Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych.

54 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 13:45

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Mam pytanie jak podłonczyc dodatkowe oswietlenie między innymi 4 halogeny i koguta w mf 255.Myślałem aby z rozrusznika poprowadzić gruby kabel prądowy aż pod syfit gdzie na słupku zrobił bym skrzynke na bezpieczniki i włączniki i poprowadził od nich kable do lamp ale czy nie bedzie to szkodzic akumulatorwowi i czy dostarczy taki prad jaki powinien być prosze o porady

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Dzisiaj, 06:23
  •  

#2 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 04 styczeń 2009 - 16:43

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. A dlaczego według Ciebie miałoby to zaszkodzić akumulatorowi? Podłącz tak jak napisałeś. Od rozrusznika do tej skrzynki daj przewód 6 mm2, na każde 2 halogeny przekaźnik, oraz osobny na koguta. Od skrzynki do halogenów przewody 1,5 mm2. Tylko przy takim połączeniu masz cały czas napiecie na bezpiecznikach od halogenów, które nie będą gasły po wyłączeniu silnika.

#3 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 16:53

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. ja mam podlaczone radio prosto pod akumulator w ursusie 1224 i tak sie zastanawiam czy to nie zaszkodzi i czy alternator cos wspomaga przy takim podlaczeniu??
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#4 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 19:35

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. a jak wyglądaja te przekaźniki i jak je podłonczyć i jakie bedą najlepsze??

#5 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 21:53

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Najlepsze byłyby przekaźniki typu 541 ELMOT ale one kosztują 15 zł szt więc jest to najdroższe rozwiązanie. Ale mogą być też podróby za 5 zł.

#6 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 04 styczeń 2009 - 21:53

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. kolego do jakiego rozrusznika!! jeśli już to do alternatora !! ale to Ci nic nie da!! i jest to nie fachowe. Po pierwsze podłączasz to tylko i wyłącznie pod akumulator!! później musisz policzyć jaki prąd będzie płyną w obwodzie zasilania maksymalny liczysz to ze wzoru P/u=I i zabezpieczasz go odpowiednio, później możesz sobie zrobić rozgałęźnik z tego przewodu zabezpiecz wszystko z osobna już mniejszymi bezpiecznikami z tego samego wzoru skorzystaj. Gdy będziesz znał już prądy to poleć do sklepu elektrycznego Pan Ci poleci jakie przekroje przewodów dobrać. Kolego poza tym przekaźniki to podstawa halogeny mają duży pobór prądu i nie wyobrażam sobie takiego włącznika żeby się nie zjarał z własnego przypadku choćby. Przekaźnik to taki inaczej stycznik przez który załącza się odpowiedni obwód kupisz w sklepie samochodowym dobiera się pod obciążenie czyli ten twój prąd. Pozdrawiam jak coś to pisz pomogę trochę się na elektryce znam:D ;)

#7 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 22:36

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Po pierwsze kolego @center dodatnia klema akumulatora, zacisk rozrusznika, czy wyjście prądowe alternatora to jest to samo. Ja osobiście jestem przeciwnikiem podłączania kilku przewodów do akumulatora.
Po drugie nie trzeba zabezpieczać głównego przewodu zasilającego jeżeli na każdy obwód będą bezpieczniki.
Po trzecie pan w sklepie nie będzie wiedział jakie przewody dobrać bo w 99% przypadków sprzedawcy nie wiedzą co sprzedają, a poza tym już podałem powyżej jakie przekroje przewodów zastosować.
Po czwarte przekaźnik to nie jest to samo co stycznik. Stycznik stosowany jest w prądzie zmiennym a przekaźnik w stałym.
Po piąte raczej nie da się dobrać przekaźnika w zależności od prądu bo one są produkowane przeważnie na 30A ( mówię o samochodowych).
Kolego @Ginter jak będę miał czas to Ci narysuję schemat podłączenia tych przekaźników ( A te halogeny maja byc włączane wszystkie osobno?).

#8 Share center

center

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • Zainteresowania:hmmm jest tego dość dużo:D

Napisany 04 styczeń 2009 - 23:38

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. no wiec :-D tak to prawda że to jest ten sam zacisk ale fachowiej było by podłączyć jednak zasilanie od klemy to jakoś bardziej fachowe jest nie wydaje ci się? poza tym stycznik to nie to samo co przekaźnik ? chodzi oto że funkcje spełnia taką samą a ja chciałem koledze tylko wytłumaczyć poza tym ważną przecież jest rzeczą by nie był za mały rożne typy są dla prądu stałego ale fakt taki za 5zł 30A to jest full:-D. To co z tego że Ty podałeś jakie ma zastosować przekroje a skąd niby wiesz ile lamp będzie zalał na danym przewodzie co ? co do zabezpieczenia głównego przewodu nie masz racji wraz... wiec ten przewód posiada potencjał w stanie jałowym więc przy uszkodzeniu izolacji pojawi Ci się spięcie i jeśli tam nie będzie bezpiecznika pojawi się zwarcie popłyną prądy a tak na chłopski rozum hajcumdefektum :-D A co do Pani lub Pana w sklepie to będą wiedzieć narysuj sobie schemat ile urządzeń zasilasz z danego obwodu i jaki tam prąd będzie płyną i dla danego odcinka powinni Ci dobrać przewód pozdrawiam :-D

#9 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 07:27

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Myślałem nad włącznikami z malucha i dwa halogeny z tyłu i dwa halogeny z przodu które by każde dwa razem się właczało bo te światła w moim mf 255 są bardzo słabe i prawie nic nie widac po zmroku a do koguta normalny z kierunkowskazów tytlko że metalowy

#10 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 10:25

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Kolego @center może masz rację, że lepiej podłączyć do akumulatora, ale jak ja widzę, że do klemy podłączone jest 10 przewodów to od razu mi się niedobrze robi. Chodzi mi o estetykę montażu. Oczywiście z elektrycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia. Co do tego przewodu to wystarczy jeżeli włoży się go w ochronny peszel i nic się z nim nie stanie. I nie potrzeba dawać bezpiecznika, który z oprawką bedzie kosztował ze 30 zł. Co do przekrojów przewodów to wartości te podałem z głowy ale zaraz udowodnię Ci że są dobre.
Otóż kolega @Ginter chce dać 4 halogeny o mocy 55W każdy (przy 100W nie wystarczy mocy w alternatorze) oraz kogut o mocy 100W. Daje to prąd na poziomie 25A. Przewód zasilający będzie dość krótki więc zakładam gęstość prądu 5A/mm2. Czyli wymagany przekrój wyniesie 5 mm2. Jak wiadomo taki przewód nie występuje więc wybieramy najbliższy z szeregu czyli 6 mm2. Przy tej gęstości prądu od bezpieczników do halogenów wystarczą przewody 1 mm2, a do koguta 1,5 mm2. Jednak nie warto kombinować z dwoma rodzajami i można dać wszędzie 1,5 mm2. Czyli tak jak wcześniej napisałem. A co do sklepów to ja nie spotkałem jeszcze na tyle kompetentnego sprzedawcy, który potrafiłby dobrać przewód stosownie do obciążenia.

Kolego @Ginter tutaj masz schemat podłączenia, który obiecałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 05 styczeń 2009 - 12:30

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Panowie elektrycy pełen szacunek dla was i waszej wiedzy. ja montując sobie oświetlenie dodatkowe wpjalem sie w przewód od alternatora, nie zabezpieczalem głównego przewodu bezpiecznikiem. na każde 2 halogeny jest jeden przewód i przekaźnik wyjety z poloneza i oczywiscie bezpiecznik 25a do tego przełącznki zwykłe. całość sprawuje sie bez zarzutu juz 2 sezon w 360 wiec chyba dobrze zrobiłem ;)
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

#12 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 12:42

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Panowie pełna pochwała za tak ciekawie prowadzony temat oby tak dalej wypowiedz mądra i duzo dająca, temat prowadzony super, jestem pełen podziwu dla was i oby tak dalej

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#13 Share Andrzej10

Andrzej10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 14:32

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. A mam takie pytanko związane ze schematem. Pin 87A do czego jest? (domyślam się że do kontrolki włączenia obwodu) I jeszcze czy nie lepiej zasilanie włącznika pociągnąć od każdego przekaźnika osobno? Pozdrawiam

#14 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 14:42

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Pin 87a jest jest tzw. stykiem rozwiernym. Oznacza to, że zwarty jest on wtedy gdy do cewki przekaźnika NIE JEST DOPROWADZONE napięcie. Może być doprowadzone osobno, z elektrycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia. Kolego @Andrzej10 dzięki Tobie znalazłem mały błąd na moim schemacie mianowicie przekaźnik, który jest tam narysowany powinien mieć oznaczenie 561, który posiada styk przełączny, o którym pisałem na początku. Natomiast przekaźnik 541 posiada styk zwierny i dwa wyprowadzenia tego styku oznaczone jako 87. I do takiego przekaźnika można podłączyć kontrolkę. Błąd oczywiście już poprawiłem. A przekaźnik 541 wygląda tak.

PS
Dzięki kolego @Balzak za słowa uznania.

#15 Share Lukasz4512

Lukasz4512

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 15:35

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. ja nie jestem elektrykiem i zrobilem sam swiatla w 255, podlonczylem bezposrednio kable pod akumylator kable przetarly sie o alternator zaczelo sie iskrzyc przepalilo przewod od paliwa i mf sie palił;):P:P:P:P OCZYWISCIE BIERZCIE ZE MNIE PRZYKLAD!!!:)

#16 Share Andrzej10

Andrzej10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 15:53

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Czyli jak rozumiem przekaźnik 541 i 561 można stosować zamiennie a 541 daje możliwość wpięcia kontorlki. Chyba że coś nie czaję do końca. Jako że jak zmienię kabinę będę budował elektrykę wręcz od początku chcę to zrobić na przekaźnikach (coby to po ludzku było) chcę się wszystkiego teraz dowiedzieć. A i jeszcze czy w przypadku świateł mijania i drogowych można równierz zastosować ten system? Pozdrawiam

#17 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 16:18

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Tak można je stosować zamiennie. Do 561 też można podłączyć kontrolkę, tylko trzeba ją podłączyć do zacisku 87, natomiast zacisk 87a pozostawić niepodłączony tak jak jest na schemacie.(np. dwa przewody zacisnąć w jednym konektorze). Co do świateł drogowych i mijania to jak najbardziej można zastosować te przekaźniki zwłaszcza jeżeli ktoś ma żarówki H4.

#18 Share Andrzej10

Andrzej10

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 17:18

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Dzięki. A co do mijania drogowych to mam klasyczne jak w ciapkach były ale jak będzie budowana instalko to i tak zamontuję. Pozdrawiam

#19 Share Ginter

Ginter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 20:08

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. A mógłbym dostac jeszcze zdjęcie takiego przekaźnika na żywo jak wygląda z zewnątrz bo nie miałem jescze z nim styczności uprzejmie dziękuje z wszystkie informacje i szczególnie za schemat :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 20:46

Podłączenie dodatkowych lamp roboczych i sygnalizacyjnych. Mówisz i masz.
Tutaj masz chińską podróbę przekaźnika 561.