Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy siać nawóz?

280 odpowiedzi na ten temat

#141 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 22 marzec 2011 - 21:59

Kiedy siać nawóz? witam ja dziś siałem saletrzak pod żyto około 180kg/h ae czytam ,że saletrzak nie jest za dobry na ozime ? dlaczego ? w sobotę sąsiad siał saletre pod żyto i fatycznie rano nie było śladu po niej.. jutro owies będę siał ,ale nie wiem bo dziś na jednym polu zakopałem się

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiedy siać nawóz? Dzisiaj, 07:05
  •  

#142 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 marzec 2011 - 22:55

Kiedy siać nawóz? Saletrzak jest że tak powiem średni. A to dlatego że dłużej się rozpuszcza niż saletra. Saletrzak dobrze lekko wymieszać, np przebronować lekkimi bronami. Chyba że w krótkim czasie spadnie deszcz to nie trzeba ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#143 Share mysza103

mysza103

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 18:26

Kiedy siać nawóz? A ja dziś sypnołem 2-gą dawke azotu 100 saletry + 100 moczniku.Pierwsza dawka była 3 tygodnie temu 150 saletry

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 marzec 2011 - 18:51

Kiedy siać nawóz? Pierwsza dawka nawozu powinna być około 60% całej dawki lub chociaż połowę, a nie na odwrót

#145 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 23 marzec 2011 - 18:55

Kiedy siać nawóz?

Saletrzak jest że tak powiem średni. A to dlatego że dłużej się rozpuszcza niż saletra. Saletrzak dobrze lekko wymieszać, np przebronować lekkimi bronami. Chyba że w krótkim czasie spadnie deszcz to nie trzeba ;)

bronowanie zbóż to juz prehistoria.jako moderator forum powinienis nie pisac takich dyrdymałów.
saletrzak działa wolniej ale za to dłużej a straty azotu sa nic wieksze niz przy saletrze.nie bez znaczenia jest tez dobroczynne działanie dolomitu.

#146 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 19:34

Kiedy siać nawóz? Niech bronuje, owies głuchy też chce gdzieś wyrosnąć. :lol:

#147 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 19:39

Kiedy siać nawóz?

bronowanie zbóż to juz prehistoria.jako moderator forum powinienis nie pisac takich dyrdymałów.
saletrzak działa wolniej ale za to dłużej a straty azotu sa nic wieksze niz przy saletrze.nie bez znaczenia jest tez dobroczynne działanie dolomitu.

Taka prehistoria że nadal zalecana na studiach :P Na workach po saletrzaku też zalecane :P
Saletrzak ma wzór NH4NO3 więc skąd może działa dłużej jak podstawowy składnik jest ten sam?

@farmermf owies głuchy może wyrosnąć jak ziarnik będzie 20cm pod ziemią, jak ma wyrosnąć to wyrośnie. No może po bronie będzie go trochę więcej :P
Zapraszam na swój profil

#148 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 23 marzec 2011 - 19:55

Kiedy siać nawóz? moderatorek najpierw piszesz jedno potem co innego.saletrzak działa wolniej bo jak sam zauważyleś potrzebuje do rozkładu wiecej wody skoro wiec rozklad nh4 zaczyna sie póżniej logicznym jest ze rozciąga sie na dłużej w czasie.
a bronowanie na wiosne przypomina czesanie sie łysego grzebieniem ale...a nie chce mi sie pisac.

#149 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 20:09

Kiedy siać nawóz? Nie rozumiesz mnie. Chodzi mi o to że saletra i saletrzak mają taki sam okres działania.
Co do tego bronowania to miałem o tym na studiach. Ale rzadko dziś stosowane ponieważ paliwo kosztuje, czasu też schodzi a nowsze odmiany zbóż bardzo dobrze się krzewią i bez bronowania. Skończyłeś studia? Czy po prostu sugerujesz że źle uważałem na zajęciach?
Zapraszam na swój profil

#150 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 20:14

Kiedy siać nawóz? milanreal, a może ty mocno stary jesteś i te studia to dawno bardzo było? :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 20:22

Kiedy siać nawóz? Mam 21 lat, i właśnie jestem obecnie na studiach :P Ale zdaje sobie sprawę z tego że stosuje się wszystko w miarę możliwości, wiedzą jedno a praktyka nie zawsze się z tym idzie w parze.
Zapraszam na swój profil

#152 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 23 marzec 2011 - 21:08

Kiedy siać nawóz? studia skonczyłem co prawda nie rolnictwo ale na uczelni rolniczej.
nie sugeruje ze przysypiasz na zajeciach.po prostu praktyka mija sie czasami z wiedza teoretyczna.

#153 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 21:09

Kiedy siać nawóz? milanreal1 --> powinieneś wiedzieć że profesorowie ( w większości starej daty) nie uczą agrotechniki tylko odbębniają program, i klepią to samo do 20-30lat każdemu rocznikowi. Studia rolnicze są strasznie skostniałe i nauczysz się tam dokładnie tego samego co twój ojciec.

Także życzę trochę dystansu do tego co musisz wykuć na pałę żeby zaliczyć.
Ja akurat chodziłem na studia żeby się napić na zajęciach z kolegami i przysfajałem tylko to co miało sens, a nie to co miał profesor w planie nauczania, typu 3razy bronowanie i jeszcze raz bronowanie na krzyż.

#154 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 21:26

Kiedy siać nawóz? Tak zdaje sobie z tego sprawę że praktycznie co roku pojawia się coś nowego a niestety uczelnie lecą wg starego rozkładu. Tylko po prostu będę musiał się nauczyć rozróżniać co jest jeszcze aktualne a co już nie.
Zapraszam na swój profil

#155 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 marzec 2011 - 21:38

Kiedy siać nawóz?

moderatorek najpierw piszesz jedno potem co innego.saletrzak działa wolniej bo jak sam zauważyleś potrzebuje do rozkładu wiecej wody skoro wiec rozklad nh4 zaczyna sie póżniej logicznym jest ze rozciąga sie na dłużej w czasie.
a bronowanie na wiosne przypomina czesanie sie łysego grzebieniem ale...a nie chce mi sie pisac.

Do rozkładu, czy tez rozpuszczenia i przemieszczenia do roztworu glebowego?
Zresztą obojętnie co masz na myśli, to ilość wody która znajduje się obecnie w glebie na pow 1ha starczy spokojnie na wagon saletrzaku, a nie dawkę którą stosujemy B)
Co do saletrzaku i saletry to milanreal ma całkowita rację że są to nawozy o takim samym działaniu, lecz nieco, odmiennym stosowaniu.
To co wydaje się nierozpuszczonym saletrzakiem jest tylko wypełniaczem, a prawie cała zawartość czyli NH4NO3 jest dokładnie w tym samym miejscu co u sąsiada, który w tym samym czasie wysiewał saletrę.
Prawie cała dlatego, ze saletrzak wymaga przykrycia ziemią i część azotu z zastosowanego pogłównie,znika bezpowrotnie kierując się do atmosfery a nie profilu glebowego.
Wszystkim którzy stosują saletrzak pogłównie , proponuję zmieszać odrobinę saletry amonowej z suchym węglanem wapna lub jakimś dolomitem.Taka mieszankę następnie zwilżyć i poniuchać :P co będzie czuć.
Następnie należy zaznajomić się ze składem chemicznym saletrzaku i wyciągnąć wnioski.

Edytowany przez xemit, 23 marzec 2011 - 21:51.

#156 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 23 marzec 2011 - 21:51

Kiedy siać nawóz? a azot z saletry w 100%wnika do profilu glebowego??!!straty sa nieuniknione.wypełniacz o ktorym piszesz czyli dolomit nie jest tylko balastem.

#157 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 21:54

Kiedy siać nawóz? Ok 50% N który dostarczamy jest wykorzystywany przez rośliny. Ale odpowiedni termin wysiewu, warunki itd nie powiększy tych strat.
Zapraszam na swój profil

#158 Share catur

catur

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 21:55

Kiedy siać nawóz? milanreal1 skoro zdajesz sobie sprawę z tego, że teoria to jedno, a praktyka to drugie, to czy nie powinieneś najpierw skończyć studiów, zweryfikować zdobytą wiedzę w praktyce, a dpoiero potem DORADZAC innym?

#159 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 marzec 2011 - 21:55

Kiedy siać nawóz? Jeśli pominąć pewne straty wspólne dla obu nawozów, to tak w 100%.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 23 marzec 2011 - 21:58

Kiedy siać nawóz?

milanreal1 skoro zdajesz sobie sprawę z tego, że teoria to jedno, a praktyka to drugie, to czy nie powinieneś najpierw skończyć studiów, zweryfikować zdobytą wiedzę w praktyce, a dpoiero potem DORADZAC innym?

Weryfikuje na bieżąco, nie zawsze słusznie :D Ale o tego jest forum żeby wyrażać swoje zdanie, i zwracać komuś uwagę jak się myli. Nie ma ludzi nieomylnych.
Zapraszam na swój profil