13091993

W jaki sposób podeszwa płużna szkodzi naszym uprawom

Polecane posty

13091993    0

Wiele czytałem , natknąłem się na to pojęcie i zaczynam się denerwować .


Wiosna nadchodzi !!! Mówisz masz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039

jak masz lekkie gleby to sie nie przejmuj.przy ciezkich to jest wiekszy problem.zlikwidowac to jest trudno.trzeba kupic wiekszy ciagnik albo mniejszy plug[o gleboszu nie wspomne ,bo to inna bajka].poprostu od czasu do czasu trzeba poswiecic troche czasu paliwa ,ciagnika i zaorac pole na zime glebiej niz zwykle


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podeszwa płużna jest to mocno zbita i w zasadzie nieprzepuszczalna warstwa, która znajduje się poniżej poziomu pracy pługa. Szkodzi ona naszym uprawom ponieważ w latach suchych uniemożliwa podsiąkanie wody do wierzchnych warstw gleby. Natomiast w latach mokrych utrudnia wsiąkanie wody. Jest też przeszkodą dla głęboko korzeniących się roślin. (profesor od prod. roślinnej by mnie pochwalił :) )


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Poprostu jeśli jej nie zniszczysz rośliny które tam będą rosły będzie gorzej pobierac wode lub gdy będzie strasznie mokro woda nie będzie tak szybko wsiąkać co może prowadzic do gnicia korzenia rośliny:)


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Podeszwa płużna to efekt wieloletnich błędów i naprawdę trudno się jej dorobić. Żeby ją zlikwidować należy pojąć że zbudowana jest ona z najmniejszych części gleby, a powstała właśnie przez ich nagromadzenie w jednej warstwie. Dlatego głębosz może nie wystarczyć, często konieczna jest głęboka orka aby wydostać warstwę podeszwy płużnej na wierzch (czy wymieszanie ją z glebą).

Bardzo często na cięższych ziemiach występuje warstwa zagęszczona, która też powoduje gorszy rozwój korzenia, w tym przypadku wystarcza głębosz.

Polecam każdemu przekonać sie na własne oczy: wykopać dołek i lupą obejrzeć porowatość gleby. a dla porównaniu gdziesw w polu i na poprzyczu (tu będzie widać warstwę zagęszczoną)

 

10-15cm warstwa uprawna wygląda różnie w zależność od pory roku i czasu od ostatniego zabiegu agrotechnicznego

 

5 cm poniżej orki warstwa która będzie widać że jest najbardziej zbita a pory są najmniejsze - wcale nie musi to świadczyć o warstwie zagęszczonej a tym bardziej podeszwie płużnej -

 

poniżej 20 cm od orki naturalna porowatość gleby - warto zobaczyć jak natura "uprawia " glebę - żadnym zabiegiem nie jesteśmy w stanie doprowadzić gleby do takiego stanu

 

jest już trochę o podeszwie opisane w temacie o głęboszach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość andrisax   
Gość andrisax

Witam wszystkich,

Mam pytanie, ostatnio wczytałem się w pewien artykuł w gazetce rolniczej nt głęboszowania i tam padła dla mnie dziwna nazwa mianowicie podeszwa płużna, po analizie artykułu i wsparciem się podręcznikami ze szkoły (chodze do policealnej szkoły na kierunku technik rolnik w warszawie) dowiedziałem się co to takiego ale nie mogłem znaleść żadnej informacji jak w prosty sposób "zdiagnozować" obecność tej podeszwy poza zrobieniem wykopu, i z tond moje pytanie czy są jakieś inne proste możliwości nie wymagające specjalistycznego sprzętu żeby zdiagnozować tą przypadłość?? i drugie pytanie jak wygląda taka podeszwa po zrobieniu tego wykopu??

Pozdrawiam Andrzej :) daj Boże przyszły technik rolnik, ale sądząc po tematyce postu to moze lepiej żeby nie<żart> :D

 

Błędy!!!!!!! w temacie to samo było.

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

a macie tam język polski na zajęciach? podeszWa człowieku! podeszWa!

 

sprawdź w temacie " uprawa bezorkowa" lub/i "czy talerzówką można zastąpić orke?" tam dowiesz się wszystkiego

Edytowano przez filantrop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fartrac675dt    90

Podeszwa płuzna to jest tak jeśli ora sie przez kilka lat na ta samą podobną głębokość tworzy się warstwa podeszwa która nie przepuszcza wody i nie daje roślinom składników mineralnych dlatego wykonuje się głęboszowanie po to by tą warstwę rozerwac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

ale nawet gdy zrobisz dół to i tak nic nie zauważysz! podczas kopania można poczuć że ziemia stwarza większy opór pod szpadlem niż zazwyczaj :D a tak ogólnie to można ją bez problemu zobaczyć, np. gdy siejesz buraki wtedy korzenie są mniejsze niż zazwyczaj!!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yamaha134    0

witam ostatnio rozmawiałem z sąsiadem który co 4 lata głęboszuje i zarzucił mi że na moich polach wystepuje podeszwa płużna bo nigdy nie głęboszowałem i uprawiam w systmie płuznym. jedna ja chcąc go ostudzić wziołem saperke i poszliśmy zrobić odkop na polu by to sprawdzić gdy zaczołem kopać doszedłem poiniżej warstwy ornej i nie napotkałem na żaden opór ani stwardnienie podłoża ,więc moje pytanie brzmi następująco czy jest możliwe by to mróz spólchniał glebę jak głębosz,dodam że uprawiam gł qqrydze więc na zime gleba jest zawsze zaorana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

Kolego w tym roku w Top agrar Polska było opisane o tych lutowo-marcowych mrozach, gdzie tak jak u mnie niedalego Puław ziemia była bez okrywy śnieżnej, i mrozach około -35 max, ziemia miała 0 stopni C przy głebokości około 75 cm , na 40 cm była tak chyba około -4 zaś , na głebokości 15 cm aż -10, więc raczej nie możliwe że to mróz rozbił podeszwę, a od kiedy uprawiasz to pole ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O dołącze sie

Mam takie pole ok 1ha i tam jest na 15cm wbije pług a głebiej nie wejdzie nawet jak by lało cały rok woda stoji na polach a tam twardo co ja z tym mam zrobić? mówie wam twarde jak by nie wiem autostrada tam była i jezdziły tysiące samochodów dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawomir    0

Jestem laikiem ale według mnie duze znaczenie ma sposób uprawy i jakie maszyny do tego mamy i gleba też ma znaczenie według mnie na piachach cieczko zrobić według mnie podeszwę płużną. jeśli jestem w błędzie to wyprowadźcie mnie z niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yamaha134    0

pole mam 5 lat ciągle orzemy na tą samą głębokośc i niem ma podeszwy ale sprawdzałem na kilku innych i też po podeszwie ani śladu system korzeniowy kukurydzy na głęb ok 30cm i dalej bez żadnego zatrzymania czy zwijania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

duże znaczenie ma jeszcze płodozmian, no i uprawa, a jakiego rodzaju masz glebę /??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własnie na tym polu mam 5klase ziemi i jest to nie do przebicia ściernisko zawsze poodorywka bo co mam zrobić skoro mam c-360

I powiem wam że jak wjade na pole to moge pług opuscić do końca i wszystkie 3skiby idą na 15cm i nie dalej a miejscami to taka poodorywka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Z reguły podeszwa płużna występuje na glebach IVb w górę. Ale to zależy w gruncie żeczy od rodzaju skaly macierzystej bo w spodzie możesz mieć gline lub inny trudno pszepuszczalny materiał. Podeszwę najlepiej widac na wiosnę po roztopach, gdzie woda stoi to oznacza albo drenacja niedrożna lub podeszwa. A zwalczamy ją najlepiej głęboszem na głebokośc 45-50cm ( więcej nie ma sensu) i zabieg powtarzamy kiedy sytuacja się powturzy. A jeśli koledze pług więcej niż 15 cm nie chce wejść to go na wieszakach z czuba zrobić, dociążyć 100 kg. Musi pomuc. A jak ciągnik za ciężko bedzie miał to nie wypłycać tylko odjąć skibę. A z roślin w płodozmianie wystąpienie podeszwy ograniczają: rzepak, buraki, gorczyca, ale na słabych glebach ich niestety nie uprawiamy.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj