Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja

200 odpowiedzi na ten temat

#21 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 09 październik 2007 - 21:13

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja a po co usuwać wogule

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja Dzisiaj, 18:10
  •  

#22 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 21:13

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja :P

Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego na temat usuwania rogów krowom mlecznym. Jakim sposobem? Ze znieczuleniem czy bez? itd. Z góry Thx.

Kontówka z wąskim kamieniem, albo brzeszczot jak już bardzo się dymi i śmierdzi :P (oczywiście wcześniej za rogi i za nos i do uczepki na krótko) :P

#23 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 09 październik 2007 - 21:18

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja no kawałem to można kątową czy piłką uciąc,są też chyba jakieś linki do tego.Myślałem że do zola chce rogi wyrąbać :P

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jaki wybrać dekornizator? zobacz »

•  

#24 Share Raczo

Raczo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 09 październik 2007 - 21:19

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja

:P
Kontówka z wąskim kamieniem, albo brzeszczot jak już bardzo się dymi i śmierdzi :P (oczywiście wcześniej za rogi i za nos i do uczepki na krótko) :P

Już u trzech krów tak sami obcięliśmy :P . Jestem ciekawy czy jest może jakiś bardziej humanitarny sposób :P
Kolega zakłada krowom na rogi jakieś gumki i rogi po pewnym czasie same odpadają. Wie ktoś jak to się robi?

Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

#25 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 październik 2007 - 21:23

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja A co w tym niechymanitarnego robie przerwy żebi się krowie mózg nie zagotwał :P :P , a tak powaznie miałem już taką sztukę co to jej róg wrastał w gałkę oczną i juz wypychac zaczeło gałke z oczodołu, a u innej wciskał sie róg w czaszkę, inna jak zaczeła walczyc z bykiem zbiła sobie cały róg i 2 dni krwawiła z tego rogu, więc kawałek napewno a czy całośc w ten spoób to nie wiem

#26 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 10 październik 2007 - 06:09

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja kiedyś słyszałem że zakładało się krowie ma rogi gumę od bańki na mleko , tak pochodzi ze dwa dni i wtedy normalnie jak ze znieczuleniem. mam taką linkę do obcinania ale szybciej brzeszczotem

#27 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 10 październik 2007 - 14:36

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja a u mnie sie rogi wypala... tak poprostu. jest taki sprzęt.. cos jak lokówka do włosów, podpina sie pod 220 na 15 min, to sie nagrzewa i wypala sie rózki małym cielaczkom.. takim średnim, rózek musi juz ciut wystawać z sierści

#28 Share robertbara

robertbara

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2381 postów

Napisany 10 październik 2007 - 18:27

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja U mnie wypalamy ale u dorosłych sztuk najlepiej sprawdza się cieniutka lineczka, z mocowaniami, uchwytami do złapania oburącz i ogień. Trzeba to robić bardzo szybko żeby krew która ewentualnie zacznie lecieć zaczęła krzępnąć. Niestety często sie zadaża że krwotok ciężko zatamować.
Od razu mówię...potrzeba dużo siły :P

#29 Share halun20

halun20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 10 październik 2007 - 18:43

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja u mnie usuwaliśmy podobnie jak u @robertbara i naprawde siły potrzeba. u nas usuwaliśmy u 28 sztuk w jeden dzień troszke było trzeba sie namachać. :P

#30 Share zetortoja

zetortoja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Interesuje się rolnictwem, koszykówką, lubie posiedzieć przy kompie.

Napisany 10 październik 2007 - 18:43

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja U mnie 3-4 lata temu weterynarz przyjechał z daleka, i też obcinaliśmy rogi. U nie których wszystko było ok, ale niektóre to krwawiły tak, że normalnie rękoma nie można było wsztymać krwotoku. Z całych sił się ściskało i nic, krew leciala i leciala. Weterynaż obcinał też taką specjalną linką. Całe szczeście że już nie ma krów z rogami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share halun20

halun20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 10 październik 2007 - 18:47

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja u nas weterynarz mial fajna metode. miejsca gdzie krwawiło zatykal kawalkiem zapalki tak zeby zatkac naczynka.

#32 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 10 październik 2007 - 19:44

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja ja wypalam u cielaków, ale byłem swiadkiem akcji u duzej sztuki...specjalna linka i jak pisał @robert-Ogień! :P weterynarz mimo młodego wieku miał juz w połowie miał juz dosyc...mówił że im starsza sztuka tym lepiej-nawet poniżej 30s.na zatrzymanie krwotoku dobra jest rozgrzana kolba do wypalania rogów.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#33 Share halun20

halun20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 10 październik 2007 - 19:53

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja tez slyszalem ze dobra jest wypalarka do rogow na wypadek krwotoku

#34 Share chłop z mazur

chłop z mazur

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów

Napisany 10 październik 2007 - 21:46

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja Krówkom, tak jak niektórzy przedmówcy rogi wycinałem przy użyciu specjalnej linki i do tego dwie rączki.
Krwawienie najlepiej potraktować kawałkiem żarzącego się metalu. Całość oczywiście przy miejscowym znieczuleniu i w poskromie bo sie krówki jakieś nerwowe robiły jak im zaczynała główka skwierczeć.
A no i najważniejsze zabieg wykonywać tylko i wyłącznie zima, gdyż po odcięciu rogu ostaje otwarta zatoka w której muchy potrafią składać jaja i później są problemy.
Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

#35 Share buchaj

buchaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 380 postów

Napisany 11 październik 2007 - 13:32

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja Ale wy usuwacie całe rogi tym krowom, czy tylko je skracacie? Bo z tego co ja słyszałem, to całkowite usunięcie rogu dorosłej krowy może okazać się tragiczne w skutkach :P

#36 Share Kamyk514

Kamyk514

Rolnik Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1575 postów

Napisany 11 październik 2007 - 14:05

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja U nas jak kiedyś mieliśmy krowę z rogami do dołu i było już blisko bo wrośniecia w głowę to weterynarz dawał znieczulenie i usuwał jakąś piłką

#37 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 14 październik 2007 - 10:19

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja U dorosłych krów usuwanie rogów jest kłopotliwe i często występuje krwotok. Piłka w postaci linki to najczęstszy sposób. Kiedyś widziałem jak jeden taki zaciskał drut wokół podstawy rogu - możdżenia i po kilkunastu dniach róg miał odpaść. Nie wiem czy to skuteczne ale teoretycznie możliwe. Kto ma jeszcze krowy z rogami to może spróbować z jedną. Teoretycznie to możliwe i powinno być skuteczne.

#38 Share sidrobert

sidrobert

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 26 listopad 2007 - 23:24

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja u dorośłych nie ma większych problemów z obcinaniem ale trzeba podejść fachowo do sprawy.
dobrze jest gdy krowy nie mają rogów, a w szczególności w oborze wolnostanowiskowej z korytarzem paszowym bo łatwo jest do uszkodzenia rogu a i jedna drugiej nie zaatakuje.

słyszałem o różnych rzeżnikach, nawet kontówką chcieli ciąć-ale takich omijać i nie dać kaleczyć zwierząt.

u nas gościu robił tak: zalecił pozakładanie gum na rogi aby uciskały tydzień wcześniej. przyjechał to dla karzdej sztuki przy rogach dał zastrzyki znieczulające. tu w temacie wyżej był odnośnik do strony z tym przyrządem-jest to linka z metrarza cięta zawiązujesz ją na końcach i czepiasz na chakach uchwytu w dwie ręce, krowę później trzymasz za ryj czy w nos szczypce a druga osoba w odległości około 1-2cm od głowy piłuje roga, krówka stoi spokojnie i nie wie za bardzo co się dzieje najwyrzej kręci się trochę przez niewygodę, tą linką jdzie bardzo sprawnie cięcie 1-2min na róg nie ma co przedłóżać. róg wewnątrz po obcięciu wygląda w zależności od natury danej sztuki, jedne mają pełny pieniek, inne mają puste przestrzenie że można palec wsadzić, a jeszcze inne to nawet krew się leje ale wtedy kalja pod ręką i na ranę i szybko zapieka i po krwi. przy sztukach które mają pustkę w rogu to nie mogą wychodzić na podwórko i trzeba dbać aby za bardzo nie nabrudziło im się w tą dziure po rogu, ale to przez jakie dwa tygodnie bo potem te dziury wypełniają się samoczynnie zarastają i wszystkim sztukom na okrągłe guzy zamieniają się te obcięcia.

przy sztukach w udoju to uważać na somatyszne no i trochę mleko zarwą.

na początku to trochę głupio te krowy wyglądają bez rogów, ale po czasie idzie się przyzwyczaić i sierść zasłoni te obcięcia.

do dzieła, u nas 20sztuk te rogi straciło.

a przy nowych sztukach zostawianych sobie do chowu to najlepiej wypalarka elektryczna z końcówką jak naparstek trzeba wypalić i podciąć tego różka a nie przysmażyć go z wierzchu

#39 Share sidrobert

sidrobert

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 27 listopad 2007 - 00:57

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja niech no powturze sie i niech czytają

u dorośłych nie ma większych problemów z obcinaniem ale trzeba podejść fachowo do sprawy.
dobrze jest gdy krowy nie mają rogów, a w szczególności w oborze wolnostanowiskowej z korytarzem paszowym bo łatwo jest do uszkodzenia rogu a i jedna drugiej nie zaatakuje.

słyszałem o różnych rzeżnikach, nawet kontówką chcieli ciąć-ale takich omijać i nie dać kaleczyć zwierząt.

u nas gościu robił tak: zalecił pozakładanie gum na rogi aby uciskały tydzień wcześniej. przyjechał to dla karzdej sztuki przy rogach dał zastrzyki znieczulające. tu w temacie wyżej był odnośnik do strony z tym przyrządem-jest to linka z metrarza cięta zawiązujesz ją na końcach i czepiasz na chakach uchwytu w dwie ręce, krowę później trzymasz za ryj czy w nos szczypce a druga osoba w odległości około 1-2cm od głowy piłuje roga, krówka stoi spokojnie i nie wie za bardzo co się dzieje najwyrzej kręci się trochę przez niewygodę, tą linką jdzie bardzo sprawnie cięcie 1-2min na róg nie ma co przedłóżać. róg wewnątrz po obcięciu wygląda w zależności od natury danej sztuki, jedne mają pełny pieniek, inne mają puste przestrzenie że można palec wsadzić, a jeszcze inne to nawet krew się leje ale wtedy kalja pod ręką i na ranę i szybko zapieka i po krwi. przy sztukach które mają pustkę w rogu to nie mogą wychodzić na podwórko i trzeba dbać aby za bardzo nie nabrudziło im się w tą dziure po rogu, ale to przez jakie dwa tygodnie bo potem te dziury wypełniają się samoczynnie zarastają i wszystkim sztukom na okrągłe guzy zamieniają się te obcięcia.

przy sztukach w udoju to uważać na somatyszne no i trochę mleko zarwą.

na początku to trochę głupio te krowy wyglądają bez rogów, ale po czasie idzie się przyzwyczaić i sierść zasłoni te obcięcia.

do dzieła, u nas 20sztuk te rogi straciło.

a przy nowych sztukach zostawianych sobie do chowu to najlepiej wypalarka elektryczna z końcówką jak naparstek trzeba wypalić i podciąć tego różka a nie przysmażyć go z wierzchu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 16 marzec 2008 - 01:08

Wypalanie rogów u bydła. Dekornizacja nie zakłada sie gum tydzień wcześniej tylko pół godziny i doba po ścięciu zastrzyk znieczulający nie jest konieczny a obcięcie roga trwa 30s za wyczaj krew nie leci ale czasami tak i żeby ją zatamować najlepiej jest zabandarzować obcięte rogi podkładajac kawałek szmatki aby krew nie przebijała
jak jest wyższość obcinania nad dekornizacją po obcięciu załozysz krowie linke na głowe( unas pastronek lub wierówke )czasami sie przydaje