masseyferguson6140

Kastracja świń

Polecane posty

Sadek    1123

Kolego to nic trudnego, złap prosiaka pomacaj i oceń czy dasz radę. Ja też długo się zastanawiałem nad kastracją do 7 dni (każdy mówił że to niemożliwe) na początek zrobiłem 1 sztukę na próbę poszło bez problemu teraz robię już tak wszystkie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

To na prawdę nic trudnego. Na początku dobrze żeby Ci ktoś pomógł. Niech twój pomocnik weźmie prosiaka brzuchem do góry i trzyma za nogi, lewe w jedną rękę, a prawe w drugą. I do dzieła. Ja robię to zupełnie inaczej, ale to przychodzi z praktyką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

ja kastruje w taki sposob biore prosiaka grzbietem do mojego brzucha kciukiem lewej reki ppodciagam jaderka do gory aby sie uwypuklily i skora byla napieta a druga reka skalpelem robie dwa ciecia odkladam skalpel i wyrywam jedno i zaraz drugie i to mi idzie b szybko rany niczym nie posypuje daje antybiotyk i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1333    5

Panowie a jakie szczepionki używacie i przciwko czemu one są i ile prosiak musi miedz żeby było można go szczepić?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1333    5

było tu wspomniane zę przy kajstrcji szczepi się tez prosiaki wiec tylko spytałem jakie to sa szczepionki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1333    5

ja dopiero zaczynam chodowle trzody wiec jeszcze nic takiego nie mam ustalonego programu szczepień. Krzynio257 a może ty mi powiesz przeciwko czemu powinny być szczepione prosiaki i w jakim wieku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

o zależy jakie masz choroby w swoim stadzie, bo np. wydaje mi się bez sensu szczepić prosiaki od Mhp jeżeli masz wolne stado od tej choroby, na pewno musisz podać żelazo na 3dzień życia. W 21dniu życia możesz zaszczepić także od PCV2, co może znacznie ograniczyć występowanie kilku chorób spowodowanych tym wirusem. A reszta szczepień jest zależna tylko od jednostek chorobowych występujących w twoim stadzie.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

pvc2 też nie jest konieczne można tylko maciory szczepić. To wszystko zależy od statusu zdrowotnego twojego stada bo rozumiem że narazie badań nie robiłeś więc od tego zacznij a resztę poprowadzi już twój lekarz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

To na prawdę nic trudnego. Na początku dobrze żeby Ci ktoś pomógł. Niech twój pomocnik weźmie prosiaka brzuchem do góry i trzyma za nogi, lewe w jedną rękę, a prawe w drugą. I do dzieła. Ja robię to zupełnie inaczej, ale to przychodzi z praktyką.

 

 

Rozwiń proszę. Chętnie się dowiem jak Ty kastrujesz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas kastruje się ok 3-tygodniowe ja trzymam ojciec tnie. Dwa nacięcia wzdłuż, wyciąga i odcina je emaskulatorem, potem polewa roztworem nadmanganianu potasu. Kiedyś robił to weterynarz, brał 2zł/szt, ale to było co najmniej 5 lat temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja ostatnimi czasy nauczyłem się kastrować 3 dniowe prosięta. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Póki co jest mi potrzebna druga osoba do pomocy. Wygląda to tak że siada sobie na stołeczku, kładzie prosiaka plecami na swoich kolanach, łapie wszystkie nogi razem, ja robie jedno cięcie w poprzek odcinam skalpelem i po wszystkim. teraz jeden mi zajmuje z 30 sekund ale jak się wprawie to myślę że będzie szło dużo szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

lukasz ja tez wycinam 3-4 dniowki juz od dawna ale standardowo dwa naciecia wzdłuż a to jedna w poprzek nie ma problemu?


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garmin    0

4-7 dzień jedno cięcie w poprzek wyciągam i przecinam skalpelem żyły nie ma krwawienia i po paru dniach nie ma juz po tym śladu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

Nie orentujecie się ile teraz bierze weterynarza za kastrowanie za sztuke?

 

 

 

Ps. Czy w szkole rolniczej uczą kastracji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Mnie nie uczyli (technikum)

 

Jak tak czytam to wszyscy albo większość kastrują bez podwiązywania żył przed odcięciem jąder , nie ma problemu z krwawieniem ?

 

Ja osobiście nie kastruję ale tata ma w tym sporą praktykę i już się napatrzyłem na takie zabiegi :D Największe prosie które kastrowaliśmy a raczej tucznik miało około 35-40 kg ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@grandzik u mnie weterynarz od sztuki bierze po 5zł od wycięcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja też sam kastrowałem, nic trudnego. ma jeszcze szczypce do kastracji [ emaskulator] mogę sprzedać.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Jak tak czytam to wszyscy albo większość kastrują bez podwiązywania żył przed odcięciem jąder , nie ma problemu z krwawieniem ?

 

Nigdy nie podwiązywałem, a kastrowałem już różne, duże, małe i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby któryś "odjechał" jednak najlepiej małe - praktycznie goją się natychmiast, a większe to zawsze trochę gorzej. Najważniejsze aby miały sucho i czysto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj