Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha

191 odpowiedzi na ten temat

#121 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 16 czerwiec 2009 - 15:38

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha No tez fakt, gospodarzyc na 20ha 1,2 klasy a na 20ha 5 klasy to jednak jest wieksza roznica :mellow: u nas w 2009r nie jest tak zle z dochodami mysle ze skonczymy na plusie. Ale wiecie "Nie chwal dnia przed zachodem słonca" jakie stare to powiedzonko a caly czas aktualne :lol:
Pozdrawiam: Wacek21
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Dzisiaj, 02:24
  •  

#122 Share damian18

damian18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 16 czerwiec 2009 - 16:32

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha mamy te15 ha piachu 5,6 i troszkę 4 i mamy 30 krów i 15 ha torfów i ledwo ledwo ale jakoś sie na plus wychodzi ale potrzebne są nowe maszyny więc...

#123 Share darek91

darek91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 17:27

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Sadze że to pytanie będzie najlepiej tutaj pasować:
Ile przynosi dochodu hektar przeliczeniowy?
Chodzi mi o dane na podstawie których wyliczają podatek rolny lub jest potrzebne zaświadczenie z gminy w celach stypendialnych lub jakieś pomocy socjalnej.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 czerwiec 2009 - 19:11

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Wg. naszych mądrych urzędników dochód z ha przeliczeniowego jest większy od całkowitej produkcji z tegoż ha.Jest to swoiste perpetum mobile gdyż średni plon to ok 3 t/ha warty ok 1200 zł brutto ,natomiast średni dochód to ok 2400 zł z ha.Kur****a żyję prawie pół wieku,posiadam nie najgorsze wykształcenie, ale takiej matematyki za ch****a pa**a nie pojmę.

#125 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 19:35

Nie wypisuj takich głupot, jak rolnicy mają tak dobrze to sam się weź za robotę i powiększaj gospodarstwo, tylko nie pisz że ziemia u ciebie jest za droga. Ja jestem z podlasia i ziemia też nie jest tania, mój kolega 4 lata temy miał 4 hektary i pięć krów a teraz ma 40 hektary własnej ziemi +80ha dzierżawy, w międzyczasie wybudował oborę, ma obecnie 50 dojnych krów, kupił 2 nowe ciągniki ( jd 5720 i pronar 82sa )i osprzęt do nich cały , a rok temu kupił drugie gospodarstwo w którym ma 10 tys. gęsi, więc nie mów że się nie da rozwinąć.A co do tych niby dużych zysków u rolników to ja nie zazdroszczę żadnemu dużemu rolnikowi w mojej okolicy bo oni zapierdzielają od rana do nocy.

ale oni tez kochają ta prace która wykonują!
AF - to Jest To:)

#126 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 20:05

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Ja mam 2 i 3 kl pszenżyto ozime to średnio po 8t zbieram jak susze to do 6t schodzą plony , jęczmień ozimy to 6t jak susza to 3,5 było jednego roku najmniej, i nic więcej nie sieję - ale ok 3 t/ha ;) to chyba na 5 klasie ;) przy odpowiednim nawożeniu i ochronie I.T.P urośnie

#127 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 czerwiec 2009 - 20:18

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha W Polsce uprawia się ok. 9mln ha zboża i przy produkcji 27 mln ton srednie plony to własnie te 3 tony. Gdyby każdy rolnik był takim asem co zbiera 8 lub nawet tylko 6 ton ,twoje zboże kosztowało by 100zł/t o ile znalazł byś na nie chętnego.

#128 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 20:28

Wg. naszych mądrych urzędników dochód z ha przeliczeniowego jest większy od całkowitej produkcji z tegoż ha.Jest to swoiste perpetum mobile gdyż średni plon to ok 3 t/ha warty ok 1200 zł brutto ,natomiast średni dochód to ok 2400 zł z ha.Kur****a żyję prawie pół wieku,posiadam nie najgorsze wykształcenie, ale takiej matematyki za ch****a pa**a nie pojmę.

Xemit-wprawdzie żyję jakieś 0,4 stulecia,wykształcenie zabiera postępujący Alzheimer ;),rzadko się z Tobą zgadzam-no ale tym razem zrobię wyjątek-też za ch...a pa...a tej matematyki pojąć nie mogę-najbardziej zaś spodobał się mi ostatni program pt."Tydzień"-mam pytanie-jeżeli rolnikowi płaci się 50 gr za kilogram jabłek ewentualnie 90 gr za litr mleka a w sklepie konsument płaci odpowiednio 5 zł za kilogram owych jabłek lub też 3 zł za litr mleka,marże handlowe zaś to raptem 10 % (w przypadku promocji 2 %)-to kto jest odpowiedzialny za te wysokie ceny w sklepach ?-z programu dowiedziałem się że...rolnik-bo się burak jeden nie organizuje w grupy producenckie.
A o czystym złodziejstwie w wydaniu handlowców to się ku..a nikt nie zająknie-signum temporis ?

#129 Share krzsiek1312

krzsiek1312

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 17 czerwiec 2009 - 20:42

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha moje jest warte tyle co 1 kg tucznika jeszcze nigdy nic nie sprzedałem ;)
w mojej okolicy średnie plony to 5 , to miejscami ludnie powinni zbierać po 2 tony : Z 3t to bym teraz najmę kombajn i prasę to ok 350zł - 1t żyta ;) + 80l ropy po 3,75 jak dzisiaj kupowałem to 300zł prawie druga tona A gdzie reszta ???? Nawóz ochrona i materiał siewny chociaż co 3 rok wymienić amortyzacja maszyn przecież stare to się psuje co chwilę , przy tych 3 t to bym dawno pod młotek poszedł :)
Chyba że niektórzy byle było zasiane , dopłata + jakiś program rolno środowiskowy + 2-góra 3,5 tony i jakoś na swoje wychodzą na większej ilości ha

#130 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 czerwiec 2009 - 21:39

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha A to się okaże jak zobaczysz cenę zboża która będzie obowiązywać w żniwa lub cenę żywca po 1.01.2010 to i nawet 6 ton od młotka może nie uchronić. A co do pytania które zadal- jaro-sprawa jest bardzo prosta.IM większa róznica między kupnem a sprzedażą tym większy zysk a od niego płaci się podatki.Wysoka cena detaliczna to i większy VAT ,wyższe ceny to większy obrót gotowki a tym samym i ruch w "interesie"Nie licz na to że ktoś się zajmie marżami itp.Rolnicy niestety płacą podatek niezależnie czy mają zysk ,czy stratę ,nikogo nie obchodzi realny dochód od którego płaci się podatki.Dopóki nie zostanie wprowadzony podatek dochodowy ,dopóty będą istniały takie wyliczenia ,nagonka miasta na wiejską niby-idyllę .Podatku dochodowego ja osobiście się ni boję,wiedząć że ok 120 zł które dzisiaj płace z ha ,to kwota której US nigdy by w przypadku podatku dochodowego nie otrzymał.Koszty w które można uciec są w zasadzie nieograniczone i sprowadzały by dochód do zera ,a tym samym i podatki. I jeszcze nie wiem czy był ale rzadko spotykany obiektywny artykuł http://mieszkac-na-w...rd.pl/a/10663,1

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 08:07

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha ja wypowiem sie do poczatków postu
20 ha gospodarstwo da rade przetrwac jesli ktos kto je prowadzi ma choc troche drygu i sprytu
ja mam 30 ha i wujek ma 30 ha i dajemy rade ja np. sam kupiłem bizona bsa z110 z 2004 r z przebiegiem 1000mot cene kazdy zna wiec nie ggadajcie mi ze pujdziemy pod młotek rodzi mi sie ruznie
w tamtym roku miałem 3.7 t rzepaku hdzie kosiłem bez stołu i zgubiłem srednio 300kg na ha w tym roku bedzie lepiej
przenicy po dobrym stanowisku rzepakowym miałem 7.1 tony a pszenica po pszenicy dała mi 6 ton gdzie była siana 7 albo 8 lat nie pamietam pod rzad

a co do ostatnich wypowiedzi to polscy rolnicy sa zagofani i boja sie jesli sie nie opłaca to sie starajkuje
ja sam bym wy****ł ta unie bo maszyny poszły 100% i jeszcze ida tak samo opryski i nawozy
warunki przejscia na młodego rolnika dowalili ale pytam sie czemu ci co dostali za darmo kase i ojcowie maja po 2500 renty maja to dalej jakie to jest prawo to by tszeba było rozp******ić w drobny mak bo nie da sie zyc z takimi cepami jacy rzadzą

jesli ktos nie mozy wyrzyc to nech sprzedaje i nie truje jak nie umie sobie zakrecic bo sa inne uprawy lub chodowle wszysko jest dla ludzi tylko tszeba chciec a nie stękać

zapomniałem dodac klasy ziemi zaczynaja sia od 2 ale mało 3a 3b duzo 4a 4b 5 duzo
tylko tak jak tu pisali maja plony 3 tony czy 4 ale jakie naworzenia stosuja i jakie srodki i w ogule co sieja czy poslad nie zaprawiony
znam takie przypadki rolników ktorzy mowia ze zły rok bo z 5 ha nakosił 3 wozy konne gdzie było moze 3 tonya czego t nie wymysli ze nie sypał i nie dawał ja pod pszenice daje 150kg mocznika 150 kg salmagu i 150 kg saletry kedzierzynskiej potem wale oprysk mocznik plus bor plus anty wylegcz potem jeszcze os jak widze ze potszeba i plony sa ale przedewszystkim to potas i pod korzen i wapno raz na 10 lat bo wiadomo jaka cena kiedys fosfor ale drogi to koniec z nim
jesli ktos by to zastosował to musiał by miec plon min 5 ton bo nie wierze w mniejszy chyba ze dosiegła go klęska to spoko :]

#132 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 08:17

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Jak nie wierzysz w plon poniżej 5 t z hektara to zapraszam w moje strony na ziemie 5 i 6 klasy ;)

#133 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 08:22

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha wierze ale na pisakach i rzwirach gdzie przed wczesnie dojrzewa i wysycha w tedy ziarno nie narasta i jest poslad no to przestaw sie na inna uprawe nie wiem chmiel tyton tszcina corkowa lasy bydło nie wiem szacunek dla takich ziemi ;)

#134 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 czerwiec 2009 - 11:46

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Łukasz gratuluję BS-a i doskonałych plonów ,szkoda tylko że niejaki Mikołaj, onegdaj zwany Rejem w grobie się przewraca.

#135 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 18 czerwiec 2009 - 12:10

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha wiesz Lukasz nie obraz sie ja tez gdy mialem 17 lat mialem podobne zdanie teraz mam troszke wiecej i szerszy swiatopoglad i moje zdanie tez jest troszke inne
czyli jak to mawiaja anglicy;) pozywiom uwidiom

#136 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 15:47

Sadze że to pytanie będzie najlepiej tutaj pasować:
Ile przynosi dochodu hektar przeliczeniowy?
Chodzi mi o dane na podstawie których wyliczają podatek rolny lub jest potrzebne zaświadczenie z gminy w celach stypendialnych lub jakieś pomocy socjalnej.

Wylicza to GUS na podstawie danych za rok wcześniej czyli teraz na rok 2009 z roku 2008. Na studiach dopytywałem się o metodykę GUS o obliczeniu dochodu rolniczego i wychodzi że jet to równowartość przychodów i nie ma nic wspólnego z pojęciem zysk bo nie uwzględnia żadnych kosztów. Więc te trochę więcej jak 3 tony razy 700zł i wychodzi jak wychodzi. to jeśli chodzi o cele stypendialne.
Jeśli chodzi o podatek rolny to przyjmuję się że z 1 ha przeliczeniowego jest 25 dt żyta podatku płaci się 10% z tego czyli rolnicy płacą 10% podatku od przychodów nijak to się przekłada na 19% podatku dochodowego w nie-rolnictwie bo tam płaci się od zysku. Jest jeszcze kwestia ceny cenę tą uchwala rada gminy jednak nie może to być cena wyższa niż tą którą podaje GUS.

#137 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 czerwiec 2009 - 16:26

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Dawno ,dawno temu chłop musiał oddawać Panu co dziesiąty snopek,tzw dziesięcinę.Tamten ustrój nosił nazwę -pańszczyżniany ;) .Dzisiaj mamy podobno demokrację. ;)

#138 Share Agronom2

Agronom2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 18:11

ja wypowiem sie do poczatków postu
20 ha gospodarstwo da rade przetrwac jesli ktos kto je prowadzi ma choc troche drygu i sprytu
ja mam 30 ha i wujek ma 30 ha i dajemy rade ja np. sam kupiłem bizona bsa z110 z 2004 r z przebiegiem 1000mot cene kazdy zna wiec nie ggadajcie mi ze pujdziemy pod młotek rodzi mi sie ruznie
w tamtym roku miałem 3.7 t rzepaku hdzie kosiłem bez stołu i zgubiłem srednio 300kg na ha w tym roku bedzie lepiej
przenicy po dobrym stanowisku rzepakowym miałem 7.1 tony a pszenica po pszenicy dała mi 6 ton gdzie była siana 7 albo 8 lat nie pamietam pod rzad

a co do ostatnich wypowiedzi to polscy rolnicy sa zagofani i boja sie jesli sie nie opłaca to sie starajkuje
ja sam bym wy****ł ta unie bo maszyny poszły 100% i jeszcze ida tak samo opryski i nawozy
warunki przejscia na młodego rolnika dowalili ale pytam sie czemu ci co dostali za darmo kase i ojcowie maja po 2500 renty maja to dalej jakie to jest prawo to by tszeba było rozp******ić w drobny mak bo nie da sie zyc z takimi cepami jacy rzadzą

jesli ktos nie mozy wyrzyc to nech sprzedaje i nie truje jak nie umie sobie zakrecic bo sa inne uprawy lub chodowle wszysko jest dla ludzi tylko tszeba chciec a nie stękać

zapomniałem dodac klasy ziemi zaczynaja sia od 2 ale mało 3a 3b duzo 4a 4b 5 duzo
tylko tak jak tu pisali maja plony 3 tony czy 4 ale jakie naworzenia stosuja i jakie srodki i w ogule co sieja czy poslad nie zaprawiony
znam takie przypadki rolników ktorzy mowia ze zły rok bo z 5 ha nakosił 3 wozy konne gdzie było moze 3 tonya czego t nie wymysli ze nie sypał i nie dawał ja pod pszenice daje 150kg mocznika 150 kg salmagu i 150 kg saletry kedzierzynskiej potem wale oprysk mocznik plus bor plus anty wylegcz potem jeszcze os jak widze ze potszeba i plony sa ale przedewszystkim to potas i pod korzen i wapno raz na 10 lat bo wiadomo jaka cena kiedys fosfor ale drogi to koniec z nim
jesli ktos by to zastosował to musiał by miec plon min 5 ton bo nie wierze w mniejszy chyba ze dosiegła go klęska to spoko :]

Ta twoja technika jest super mógłbyś dokładnie powiedzieć jakie środki i jakie dawki.
Ale najbardziej mnie interesuje jaka dawka BORU na pszenice.
Większoś z was wie o co chodzi więc proszę żeby sie nie wypowiadali na razie co do tej techniki.
0 fosforu i 7t
http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

#139 Share lukasz12145

lukasz12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 19:21

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha wiesz co timasz w niektorych przypadkach tylko wydaje sie ze ma sie wiekszy swiato poglad a wynika całkiem inaczej
unia jako taka moze jest dobra ale dla tych na wiejskiej bo nam nie wiele przynosi korzyści coo ze sa dopłaty jak moze ich nie byc po 2012
maszyny poszły 100% w gore
nawozy cały czas ida w gore ostatni kupowałem saletre kedz za 840zł a była po ile 1301zł

co do agronoma to fosfor daje ale nie w duzych dawkach jak to było kiedyś ze kupowało sie tonami wiec nie pisz mi tu ze 0 fosfory i 7 ton jak nie wierzysz to twoj problem mowie tyle ile mi dało nie wymyslam jak niektorzy n tym forum pierdół ze pszenicy miał 12 ton wyruwnania miała 700 i tak dalej
soli daje troche pod korzen bo potem wilgoć tszyma

wracajac do uni to czy jest taka dobra tyllko namieszali w tym rolnictwie prow ciezkie zasady młody rolnik to samo ale pytam sie dlaczego ktos kto dostał w pierwszych latach wejscia 50tys i rodzice renty dostali po 2000 2500tys maja to dalej a moj tato chcac przejsc bedzie miał tylko 1150zł ja nie dostane 50tys bo musze srednie miec a dopiero zaliczyłem pierwsza klase technikum rolniczego i nie wiadomo czy sie załapie

dawki to:
od 100 do 150 kg soli jesienia pod korzeń
wczesna wiosna mocznik 150kg
potem salmag 150kg
i saletra 150kg
dawki sie zmienia w zaleznosci od stanowiska
i oprysk mocznikowy + bor dawka w tym roku to 0,71l na ha + anty wylegacz
oprysk moge robic przed saletra w maju

opryski to po siewie na chwasty wiosna na chwasty i grzyba i tyle nie wymieniam nazw bo jest to nie potszebne

to co napisałem na początku posta o rolnikach ktorzy wzieli za nic 50tys morze byc dla niektorych z was rażące ale taka jest prawda za szybko wykorzystali srodki i teraz kombinują na wiejskiej a takich jak ja to dobija

agronom jak tak sie pytasz o moje dawki to napisz jakie ty dajesz i jakie masz plony a nie przyczepiasz sie do kogos

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 18 czerwiec 2009 - 20:03

Dawno ,dawno temu chłop musiał oddawać Panu co dziesiąty snopek,tzw dziesięcinę.Tamten ustrój nosił nazwę -pańszczyżniany ;) .Dzisiaj mamy podobno demokrację. ;)

Myślałem że nie znajdzie się ktoś kto nazwie to po imieniu ... :) szacunek
Co prawda jest trochę lepiej bo nie tylko żyto się sieje, kto ma trochę wiedzy i chęci to zbiera lepsze plony, nie wlicza się produkcji zwierzęcej, ale inaczej niż dziesięciną nie da się tego nazwać.