Skocz do zawartości

Zdjęcie

MF 3080 silnik - problem

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jan222

jan222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 22:15

MF 3080 silnik - problem Nie wiem co o tym myśleć, zaczął mi szwankować czujnik ciśnienia oleju po raz 2 pierwszy raz w żniwa - wymieniłem na nowy i teraz któregoś dnia chciałem zobaczyć jak ciągnik odpala zimą i znów się żarzy lampka. Dziś go postanowiłem wykręcić i sprawdzić i tak jak się domyślałem czujnik fiksuje, ale przyczyna tego mnie zmartwiła bo są w nim mikro-opiłki metalu (prawie niedostrzegalne). Ciśnienie silnik trzyma dobre (na zimnym silniku 4 atm), jak zgasiłem ciągnik to zanim się kontrolka zapali minie dobre 6sekund (fakt zimny olej). Ale co powoduje te opiłki? Wspominałem jakiś czas temu tu na forum, że silnik mi stuka jak jest zimny i po ok 1 min przestaje (zaczęło się to ok wiosny tego roku latem jak ciepło to jak go odpalałem to nic nie stukało tylko jak jest zimno). Stukanie jest tak jakby któryś popychacz pukał i jestem przekonany na 99%, czy to możliwe żeby te opiłki tu gdzieś się robiły i dlaczego? A może te opiłki tworzą się na kompresorze. Jest on u mnie zasilany olejem z silnika, lub gdzieś na pompce paliwowej (jest zasilana z wałka rozrządu)? Olej w silniku to TURDUS zalałem go pierwszy raz wcześniej ponoć chodził na tym oleju ale nie wiem, może chodził na innym a ten wypłukał nagary i zatkał jakiś kanałek i teraz coś się przytarło? Proszę o pilną pomoc bo chcę zdjąć pokrywę zaworów i szukać przyczyny? Ale sam nie wiem od czego zaczynać? Ciągnik to mf 3080 (wolnossąca 6-tka silnik A6.354.4)) Tak poza tym silniczek bardzo ładnie pracuje równiutko, oleju na przepracowane ponad 200mth dolałem może z 2 litry. Czeka mnie już kolejna wymiana oleju. Za kapitałkę nie chciałbym się jeszcze zabierać, bo ze 2 - 3 latka to mógłby jeszcze "popykać".
pozdrawiam i czekam na cenne wskazówki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MF 3080 silnik - problem Dzisiaj, 14:13
  •  

#2 Share qqq

qqq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 11:54

MF 3080 silnik - problem no ciężko powiedziec coś, może i ten olej wypłukał jakies opiłki, jest to bardzo dobry olej sam używam go i cis się zatkało. zapytaj jakiegoś mechanika a jak nie to trzeba rozbierać i patrzeć. teraz nie ma dużo pracy na ciągnik więc popytaj mechaników i żeby na darmo nie robić remontu :P
Jeżeli masz wszystko pod kontrolą to znaczy ,że jedziesz zbyt wolno.

#3 Share jan222

jan222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 19:41

MF 3080 silnik - problem Czy nikt nic w tej sprawie nie wie? Dziś spuściłem olej z ciągnika i mam pytanko czy w korku spustowym nie powinien być magnes? U mnie nic nie ma. Przeczytałem sporo artykułów w necie na podobne tematy. Większość mechaników twierdzi że opiłki w silniku to normalna rzecz. Ja zaleje ciągnik ponownie Turdusem i zobaczę co wyjdzie. Coraz bardziej podejrzewam, że ten silnik mógł chodzić na mineralnym i teraz ten wypłukuje mi takie niespodzianki.
pozdrawiam

#4 Share qqq

qqq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 20:13

MF 3080 silnik - problem co do magnesu to w korkach od silnika nie widziałem ale w korkach od skrzyni to są na bank, zrób tak jak mówiłeś i zobaczymy :)
Jeżeli masz wszystko pod kontrolą to znaczy ,że jedziesz zbyt wolno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 20:43

MF 3080 silnik - problem Kolego żeby jeden korek wyłapał wszystkie opiłki to co to za korek by musiał być :) (powierzchnia miski olejowej, a malutki koreczek). To prawda żę korek jest namagnesowany i wyłapuje opiłki ale tylko część. Więc do ograniczenia opiłków w silniku robi sie tak, że ciągnik rozgrzewa sie do max temperatury i po zgaszeniu silnika od razu spuszcza się olej (temperatura powoduje rozrzadzenie oleju i co za tym idzie olej szypciej spływa oraz olej rozmieszany porusza opiłki z dna silnika). A jeżeli jesteś tak przeczulony na tym punkcie to odkręć miske olejową i wyczyść ją. :) . Nie ma idealnego silnika!

#6 Share jan222

jan222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 17 styczeń 2009 - 12:29

MF 3080 silnik - problem Odkręciłem filtr oleju i go przeciąłem, ale w środku tylko śladowe ilości opiłków (które ciężko odszukać). Także zakładam nowy filterek zalewam Turdusem i do pracy. Aha może jeszcze tylko zawory wyreguluje.
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share jan222

jan222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 26 październik 2009 - 20:46

MF 3080 silnik - problem No sezon dobiega końca a z silniczkiem wszystko OK niepotrzebnie się niepokoiłem, wyregulowałem tylko zawory i cyka jak zegareczek :-)
pozdrawiam