qazi

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
samson123    0

Dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub gdy grunty zostały na 10 lat wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, Wtedy ulga przysługuje. Jeśli masz tylko spisaną z kolegą umowę na grunty (nawet z potwierdzeniem podpisów przez wójta) to on dalej jest podatnikiem i wiadomo że Twojej ulgi nie dostanie.

A wracając do tematu, zerknijcie na Dz.U. z 2008 nr 237 poz 1655, jest tam zmiana w podatku rolnym, wg której ulga inwestycyjna przysługuje gdy wydatki nie zostały w części lub całości sfinansowane przez środki publiczne, którymi są np. dopłaty z agencji. Także jeśli masz pieczątki na fakturach to do urzędu się nie wybieraj. Przepisy o pomocy są tak pokręcone że nawet urzędasom ciężko wszystko pojąć dlatego może gdzieś uda się ich jeszcze naciągnąć ale raczej nie ryzykowałbym tego że za kilka lat każą wszystko zwrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ile mam czasu na wnioskowanie o zwolnienie z podatku rolnego od nowo zakupionego gruntu (za gotówkę) w UG? czy też zwolnienie otrzymam z automatu zgodnie z ustawą

Jak do końca miesiąca w którym zawarłeś akt notarialny nie złozysz podanias do gminy to przepada ulga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samson123    0

Nie zgodziłbym się z tym tak do końca. Okres zwolnienia biegnie od pierwszego dnia miesiąca po nabyciu gruntów , natomiast zwolnienie stosowane jest od pierwszego dnia miesiąca po złożeniu wniosku przez podatnika. Także możesz go złożyć i rok po zakupie tyle że ten rok już Ci przepadnie i dostaniesz tylko na 4 zwolnienie (no i wiadomo później 2 lata ulgi 75 i 50%)

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub gdy grunty zostały na 10 lat wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, Wtedy ulga przysługuje. Jeśli masz tylko spisaną z kolegą umowę na grunty (nawet z potwierdzeniem podpisów przez wójta) to on dalej jest podatnikiem i wiadomo że Twojej ulgi nie dostanie.

A wracając do tematu, zerknijcie na Dz.U. z 2008 nr 237 poz 1655, jest tam zmiana w podatku rolnym, wg której ulga inwestycyjna przysługuje gdy wydatki nie zostały w części lub całości sfinansowane przez środki publiczne, którymi są np. dopłaty z agencji. Także jeśli masz pieczątki na fakturach to do urzędu się nie wybieraj. Przepisy o pomocy są tak pokręcone że nawet urzędasom ciężko wszystko pojąć dlatego może gdzieś uda się ich jeszcze naciągnąć ale raczej nie ryzykowałbym tego że za kilka lat każą wszystko zwrócić.

 

grunty o których pisałem (bagatela pond rok temu) są po zmarłym ok 40 lat temu dziadku który był właścicielem samoistnym (czy jakoś tak) potem przez 30 lat mama była użytkownikiem tego kawała (i opłacała podatek) później brat to przejął w użytkowanie i opłacał podatek, sprawa z ulga została już załatwiona pozytywnie oczywiście.

 

co do 2 części wypowiedzi to masz rację przepisy zmieniły się z dniem 1.01.2009, my jako że składaliśmy podanie/wniosek o ulgę w październik 2008 załapaliśmy się jeszcze na stare przepisy i ja wywalczyliśmy i to dosłownie bo urzędnicy z gminy chcieli nam wcisnąć że się nie należy w myśl nowych przepisów(kila osób się ich posłuchało i wycofało swoje podania o ulgę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Nie zgodziłbym się z tym tak do końca. Okres zwolnienia biegnie od pierwszego dnia miesiąca po nabyciu gruntów , natomiast zwolnienie stosowane jest od pierwszego dnia miesiąca po złożeniu wniosku przez podatnika. Także możesz go złożyć i rok po zakupie tyle że ten rok już Ci przepadnie i dostaniesz tylko na 4 zwolnienie (no i wiadomo później 2 lata ulgi 75 i 50%)

No może, mi zawsze mówili że do końca miesiąca to ja się wyrabiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cezary1232    1

Dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub gdy grunty zostały na 10 lat wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, Wtedy ulga przysługuje. Jeśli masz tylko spisaną z kolegą umowę na grunty (nawet z potwierdzeniem podpisów przez wójta) to on dalej jest podatnikiem i wiadomo że Twojej ulgi nie dostanie.

A wracając do tematu, zerknijcie na Dz.U. z 2008 nr 237 poz 1655, jest tam zmiana w podatku rolnym, wg której ulga inwestycyjna przysługuje gdy wydatki nie zostały w części lub całości sfinansowane przez środki publiczne, którymi są np. dopłaty z agencji. Także jeśli masz pieczątki na fakturach to do urzędu się nie wybieraj. Przepisy o pomocy są tak pokręcone że nawet urzędasom ciężko wszystko pojąć dlatego może gdzieś uda się ich jeszcze naciągnąć ale raczej nie ryzykowałbym tego że za kilka lat każą wszystko zwrócić.

Po pierwsze na fakturach, którymi rozliczamy się z kredytu, niema żadnych pieczątek ARiMR, po drugie kredyt preferencyjny to tylko dofinansowanie do oprocentowania a nie finansowanie części czy tym bardziej całości inwestycji z środków publicznych, agencja przecież nie dokłada nic do wartości inwestycji. Ja, a raczej jeszcze mój ojciec budował za kredyt MR (brany na mamę bo jest dużo młodsza) i dostał ulgę, co prawda to było jeszcze przed zmianami, dalej ta ulga przeszła na mnie przekazując za rentę strukturalną a pojawiają się interpretacje że za strukturalną nie powinna przechodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

właśnie ze są pieczątki z banku na fakturach że kredyt z dopłatami ARIMR i jest to wiadomo, po nowych przepisach obowiązujących od 1,01,2009 nawet 1zł dołożony do inwestycji, czy to do kapitału czy do odsetek dyskwalifikuje ulgę inwestycyjną

Edytowano przez qazi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu890    15

Z tymi ulgami to podobno już tego nie ma bo jak ktoś korzysta z kredytu preferencyjnego to już mu się nie należy ulga ja miałem w zeszłym roku inwestycje przebudowy i dobudowy chlewni wszystko na rusztach cały koszt przeszło 400 tys zł brutto i żadnej ulgi w podatku nie mam to jest chore a kilka lat temu w naszej okolicy rolnik korzystał z kredytu preferencyjnego wybudował 10 chlewni po 1500 szt tucznika każda ma ponad 3 tys ha i ulgi ma jaka tu sprawiedliwość jest ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj