Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych.

54 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 15:06

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Bardzo dziękuje ^_^

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Dzisiaj, 05:07
  •  

#22 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 06 styczeń 2009 - 18:02

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Taki przekaźnik chiński w zupełnośći Ci wystarczy. Co do prądów wiec będą faktycznie duże P/u=9,2A dla dwóch lamp razy dwa ok 20A no i ten kogut nie wiem ile ma to pewnie te 25A pociągnie... Więc ja bym tutaj dał faktycznie jak największy przekrój nie przeszkadza większy lepiej niż mniejszy i tutaj myślę że sugerowana przez Ciebie wartosć 6mm będzie odpowiednia. No co do podłączenia fakt plontaninka przy klemach nie wygląda najlepiej więc fakt niech będzie od rozrusznika. Co do bezpiecznika na przewód to jednak odradzam warto wykorzystać wolne miejsc w skrzynce bezpiecznikowej tam będzie to naprawdę mocne ja tam miałem problemy z odkręceniem tego ale poszło:D Co do braku bezpiecznika głównego.... można go nie dawać... Ale ja bym jednak proponował zastosować go ze względu na własne bezpieczeństwo jednak ten prąd jest duży włączniki przekaźników będą cały czas pod napięciem... poza tym ja nie wątpie w wasze zdolności ale jednak to samoróbka:D hehe Polecam też zwrócić uwagę na połączenia przewodów nie na ryjka tylko samiec samica + lutowanie + koszulka termokurczliwa. Widziałem sporo instalacji już i nic mnie nie zdziwi nie obraźcie się:-D hehe Co do przewodów którym już są zasilane poszczególne reflektory czyli przód i tył po dwie to dał bym 3mm lepiej więcej niż mniej. Pozdrawiam:-D

#23 Share kazikow

kazikow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 19:19

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. ten bezpiecznik główny to powinien byc o jakich parametrach, wpina się go w ten przewód 6mm od rozrusznika?

#24 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 19:34

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. A stało by się cos jakbym nie zalutował tych zacisków bo nie mam lutownicy ale dam tą osłonke termokurczliwą a o tym bezpieczniku na kablu pomyśle i może go dam dla bezpieczeństwa i ochrony :P

#25 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 20:05

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. no wiec ten bezpiecznik będzie musiał być dość spory ok 27A tak żeby Ci się nie topił jak wszystko włączysz. no bezpieczniki to unikaj czegoś takiego jak jest w MF "na kabel" to jest drogie i szajs, można znaleźć trochę bezpieczników po sklepach samochodowych to spory kabelek wiec musi być solidnie umocowany w tym bezpieczniku są takie samochodowe z dwiema nóżkami wciskane to chyba powinno być nie głupie poszukaj czegoś takiego. Możesz nie lutować jeśli dobrze zaciśniesz ale to lutowanie to jednak dobra sprawa zwłaszcza po czasie jak dostanie się kurz woda itp. Możesz sobie pozaciskać to fachowo koszulki pozakładać dać jakiemuś koledze do polutowania i na koniec poskładasz i pozagrzewasz koszulki i jest git pozdrawiam:-)

#26 Share Andrzej10

Andrzej10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 22:05

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Co do dokładnego wykonania połączeń jest konieczne. Traktor ma o wiele większe drgania niż np w samochodzie, a samochód ma wszystko dobrze budowane na kostkach i konektorach a gdzie jest łączenie Y dobrze lutowane i izolowane. Znam kilku elektro-mechaników i wiem co opuszcza ich garaże, niestety ja jako chobbysta w garażu dłubiąć przy własnej furce o niebo lepiej wykonuję połączenia niż oni. Zdaża się na skrętkę i odrobina izolacji. Polecał bym zbudowanie instalki na kostkach dl ułatwienia montarzu i demontarzu. Konieczna moim zdaniem jest równierz budowa wiązek przewodów poprzez ich wprowadzenie do peszli lib poprostu okręcenie izolacją. Kładąc ostatnio instalkę w Mondku pod grzane siedzenia zurzyłem na wiązkowanie ok 20 metrów taśmy. Pozdrawiam

#27 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 06 styczeń 2009 - 23:35

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych.

Co do przewodów którym już są zasilane poszczególne reflektory czyli przód i tył po dwie to dał bym 3mm lepiej więcej niż mniej. Pozdrawiam:-D

Pozwoliłem sobie skrócić Twojego posta. Masz rację. Przewody od przekaźników do bezpieczników powinny być o przekroju 2,5 mm2. Ale dalej od bezpieczników do halogenów wystarczą 1,5 mm2. Nie ma sensu narażać się na koszty. Prąd pobierany przez jedną żarówkę H3 nie przekroczy zakładanej gęstości prądu w przewodach równej 5A/mm2. Już to gdzieś pisałem ale napiszę jeszcze raz, bo widzę, że wiele osób nie za bardzo się w tym orientuje. Otóż występują następujące przekroje przewodów: 0,5 mm2, 0,75 mm2, 1 mm2, 1,5 mm2, 2,5 mm2, 4 mm2, 6 mm2, 10 mm2, 16 mm2, 25 mm2, 35 mm2, 50 mm2, 70 mm2. Inne wartości pośrednie pomiędzy wymienionymi nie występują.

#28 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 18:52

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Tutaj kolego elektrotechniku dzięki bo ja tam się nie orjentuje co jest w sprzedaży:-D to trzeba śledzić w sklepach a ja rzadki gość jestem w sklepie:-D Co do przekroju to może byśmy policzyli to bardziej profesjonalnie?:P co Ty na to ?:D gęstość prądu to Eo*l/s chyba jakoś tak:-D i policzyli byśmy długość przewodu która wcale nie będzie taka mała:D no jak juz podawałem jedna lampa to jest 4,5A... 2 lampy pod jednym obwodem to jest już 9,2A i 1,5mm2 ? moim zdaniem to jest za mały przekrój ja bym dał 2,5 powiedz czym się sugerujesz przy doborze tego przewodu? bo sam jestem ciekawy:/

#29 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 19:25

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Chodzi Ci pewnie o przewody między przekaźnikami a skrzynką bezpieczników. Otóż zakładałem, że będą one bardzo krótkie (przekaźniki w okolicy skrzynki bezpieczników). Obciążalność przewodów bierze się z tabel. Tak krótki przewód można obciążyć do
10 A/mm2. W tych tabelach brana jest pod uwagę temperatura przewodu i jego rezystancja ( chodzi o spadek napięcia). Weźmy te dwie lampy H3 o mocy 55W każda. Daje to 110W/14V=7,85A Do obliczeń przyjmijmy 8A. Gestość prądu S=8A/1,5 mm2=5,3 A/mm2 a wiec w normie. Załóżmy, że do tego wspomnianego połączenia użyjemy przewodu o długości 0,5m. Jego rezystancja wyniesie R=l/45*d2 czyli 0,005 oma. Przy takiej rezystancji spadek napięcia wyniesie 0,005*8A=0,046V więc do pominięcia. Oczywiście nie zaszkodzi dać przewodów 2,5 mm2 jeżeli przekaźniki byłyby oddalone od skrzynki bezpieczników.

#30 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 19:38

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. no dobra ja nie mam tabelek:P no dobra czyli do zasilenia takiego ze stawiku kolegi 6mm wyjdzie kwadrat na zasilanie miedzy skrzynką a przekaźnikami. Ale co przewodu między przekaźnikiem a lampami gdzie długość przewodu pewnie wyjdzie około 4-5m na 2 lamy wypadało by dać te 2,5mm2 tak wychodzi z twoich obliczeń:P hehe:-) pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 19:54

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Od bezpieczników do każdej lampy jest osobny przewód. Jedynie od przekaźników do bezpieczników jest jeden przewód na dwie lampy. I właśnie o nich pisałem. A na jedną lampę to nawet przy 4 m wystarczy 1.5 mm2.

#32 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 21:40

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. nieeee no to nie zrozumieliśmy jasne że na jedną lampe styka 1,5mm ehhh ale po co tak robić moim zdaniem to bezsens... Lepiej zrobic na 1 przekaźniku 2 lampy i jeden przewód walnac 2,5mm i tyle sprzodu 2 i z tyłu na kabinie 2 i włączane w kupie po 2. no tak a zasilanie przekaźników zgoda jednym przewodem zrobić tylko przy 4 lampach i kogucie to jak liczyliśmy 6mm nie mniej. spoko... grunt to się porozumieć:-D :-) hehe

#33 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 22:49

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Zauważ, że jest jeden przekaźnik na dwie lampy. Oczywiście zgadzam się z tobą, że można dać przewód 2,5mm2, ale wtedy w jednym konektorze trzeba zacisnąć przewód zasilający 2,5 mm2 razem z przewodem 1,5mm2 do drugiej lampy a to jest technicznie niewykonalne. A i cena jednego przewodu 2,5mm2 będzie podobna do dwóch przewodów 1,5 mm2.

#34 Share Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 08 styczeń 2009 - 18:13

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. szacun Panowie
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

#35 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 08 styczeń 2009 - 20:04

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. eee tam szacun:-) jak skończę tą moja uczelnie to dopiero bendę wymiatał:P hehe Teraz troche brak praktyki jeszcze:/ A kolega Elektrotechnik już wymiata:P

#36 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 08 styczeń 2009 - 21:40

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Od razu wymiata. Podstawy elektrotechniki, pierwsza klasa technikum. To nawet nie jest elektronika, bo to by się dopiero działo. 10 lat w branży robi swoje. Ale dosyć OT bo zaraz nas zbanują. :P

#37 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 09 styczeń 2009 - 18:26

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. hehe bardzo możliwe że zbanują;) no fakt u mnie elektrotechnika to 1 i 2 rok była wiesz zawsze możemy wprowadzić troszkę elektroniki:P hehe no mi przyznaje brak trochę praktyki:/ Ja w swoim MF bende przerabiał teraz instalację kabiny wiec wszystko się przyda:-) pozdrawiam

#38 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 16:57

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Witam
Mam pytanie czy widział ktoś jaki efekt świetlny dają te halogeny: http://www.allegro.p...800m_atest.html Bo zastanawiam się nad zastosowaniem tych świateł jako światła drogowe długie. Światła chciałbym umieścić na dachu i zastanawiam się czy będą oświetlały drogę nocą na dużą odległość tak jak jest opisane w aukcji.
Z góry dziękuje za wypowiedzi.
ps Nie chciałem zakładać nowego tematu, ponieważ w tym też jest mowa o halogenach.

#39 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 19:01

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Na żarówkach 55W powinny dobrze oświetlić drogę do odległości 100m.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 19:30

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Dzięki za zainteresowaniem tematem.
Obecnie mam zamontowanie coś takiego http://www.allegro.p...rostokatne.html też na 55W żarówkach, one dają bardzo rozproszone światło ale tylko na krótką odległość a mi zależy żeby bardziej oświetlały drogę z przodu.
Jak myślicie tamte co podałem w poprzednim poście spełnią takie zadanie?