Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniaki (sadzeniak)

165 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:57

Ziemniaki (sadzeniak)

Nie każda odmiana się nadaje do krojenia . Kroi się tylko +55 Generalne najlepiej sadzić kalibrażem 35-55

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniaki (sadzeniak) Dzisiaj, 17:09
  •  

#162 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 07 styczeń 2016 - 23:49

Ziemniaki (sadzeniak) Dlaczego nie każda nadaje się do krojenia czy chodzi o ilość oczek lub ich rozmieszczenie na bulwie?
Których odmian się nie powinno kroić?
Czy podczas krojenia przenoszą się choroby i wirusy?

#163 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 10:59

Ziemniaki (sadzeniak)

Chodzi o skrobie - nadają sie ziemniaki o skrobii 14 - 15 % czyli srednia zawartośc.

No jest to generalnie uszkodzenie bulwy więc cos tam sie może potem paprać i choroby mogą sie przenieść -np. czarna nózka, wirus Y. Pokrojone ziemniaki przed sadzeniem oczywiście muszą trochę postać aby się zaschły. Rozmieszczenie oczek na bulwie jest takie że bulwę należy kroić wzdłuż no i generalnie takim czymś ciężko się sadzi.

Ja sprzedaje kalibraz 50-60 Innovatora i wiem że idzie on własnie na takie krojenie. Ale jest to związane z tym że poprostu sadzeniaków tej odmiany jest zawsze mniej od zapotrzebowania i nawet takim czymś sadzą. Na pewno nie jest do końca tak że ziemniaka przekrojony na pół bedzie miał połowe mniej zawiązanych - o połowe nie ale napewno mniej. Co niektóre bulwy mateczne mogą być przez to osłabione.Ekonomicznie podejrzewam że wychodzi na to samo i nie ma tu miejsca na jakiekolwiek błedy agrotechniczne.

Ja często sadze grubymi ziemniakami (+55 ale nie krojone) i moje obserwacje są takie że jak sie odpowiednio posadzi (bez przepustów ale rzadko - czyli sadzarka musi jechać powoli + jeszcze dwa ,,komputery'' na sadzarce muszą pilnować taśm i dorzucać na nie ziemniaki) - plon ok, krzaki od razu się wyróżniają na tle tych sadzonych drobnymi ziemniakami, jest dużo więcej zawiązanych pod krzakiem ( nawet do 30 miałem przypadki), z tym że bulwy są mniej wyrównane i przy dojrzewaniu na słabszych stanowiskach i przy suchej i ciepłej pogodzie krzaki szybciej usychają bo nie dają rady tylu ,,dzieci'' wykarmić.

Z tego wszystkiego wynika i sam tez to zaobserwowałem, że aby osiagnąć wysoki plon ale przy udziale samych grubych bulw najlepiej sadzić kalibrażem drobnym np. 28-35 czy 30-40. Krzaki wiąża mniej ale za to bulwy są mniej więcej jednakowe i napędzą masy bo nie ma dużej konkurencji.

Edytowany przez Daro44, 11 styczeń 2016 - 11:19.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share Pawe60

Pawe60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 18:06

Ziemniaki (sadzeniak)

Czy zaobserwowałeś może z których sadzeniaków są wcześniejsze wschody?

Mam Denara 35-45 i 45-55 który kaliber lepszy do sadzenia na b.wczesny zbiór (dębom przykrywane włókniną)

Kubie sadzeniaki CARERRA Lub RIVERA  z woj. małopolskie , świętokrzyskie

#165 Share Daro44

Daro44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 19:22

Ziemniaki (sadzeniak)

Rolnicy którzy kupują ode mnie ziemniaki wczesne mówią że im drobniejszy sadzeniak tym szybciej wychodzi i jest szybszy i plon bardziej wyrównany (ja tez to zauważyłem) więc zdecydowanie 35-45.

Ja raz nawet w czerwcu sadziłem ziemniakiem -28 - wchody były rekordowo szybkie i ziemniaki w sierpniu niemal że dogoniły te sadzone ponad miesiąc wcześniej :)

Edytowany przez Daro44, 14 styczeń 2016 - 19:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#166 Share Kelton

Kelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 11 luty 2016 - 19:21

Ziemniaki (sadzeniak)

Może coś w tym jest w zeszłym roku sadziłem dość grubym ziemniakiem i czekałem na wschody.