Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna

33 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 wrzesień 2009 - 18:37

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna ile mam czasu na wnioskowanie o zwolnienie z podatku rolnego od nowo zakupionego gruntu (za gotówkę) w UG? czy też zwolnienie otrzymam z automatu zgodnie z ustawą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna Dzisiaj, 16:14
  •  

#22 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 20 wrzesień 2009 - 18:42

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna ile jest czasu to nie wiem, ale pewnie lepiej wcześniej złożyć niż potem się dowiedzieć że jest już za późno, a najlepiej dowiedzieć się w gminie ile jest na to czasu

#23 Share kat181

kat181

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 22 wrzesień 2009 - 10:38

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna @qazi napisał "faktury trzeba składać po zakończeniu inwestycji, i można je zbierać nie pamiętam dokładnie ale chyba przez 5 lat więc raczej nie są one za stare. czy inwestycja była finansowana za pomocą jakiego kredytu preferencyjnego lub z dofinansowaniem jakimś??"

A możesz napisać gdzie znalazłeś przepis że można faktury 5 lat zbierać?
Remont robiłem z własnych pieniędzy.

#24 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 22 wrzesień 2009 - 13:32

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna o tym że faktury można przez 5 lat zbierać to w gminie nam powiedziano, my jak składaliśmy dokumenty na ulgę to najstarsze faktury miały chyba 2.5 raku jak jest teraz to nie wiem dokładnie ale od 01,01,09 się przepisy zmieniły i najlepiej zapytać się o to w gminie

#25 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 18 grudzień 2009 - 11:14

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna koś może wie jak ma się opłacanie podatku za działki które nie są naszą własnością tylko posiadamy je w użytkowaniu i czy w takich przypadkach należy się ulga inwestycyjna

#26 Share samson123

samson123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 08:47

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna Dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub gdy grunty zostały na 10 lat wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, Wtedy ulga przysługuje. Jeśli masz tylko spisaną z kolegą umowę na grunty (nawet z potwierdzeniem podpisów przez wójta) to on dalej jest podatnikiem i wiadomo że Twojej ulgi nie dostanie.
A wracając do tematu, zerknijcie na Dz.U. z 2008 nr 237 poz 1655, jest tam zmiana w podatku rolnym, wg której ulga inwestycyjna przysługuje gdy wydatki nie zostały w części lub całości sfinansowane przez środki publiczne, którymi są np. dopłaty z agencji. Także jeśli masz pieczątki na fakturach to do urzędu się nie wybieraj. Przepisy o pomocy są tak pokręcone że nawet urzędasom ciężko wszystko pojąć dlatego może gdzieś uda się ich jeszcze naciągnąć ale raczej nie ryzykowałbym tego że za kilka lat każą wszystko zwrócić.

#27 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 09:00

ile mam czasu na wnioskowanie o zwolnienie z podatku rolnego od nowo zakupionego gruntu (za gotówkę) w UG? czy też zwolnienie otrzymam z automatu zgodnie z ustawą

Jak do końca miesiąca w którym zawarłeś akt notarialny nie złozysz podanias do gminy to przepada ulga.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share samson123

samson123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 09:11

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna Nie zgodziłbym się z tym tak do końca. Okres zwolnienia biegnie od pierwszego dnia miesiąca po nabyciu gruntów , natomiast zwolnienie stosowane jest od pierwszego dnia miesiąca po złożeniu wniosku przez podatnika. Także możesz go złożyć i rok po zakupie tyle że ten rok już Ci przepadnie i dostaniesz tylko na 4 zwolnienie (no i wiadomo później 2 lata ulgi 75 i 50%)

Edytowany przez andrzej2110, 04 styczeń 2011 - 10:47.
Cytowanie poprzedniego posta

#29 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 09:24

Dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub gdy grunty zostały na 10 lat wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, Wtedy ulga przysługuje. Jeśli masz tylko spisaną z kolegą umowę na grunty (nawet z potwierdzeniem podpisów przez wójta) to on dalej jest podatnikiem i wiadomo że Twojej ulgi nie dostanie.
A wracając do tematu, zerknijcie na Dz.U. z 2008 nr 237 poz 1655, jest tam zmiana w podatku rolnym, wg której ulga inwestycyjna przysługuje gdy wydatki nie zostały w części lub całości sfinansowane przez środki publiczne, którymi są np. dopłaty z agencji. Także jeśli masz pieczątki na fakturach to do urzędu się nie wybieraj. Przepisy o pomocy są tak pokręcone że nawet urzędasom ciężko wszystko pojąć dlatego może gdzieś uda się ich jeszcze naciągnąć ale raczej nie ryzykowałbym tego że za kilka lat każą wszystko zwrócić.

grunty o których pisałem (bagatela pond rok temu) są po zmarłym ok 40 lat temu dziadku który był właścicielem samoistnym (czy jakoś tak) potem przez 30 lat mama była użytkownikiem tego kawała (i opłacała podatek) później brat to przejął w użytkowanie i opłacał podatek, sprawa z ulga została już załatwiona pozytywnie oczywiście.

co do 2 części wypowiedzi to masz rację przepisy zmieniły się z dniem 1.01.2009, my jako że składaliśmy podanie/wniosek o ulgę w październik 2008 załapaliśmy się jeszcze na stare przepisy i ja wywalczyliśmy i to dosłownie bo urzędnicy z gminy chcieli nam wcisnąć że się nie należy w myśl nowych przepisów(kila osób się ich posłuchało i wycofało swoje podania o ulgę)

#30 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 09:32

Nie zgodziłbym się z tym tak do końca. Okres zwolnienia biegnie od pierwszego dnia miesiąca po nabyciu gruntów , natomiast zwolnienie stosowane jest od pierwszego dnia miesiąca po złożeniu wniosku przez podatnika. Także możesz go złożyć i rok po zakupie tyle że ten rok już Ci przepadnie i dostaniesz tylko na 4 zwolnienie (no i wiadomo później 2 lata ulgi 75 i 50%)

No może, mi zawsze mówili że do końca miesiąca to ja się wyrabiałem.

#31 Share cezary1232

cezary1232

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 09:33

Dzierżawca jest podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku gdy grunty stanowią własność Skarbu Państwa lub gdy grunty zostały na 10 lat wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, Wtedy ulga przysługuje. Jeśli masz tylko spisaną z kolegą umowę na grunty (nawet z potwierdzeniem podpisów przez wójta) to on dalej jest podatnikiem i wiadomo że Twojej ulgi nie dostanie.

Po pierwsze na fakturach, którymi rozliczamy się z kredytu, niema żadnych pieczątek ARiMR, po drugie kredyt preferencyjny to tylko dofinansowanie do oprocentowania a nie finansowanie części czy tym bardziej całości inwestycji z środków publicznych, agencja przecież nie dokłada nic do wartości inwestycji. Ja, a raczej jeszcze mój ojciec budował za kredyt MR (brany na mamę bo jest dużo młodsza) i dostał ulgę, co prawda to było jeszcze przed zmianami, dalej ta ulga przeszła na mnie przekazując za rentę strukturalną a pojawiają się interpretacje że za strukturalną nie powinna przechodzić.

#32 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 10:08

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna właśnie ze są pieczątki z banku na fakturach że kredyt z dopłatami ARIMR i jest to wiadomo, po nowych przepisach obowiązujących od 1,01,2009 nawet 1zł dołożony do inwestycji, czy to do kapitału czy do odsetek dyskwalifikuje ulgę inwestycyjną

Edytowany przez qazi, 04 styczeń 2011 - 10:10.

#33 Share mefiu890

mefiu890

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 04 styczeń 2011 - 11:49

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna Z tymi ulgami to podobno już tego nie ma bo jak ktoś korzysta z kredytu preferencyjnego to już mu się nie należy ulga ja miałem w zeszłym roku inwestycje przebudowy i dobudowy chlewni wszystko na rusztach cały koszt przeszło 400 tys zł brutto i żadnej ulgi w podatku nie mam to jest chore a kilka lat temu w naszej okolicy rolnik korzystał z kredytu preferencyjnego wybudował 10 chlewni po 1500 szt tucznika każda ma ponad 3 tys ha i ulgi ma jaka tu sprawiedliwość jest ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#34 Share samson123

samson123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 10:20

Kredyt preferencyjny a ulga inwestycyjna A wie ktoś jak jest w przypadku ulgi za nabycie gruntów za kredyt preferencyjny?