowadzę gospodarstwo, jestem w KRUS, żona została zwolniona z pracy (była na ZUS), na bezrobotne nie miała szans, bo ja mam gospodarstwo, mamy wspólne grunty, w KRUS ubezpieczyli ją jako ROLNIK.

 

Więc teraz co ma zrobić, jak chce otworzyć własną działalnośc, skorzystać z dofinansowania? Ma przejśc na ZUS? A jak wniosek nie przejdzie, to znów na KRUS wrócić? Troche nielogiczne mi się to wydaje i pozbawione sensu.

Edytowano przez Peron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/Publikacje-biblioteka/Broszura_dz_312_sierpien_2011r.pdf

 

zgodnie z broszurą osoba ubiegająca się o pomoc nie może podlegać przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie, nie chciałbym tutaj dokonać nadinterpretacji, stąd polecam zasięgnąć języka w ARiMR po zapoznaniu się z informacjami o ubezpieczeniu społecznym rolników

 

http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/przepisy-ogolne/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Witam Was :)

 

Myśleliśmy na wnioskiem na Mordernizacje ale napewno będzie dużo chętnych a nasze gospodarstwo ma tylko 17.5 ESU i trochę nie wiemy na co się zdecydować.

Taka sytuacjia jest że wniosek byłby pisany na tata który jest zatrudniony na 1/2 etatu. Kwota dofinasowania jaka by nas interesowała to 100 tyś . I mam takie pytania:

Czy na samozatrudnienie i jak by to wyglądało z 1/2 etatu czy zatrudnienie mamy która jest na całym etacie ????

Jakie mogę wziąść sprzęt ? Planuje pługi 4x40 przyczepa 8 ton , głębosz i może zestaw uprawowo-siewny.

Czy mogę tymi maszynami pracować w gospodarstwie ???

 

Czy lepiej napisać wniosek na MGR bo posiadamy z dzierżawami 45 ha pola ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@marcian1234, poczytaj temat. Pisałem już że na usługi dla rolnictwa w tym naborze nie dają więc ciężko będzie kupić pług rolniczy i zestaw do siania zboża.

 

Wiadomo iż można łączyć tylko kody pokrewne, czy waszym zdaniem te dwa kody PKD są pokrewne i można je połączyć?

PKD 81.30.Z Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni

 

PKD 81.29.Z Pozostałe sprzątanie

 

A może ktoś podsunie mi kod określający usługi w których można wykorzystać rębak gałęzi i pług śnieżny, no i oczywiście ciągnik rolniczy?

Na chwilę obecną rozmyślam o usługach typu koszenie trawy na terenach zieleni, usuwanie zakrzaczeń no i odśnieżanie ale czy będą to pokrewne usługi? A może to usuwanie zakrzaczeń podciągnąć pod PKD 81.29.Z Pozostałe sprzątanie jako - pozostałą działalność w zakresie sprzątania, gdzie indziej niesklasyfikowaną i dać sobie spokój z koszeniem trawy na terenach zieleni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ponawiam pytanie znajdujące się wyżej, piszę post pod postem aby temat się uaktywnił i był widoczny ponieważ zależy mi na czasie. Nabór rusza już 15.04.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2005    5

@damianzbr - te kody chyba są w porządku bo o ile dobrze kojarzę to mój bracki robi takie usługi jak ty planujesz z takimi kodami.

 

A co myślisz o usługach związanych z pobieraniem i opracowywaniem próbek polowych, rozsiew nawozów i opryski (robił bym klientowi dosłownie wszystko, od pobrania próbek przez sporządzenie mapek, ustalenie dawek, rozsianie wapna czy nawozu i opryski). Podejrzewam że sprzęt związany z pobieraniem próbek i programy z komputerem do sporządzania mapek to nie problem, ale czy rozsiewacz, siewnik do wapna, opryskiwacz no i ciągnik przejdą??

 

Pod te kody bym to chciał dać:

 

74.90.Z

Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,

gdzie indziej nieskl

asyfikowana

w zakresie ograniczonym do

kontroli dokumentów przewozowych, inf

ormacji dotyczących

stawek za fracht; doradztwa w zakresie agronomii; doradztwa

związanego z bezpieczeństwem

 

77.31.Z

Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pierwszy jest ok, ale już 77.31.Z jest zakwalifikowany nawet przez ustawę o VAT załącznik 2, jako usługi rolnicze, a jak wygląda kwestia leasingu, czy można nabyć maszynę celem oddania jej w leasing?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Dzwonił do mnie kilka dni temu przedstawieciel i pyta, czy nadal jestem zainteresowany kombajnem. Mówie mu, że jestem, ale mój entuzjazm przygasł, bo sie nie da dotacji na kombajn wziać. A on do mnie: panie, jak się nie da? My już kilka wniosków zrobilismy i teraz też robie na ciągnik z maszynami rolniczymi. A ja mu na to, żeby dobrze sie dowiedział, bo wg wytycznych ARiMR na ten rok usługi rolnicze odpadają. Gośc się zdziwił, ale powiedział, że sprawdzi. oddzwonił i faktycznie potwierdził, że miałem rację i temat maszyn rolniczych odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1980    2

Panowie a co myślicie o takiej usłudze jak robienie paszy u usługobiorcy tzn. mobilna mieszalnia paszy, myślę że nie byłoby problemu z wnioskiem, tylko czy byłby popyt na taka usługę. Jak już na coś złożyc no to żeby na tym zarobić, a nie tylko dla siebie. i jak jest z tym ZUSem, ile się go płaci i czy są jakieś ulgi dla początkujących

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli jesteś płatnikiem KRUS to niestety nie możesz skorzystać z tego działania, mieszalnia pasz to dobry pomysł ale tylko tam, gdzie jest dużo rozdrobnionych stad, na zachodzie pozostały raczej same duże i wyspecjalizowane stada, więc do nich trudno będzie się przebić, chyba że maszyna będzie bardzo wydajna a usługa tania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@damianzbr - te kody chyba są w porządku bo o ile dobrze kojarzę to mój bracki robi takie usługi jak ty planujesz z takimi kodami.

 

A co myślisz o usługach związanych z pobieraniem i opracowywaniem próbek polowych, rozsiew nawozów i opryski (robił bym klientowi dosłownie wszystko, od pobrania próbek przez sporządzenie mapek, ustalenie dawek, rozsianie wapna czy nawozu i opryski). Podejrzewam że sprzęt związany z pobieraniem próbek i programy z komputerem do sporządzania mapek to nie problem, ale czy rozsiewacz, siewnik do wapna, opryskiwacz no i ciągnik przejdą??

 

Myślę że to całkiem dobry pomysł, nawet nie dla tego by wyrwać ciągnik na dotację a faktycznie świadczyć takie usługi i zarabiać na tym. O jakiej kwocie rozmawiamy którą chciał byś przeznaczyć na rozsiewacz do wapna opryskiwacz i rozsiewacz, czy jest to więcej niż 40% ceny ciągnika. Bo jeśli do 40% ceny to myślę że spokojnie załatwisz to z dilerem by za wygórowaną cenę za ciągnik, gratis dorzuci Ci te maszyny. A ciągnik rolniczy jak najbardziej potrzebny do wykonania pomiarów jako środek transportu w trudnym terenie i nośnik urządzeń pomiarowych. Ja chyba nie będę kombinował z kilkoma kodami PKD. Wskażę tylko jeden co by pracownik ARiMR za dużo nie główkował. Jeszcze to skonsultuję z osobą która odrzuciła mi poprzednio wniosek bo podczas odrzucania wskazała bym przy następnym naborze składał na usługi typu ,,komunalne,, A myślę że jeszcze w tym tyg to skonsultuję ponieważ jeszcze nie odebrałem swoich dokumentów od poprzedniego wniosku, zostawiłem tam oryginał umowy dzierżawy pewnego urządzenia, kwestia tylko ilości czasu, czy mi go starczy w tym tyg by pojechać do ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2005    5

@kissmy... No racja, ten drugi kod zupełnie odpada bo co to za sens wynajmować maszyny bez obsługi jeżeli pracowników bym musiał utrzymywać...

Tylko jak uzasadnić to wszystko pod ten pierwszy kod - jako kompleksowe doradztwo raczej będzie ciężko?

Przecież takie coś o ciągniku który by pobierał próbki do badania raczej by nie przeszło, do tego Quad w zupełności by wystarczył.

Czymś jednak opryskiwacz i rozsiewacz trzeba ciągać.

Z tych kodów to ciężko cokolwiek dobrać żeby robić w rolnictwie usługi, wszystko mają okrojone jak tylko się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja bym proponował byś skupił się na 77.31.Z wynajem maszyn rolniczych. Ilu pracowników musiał byś zatrudnić? Sam byś się kwalifikował pod samozatrudnienie, czy jednak rozwój już prowadzonej działalności? Jeśli jeden (100tys dofinansowania) pracownik to żaden problem ponieważ ktoś musi zająć się dostawą wypożyczonych urządzeń, konserwacją, kontakt z klientami oraz prowadzenie biura? Jeśli 3 pracowników w tym jeden etat dla Cibie jako samozatrudnienie to także duża szansa by się powiodło, bo Ty skupił byś się na prowadzeniu biura na miejscu, następny etat miał by na celu pozyskiwanie klientów (przedstawiciel handlowy) a trzeci etat to właśnie konserwacja maszyn i urządzeń. Trochę naciągane ale jeśli prowadzący wniosek trafiłby się ok myślę że by przeszło. Gorzej byłoby jeśli już prowadzisz działalność i dodatkowo musiał byś utworzyć 3 etaty.

 

EDIT: Panowie mam!! Jeśli chodzi o kod PKD który posłuży nam do uzyskania dofinansowani na sam ciągnik rolniczy to 93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki. Coś musi ciągać przyczepę z karuzelą od miasteczka do miasteczka. Prawda?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2005    5

No może masz i trochę racji, ale może jednak bym próbował trochę inaczej, czyli obydwa kody.

Pierwszy to byłby quad pobierający próbki do analizy - 1 pracownik odpowiedzialny za obsługę transport próbek i mapki pod vra.

- 2 pracownik osoba zajmująca się doradztwem, przedstawianiem i opracowywaniem konkretnych planów nawożenia i oprysków oraz pozyskiwaniem klientów.

Kod 2 to wynajem maszyn - 3 osoba - tak jak piszesz - konserwacja, dostarczenie maszyny do klienta, odbiór i reklama.

Samozatrudnienie jak najbardziej między innymi.

Tylko czy tak by przeszło, jeszcze muszę bardziej się zagłębić w tym temacie...

 

Hahaha, to pocisnąłeś z tą karuzelą, mało z krzesła nie spadłem:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj