qazqaz

Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha

Polecane posty

Smiech to zdrowie. Masz racje smiech nie pomoze ale tez nie zaszkodzi a od placzu mozna wpasc w depresje. Moim zdaniem gole pole bez hodowli to nizej 40-50 ha to jest takie hobby raczej niz realne zrodlo dochodow. W 2007 bylo dobrze a w 2008 troche gorzej prawda? I nikt nie daje gwarancji ze tak albo gorzej nie bedzie w tym roku a moze i w nastepnym


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepek2    11

Dzięki, że się ze mną zgodziłeś ;) Dawniej, jak miałem więcej czasu, to całe zboże zużywały tuczniki. Teraz tej pracy nie ma tak dużo (w miarę wydajny sprzęt - jest w mojej galerii), ale faktycznie teraz traktuję to bardziej jako większe hobby niż pracę, z której (tylko) można żyć.

Pozdrawiam.

 

O kurcze! awansowałem . Dziękuję Ci AF!


Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

no z samej ziemi to nie bardzo z 20 ha ale są i gospodarstwa po 15 ha gdzie przy hodowli takiej czy innej radzą sobie i to w miare dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

gospodarstwo 20 ha jeśli znajduje się w strefie onw, do tego jakiś pakiet rolnośrodowiskowy, ekologia lub poplony i wcale nie jest tak źle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczygel18    1

Czasy są takie że w jakiej kolwiek branży człowiek pracuje musi kombinować żeby wyjść na swoje w końcu cała Europa tonie w lawinie recesji.


Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

ja oceniam że z 1 ha zostaje około 1000zł, raz więcej raz mniej, każdy rok jest inny, jednak w ten hektar wliczam że są głownie zboże ale także rzepak, buraki, warzywa i produkcja zwierzęca. Jednak nikt nie liczy swojej pracy więc i ja nie wliczałem. średnio w Polsce gospodarstwo ma wg GUS około 8 ha więc. więc z moich wyliczeń średnio rolnik w Polsce zarabia około 600zł,

 

a na tych 20ha to by było jakieś 1500zł miesięcznie na rodzinę rolniczą.

 

Nawet jeśli wezmę dochodowość GUS i będzie to 2000zł z ha to i tak na miesiąc wyjdzie około 1300zł wobec średnie w sektorze nie rolniczym prawie 3 razy większej.

każdy wie że w mieście większość ludzi zarabia 1000-1500zł na rękę, na wsi wychodziło by, że większość ludzi zarabia 3 razy mniej (wg GUS).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

:mam 6ha pola ornego w 2008 roku zarobiłem na nim jakies 13tys zł głowna produkcja to fasola około 0,5ha, 20 arów porzeczki i reszta zboża (bez dopłat i takich innych rzeczy) a teraz koszty zwiazane z tym krus 1100zł, pzu 300zł, prad 50zł nawozy i opryski 1600zł, paliwo 700zł (200l srednio po 3.5zł za litr) i chyba tyle zurzycia maszyn nie licze bo nic sie nie zepsuło. zostaje mi sie 9250zł n a rok na miesiac jest jakies 770zł a pracowało przytym głownie 2 osoby czyli 385zł na osobe. i wez tu gdzies nie pracuj :angry: ale wszystko zalezy od tego czym sie to gospodarstwo specjalizuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Można by zarobić gdyby ziemię, maszyny, budynki rozdawali za darmo. Lecz trzeba wszystko kupić, remontować i inwestować. Bez inwestycji po kilku latach dno. Można zarobić gdy trafi się z produkcją na dobrą cenę z czym coraz trudniej, źle jest jak trzeba dołożyć i kredyt na karku. Rolnictwo staje się czymś pomiędzy hobby, a hazardem wymagającym szerokiej wiedzy. Są jeszcze gospodarstwa utrzymywane przez rencistów czysty zysk, ale to inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2
Jak Ci się tak nie opłaca to zrezygnuj z rolnictwa albo w tym roku weź sobie zeszyt i napisz w nim wszystko co wydałeś i co sprzedałeś pogadamy za rok.

no wybacz ale rok temu za fosforan płaciłem 1400 saletrę 770 i juz miałem nawozy w tym roku nie mam jeszcze i nie wiem czy wogóle kupie tyle co rok remu ponadto cena mleko tez poszła w dół więc nie sądze żebyś ty zaliczył ostatni rok do rewelacyjnych. W każdej produkcji jest hossa i bessa ale nie oznacza to że mamy wszyscy rzucić gospodarstwa i do miasta lub za granice masowo wyjeżdżać :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja mam 5 hektarów jako hobby. Rodzice pracują a ja studiuję. Od żniw zapisuje wszystkie wydatki, pieniądze mam wyłącznie ze sprzedaży zboża i dopłaty. Z łącznej sumy 16tyś zostało mi 5,5tyś a jeszcze wydam na opryski i na kombajn + paliwo na uprawy. Wtedy będę mógł powiedziec ile mi kasy zostało.

Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie nasze podatki? Przeciez normalnie placimy VAT w srodkach do produkcji.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ale wielu rolników nie jest na VACie. A VAT to nie jest podatek dochodowy, to podatek od usług i towarów. Rolnik Vatowiec kupuje coś z vatem i sprzedaje też z vatem. Rozlicz pita i ma zwrot podatku. Chyba nie zaprzeczysz,że przy dużej ilości kupna i sprzedaży źle się na tym wychodzi. Podobno nie wprowadzi się w rolnictwie podatku dochodowego jako takiego gdyż w tej branży trudno policzyc dochody. Ja ekonomistom nie jestem i się za dobrze nie znam.

Wiem z autopsji ile przedsiębiorca musi odprowadzic podatku. Przykładowo zatrudniając pracownika, który dostanie na rękę 1650 złotych pracodawca płaci w postaci ubezpieczeń i naliczeń różnego rodzaju ok 2000 zł do państwa. Taki pracownik kosztuje 3700zł i czy jego praca jest tyle warta, zależy od popytu na towar/usługę, jaką dysponuje pracodawca.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi ze trudno policzyc tylko ich nie ma nieraz. Taki rolnik jak nie wykaze dochodu to nie zaplaci podatku a na ryczalcie zawsze cos tam rzuci dla panstwa.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc1    2
Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...

 

 

A mnie szlak trafia jak jak to nam dobrze sie układa. Sam widzisz ile Ci tylko zostało i jeszcze musisz z tego wydać to w jakim celu piszesz ze chciałbyś że rolnicy mieli jeszcze więcej uniedogodnień niż mają?

Sam posiadam 24 ha , hodowla krów wychodzi sie nawet przyzwoicie ,przeżyć można spokojnie ,ale jak sie inwestuje, zbiera na te kolejne maszyny by było łatwiej pracować, by nie pracować tak fizycznie(ręczne wyrzucanie obornika, nawozy w workach 50 kg i wrzucać je na rozsiewacz itd..) to czasami i z tymi środkami finansowymi jest krucho. Bo jedyne źródło dochodu pochodzi z gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Racja. Ale ten powiedzmy "duży" rolnik, w jego przypadku to będzie niemała suma. Rolnicy płacą podatek gruntowy a on nie uwzględnia sytuacji dochodowej rolnika. Lepiej wprowadzic ten dochodowy wtedy rolnicy bez dochodu nie będą płacili podatku a ci z dochodem będą uiszczali odpowiedni procent swych dochodów do skarbu państwa. Mówisz, że dochodu nie ma, może masz rację ale ja patrząc na rolników w mojej okolicy mam inne zdanie... ale oni też mówią,że nie ma ....


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Większość rolników nie ma dochodu a ci którzy mają i tak oddają go do gospodarki inwestując, nie słyszałem żeby wydawali go na wycieczki zagraniczne np. Moim zdaniem podatek dochodowy dla rolników nie jest potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze byc podatek dochodowy ale niech zniosa panszczyzne jaka jest podatek rolny i umozliwia rolnikowi rejestracje jako bezrobotny. Skoro rownosc to rownosc.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

nasze kochane państewko jeszcze długo nie wprowadzi w rolnictwie pełnej rachunkowosci i podatku dochodogo a to z prostej przyczyny mianowicie

 

- obecnie od kazdego hektara przeliczeniowego odprowadza się pewną z góry narzuconą sumkę (nie znam dokładnej wartosci ale dajmy na to 150 zł/ha') w polsce mamy oficjalnie około 2 mln gospodarstw o sredniej powierzchni o 8 ha z prostego wyliczenia wychodzi (150*8*2 000 000) ze do budzetu z tytułu podatku rolnego trafia +/- 2,4 miliarda złotych i jest to sumka crocznie zblizona czyli patrzac z perspektywy ministra finansów "pewna kasa"

 

- gdyby w tej sytuacji wprowadzić podatek dochodowy to wygladało by to znacznie mniej rózowo bo jak z powyzszych wyliczen wynika mozna przyjać ze dochód z ha na rok to cos około 1000 zł na czysto licząc zgodnie z zasadami rahunkowosci 20% tzw kosztów uzyskania i 18 % podatku to od 1 ha wypadalo by 144 zł od ha fizycznego - a jak wiadomo ha fizycznych jest mniej od przeliczeniowych to raz a dwa pewczęśc rolników wykazywała by zapewne straty a od strat podatku się nie odprowadza stad prosty rachunek ze ministerstwu się to poprostu nie opyla

 

z drugiej jak strony wydaje mi się ze taki podatek byłby bardziej sprawiedliwy - bo rolnik który ma małe gospodarstwo powiedzmy 5 ha i jego roczny zysk jest najczesciej bliski lub mniejszy od zera z wyzej opisanych przyzyn odprowadzał by podatek w wysokości 0 zł a taki który ma powiedzmy 100 napewno wygenerował by jakis zysk i wtedy odprowadził by jakis tam podatek


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Tak jest Panowie! Jeśli podatek dochodowy, to tylko na identycznych zasadach jak dla przedsiębiorców, tzn. wliczanie w koszty amortyzacji ciągników, kombajnów, innego podstawowego sprzętu, amortyzacja wszytkich budynków używanych do produkcji i inne takie. I coś mi się wydaje, że w takim układzie, budżet państwa musiałby rolnikom dopłacac.

Obawiac można się tylko tego, że będzie podatek dochodowy tak skonstruowany, aby z rolników zrobic nędzarzy, a to wszytko dzięki Panom, którzy najbliższą rodzinę mają w Izr**lu.

 

EDIT:

Mechanizator trafił w dziesiątkę, podatek rolny w tej postaci to pewne pieniądze dla budżetu.

A gadanie o pracach nad podatkiem dochodowym jest tylko po to aby "uspokoic" pieniaczy z miasta, kórzy z tego powodu czują się mocno pokrzywdzeni w stosunku do rolników. Tacy pieniacze, to połowa elektoratu PO i Donalda, kończyc nie potrzeba.........wszyscy chyba widzą już o co chodzi :)

Edytowano przez jarekw

Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

juz nie wchodzmy w genealogię rządzących - bo po twojej wypowiedzi zapacniało troche antysemityzmem - a my tutaj w tego typu argumenty się nie bawimy - wszyscy ludzie są równi a słowo Izrael nie jest wyrazem obraźliwym więc nie musiałeś wzbogacać o gwiazdki


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak samo rolnika maja w glebokim powazaniu ci z lewa i z prawa. Mysle ze rzadzacy boja sie brac za rolnikow gdyz jest to spory elektorat i jesli media ukaza reforme w niekorzystnym swietle to beda to bezpowrotnie starcone glosy wyborcow. Co jakis ktos narobi szumu ze jest palnowana wielka reforma a pozniej nagle wszystko cichnie. Sa potrzebne tematy zastepcze zeby ludziska mieli o czym rozmawiac. Ostatni przyklad: szumne zapowiedzi powaznej reformy KRUS. I co z tego wyszlo? Kosmetyka. A szkoda...


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Zgadzam się, nie ma co wdawac się w takie sprawy.

Wszyscy powinni byc równi...... a jak jest, to każdy może ocenic sam.

Co do meridum sprawy się zgadzamy :)


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...

 

Wiesz co by było gdyby zabrać nam dopłaty?? Większość gospodarstwa małych i te zadłużone upadły by. Sam znam takie przypadki ze tylko dopłaty coś zmieniają bo gdyby ich nie było to ziemia leżała by odłogiem a twoi rodzice mieli by problemy z pracą bo nastąpił by masowy napływ siły roboczej ze wsi. Przykład anglika kilka lat temu i dziś porównaj zarobki polaków kiedy dostawali po 7 zł za funta i nie tak dawno poniżej 5 zł

 

 

Ja mam 5 hektarów jako hobby. Rodzice pracują a ja studiuję. Od żniw zapisuje wszystkie wydatki, pieniądze mam wyłącznie ze sprzedaży zboża i dopłaty. Z łącznej sumy 16tyś zostało mi 5,5tyś a jeszcze wydam na opryski i na kombajn + paliwo na uprawy. Wtedy będę mógł powiedzieć ile mi kasy zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zloty1984    10
Ja mam 5 hektarów jako hobby. Rodzice pracują a ja studiuję. Od żniw zapisuje wszystkie wydatki, pieniądze mam wyłącznie ze sprzedaży zboża i dopłaty. Z łącznej sumy 16tyś zostało mi 5,5tyś a jeszcze wydam na opryski i na kombajn + paliwo na uprawy. Wtedy będę mógł powiedziec ile mi kasy zostało.

Z drugiej strony jak słyszę narzekanie rolników to mnie szlak trafia, źle nikomu nie życzę ale chciałbym aby rolnicy płacili ZUS nie mieli dopłat z unii i płacili podatek dochodowy. Bo z tego co wiem to wasze podatki są śmieszne...

no to jak odejmiesz 1500 zl na kombajn, 1000 na paliwo i 1000 na ŚOR to 2000 zł zarobku na czysto to gratuluje... załac do tego ZUS i idziesz z torbami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Zloty1984 nie idę z torbami bo to nie jest jedyne źródło dochodu. Jeśli miał bym życ z tych 5ha to już dawno by mnie tu nie było.

Ja i tak uważam,że rolnicy mają łatwiej niż ini przedsiębiorcy. Kto dostaje co roku dopłaty do ziemi, kto ma zwroty za zakupione maszyny, kto ma kredyty 'Młodego Rolnika' z dośc niskim oprocentowaniem, ?? Fakt faktem, że zboże tanieje, trzoda też z środki produkcji za***** :)

Podatek dochodowy bardziej sprawiedliwym od rolnego. Bo jak nie masz nic to nie płacisz a w drugim przypadku nie masz nic a płacic trzeba.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj