Marcelo1414

Płatność zwierzęca

Polecane posty

Marcelo1414    5

Sytuacja wygląda tak mamy obecnie 5 sztuk koni zarejestrowanych i chcieliśmy posiać z ojcem na ziemi ornej łąkę i dostawać płatność zwierzęcą. No i pojawia się pytanie czy dostaniemy taką płatność czy nie ? Bo na necie znalazłem następującą rzecz

"Zgodnie z tym rozporządzeniem, płatność zwierzęca przysługuje rolnikom, którzy w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. byli posiadaczami przynajmniej jednego z czterech gatunków zwierząt (bydła, owiec, kóz lub koni) i mieli w tym okresie zwierzęta wpisane lub zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych, lub do rejestru koniowatych oraz we wniosku o przyznanie płatności w roku 2006 zadeklarowali trwałe użytki zielone lub trawy na gruntach ornych i powierzchnie te zostały zakwalifikowane do płatności.

 

Płatność zwierzęca przysługuje do powierzchni trwałych użytków zielonych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych w roku 2007. Powierzchnia objęta tą płatnością nie może być większa niż suma powierzchni trwałych użytków zielonych i traw na gruntach ornych, do których przyznano płatność w roku 2006 i nie większa niż powierzchnia ustalona na podstawie liczby zwierząt będących w posiadaniu rolnika w okresie referencyjnym przeliczonych na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) i współczynnika 0,3."

 

I chodzi mi o to czy żeby dostawać tą płatność trzeba było zgłosić we wniosku w 2006r trwałe użytki zielone? i czy jak zgłosimy we wniosku za rok 2009r użytki zielone to dostaniemy dopłatę??


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

W tym roku, bodajrze w marcu wyszła nowelizacja która rozszerza grono beneficjentów. Dopłaty chyba przysługują także do pasz uprawianych na gruntach ornych, wycofali sie z konieczności deklarowania jako tuz. Polecam ci żebyś zgłaszał we wniosku PZ bo może sie ustawa zmienić w trakcie. Ja tak robie licząc na nowelizacją i od 2 lat mam nieszkodliwe wezwania do wyjaśnienia :rolleyes: a poki co 3 tysie w plecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86
W tym roku, bodajrze w marcu wyszła nowelizacja która rozszerza grono beneficjentów. Dopłaty chyba przysługują także do pasz uprawianych na gruntach ornych, wycofali sie z konieczności deklarowania jako tuz. Polecam ci żebyś zgłaszał we wniosku PZ bo może sie ustawa zmienić w trakcie. Ja tak robie licząc na nowelizacją i od 2 lat mam nieszkodliwe wezwania do wyjaśnienia :rolleyes: a poki co 3 tysie w plecy

My też tak myśleliśmy i w 2007 zgłosiliśmy do PZ wszystkie użytki zielone.(nie mamy żadnych łąk wszystko jest siane na gruntach ornych jakieś 8ha) dostaliśmy wezwanie do korekty no i wytłumaczono nam że sie nie należy i wtedy sprawa się dopiero zaczeła. Ojciec podpisał tą korekte, myślał że poprostu nie dostanie PZ i już. Za jakiś czas przyszła decyzja że zabierają nam wszystkie płatności uzupełniające (jakieś 4 tysiące) dodatkowo nakładają kare 2,5tys przez 3 lata. Kolejne odwołania od decyzji nic nie dały, agencja upiera się że chcieliśmy wyłudzić dopłaty i kara jest słuszna. Teraz sprawa jest w sądzie administracyjnym nie wiem co z tego wyniknie.

Przestrzegam wszystkich przed podpisywaniem jakichkolwiek korekt pracownicy agencji nie informują czym skutkują takie rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

No to konkretnie mnie postraszyłeś, ale wytłumacz jeszcze do czego uzupełniające wam zabrali? Do tych gruntów na których mieliście trawe czy do zbóż także? Moja sytuacja jest n atyle wnerwiająca że w 2006 w czerwcu zostało na mnie przepisane gospodarstwo w tym 6 Ha łak deklarowanych od poczatku jako TUZ i 17 sztuk bydła. Niestety w okresie referencyjnym nie posiadałem bydła czyli spóźniłem sie 3 miesiące, był to pierwszy rok obowiązywania PZ i ojciec nie mogł skorzystać wcześniej co było by dobre poatrząc na nowelizację. Podumowując przejełem krowy TUZy i zobowiązania z tym związane ale skorzystać z dopłat przewidzianych dla rolników którzy rzeczywiście zajmują się tą hodowlą od dawna, nie moge. Swoją drogą ministerstwo uważa to za jeden ze sposobów kształtowania rynku poprzez zniechęcanie wchodzenie nowych do hodowli. Aha te zaznaczenie PZ i liczenie na nowelizację polecił mi sam urzędnik z agencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Zabrali nam całe dopłaty uzupełniające, dostaliśmy tylko podstawowe. Okazało się że ta korekta była nie po to żeby naprawić błąd tylko po to żeby wykazać że chcieliśmy dokonać jakiegoś nadużycia. Co najlepsze to że gdyby wniosek został tak jak był to PZ by sie nam należały, a korekta pokazała że raz zgłaszamy do PZ a potem sie wycofujemy. Oczywiście urzędniczka tłumaczy sie że postąpiła zgodnie z prawem tylko nic nie powiedziała że ojciec podpisaniem tego papierka pakuje się w kare. Dobiło nas to że to co zgłaszaliśmy do PZ było ponad połową powierzchni gospodarstwa, mamy tylko 17ha i hodujemy bydło dlatego zboża mamy mało a większość to zielonki i kukurydza. Wyliczyli że nieścisłość we wniosku wynosi ponad 50% i kara musi być, nie wiem czy ta sprawa w sądzie coś pomoże bo prawo chroni raczej urzędników i ich błędy. W tym roku wcale nie zaznaczaliśmy PZ. Nie wiem kiedy dostaniemy decyzje za ten rok bo sprawa tamtych dopłat nie jest zamknięta i pewnie długo jeszcze poczekamy na wyjaśnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Coś sie kupy nie trzyma albo nie rozumiem. Jak byście nie podpisali korekty do błędni ewypełnionego wniosku to wniosek wogole ni ebyłby rozpatrywany. Te jakieś 4 tysie to chyba mniej wiecej kasa jaką byście dostali PZ za te 8 ha, to nie macie wiecej ha? Do mnie też przyszło pismo że w związku ze żle wypełnionym wnioskiem nie otrzymam dopłat uzupełniających ale do łąk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Wystarczyło tylko zgłosić że to co się zgłasza do PZ bedzie utrzymane przez 5 lat i było by ok po fakcie sie dowiedzieliśmy. 9tys mieliśmy dopłat za 2006 a za 2007 tylko 5tys dlatego napisałem że jakieś 4tys nam zabrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ja też mam problem z tymi płatnościami. W roku referencyjnym nie posiadałem bydła na siebie(wszystko na rodziców). A mam łąki w dzierżawie. czekaliśmy na tą nowelizacje. Kazali mi we wniosku zaznaczyć dopłatę do TUZ tak na wszelki wypadek jakby nowelizacja przeszła. W czerwcu dostałem wezwanie do wyjaśnienia nieścisłości. Mała korekta, napisałem oświadczenie że nie świadomie.... że zostałem pouczony o warunkach przyznawania płatności. Żadnych innych problemów nie było. A łąk we wniosku mam więcej niż ziemi ornej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Czyli nie zgłosiliście że bedziecie utrzymywać TUZ, a taki wymóg jest i mądra urzędniczka powinna w korekcie zaznaczyć włąśnie TUZ na gruntach ornych. Jak by wam zabrali wszystkie uzupełniające to chyba byście dostali sporo mniej niż te 5 tys. Ja na wiosne pomyśle nad wsianiem motylkowych i zgłoszenei łak do uzupełniających do roślin podstawowych bo na PZ nie mam co liczyć póki nie kupie od jakiegoś rolnika uprawnionego całego gospodarstwa. Na szczęscie polska przekracza ilość TUZ zgłoszonych do UE i można wyorać mimo obowiązywania 5 leniej deklaracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Podczas robienia tej korekty spytali ojca jak użytkuje te zielonki na gruntach ornych to on powiedział że trzyma je dwa lata zaoruje i robi zmianowanie, to oni że ok że PZ sie nie należy w takim systemie uprawy i że to zapiszą w korekcie, ani słowa że ta korekta jest podstawą do wymierzenia kary i że aby jej uniknąć musi zapisać że wszystko co zgłosił to TUZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

No dobrze ale mi chodzi o to że dotychczas nie mieliśmy żadnych TUZ no i teraz chcemy zasiać trawę i żeby to była łąka po prostu z pola ornego łąka no i czy jak we wniosku zadeklaruje TUZ to możemy liczyć na kasę czy trzeba coś deklarować ?? Zaznaczam że dotychczas nie mieliśmy żadnych TUZ a korzystaliśmy z dopłat bezpośrednich.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Można siać trawe na UR tylko trzeba je zadeklarować jako TUZ czyli trzymać co najmniej 5 lat. Można oczywiście przeorać ale posiać trzeba znowu trawe, żadnego zmianowania, przez 5 lat trawe. Druga sprawa to czy macie prawo do uzyskania PZ czyli okres referencyjny sie kłania- zwierzęta pomiędzy 2005-2006 zarejestrowane w IRZ. Jeżeli tych zwierzaków nie mieliście a mieliście ziemie to na obecny stan nie przysługuje wam PZ i otrzymacie tylko płatnośc podstawową bez uzupełniającej. Wyjściem jest według stanu na poprzedni wniosek zasianie traw z wsiewką bodajże 20% motylkowych albo innej rośliny do kturej przysługuj e płatność uzupełniająca, ewentualnie jeżeli zależy wam na typowej łące, pastwisku to musicie zyskać prawo do PZ poprzez związek małżeński z osobą która to prawo posiada ewentualnie odkupienie całego gospodarstwa, min 1 Ha od osoby posiadającej to prawo. Chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj