Kuki19

Lepiej mieć hektar młodego lasu, czy hektar ziemi?

Polecane posty

Kuki19    2

Tak jak w temacie, woleli byście kupić kilka ha 15-17 letniego lasu sosnowego czy kupić ziemi lub łąki o słabej bonifitacji,

zastanawiam się z ojciem co będzie miało przyszłość ojciec obstaje za lasem ja za ziemią, tzn mamy kilkanaście ha ziemi i kilka ha lasu w tym 3 ha takiego młodnika 14sto letniego, a sąsiad chce sprzedać kawałek łąki lub posadzić na tym las i nie wiemy czy warto bo chętnie zamienił by sieteż na las, bo może się okazać ze za kilka lat ziemia znowu będzie tania a las ciągle nabiera na wartości, ale z 2giej strony są dopłaty, także zamienilibyście kawałek lasu za 1 ha łąki i jak to wycenić czy taki las jest więcej czy mniej warty? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

kupic łąke i zrobic samemu las ... co prawda doswiadczenia w tym nie mam, ale są tam niezle dopłaty ... ale chyba tylko do 15 roku znaczy pierwszy rok chyba 6000 zl/ha nastepne az do 15roku lasu coraz mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc1    2

Pod zalesianie, by dostać dotacje można przeznaczyć jedynie ziemie V i VI klasy. Do tego las to zawsze większa wartość niż ziemia. Porównaj hektar lasu i hektar pola...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio    1

Własnie ja tez sie zastanawiam nad zalesieniem 1ha 6kl. czy ktos z was moze wie jakie sa dopłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

ale mnei nie interesuje ten program o zalesianiu z dopłatami z ue bo to jednen wielki syf jest znajomy się w to wpakował i więcej nie chce nic lesić woli sam zalesić i mieć święty spokój, także nie piszcie nic o tym programie :D

Co do zaleszania łąki sąsiada nie jestem leśnik i nie chce mieszkać pośród krzaków dlatego chce odkupić łąkę sąsiada lub zamienić za swój las który mam kilkanaście km od domu,

tak wogóle ile wynoszą ceny za hektar takiego młodego lasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

ojciec ma 5ha lasu i nie dostaje żadnej dotacji :D za las tylko podatek trzeba płacić :D

 

 

PS Kuki kiedy odpiszesz na mojego posta w sprawie nieugoru??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc1    2

Cena hektara młodego lasy - około 50 tys zł. Proponuje kupić łąkę a nie zamieniać jej za las, ale zrobicie wg własnego uznania.

 

@paweł74 - Nie dostaje dotacje bo one sa od chyba 2-3 lat i dla tych osób co złożyli wniosek i zasadzili określoną powierzchnie a nie dla starych lasów. Do tego są wymagane specjalne warunki( np. pielęgnacja, czyli po prostu trzeba kosić trawę i chwasty pomiędzy sadzonkami.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
ale za to węgla nie kupujesz i całą zimę za darmo masz ciepło w chałupie!

No tu ci przyznam racje. Ale też jest troche pracy przy tym dzrewie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Kuki nie obraź się ale Cię nie rozumiem. chcesz kupić las by zainwestować kasę i mieć opał. Włóż tą kasę do banku a z odsetek będziesz miał na opał i się nie narobisz wycinką drzew. Jak chcesz zainwestować w ziemię to kup ziemię rolną niedaleko miasta w dobrej lokalizacji, prędzej czy później wejdzie odrolnienie ziemi i zarobisz na działkach budowlanych (najlepsza moim zdaniem inwestycja). Inna inwestycja to kupno ziemi rolnej najlepiej łąki na terenach ONW i w obszarze Natura 2000 gdzie są chronione rodzaje roślin lub lęgowiska ptaków i możesz wyciągnąć dopłatę podstawową, ONW i np. siedliskową razem coś około 2000 z ł za 1 ha. Inna inwestycja to kupno ziemi ornej pod uprawy warzyw, zboża itp. w zależności od opłacalności można wyciągnąć od 1000 zł do 20000 zł z ha. Ale tu trzeba się narobić i mieć sporo sprzętu, na bieżąco trzeba też się uczyć na temat uprawy itd. Niezłą inwestycją jest także zalesianie z programu PROW i ktoś bzdury opowiada że woli posadzić las bez programu, PROw daje mu zwrot kosztów posadzenia uprawy i przez dwadzeiścia lat dopłaca do 1 ha lasu ponad 1 tys zł wzależności od rodzaju lasu. Jak sam posadzisz las to sam ponosisz koszt zasadzenia i nie dostajesz żadnych dopłat to nie rozumiem jak z programem może być gorzej. Najgorszą inwestycją moim zdaniem jest kupno młodego lasu np taki 10 letni, zanim urośnie to w przypadku sosny 80 lat by nadawał się do wycinki i zarobku na drzewie, więc inwestycja dla dzieci lub wnuków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

No właśnie nie rozumiesz mnie chce kupić łąkę od sąsiada (który ma w planach ją zalesić) i aby nie mieć lasu zaraz za stodołą obok moich łąk chce ją odkupić od sąsiada lub zamienić sie z sąsiadem na kawałek mojego lasu (sąsiad zachorował na las) i problem w tym że ojciec uważa że nie warto sie zamieniać bo las jest więcej warty niż łąka (sorki troche motam) dlatego pytam co jest lepszą inwetycją a wiec co lepiej trzymać łąkę czy las, bo łąka ta nie jest w dogodnym miejscu ani nigdy działką budowlaną sie nie stanie fakt jest w strefie onw :D a co do lasu to wycinać można szybciej a przecinka i co kilka lat wycinane suszki połamańce ito zapewniają opał, no i w końcu jaka jest wartość rynkowa tego lasu, czy żeczywiście tak jak ktoś tu napisał killkunastoletni las warty jest 50 tyś/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

No to trzeba było tak pisać od razu ze szczegółami. Ja osobiści bym się zamienił za łąkę oddałbym ten kilunastoletni las. Możesz podejść sąsiada za 1 ha lasu np 2 ha łąki. Masz jeszcze kilka ha starszego lasu więc drzewa ci wystarczy a z łąki można wyciągnąć IPO + ONW plus łąki ekstensywne lub siedliskowe i będziesz co roku miał jakąś kasę, siano też można sprzedać, jak będzisz chciał posadzić las to posadzisz ( i weźmiesz dopłaty za posadzenie) a z ziemi leśnej nigdy nie zrobisz ziemi rolnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

no tak, ale chciałbym wiedzieć ile może byc warty taki młodnik jak to sie ceni wogóle może ktoś na af kupował lub sprzedawał taki młodnik mógłby podać ceny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Ja bym sie zamienił 1.5ha łąki za 1ha lasu. Łąka chodzi po 35 000 ha a las zależy jaki stary ale taki 15 letni to w granicach 50-60 tysięcy 1ha.A ile on ma ha tej łąki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

ma 1,9ha a u nas łąka taka to po 10-12 tyś chodzi :D las też myśle ze tez pewnie taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

to masz lajt u nas to o kawałeczek łąki to maja sie pozabijać. Ja nie mam od kogo kupić to musze coś zrobic z tym moim nieugorem :D ale 12000 to prawie jak za darmo a z jakiego województwa jesteś???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

czy od tak bez żadnych pozowoleń (czy chociaż by pozwoleń od sasiadów) właściciel gruntu np. łąki może sobie posadzić las?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidMalw    1

Życie nie jest takie fajne @Kuki19...

Na dodatke ty nie decydujesz jakie drzewka chcesz posadzić.

Mój tata chciał posadzić samą brzozę/dąb to leśniczy bądź ktoś "tam wyżej" się nie zgodził (albo po prostu tak nie można) i jeszcze musi być sosna,buk i coś jeszcze posadzone...


U-R-S-U-S C-385A RZĄDZI!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

tzn co że może czy nie może od tak sobie posadzić, bo inny sąsiad to sobie posadził na dziko kawałek lasu obok mojego (w tym 2 linie na mojej ziemi pod moim lasem ale i tak mu to usłchło he he, ale w innym miejscu nad moim polem też nasadził różnych łatek po 20 arów a to juz mniej mi się podoba więc jak mnie wkurzy to mogę na jakiś przepis się powołać chyba jest jakaś strefa 4m od działki sąsiada czy coś takiego na las nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj