MARTINUS

Płodozmian

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MARTINUS    1

Jakie stosujecie płodozmiany na swoich polach? Co sądzicie o staraniach o utrzymanie gleby w wysokiej kulturze? Jakie nawozy organiczne, pod jakie rośliny i w jakim odstępie czasowym na danym polu? Kiedy nawozy mineralne PK(jesienią przed orką zimową, czy wiosną pod agregat uprawowy)? Jakie nawozy zielone na przyoranie? Co sądzicie o nadmiernej uprawie zbóż, o chorobach i szkodnikach występujących poprzez nasilenie ich uprawy na tym samym polu? Czy siejecie jakieś rośliny strączkowe, krzyżowe w plonie głównym i jakie widzicie ich zalety, ze względu na siane czy sadzone rośliny następcze, jak i na ten kawałek pola, na którym rosły? Zachęcam do wymiany poglądów, w tym tak ważnym wg mnie temacie. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pancarol    0

U mnie to wyglada tak żyto-polon(facelia)-jeczmień 150ha, pszenzyto-(obornik)-kukurydza 20ha. Owies, mieszanki(to na pasze) gdzie zostanie wolne pole,ale nigdy nie siejemy tegos amego po sobie.RSM po sciernisku, talerzówka, poplon, brony.Najesien zazwyczaj nic nie dajemy pod ozime ze wzgeldów finasowych.Wiosna to pod korzen NPK przed agregatem, nawóz NPK(Jeszcze nie wiem jaki w tym roku bedzie ), RSM. Teraz dojdzie gnojówka do tego wszystkiego... ziemniaków już nie sadzimy, może na wiosne zasiejemy facelie na ziarno ale to sie jeszcze okaże. Raz na 5 lat wapno... i to wszystko. Łąki same rosną żadnych przesiewów nie robislismy przynajmniej ja nie pamietam, mlecz troche tepilismy,ale teraz program rolnosrodowiskowy i nie wiem jak to wyglada prawnie B) nawozilismy też ale jak musimy skosić wszystko2 razy to tegosianska wychodzi za dużo... taki płodozmian jak żadny ale może ktos cos doradzi poradzi <_<


Rolnictwo to sztuka współżycia z naturą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej Pancarol! wg mnie to bardzo dobry, jest wapno i obornik, zamaist okopowych kukurydza, co ważne między zbożami są poplony.

Dzięki. <_< Pozdrawiam. B)


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

ja sieje buraki na wiosnę jeczmień.po jeczmieniu gorczyca na rolnośrodowiskowy,na wiosnę kukurydza.po kukurydzy pszenzyto ozime,po pszenzycie gorczyca pod przyoranie pod buraki i tak w kółko...

obornik pod kukurydze na wiosne i pod buraki po żniwach i w listopadzie.nawozy pod agregat


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej Pioter! To super płodozmian. Okopowe, jare, kukurydza, ozime, dużo obornika i poplony. Okopowe i kukurydza na oborniku, czyli obornik co dwa lata na tym samym kawałku, to napewno super rośnie, byczki swoje wyprodukują B) Ta gorczyca, jakaś mątwiakobójcza przed burakami? <_<

Pozdo. B)


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

zapomniałem dopisać...mątwikobójcza <_<


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Chciał bym mieć takie płodozmiany jak Wy ;-)

U mnie wygląda to tak pszenica 2-3 lata później rzepak i tak w kółko :/ Wapno wg analiz, ale średnio co 3 lata. Obornik hm... a co to takiego <_< U mnie we wsi takiego czegoś już nie uświadczysz. Jedyne co to cała słoma jest siekana i przyorywana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

to ja mam ful obornika i to dobrego i teraz rozdjae zadarmo bo nikt nie chce a na moje pola jest tego tyle nawiezione ze po wynikach gleby wyszło ze nie powinłem rozwozic obornika przez jakies 7 lat


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4
ja sieje buraki na wiosnę jeczmień.po jeczmieniu gorczyca na rolnośrodowiskowy,na wiosnę kukurydza.po kukurydzy pszenzyto ozime,po pszenzycie gorczyca pod przyoranie pod buraki i tak w kółko...

obornik pod kukurydze na wiosne i pod buraki po żniwach i w listopadzie.nawozy pod agregat

 

 

ja podobnie sieje czyli buraki / jęczmień jary / ozima pszenica / żyto na poplon /kukurydza/ pszenica ozima / i znowu buraki tak sieje na polach blisko gospodarswa a na pozostałych zamiast kukurydzy sieje rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Hej Griga! Dajesz jakiś mocznik, czy inny nawóz azotowy na tą słomę, a jak tak to w jakich ilościach najlepiej, żeby dobrze się rozłożyła? Co częściej stosujesz przy takiej podorywce ze słomą, pług podorywkowy czy agregat? Co się lepiej sprawdza, jak ze wschodami samosiewów i chwastów, jak z rozkładem słomy? Dobrze, że jest rzepak, a nie same zboża, roślina krzyżowa to jak kiedyś mówili "łamacz płodozmianowy między zbożami". Może jakieś poplony, np. z roślin strączkowych czy motylkowych, a no tylko pewnie ta pszenia to ozima i rzepak też.

 

@Zetor7211 Na obornik to powinno być dużo chętnych, chyba że masz w okolicy bardzo małe gospodarstwa. Dużo masz bydła, jak często wywozisz na jeden kawałek? Taki obornik to skarb, szczegulnie na słabych ziemiach, można nim, często go stosując, dobrze użyźnić glebę.

 

@Piootr Jak to żyto kiszonkowe w tym roku nie wyciągnęło za dużo wody ze stanowiska pod kukurydzę?

 

Dzięki. <_< Pozdrawiam. B)


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Co do Mocznika to różnie kiedyś szedł w formie oprysku tak aby wychodziło ok 40-50kg N/ha ale np w zeszłym roku nie dawaliśmy. Co do formy przerowania to zależy od roku. Jak jest czas to szła podorywka pługiem, w tym roku był to zwykły kultywator (bardzo nisko kosiliśmy i mamy nowe noże w szarpaczu) bo było strasznie sucho. A np w zeszłym roku brakło czasu i szła razówka. Na razie nie mamy jakichś większych kłopotów z rozkładaniem, zobaczymy jak długo :/ Niektórzy sąsiedzi mają już kłopot z nierozłożoną słomą nawet jak dają N na ścierń. Co do samosiewów to w zeszłym roku były małe kłopoty ale to ze względu że było orane na razówkę. Tak to po siewie idzie oprysk na chwasty więc część samosiewów załatwia. A reszta w pszenicy jakoś nie przeszkadza. Z chwastami nie mamy kłopotu pryskamy jesienią + wiosną i to załatwia sprawę. O poplonach można zapomnieć, stanowczo za mało czasu na to, siejemy wyłącznie oziminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej Griga! Najważniejsze, że słoma się dobrze rozkłada, a wtedy to bardzo dobry nawóz. Dzięki. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek    0

przypominam że w moczniku są drobiny piasku które podczas oprysku niszczą pompę i rozpylacze więc jako oprysk się go nie zaleca <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

@tomek Może i są tam jakieś drobiny, ale jak mocznikiem pryskamy już 10 lat tak jeszcze nie zauważyłem aby coś działo się z pompą. Co do rozpylaczy to jak pryskam to i tak zakładam ceramiczne wirowe bo co za różnica jaka wielkość kropli skoro to i tak idzie na słomę ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

@MARTINUS Było dość sucho ale po zasianiu kukurydzy poszedł niezły dzeszcz <_< i nie narzekam na plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@piootr lepiej napisz jaką masz klasę gleby żeby nie było niedomówień... <_<


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

te działki to 3 klasa , jak troche głębiej orze to odrazu dłutami gline wywalam

 

w tym roku mam żyto na działce 7ha i z 60% to 2 klasa i raczej mokro tam jest <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

@Piootr To ta 2 klasa, na takim kawałku jeszcze z gliną, która wodę zatrzyma to będzie ładnie rosło. Dzięki. Pozdrawiam. <_<


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

ta działka 7 ha to czarna ziemia tam gliny nie ma ale jest podmokłe blisko łąki jak orze to klei się do odkładnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@ piootr u Ciebie nie ma kamieni to jakieś plastikowe odkładnie by sie przydały albo chociaż ażury... <_<


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Nie ma kamieni co najwyżej w miejscach gdzie kiedyś były budynki , zastanawiam sie nad ażurami

 

w tym roku spróbuje V&N pług na tym polu zobaczymy co on pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusc330m    0

u mnie to płodozmianu nie ma bo jest na kawalku 1,6ha ok.0,2ha ziemniaków a reszta na zmiane kawałek jęczmienia kawłek pszenicy i tak w kółko

i nie wiem co siac żeby te pole troche miało urozmaicenia a zarazem żeby ta uprawa nie była zbyt wymagająca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

U mnie to tak-

jeden rok mieszanka(owies, pszenica, jęczmień) drugi rok pszężyto na drugim polu jest odwrotnie :lol: :rolleyes:

póżniej żyto siejemy na jedym polu co roku bo jst słaba ziemia.

A obornik to różnie, aby na żyto nogdy nie idzie


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no odnośnie zmianowania to czytałem kiedyś w ksiazce profesora Bolesława Świętochowskiego (przedwojenna szkoła) - jak należy układac płodozmiany - moze zeby było łatwiej napisze w podpunkatach

 

1 - ziemie należącą do gospodarstwa należy podzielić na minimum dwa kompleksy - tzn ze jeśli mamy ziemie klasy 2,3,4,5 to niezaleznie od jej ilości dzielimy ją na kompleks lepszy(klasa 2 i3) i gorszy (klasa 4 i 5) i dla każdego kompleksu ustawiamy osobny płodozmian

 

2 - profesor polecał w tym miejscu tradycyjna czteropolówkę i tak na kompleksie "lepszym" jako przykład dano [buraki cukrowe(na oborniku) -> pszenica ozima -> kukurydza (na wapnie) - jęczmień jary] a na kompleksie gorszym [ziemniaki (na oborniku) -> żyto ozime (obecnie moze być pszenzyto) -> rzepak (lub rośliny motylkowe) -> owies (lub mieszanka z jęczmieniem)] to są oczywiscie tylko teoretyczne propozycje - ale poparte sporą ilością doświadczen


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj