Skocz do zawartości

Zdjęcie

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa?

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mx_racer

mx_racer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 22 grudzień 2016 - 13:16

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? Witam moje krowy mają za mało białka i energi i zbyt niski mocznik w mleku. Obecnie żywie je kiszonka z kukurydzy, sianokiszonką, śrutą zbożową z mieszanki i pszenżyta do tego koncentrat i bufor. Co zrobić zeby poprawić u nich białko i egergie i podnieść mocznik? Jaką pasze zacząc stosowac? Zamierzam zakupić srutę sojowa, rzepakową lub DDGS. W soi i rzepaku jest chyba tylko białko a w DDGS równieź energia. Proszę o rady co lepiej zastosować żeby poprawić te parametry. Jesli zdecyduje się na soje i rzepak to czy mogę sypać to bezposrednio na śrute zbożowa, ponieważ nie posiadam mieszalnika? Ile sypać tego na jedną sztuke? Jesli natomiast zdecyduje sie na DDGS to równieź pytanie w jakich dawkach mam go stosować? Proszę bez odpowiedzi typu "zadzwoń do żywieniowca on Ci doradzi" jesli samemu nie uda mi sie poprawić tego wtedy zadzwonie do zywieniowca, a narazie proszę o waszą pomoc z waszych doswiadczen i czekam na odpowiedzi na moje pytania. :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? Dzisiaj, 20:03
  •  

#2 Share MrRadziu15

MrRadziu15

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 22 grudzień 2016 - 16:50

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? Śruta sojowa jest chyba najlepszym rozwiązaniem i najdroższym. Nie wiem jak u bydła ale w porównaniu z sruta rzepakową ma wyższe białko lepszy smak energia chyba też jest na większym poziomie choć pewien nie jestem. Z tego co doradca żywieniowy mówił to DDGS ma wysokie stężenie toksyn dlatego np. w trzodzie nie jest polecany nie wiem czy bydło jest na to wrażliwe czy nie.

#3 Share marek530053

marek530053

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego i wszystko co z tym związane;)

Napisany 23 grudzień 2016 - 11:27

a jakie masz obecnie białko tłuszcz i mocznik w mleku? aby podnieść białko i mocznik najlepszym rozwiązaniem będzie soja i kukurydza. Soja dużo białka, kukurydza dużo energi.

#4 Share mx_racer

mx_racer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 23 grudzień 2016 - 13:55

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? Tłuszcz 4.44, Białko 3.37, Mocznik 156. Ale to jest średnio, zalezy od krowy ponieważ mam stado pod oceną. Są sztuki lepsze i gorsze, 2 krowy mają ketoze więc energi na pewno im brakuje ale podaje im glikol. Wybrać srute czy ten DDGS? Sruta ma energię czy samo białko bo DDGS chyba troche ma z tego co wiem. Jesli wezmę tą srute to moge ją sypac bezposrednio na srutę zbozową czu musze mieszać?

#5 Share kali2107

kali2107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów

Napisany 23 grudzień 2016 - 16:05

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? wybierz sojowa i najlepiej mieszaj w mieszalniku. w ddgs te białko nie do konca jest trawione przez zwierzęta.

#6 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 23 grudzień 2016 - 16:43

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? a jak sie ma sojowa do rzepakowej?sojowa korzystniej wychodzi w koncowym rozrachunku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share mx_racer

mx_racer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 23 grudzień 2016 - 17:58

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? Nie posiadam mieszalnika dlatego pytam czy moge to sypać bezposrednio na srute zbozowa i jak to dawkowac na jedną sztuke? Podobno musi byc podawana sojowa i rzepakowa bo jedna trawi się w zwaczu a druga a trawiencu lub jelicie dokładnie nie wiem.

#8 Share zeus11

zeus11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 23 grudzień 2016 - 18:16

z tym ddgs jest różnie zależy z czego jest zrobiony jaka technologia produkcji itp. najlepiej jedź do pobliskiej gorzelni jak jeszcze jakaś została i weź sobie wywar bo ddgs to jest suszony wywar. swego czasu gorzelnicy jak nie mieli co robić z wywarem i chcieli zarobić zaczęli produkować ddgs a alalizy tego suszu opracowali sobie jak chcieli tak aby zbyt był na to i zarobek. sam niedawno prowadziłem gorzelnie i wiem od podszewki jak to wygląda lepszy wywar niż drogi susz czyli super i amerykańska nazwa DDGS
lepiej daj krową melase i twoje problemy się skończą

#9 Share mx_racer

mx_racer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 24 grudzień 2016 - 23:39

DDGS czy Śruta sojowa i rzepakowa? Melasa chyba białka nie zawiwra więc to mi raczej nic nie poprawi. Czekam na inne podpowiedzi.

#10 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 25 grudzień 2016 - 08:05

Nie posiadam mieszalnika dlatego pytam czy moge to sypać bezposrednio na srute zbozowa i jak to dawkowac na jedną sztuke? Podobno musi byc podawana sojowa i rzepakowa bo jedna trawi się w zwaczu a druga a trawiencu lub jelicie dokładnie nie wiem.

i to prawda....sojowa bialko dojelitowe a rzepakowa zwaczowe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share marek530053

marek530053

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego i wszystko co z tym związane;)

Napisany 09 luty 2017 - 13:58

Przy takich parametrach jakie podałeś powinieneś na każdą sztukę sypać 0,75kg śruty sojowej i 0,75kg sruty rzepakowej i wtedy podskoczy Ci mocznik do poziomu 230 i białko do poziomu 3,50. oczywiście że można sypać na śrutę zbożowa nie wolno też zapomnieć o jakiś witaminach. jak wiadomo dla krów do 120dni laktacji dobrze by było dosypywać mieszankę soi i kukurydzy 50-50 w ilości przynajmniej 1kg/dzień wtedy problem z ketozami zniknie. jeśli zdecydujesz się sypać soje i rzepakowa możesz spokojnie zmniejszyć ilość śruty zbożowej bo przy nadmiarze energi krowy bedą sie zatuczały.