Skocz do zawartości

Zdjęcie

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"?

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
42 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 00:06

"+" czy "-" ważne ale po to jast instalowany "hebel" /odłącznik/ i najpierw on ma być wyłączony

to rozumiem że ten hebel ma być na "-" a jest jakiś temat o heblu, bo chciałbym to założyć ale nie wiem jak i gdzie no i po gwarancji oczywiście ile taki hebel kosztuje i gdzie go umieścić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Dzisiaj, 15:34
  •  

#22 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 00:22

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? A ty w Lambo nie masz hebla? Jest to dobre rozwiązanie, bo wyłączasz go i nie ma prądu na maszynie. tylko jak się gdzieś za to prąd zgubi to jest więcej szukania..... :) A tak, jak coś podłączasz i odłączasz to hebel się wyłącza. warto by było coś takiego po gwarancji zrobić. A zamontować go najlepiej na przewodzie ( minusowym), który idzie z akumulatora na ciągnik gdzieś blisko akumulatora

#23 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 20 grudzień 2008 - 10:51

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Ten jak go nazywacie "hebel" (prawidłowo odłącznik MASY) umieszcza się na przewodzie MINUSOWYM (jedynie w przypadku starszych C-330 jest to przewód +). Ogólnie ma być na przewodzie podłaczonym do masy (stąd jego nazwa), w miejscu łatwo dostępnym aby w razie awarii można było szybko odłaczyć masę.

#24 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 11:35

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Też mi się tak na zdrowy rozum wydaje, bo tak jak piszesz ale też widziałem że był zamontowany na plusie i nawet widziałem gdzieś w poradniku, że lepiej jak jest na plusie, wtedy plus nie idzie na maszynę. najważniejsze to,że odcina dopływ prądu :)

#25 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 15:00

he,he a komu się by chciało iść tak daleko jak hebel jest z drugiej strony.... :) ale masz rację .

Zamontuj "hebel" uruchamiany zdalnie z kabiny. możesz go uruchomic z kabiny i ręcznie, a nawet podeszwą buta.

#26 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 18:48

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? http://www.allegro.p...sch_zobacz.html

http://www.allegro.p...sch_zobacz.html

http://www.allegro.p...co_rajdowy.html
http://allegro.pl/it...a_metalowy.html

to gdzie mam zamontować to coś jeśli akumulator jest z przodu przed chłodnicą? te z kluczykiem to wyłączony jest prąd gdy włoże kluczyk czy gdy wyjmę kluczyk? czym się różnią te droższe?
to hebel miałbym zamontować pod maską? - bo jakos nie widzi mi sie ciągnąć kable masowy do kabiny?>

ps. czy awaria takiego hebla czy jakieś niełączenie podczas pracującego silnika nie spiepszą alternatora czy modułu od turbinki czy czegoś tam?

#27 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 20 grudzień 2008 - 20:11

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Ad.1 Zamontuj w okolicy przewodu masowego tak żeby był dostępny z zewnątrz.
Ad.2 Włączony jest jak kluczyk jest włożony.
Ad.3 Różnią się ceną. :)
Ad.4 Może być pod maską ale żeby kluczyk wystawał na zewnątrz.
Ad.5 Teoretycznie jest to możliwe ale w praktyce bardzo rzadko się zdarza.

#28 Share rolnik2009

rolnik2009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 10:54

Niby bez znaczenia, ale ojciec uczyli że odpinać najpierw plus, a podłączać akumulator to najpierw minus, a ostatnio znalazłem odmienne zalecenia ze - najpierw sie odpina - a potem +, czy to wogóle ma jakieś znaczenie na elektrykę w ciągniku czy żywotność akumulatora? w instrukcji obsługi samochodu też niby coś tam było na ten temat że coś się rozkodowuje wiec czy zwracacie na to uwagę? :)

#29 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 11:33

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Kolego napisz posta normalnie i wyjaśnij o co Ci chodzi bo z Twojego posta nic nie można zrozumieć.

#30 Share ROLNIK7

ROLNIK7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 11:52

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Dla bezpieczeństwa lepiej najpierw odłączyć przewód masowy, a przy podłączaniu akumulatora odwrotnie. Co do tych niektórych zasad nawet sami producenci niewiedzą jak stosować np. w kablach rozruchowych, też na każdym opakowaniu piszą inną jaką kolejność podłączania.
http://pl.youtube.co...h?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share mir36

mir36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 18:45

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? niezaleznie od tego czy na masie idzie minus czy plus zawsze zaczynaj odłacznie akumulatora od masy pojazdu w ten sposób umikniesz pzeskoku iskry pomoedzu biegunem akumulatora a klema. przy podłaczaniu przewodów rozruchowych w celu pomocy przy rozrucho to w pojedziej którym pacuje silnik podłaczamy przewód do plusa o mase nie na akukulator tylko do masy pojzadu lub silnika a w pojedzie który potrzebuje tej pompcy podłaczmu przewody do akumulatora.i ak raz na 10000 podłaczen jeden akumulator wybuchnie.

#32 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 21 grudzień 2008 - 22:20

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? @mir36 a nie w samochodzie potrzebującym pomocy - do masy a w "dawcy" - normalnie do akumulatora?

#33 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 23:12

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Dkładnie tak jak napisałeś kolego @330CUrsus. A co do wybuchania to ja bym zaryzykował stwierdzenie, że wybuchnie jeden akumulator na 1000. Więc przy takim czymś trzeba bardzo uważać.

#34 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 grudzień 2008 - 23:41

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Tu już wszystko powiedziano(napisano)

#35 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 22 grudzień 2008 - 10:54

Dkładnie tak jak napisałeś kolego @330CUrsus.

Bo przypomniało mi się jak czytałem instrukcję obsługi że jest na odwrót jak pisał kolega @mir36.

#36 Share Kuki19

Kuki19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 11:06

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? skoro w c 330 masa jest na "+" a w innych ciągnikach na minusie to tak teoretycznie gdybym podjechał ciagnikiem innym pod taką c 330 np. nakładając gnuj turem lub tak stając że się ciągniki stykneły metalowymi elementami to nie przeskoczyła by iskra?

#37 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 11:24

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Nie. Bo w żaden sposób nie jesteś w stanie zamknąć obwodu w takim przypadku.

#38 Share elektrotech

elektrotech

technik elektronik -informatyk

• V.I.P.
  • rank
  • 1425 postów
  • Zainteresowania:Ursus C-325A, budowa nietypowych maszyn rolniczych

Napisany 22 grudzień 2008 - 19:55

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? panowie każdy ma z was rację... w ciągniku niema znaczenia co odepniesz pierwsze

#39 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 27 luty 2010 - 20:44

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Ja nie pamiętałem co się pierw odłącza ale ostatnio odłączałem aku od 3512 , a ze zacząłem od + i miałem długi klucz to zawadziłem o kabinę i zaiskrzyło się ... więc sobie tak myślę i myślę i przeciez gdybym odłączał najpierw - i zachaczył o kabinę czyli masę to by nic nie zaiskrzyło i było ok.

Podobnie przy podłączaniu jesli najpierw podłączam + to nie zewrę biegunów bo - nie podłączony i nie bedzie iskrzyło a jak będę podłączał jako 2 - to tez nic sie nie stanie bo nie bedzie zwarcia ;)

I tak bez pomocy na własnych błędach nauczyłem się prostej zasady jaki biegun najpierw odłączac i podłączac :P

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 27 luty 2010 - 22:59

Najpier odpinamy klemę "+" czy "-"? Dokładnie jak kolega powyżej pisze:) Sam wiem jak to jest z tym odłączaniem bo u teścia znów wysiadło ładowanie w ciągniku i co kilka dni trzeba zmieniać aku wiec dotykając minusem jakieś części nic się nie stanie natomiast dotykając plusem jakiegoś elementu maszyny będzie zwara:P A tak jak ktoś wyżej pisał z tym ze ciapek ma na masie + a 60siątka - to mnie zaciekawiło. Dlaczego nie dojdzie do zwarcia? Przecież obie maszyny mają odwrotny biegun.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)