Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sposoby przechowywania ziaren zbóż

42 odpowiedzi na ten temat

#1 Share TomaszKK

TomaszKK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 18:45

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Zakładam ten temat, ponieważ nie znalazłem nic na temat przechowywania, składowania ziaren zbóż. Interesuje mnie, w jaki sposób przechowujecie ziarna zbóż i jak to się ma do przepisów UE jak i polskich. Rolnicy w mojej wsi nie mają silosów ani żadnych specjalnych pomieszczeń przystosowanych do przechowywania ziarna wiec albo to ziarno jest składowana na klepiskach w stodołach itp. Interesuje mnie również czy zboże może być przechowywane w taki sposób zakładając, że w takowych budynkach (stodołach) znajduje się też siano czy słom. Jak i maszyny. :P
............Tylko przemyślane rozwiązania............

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sposoby przechowywania ziaren zbóż Dzisiaj, 17:49
  •  

#2 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 05 styczeń 2009 - 18:54

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Fajny temat, bo nigdzie nie spotkałem się z jakimiś przepisami prawnymi czy wymogami unijnymi. Sam przechowuje zboże nad chlewnią na budynku.

#3 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:01

Sposoby przechowywania ziaren zbóż najlepiej jest przechowywać w silosach zbożowych ale takowe są drogie:) osobiście trzymam zboże trochę w silosach troche na klepisku w stodole a ostatnio po likwidacji świń rozwalilem kojce i zrobilem magazyn na zboże.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#4 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:02

Sposoby przechowywania ziaren zbóż U nas przechowujemy w stodole. Wchodzi tam ok 50 ton na połowie stodoły. W tym roku będziemy przystosowywać do przechowywania drugą połowę stodoły. Posadzka jest izolowana.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#5 Share TomaszKK

TomaszKK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:04

Sposoby przechowywania ziaren zbóż No tak, ale złożyłem ten temat, ponieważ podobno u nas w gminie powiatowy lekarz weterynarii przeprowadzał jakieś kontrole i właśnie doczepił się u każdego do tego, że zboże jest w stodole na klepisku koło siana. I z tym ponoć wiążą się jakieś sankcje Finansowe u nas jeszcze nikt taki nie był. Wiem też, że w polskim prawie jest wiele przepisów niedorzecznych lub tez nawzajem się wykluczających. Szukałem też w necie przepisów prawnych regulujących ten problem, ale nic nie znalazłem wiec chce zasięgnąć opinii użytkowników Forum AF :P

#6 Share john6630

john6630

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:06

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Ja osobiście przechowuje w silosie a gdy mi się nie zmieści ziarno do silosu to przechowuje w stodole

#7 Share TomaszKK

TomaszKK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:14

Sposoby przechowywania ziaren zbóż No tak silos Bardzo fajna sprawa ale nie każdego jest stać na takie cudo. zwłaszcza przy obecnych cenach mleka żywca pasz i nawozów (do paliwa sie nie czepiam bo cena spadła) i jeżeli ktoś ma jedną krowe kilka świń a żboża raptem z dwie przyczepy to ten silos jest raczej zbędny.

#8 Share UrsusFan1222

UrsusFan1222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze,brunetki,muzyka klubowa

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:24

Sposoby przechowywania ziaren zbóż U nas obecnie przechowujemy w stodole na''stropie'' i jest git! :P
W życiu nie można mieć wszystkiego :)

#9 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:40

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Ja przechowuje na strychu :P zboża nie ma duzo bo ok 6-8ton więc nie oplaca mi sie kupno silosu :D
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#10 Share imi

imi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 20:05

Sposoby przechowywania ziaren zbóż ja przechowuje ok270t w silosach troche na strychu częśc na posace w garażu a jakieś 80t na przyczepach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 05 styczeń 2009 - 20:31

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Zboże powinno być przechowywane w taki sposób, by nie doszło do jego zanieczyszczenia przez substancje niebezpieczne takie jak: nawozy, ŚOR, oleje, odchody. Powinny być zabezpieczone przed wodą, by nie doszło do zapleśnienia, a za to, że do ziarna może się dostać słoma nikt normalny nie powinien dać Ci żadnej kary. Ważne, żeby wrota były w miarę szczelne, w pomieszczeniu powinna się znajdować "stacja przynęt" na gryzonie i powinna być zahowana ogólnie rozumiana higiena.

#12 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:00

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Ja w silosie,garazu i na strychu. I z takich moich spostrzezen to moge dodac,ze jakbym teraz kupowal silos to tylko lejowy.

#13 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:20

Sposoby przechowywania ziaren zbóż U mnie to wszystko miesci sie w stodole na klepisku ale zamierzam z czasem fundnac silosy bo to jest bajer.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#14 Share Lesin

Lesin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:36

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Ja jak zdecydowana większość przechowuje zboże nad chlewnia i mam silos, wszystko idzie na własne potrzeby, planuję zakup Bina ale niestety nie są to małe koszty :angry:

#15 Share TomaszKK

TomaszKK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:38

Sposoby przechowywania ziaren zbóż U znajomych była kontrola stwierdziła że zboże nie może być przechowywane razem z sianem i słomą. Dla mnie też jest to niedożeczne ale takie są fakty.

A ma ktoś może cennik takowych silosów ??? :P

#16 Share darek210

darek210

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 23:06

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Wiem że nie może być żadnych zwierząt np: kotów, ale o słomie nie słyszałem.
Jeśli chodzi o ceny zbirników to trzeba mieć ok. 10000, ale to dopiero początek bo trzeba mieć dmuchawę do suszenia i teoretycznie załadunku, ale praktycznie jest zbyt mało wydajna. Więc trzeba kupić żmijkę, ale to nie koniec bo trzeba przerobić przyczepę żeby można było ją szybko rozładować.
Ale wierzcie mi warto to wszystko mieć bo wtedy żniwa to przyjemność.

#17 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 00:22

Sposoby przechowywania ziaren zbóż u nas też był gościu z weterynarii (koniec 2007 roku) i mówił że zboże nie może być przechowywane w tym samym pomieszczeniu co np. śrutownik, słoma czyli jak ktoś ma w stodole zboże i słomę czy śrutownik to będzie musiał albo dostawić nowe pomieszczenia albo tak jak nam podpowiedział ten gościu że najlepiej byłoby postawić jakąś ściankę ( ale z tego co mi się obiło o uszy to ma to dopiero wejść w 2011 związane to jest to z tymi Zasadami wzajemnej zgodności ale nie jestem pewny)

#18 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 08:45

Sposoby przechowywania ziaren zbóż Przechowuję całe zboże w stodole, mam porobine przegrody z desek "półtorówek", oddzielam pszenicę od jęczminia, wewnątrz każdego zboza wydzielam przegrodami zboże przeznaczone na siew. Sypie pryzmy do 1,80 m, aby zboże oddychało i nie dochodziło do samozagrzewania. Ostatnio myślę na d BIN-em 70-80 tonowym ale trochę będzie kosztował z systemem załadunku i rozładunku no myślę o dosuszaniu powietrzem ale to plany.

#19 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 07 styczeń 2009 - 09:14

Sposoby przechowywania ziaren zbóż U nas zboże przechowywane jest w stodole na klepisku, (w tym samym budynku jest siano) podzielonym na trzy części, a nad nim jest dobudowane piętro na ktory składowana jest mieszanka zbóż. mieści sie tam wszystkiego może z 50t. to co sie nie zmieści - na chlewnie, a co do ceny BINów to jak dotre do domu poszukam cennika z września bo Dostałem taki na targach Agro-Show. jak Znajde wrzuce ceny :P
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 09:22

Sposoby przechowywania ziaren zbóż U nas zboże przechowywane jest w garażu na foli kilka warstw i stodole na jednym z klepisk.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa