Skocz do zawartości

Zdjęcie

Maty legowiskowe

45 odpowiedzi na ten temat

#21 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 17 luty 2009 - 11:39

Maty legowiskowe Jeśli to ma być uwięziówka, to zrób możliwie krótkie stanowiska, z tyłu metalowe ruszta (chociaż ja bym to nazwał raczej kratami), stanowiska wyłóż matami - i nie żałuj na nie pieniążków, bo jak kupisz za 100 złotych to za 3 miesiące zaczną się rwać. Maty cienko posypuj słomą rozdrobnioną w paszowozie, dzięki temu maty będą czyste a co za tym idzie krowy również. Znajomy ma taki system i jest ok aczkolwiek zwróć uwagę żeby w oborze była dobra wentylacja, bo zapach niestety z pełnych kanałów nie jest zbyt przyjemny a powiedziałbym nawet że uciążliwy - zwłaszcza dla zwierząt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Maty legowiskowe Dzisiaj, 05:35
  •  

#22 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 17 luty 2009 - 12:55

Maty legowiskowe Maty kupiłem w firmie JFC Polska (www.jfcpolska.com). Dwa lata temu maty kosztowały ok. 280 zł za sztukę. Grubość tej maty 24 mm.
Obora z dachem z płyt warstwowych z rdzeniem styropianowym i świetlikiem kalenicowym na 40 krów. Nawiew powietrza pod okapem na całej długości
obory, regulowany ruchomymi klapami. W styczniu przy 18-stopniowym mrozie i silnym wietrze w oborze było 4 st. ciepła.

#23 Share gulczas

gulczas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 17 luty 2009 - 16:43

Maty legowiskowe A jak sądzisz co jest lepsze jako ocieplenie dachu pianka poliuretanowa czy styropian? Twoja obora jest wolnostanowiskowa czy uwięziową?

#24 Share Gaw

Gaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 18 luty 2009 - 09:16

Maty legowiskowe Jeśli chodzi o piasek to mam doświadczenie z nim na stanowiskach w oborze wolnostanowiskowej - :) .
Teoretycznie bardziej higieniczny, ale pod warunkiem że jest czysty i suchy, trzeba pamiętać, że jeśli będą tam odchody, będzie też materia organiczna i całe wywody o wyższości nad słomą można między bajki włożyć.
Zabrudzony piach przylepia się do strzyków - trudno go usunąć, jeśli ziarenka pasku zostaną na strzyku w czasie doju drażnią skórę , niszczą gumy kubków udojowych.
W systemie - piach na stanowiskach, słoma na korytarzu, jakieś 80% krów leżało na korytarzu (to tak jakby ktoś był ciekaw na czym krowy wolą leżeć).
Decydując się na piach trzeba wziąć pod uwagę, jego wymianę, uzupełnianie (jak pisałem, żeby rzeczywiście był higieniczny musi być czysty) - zależnie od wielkości obory kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt ton do przerzucenia.
Na pewno nie da się tej obory przerobić na wolnostanowiskową? Ja bym się starał jednak pokombinować, żeby krowy mogły sobie chodzić, a na oborę uwięziową decydował w ostateczności.

#25 Share Leo

Leo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 25 listopad 2010 - 22:54

Maty legowiskowe Dowiedziałem się, że zamiast mat można zastosować ocieplenie stanowiska styropianem, na który kładzie się siatkę zbrojeniową i zalewa betonem. Czy ktoś spotkał się z takimi stanowiskami? Co sądzicie o takiej izolacji? Cena wykonania nie przekroczy 1/5 wartości maty legowiskowej. Rozwiązanie to pozwala na stosowanie mniejszej ilości słomy/trocin do słania.

#26 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 23:13

Maty legowiskowe W mojej oborze tak były wylewane posadzki i miejsce pod stanowiska. Tzn pod stanowiskami steropian, siatka, beton. Ale to jest tylko izolacja, trzeba słać, albo maty położyć

#27 Share Arczi1996

Arczi1996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 19:35

Maty legowiskowe Tematy połączone

Witam planuje zakup mat legowskiowych do obory uwięziowej. I nie wiem na co mam zwracać uwagę przy wyborze ? Znacie może jakąś godną polecenia firmę ? Z góry dzięki ;)

Edytowany przez KRISTOFORn, 23 sierpień 2013 - 20:56.

#28 Share bartkus

bartkus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 wrzesień 2013 - 12:36

Maty legowiskowe Witam. Dolacze sie do pytania, jakie maty polecacie a jakich nie,
pzdr

#29 Share tadzik22

tadzik22

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania:hodowla,genetyka,kino

Napisany 10 wrzesień 2013 - 11:24

Maty legowiskowe delawal,krajburg

#30 Share Robert943

Robert943

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 07:06

Maty legowiskowe Witam.Chciałbym się dowiedzieć o opinie mat na ruszty jak się sprawują ? Proszę o odpowiedz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share domi113

domi113

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 14:36

Maty legowiskowe A co sądzicie o matach firmy Mayo Mattress sprzedawane przez sieć sklepów Grene. Bardzo miękka mata i droga. Zastanawiam się jak z wytrzymałością.

#32 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 04 listopad 2013 - 20:52

Maty legowiskowe Sprawdzone, żywot ich jest bardzo krótki przynajmniej ja na takie trafiłem...
kto sieje ten zbiera....

#33 Share domi113

domi113

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 09:39

Maty legowiskowe Dużo tych mat kupiłeś. Ile czasu wytrzymały. Jakie były objawy zniszczenia. Krowy na uwięzi czy w oborze wolnostanowiskowej.
Wczoraj jedną kupiłem, zauważyłem że łatwo ją przebić widłami. Ale pod względem komfortu dla krowy to jest lepsza niż gumowa.

Edytowany przez KRISTOFORn, 08 listopad 2013 - 09:47.
Cytowanie poprzedniego posta

#34 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 20:50

Maty legowiskowe Planuję zakup mat do obory wolnostanowiskowej. Póki co wygrywają maty Kraiburg KKM za około 410 zł netto. Nie znam jeszcze oferty Delaval. Ktoś spotkał się z opiniami o tych producentach mat? Może ktoś użytkuje? Pozdrawiam!

#35 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 09:45

Maty legowiskowe Koledzy czy maty muszą być równo z murkiem w stanowisku? Bo stanowiska mam 110x180 a maty są jedynie 110x175. Mogę osunąć się 5cm czy kuc stanowiska o 5cm?

#36 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:34

Maty legowiskowe Maty układa się 3 cm od krawędzi legowiska. Jeśli chodzi o długość to nie ma potrzeby wykładania całego legowiska matami. Zaufajmy producentom, bo długość jest taka jaka jest odpowiednia dla krów. Mówię o oborze wolnostanowiskowej, ale w uwięziowej jest podobnie.

#37 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 16:42

Maty legowiskowe No to bardzo dobrze. Teraz czekam na propozycje cenowe. Ale jestem bardziej skłonny ku DeLaval

#38 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 08:49

Maty legowiskowe Delaval wg mnie ma gorszą ofertę niż Kraiburg. Ich maty gumowe mają ok 20 mm, a jak chcemy grubszą to ma wtedy gąbkę z przodu. Co prawda nie wiem jak wychodzą cenowo. Złożyłem zamówienie na maty Kraiburg KKM, wg mnie najciekawsza oferta. Są to całkowicie gumowe materace, 30 mm grubości i nopy od spodu. Pan Malczewski z firmy Agrokomfort przesłał mi próbkę i muszę przyznać, że miękkie to one są. Ursus11, jakbyś znał jakieś oferty cenowe Deleval to napisz, bo ciekawy jestem. Pozdrawiam

#39 Share oliver

oliver

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 07:34

Maty legowiskowe Witam ma pytanie czy ktoś stosował maty firmy mayo matters lun kraiburg winflex?? Chciałbym się diwiedzieć jak się one sprawują, jaka jest ich wytrzymałość, jak działają na zwierzęta(obtarcia, odgniecenia itd)

Połączone

Edytowany przez razor275, 25 kwiecień 2014 - 18:58.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 08 maj 2014 - 13:07

Maty legowiskowe Wingflex'y Kraiburga kosztują chyba 700zł netto, jak dla mnie stanowczo za dużo. Wydają się bardzo miękkie, ale co do trwałości to miałbym wątpliwości... za dużo tych skrzydełek.