Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha

203 odpowiedzi na ten temat

#21 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:01

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha no i to chyba jest sedno całej sprawy ;)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Dzisiaj, 15:05
  •  

#22 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:05

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Właśnie mam około 20 ha średniej ziemi, na której uprawiam tylko zboże (plon w tej sytuacji 4 do max5 ton bo średnia ziemia i marny płodozmian). Sprzęt nie najnowszy, ale o wydajności pozwalającej obrobić kilka razy więcej. Pracuje sam (wyjątek - pomoc przy rozładunku zboża we żniwa i załadunku do sprzedaży - płaski magazyn na poddaszu). Bardzo upraszczając można przyjąć że wydaję na 1 hektar:
50 litrów ON x 3,5 zł=175zł , oleje, smary, drobne remonty - około drugie tyle=175zł , nawozy 3q Polifoski x250=750zł+1q mocznika=140zł , opryski(herbicydy, ekolist, UGmax) 300zł , ziarno siewne 300zł , podatek, ubezpieczenie budynków i OC, prąd do przeładunku zboża 100 zł , siew poplonów 60zł RAZEM koszty na 1 hektar - 2000zł x 20=40 tys zł
Dochody - 20 h x 4,5 tony x 4500zł= 40.5 tys zł Dochody - Koszty= ZERO ;)
Zostają dopłaty - około 10 tys + 4,5tys (program rolno-środowiskowy) - razem 14,5 tys/12 mies=1200 zł
Wydaje się że fajnie, tylko że za to nie utrzymam rodziny i gdyby nie praca na etacie to byłoby krucho. Trzeba dodać, że gdyby policzyć wartość pola i sprzętu i włożyć taką kasę w np. sklep to byłoby chyba trochę lepiej ;)
Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

#23 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3048 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:14

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Łatwo liczyc czyjes pieniadze. @szczepek2 widze ze nie liczysz swojej pracy. Policz ile zazadalby czlowiek ktory ma sam wszystko robic na 20 ha. Nie wiem jak inni ale ja za 1200 zl tym nie poszedl do takiej pracy. A nawet jakbym tyle wzial to tobie by zostalo z gospodarstwa cale 0 zlotych. A gdzie amortyzacja sprzetu? Przeciez sie zuzywa w mniejszym lub wiekszym stopniu. Ale sie dzis rozpisalem ;) Pozdrawiam

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:24

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha i tym oto miłym akcentem udowodniliśmy ze rolnictwo na taką skale to raczej dodatek do pensji albo nawet hobby wiekszego kalibru - ale jak ktos idzie na rolnictwo dla kasy to radził bym odwiedzic najpierw psychiatre albo conajmniej dobrego psychologa napewno sa bardziej dochodowe gałezie gospodarki ;)
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#25 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:26

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha szczepek2 widze ze nie liczysz swojej pracy
Napisałem, że upraszczam, bo musiałbym się za bardzo rozpisać. Oczywiście pominąłem amortyzację, odsetki od włożonego kapitału i pewnie jeszcze parę innych kosztów. W dyskusji (nie tu na forum, ale w życiu) z gośćmi liczącymi rolnikom pieniądze, takie argumenty zostawiam sobie na koniec. A co do liczenia swojej pracy to mam takie powiedzenie: "nadmiar kasy i brak roboty-popieprzone w głowie" i właśnie rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim ;)
P.S. Wiem, że to trochę żałosne, ale lepiej śmiać się (choćby z siebie), jak płacz nic nie pomoże.
Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

#26 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3048 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:34

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Smiech to zdrowie. Masz racje smiech nie pomoze ale tez nie zaszkodzi a od placzu mozna wpasc w depresje. Moim zdaniem gole pole bez hodowli to nizej 40-50 ha to jest takie hobby raczej niz realne zrodlo dochodow. W 2007 bylo dobrze a w 2008 troche gorzej prawda? I nikt nie daje gwarancji ze tak albo gorzej nie bedzie w tym roku a moze i w nastepnym

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#27 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:43

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Dzięki, że się ze mną zgodziłeś ;) Dawniej, jak miałem więcej czasu, to całe zboże zużywały tuczniki. Teraz tej pracy nie ma tak dużo (w miarę wydajny sprzęt - jest w mojej galerii), ale faktycznie teraz traktuję to bardziej jako większe hobby niż pracę, z której (tylko) można żyć.
Pozdrawiam.

O kurcze! awansowałem . Dziękuję Ci AF!

#28 Share arassso

arassso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 12 styczeń 2009 - 00:05

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha no z samej ziemi to nie bardzo z 20 ha ale są i gospodarstwa po 15 ha gdzie przy hodowli takiej czy innej radzą sobie i to w miare dobrze

#29 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 12 styczeń 2009 - 10:05

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha gospodarstwo 20 ha jeśli znajduje się w strefie onw, do tego jakiś pakiet rolnośrodowiskowy, ekologia lub poplony i wcale nie jest tak źle

#30 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 12 styczeń 2009 - 10:47

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Czasy są takie że w jakiej kolwiek branży człowiek pracuje musi kombinować żeby wyjść na swoje w końcu cała Europa tonie w lawinie recesji.
Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisany 12 styczeń 2009 - 17:29

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha ja oceniam że z 1 ha zostaje około 1000zł, raz więcej raz mniej, każdy rok jest inny, jednak w ten hektar wliczam że są głownie zboże ale także rzepak, buraki, warzywa i produkcja zwierzęca. Jednak nikt nie liczy swojej pracy więc i ja nie wliczałem. średnio w Polsce gospodarstwo ma wg GUS około 8 ha więc. więc z moich wyliczeń średnio rolnik w Polsce zarabia około 600zł,

a na tych 20ha to by było jakieś 1500zł miesięcznie na rodzinę rolniczą.

Nawet jeśli wezmę dochodowość GUS i będzie to 2000zł z ha to i tak na miesiąc wyjdzie około 1300zł wobec średnie w sektorze nie rolniczym prawie 3 razy większej.
każdy wie że w mieście większość ludzi zarabia 1000-1500zł na rękę, na wsi wychodziło by, że większość ludzi zarabia 3 razy mniej (wg GUS).

#32 Share tomasek tomasek

tomasek
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 styczeń 2009 - 18:56

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha :mam 6ha pola ornego w 2008 roku zarobiłem na nim jakies 13tys zł głowna produkcja to fasola około 0,5ha, 20 arów porzeczki i reszta zboża (bez dopłat i takich innych rzeczy) a teraz koszty zwiazane z tym krus 1100zł, pzu 300zł, prad 50zł nawozy i opryski 1600zł, paliwo 700zł (200l srednio po 3.5zł za litr) i chyba tyle zurzycia maszyn nie licze bo nic sie nie zepsuło. zostaje mi sie 9250zł n a rok na miesiac jest jakies 770zł a pracowało przytym głownie 2 osoby czyli 385zł na osobe. i wez tu gdzies nie pracuj :angry: ale wszystko zalezy od tego czym sie to gospodarstwo specjalizuje

#33 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1149 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 14:35

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Można by zarobić gdyby ziemię, maszyny, budynki rozdawali za darmo. Lecz trzeba wszystko kupić, remontować i inwestować. Bez inwestycji po kilku latach dno. Można zarobić gdy trafi się z produkcją na dobrą cenę z czym coraz trudniej, źle jest jak trzeba dołożyć i kredyt na karku. Rolnictwo staje się czymś pomiędzy hobby, a hazardem wymagającym szerokiej wiedzy. Są jeszcze gospodarstwa utrzymywane przez rencistów czysty zysk, ale to inna bajka.

#34 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 13 styczeń 2009 - 19:20

Jak Ci się tak nie opłaca to zrezygnuj z rolnictwa albo w tym roku weź sobie zeszyt i napisz w nim wszystko co wydałeś i co sprzedałeś pogadamy za rok.

no wybacz ale rok temu za fosforan płaciłem 1400 saletrę 770 i juz miałem nawozy w tym roku nie mam jeszcze i nie wiem czy wogóle kupie tyle co rok remu ponadto cena mleko tez poszła w dół więc nie sądze żebyś ty zaliczył ostatni rok do rewelacyjnych. W każdej produkcji jest hossa i bessa ale nie oznacza to że mamy wszyscy rzucić gospodarstwa i do miasta lub za granice masowo wyjeżdżać :angry:

#35 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:03

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Ja mam 5 hektarów jako hobby. Rodzice pracują a ja studiuję. Od żniw zapisuje wszystkie wydatki, pieniądze mam wyłącznie ze sprzedaży zboża i dopłaty. Z łącznej sumy 16tyś zostało mi 5,5tyś a jeszcze wydam na opryski i na kombajn + paliwo na uprawy. Wtedy będę mógł powiedziec ile mi kasy zostało.
Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#36 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3048 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:16

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Jakie nasze podatki? Przeciez normalnie placimy VAT w srodkach do produkcji.

sprzedam

#37 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:32

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Ale wielu rolników nie jest na VACie. A VAT to nie jest podatek dochodowy, to podatek od usług i towarów. Rolnik Vatowiec kupuje coś z vatem i sprzedaje też z vatem. Rozlicz pita i ma zwrot podatku. Chyba nie zaprzeczysz,że przy dużej ilości kupna i sprzedaży źle się na tym wychodzi. Podobno nie wprowadzi się w rolnictwie podatku dochodowego jako takiego gdyż w tej branży trudno policzyc dochody. Ja ekonomistom nie jestem i się za dobrze nie znam.
Wiem z autopsji ile przedsiębiorca musi odprowadzic podatku. Przykładowo zatrudniając pracownika, który dostanie na rękę 1650 złotych pracodawca płaci w postaci ubezpieczeń i naliczeń różnego rodzaju ok 2000 zł do państwa. Taki pracownik kosztuje 3700zł i czy jego praca jest tyle warta, zależy od popytu na towar/usługę, jaką dysponuje pracodawca.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#38 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3048 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:38

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Nie o to chodzi ze trudno policzyc tylko ich nie ma nieraz. Taki rolnik jak nie wykaze dochodu to nie zaplaci podatku a na ryczalcie zawsze cos tam rzuci dla panstwa.

sprzedam

#39 Share gosc1

gosc1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:46

Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...

A mnie szlak trafia jak jak to nam dobrze sie układa. Sam widzisz ile Ci tylko zostało i jeszcze musisz z tego wydać to w jakim celu piszesz ze chciałbyś że rolnicy mieli jeszcze więcej uniedogodnień niż mają?
Sam posiadam 24 ha , hodowla krów wychodzi sie nawet przyzwoicie ,przeżyć można spokojnie ,ale jak sie inwestuje, zbiera na te kolejne maszyny by było łatwiej pracować, by nie pracować tak fizycznie(ręczne wyrzucanie obornika, nawozy w workach 50 kg i wrzucać je na rozsiewacz itd..) to czasami i z tymi środkami finansowymi jest krucho. Bo jedyne źródło dochodu pochodzi z gospodarstwa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 403 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 20:47

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha Racja. Ale ten powiedzmy "duży" rolnik, w jego przypadku to będzie niemała suma. Rolnicy płacą podatek gruntowy a on nie uwzględnia sytuacji dochodowej rolnika. Lepiej wprowadzic ten dochodowy wtedy rolnicy bez dochodu nie będą płacili podatku a ci z dochodem będą uiszczali odpowiedni procent swych dochodów do skarbu państwa. Mówisz, że dochodu nie ma, może masz rację ale ja patrząc na rolników w mojej okolicy mam inne zdanie... ale oni też mówią,że nie ma ....
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus