Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Kiedy siać nawóz?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
263 odpowiedzi na ten temat

#41 gregorius

gregorius

niepokorny

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów
  • 6170829
  • Zainteresowania:Historia, polityka, geografia, rolnictwo, motoryzacja no i kobiety :)

Napisany 13 marzec 2010 - 12:07

czy opłaca się sypać nawóz na zmarzniętą ziemię, przy temperaturach oscylujących w granicach 0 stopni?? nawoź efektywnie się rozłoży?? czy też może popłynąć??
  • 0
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

Reklama

• Reklama
  •  

#42 TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 13 marzec 2010 - 18:10

Noc na minusie, dzień powyżej 0 i śmiało nawóz.
  • 0

#43 murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów
  • 22485539

Napisany 14 marzec 2010 - 15:57

Ja jeszcze się wstrzymuję z jakimkolwiek nawożeniem. Przedstawiciel ds. środków ochrony roślin od Osadkowski- Cebulski powiedział mi, że nie ma z tym co się spieszyć i siać na śnieg, albo tak wcześnie gdyż ponad połowa nawozu idzie w "chmurkę". Takie rzeczy można było robić (kiedyś też tak robiłem) gdy był tani nawóz.
  • 0
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#44 paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2747 postów
  • 7964877

Napisany 14 marzec 2010 - 16:15

Dobrze Ci powiedział, nie ma się co śpieszyć, nawozy jeszcze mogą podrożeć... hehe
  • 0

sprzedam opryskiwacz Pilmet 600l/12m

www.olx.pl/oferta/pilmet-612-opryskiwacz-600-litrow-12-m-belka-CID757-ID4myB9.html

#45 murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów
  • 22485539

Napisany 14 marzec 2010 - 16:38

Hehe, nawóz już dawno kupiony i czeka :)
  • 0
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#46 paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2747 postów
  • 7964877

Napisany 14 marzec 2010 - 16:41

Dokladnie o tym mowie, sprzedawca kupil nawoz i czeka kiedy sie zacznie ruch to bedzie mozna podnisc cene skoro ludziska zaczynaja sypac :)
  • 0

sprzedam opryskiwacz Pilmet 600l/12m

www.olx.pl/oferta/pilmet-612-opryskiwacz-600-litrow-12-m-belka-CID757-ID4myB9.html

#47 gregorius

gregorius

niepokorny

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów
  • 6170829
  • Zainteresowania:Historia, polityka, geografia, rolnictwo, motoryzacja no i kobiety :)

Napisany 16 marzec 2010 - 16:50

a jeśli będzie taka sytuacja że zasieje nawóz i spadnie na to 5cm śniegu i później stopnieje to nawóz ulotni się i nie zadziała efektywnie w 100% ???
  • 0
Najbardziej lubię wizualizować sobie ostateczny krach systemu korporacji...

Kupię formownicę bierną do ziemniaków 2x75 cm
Kupię kombajn ziemniaczany Anna
Kupię ciągnik MTZ 82 w nowej budzie

więcej informacji na PW

#48 Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 16 marzec 2010 - 16:53

a ja kupilem w sierpniu i saletra wyszla mnie 730zl netto
a w maju bede kupywal polifoski na jesien pod korzen
i nie ma co sie spieszyc w tamtym roku nawozy sialem w polowie kwietnia i bylo ok
  • 0

#49 wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1173 postów
  • 2965302

Napisany 16 marzec 2010 - 18:19

tak samo myślę, po co siać a potem myśleć czy zadziała czy nie.
  • 0

#50 poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • 3268007

Napisany 16 marzec 2010 - 18:32

Dzis sypnełem siarczan amonu na rzepak dałel też troche soli potasowje na rzepak i pszenice.
  • 0

#51 Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 21 marzec 2010 - 19:11

Nie wiem czy trafiłem na dobry temat, ale... :) Siał już ktoś nawozy na rzepaki i resztę pół? Nie znam się na tym, ale wujek w sobote 20.03.10 siał właśnie i podczas rozsiewu padał deszcz z leksza, nawozy zadziałają w należyty sposób? Tzn. nie wiem dokładnie w jakim procesie, statusie one działają na ziemie, glebe... Rozpuszczają się czy jak. Przez ten deszcz będzie nadal odpowiedni efekt i dzialania?
  • 0

#52 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8070 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 marzec 2010 - 19:24

Zależy jaki to nawóz był. Jeżeli np saletra to bym się bał siać na mokre rośliny, może przypalić. A to że po rozsiewie pada deszcz to bardzo dobrze, nawóz odpowiednio się rozpuści i będzie pobierany przez rośliny. A czy siać to Ci powiem że sam miałem wczoraj dylemat. W końcu nie rozsiałem bo w pszenżycie za mokro, a jak chciałem sypnąć na żyto to zaczął padać deszcz i praktycznie ciągle pada...
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#53 tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5854 postów

Napisany 21 marzec 2010 - 21:32

Ja dwa dni temu zacząłem wysiewać pod rzepak i pszenice,saletrę i siarczan amonu.Zostało mi jeszcze 30 ha pszenicy dać siarczan ale dziś zaczęło padać tak więc nie wiem czy jutro wyjadę,chyba że będą rośliny suche.I pod buraka też wysiałem.
  • 0

#54 Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 22 marzec 2010 - 16:09

No tak Saletra, ale tam 15min może padało tylko. To nawozy zaczynają działać jak się rozpuszczają, to czemu rolnicy zawsze chcą na kilka dni przed deszczem? Nie lepiej odrazu lub nawet z deszczem jeśli się odrazu rozpuszczają? Heh ja nie w temacie, nie ze wsi to nie wiem dokładnie, więc pytam. W sumie nawozami to się nie bawie, o pryskaniu trochę wiem, że jak wiatr to nie wskazane żeby komuś nie spalić pola, a nawozach blady...
Nie nie wiem na co dokładnie rozsiewał, ale 5ton nawozów Saletra i z jakimś siarczanem potasu chyba już nie pamiętam dokładnie.
Wy już też nawozy rozsiewacie, czym i na co, w jakich ilościach?
  • 0

#55 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 22 marzec 2010 - 18:56

Wydaje mi się, że nie będzie ubytku na zdrowiu dla roślinek, deszcz pomógł rozpuścić się granulom i za to mu chwała, jeśli chodzi o niebezpieczeństwo poparzenia to wątpię, mamy jeszcze stosunkowo niskie temperatury, ziemia się tak szybko nie nagrzewa. Ja wysiałem w sobotę saletrę na pszenice w dawce 200 kg, druga zaraz po świętach również ten sam nawóz i dawka, a trzecia to mocznik na kłosa. Na żyto siałem saletrzak w dawce 150kg. Dzisiaj po nawozie "ani śladu", wegetacja ruszyła, także myślę, że termin trafiony. Pozdrawiam
  • 0

#56 Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 22 marzec 2010 - 19:32

Ja wysiałem w sobotę saletrę na pszenice w dawce 200 kg, druga zaraz po świętach również ten sam nawóz i dawka, a trzecia to mocznik na kłosa. Na żyto siałem saletrzak w dawce 150kg. Dzisiaj po nawozie "ani śladu", wegetacja ruszyła, także myślę, że termin trafiony. Pozdrawiam

w sobote 20.03.10 pierwszy raz? drugi zaraz po świętach czyli ok 3-3,5 tygodnia a trzeci raz mocznik na kłosa (mocznik to jakiś oprysk? nazwa mi znajoma ze słuchu jest, a kłosa to kłuski :) ?)
  • 0

#57 Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 22 marzec 2010 - 19:35

U nas jeszcze po rzepakach jada dziś widziałem jak Ursuskiem rozsiewał
  • 0
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#58 riki

riki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 22 marzec 2010 - 20:40

U nas jeszcze po rzepakach jada dziś widziałem jak Ursuskiem rozsiewał

w sobotę było po życie i pszenżycie dzisiaj po pszenicy poszło wszystko saletra z ''zak ''pod koniec krzewienia pszenicy pójdzie druga dawka i mocznik w oprysku na chwasty
  • 0

#59 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 22 marzec 2010 - 20:48

@Farmer21 mocznik jest jednym z wielu nawozów azotowych, białe granulki, 46 % azotu w formie NH2, w niższych temperaturach działa powoli wynika to z procesów jakie muszą zajść, aby azot był dostępny dla roślin. Stosowany również do zabiegów dolistnych. Jak chcesz więcej szczegółów to pytaj. Co do mojego wysiewu to tak w tą sobote, a druga dawka, albo przed albo po świętach, zobaczymy. :)
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#60 Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 349 postów
  • 9668303
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 28 marzec 2010 - 22:38

Nie wiem czy dobrze się wstrzeliłem w temat ale pisze ;p Mam w tym roku do dyspozycji na zboża jare polifoskę oraz saletrzak prawdopodobnie będzie go jedna dawka ;) i w związku z tym mam pytanie. Czy rozsiewać na pole któryś z tych nawozów przed siewem czy później bliżej maja?
  • 0