Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Kiedy siać nawóz?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
263 odpowiedzi na ten temat

#201 silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów
  • 3994722

Napisany 30 kwiecień 2012 - 22:08

Kiedy siać nawóz? Na to czekam z niecierpliwością.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Kiedy siać nawóz? Dzisiaj, 10:40
  •  

#202 celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 01 maj 2012 - 20:43

Kiedy siać nawóz? ja właśnie czekam na deszczyk i jakby się udało to "na dniach" sypnę saletrzak
  • 0

#203 jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 02 maj 2012 - 21:37

Kiedy siać nawóz? a jak bedziecie czekac na deszcz to poczytajcie jakas literature fachowa ze szczegolnym uwzglednieniem rozdzialow -dlaczego nie nalezy siac saletrzaku poglownie i dlaczego jest najdrozszym nawozem azotowym i jego uzycie jest ekonomicznie nieoplacalne.
  • 1

#204 asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 2619 postów
  • 4950984

Napisany 02 maj 2012 - 22:04

Kiedy siać nawóz? Jak czytałeś tą fachową literaturę to zacytuj kilka zdań dlaczego nie siać saletrzaku po zbożu?
  • 0
Naklejki rolnicze: http://tiny.pl/hsbp1

#205 celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 04 maj 2012 - 11:50

Kiedy siać nawóz? właśnie mam zamówioną literaturę i przez ten weekend jeszcze nie doszła;/
  • 0

#206 Florek93

Florek93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, muzyka

Napisany 06 maj 2012 - 15:44

Kiedy siać nawóz? U mnie w końcu popadało , w poniedziałek lece z saletrą amonową na jęczmień i mieszanke , a w tygodniu oprysk herbicydem :)
  • 0
05.06-2008 - 05.06.2013 - 5 lat na AgroFoto

#207 zimnyLECH

zimnyLECH

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 maj 2012 - 16:42

Kiedy siać nawóz? Nie lepiej odwrotnie?
Po co dokarmić chwasty a później dopiero je zatruć.
  • 0

#208 Florek93

Florek93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 06 maj 2012 - 21:24

Kiedy siać nawóz? Saletra będzie siana jutro a minie kilka dni zanim będzie dostępna dla roślin , a oprysk za 3-4 dni także chwasty nie zdążą nawet skorzystać z niego, takie jest moje zdanie.
  • 0

#209 Lesssiu007

Lesssiu007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • 15817534

Napisany 06 maj 2012 - 22:00

Kiedy siać nawóz? witam ja dałem saletrzak w wtorek licząc na deszcz, środe i czwartek przeleżał [wiem bo byłem na polu zobaczyć] a w piątek rano przyszedł deszcz i zaraz po deszczu śladu nie było po saletrzaku. Myśle że przez te dwa dni co był na polu nic z niego nie poszło w powietrze tylko w ziemię wraz z deszczem w piatek rano.
Mylę sie czy mam rację jak sadzicie koledzy internauci ?
  • 0

#210 Florek93

Florek93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 maj 2012 - 12:23

Kiedy siać nawóz? Przy pogłównym stosowaniu saletrzaku bez przykrycia ziemią występują straty azotu , ale wydaje mi się że jęsli poleżał sobie te 2-3 dni to straty powinny być minimalne także nie martw się . W zeszłym roku gdy posiałem saletrzak na jęczmień i przyszła susza to leżał sobie tak dobre 4 tygodnie aż do następnych opadów i musiałem go ratować saletrą amonową. W tym roku zastosowałem saletrzak przedsiewnie pod zboża jare, natomiast z nawożenia ozimin saletrzakiem zrezygnowałem .
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#211 Lesssiu007

Lesssiu007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • 15817534

Napisany 07 maj 2012 - 20:12

Kiedy siać nawóz?

Przy pogłównym stosowaniu saletrzaku bez przykrycia ziemią występują straty azotu , ale wydaje mi się że jęsli poleżał sobie te 2-3 dni to straty powinny być minimalne także nie martw się . W zeszłym roku gdy posiałem saletrzak na jęczmień i przyszła susza to leżał sobie tak dobre 4 tygodnie aż do następnych opadów i musiałem go ratować saletrą amonową. W tym roku zastosowałem saletrzak przedsiewnie pod zboża jare, natomiast z nawożenia ozimin saletrzakiem zrezygnowałem .

Ja Myśle że saletrzak jest dobry tylko trzeba celować w miare przed deszczem albo po jak jest wilgoć, Siałem na końcu marca po oziminie i widac doskonale ze działa a tam o ile pamiętam też zbyt deszczu nie było tyle że pola suche nie były takie.
  • 0

#212 silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów
  • 3994722

Napisany 07 maj 2012 - 20:40

Kiedy siać nawóz? Ale rosa też robi swoje. Tylko saletrzak jest dobry ale na mocne plantacje i trzeba go wcześnie podawać gdy jeszcze nie widać zbytnio niedoborów bo później może być za późno. Ja dałem na pszenice jarą saletrzak (200kg) w sobote popołudniu a w niedziele wieczorem popadało. Oczywiście pod korzeń też poszedł azot koło 75kg.
  • 0

#213 szogunxyz

szogunxyz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:Agroturystyka , hodowla koni.

Napisany 07 sierpień 2012 - 16:44

Kiedy siać nawóz? Kto z Was stosował oryginalne wapno granulowane,, DOLOKORN"
  • 0

#214 wewer

wewer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 04 luty 2013 - 23:30

Kiedy siać nawóz? Co do terminów siania to polecam też zainteresować sie lekturą omawiającą wpływ faz księżyca na nasze plony. Kiedyś miałem coś takiego jak kalendarz rolników. W nim właśnie były podane fazy księżyca i najlepsze czasy na różne zabiegi w gospodarstwie. Zastosowałem się do tych wskazówek z sadzeniem ziemniaków ich nawożeniem itd. Różnica była taka, że miałem o 1/3 więcej ziemniaków od sąsiada. Dla porównania sąsiad graniczy pole z moim, są takiej samej wielkości, te same odmiany, miały takie same nawożenie opryski itp. tylko data sadzenia i oprysku się różniły 2-3 dni.

A co do ilości nawozu itp. to google nie boli, sprawdzamy:
-jakie ph i skład ma nasze pole
-co chcemy tam uprawiać
-czego dana roślina potrzebuje
-analizujemy jakie środki pielęgnujące i wspomagające musimy zakupic
-sprawdzamy jaki nawóz ma potrzebny nam składnik
-porównujemy i analizujemy skład, zawartość%, cene
-kupujemy i siejemy.

Ale pewnie jeszcze będziemy mieć jeden dylemat sypiemy, czy lejemy nawozem. Niby granulat nie równo się rozsiewa. Otóż mój starszy(75lat) schorowany sąsiad znalazł na to sposób. W zeszłym roku nie mógł sie doczekać weekendu, az przyjedzie jego syn z pracy i rozsieje nawóz. Wyprowadził z obory swoja szkape, zapioł ja do starego konnego siewnika do siania zboza, nawóz wrzucił na wóz i pojechał w pole siać. Pewnie nie jeden powie nie możliwe. Zaprzecze bo efekt był zadziwiający. Tylko był tam mały patent w tym siewniku, belka opuszczająca radełka siejące była podwiązana łańcuszkiem, żeby nie opadły na samą ziemie. Nikt tak nie miał równo posiane nawozem jak on. Dodam że szybko mu to poszło choć miał 5ha zboża do posiania. Nie jeden myślał że to było lane rsm, ale jak usłyszeli jak było naprawdę, to nie jeden się zastanawiał czy by tez tak nie spróbowac posiac nawozu.

Edytowany przez wewer, 04 luty 2013 - 23:36.

• 0

#215 Jacek1qaz

Jacek1qaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 luty 2013 - 11:59

Kiedy siać nawóz? Ja ze swojej strony, póki prace agrotechniczne nie zaczęły się jeszcze na dobre chciałbym zwrócić uwagę na pewną kwestię która z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwa dla przeciętnego zjadacza chleba. Temat nie jest długi ale niezwykle istotny nie tyle dla plonów co dla kowalskiego i środowiska.
Chodzi o zjawisko eutrofizacji, ktoś może słyszał, ktoś nie. Zagadnienie proste a zgubne w skutkach. Chodzi o nadmierną żyzność wód, wbrew pozorom prowadzi to do negatywnych skutków jak nadmierny rozwój glonów i sinic jak miało to miejsce w zeszłym roku na naszym morzu Bałtyckim, w związku z czym zamknięte czasowo zostało kilka plaż. Wszystko spowodowane jest spływającymi związkami azotu i fosforu z pól oraz nieodpowiednie detergenty kuchenne i ścieki miejskie.
W tym wypadku jednak skupić należy się na kwestii nawozów bo o nich mowa w tym wątku. Mnóstwo porad jak sypać saletrzak, azot i inne podobne nawozy ale warto wiedzieć ile czego i kiedy by nie tylko plon nie ucierpiał ale i środowisko a w konsekwencji nasze zdrowie. Poczytać można trochę na różnych stronach o tym, zwięźle jest to opisane na http://agrosafe.pl. Organizowane są też różne akcje terenowe i warsztaty w związku z tymi zagadnieniami jak np. http://agrosafe.pl/?page=akcje Zachęcam w chwilach wodnych do edukacji w tej kwestii, bo czasem kosmetyczne zmiany mogą wiele zmienić, tak by w to lato nasze przecież jakże malownicze wody nie przypominały wielkiej grochówki :)
  • 0

#216 mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 07 luty 2013 - 23:25

Kiedy siać nawóz? Ty spamer, moze przestaniesz reklamować ten pozal się Boze portal.
  • 0

#217 jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 22 luty 2013 - 19:02

Kiedy siać nawóz? siema wszystkim. W jakich odstepach czasowych (dnie,tygodnie) po wysiewie pierwszej dawki z chwila (jesli sie da) ruszenia wegetacji wjezdzacie z druga dawka. Przyjmijmy ze z saletra amn. bo wiekszosc z tym wchodzi. I drugie pytanie,czy jeszcze w miedzy czasie pryskacie dolistnie,da to efekt?
  • 0

#218 Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 28 luty 2013 - 21:50

Kiedy siać nawóz? cześć i czołem czapkę zdjołem!! To tak dla rozluznienia sytuacji a na powarznie Pierwszą dawkę nawozu na zimowe wiosna sypiemy na start ,drugą na słomę trzecią na kłos tak czy nie ? tak mi coś kolega mówił . A moje pytanie jest takie, kiedy siać trzecią na którym kolanku bo słomy mi nie potrzeba
  • 0

#219 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8105 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 luty 2013 - 22:47

Kiedy siać nawóz? Słuchaj takich doradców a zajedziesz tak jak na niektórych nawigacjach :D Jeżeli chcesz liczyć na plon I dawka jest konieczna, a że azoty zbytnio gleby się nie trzyma to w fazie strzelania w źdźbło również należy coś dać. W fazie kłoszenia azot idzie na jakość ziarna a nie jego ilość. Nie chcesz słomy to siej odmiany krótkosłome i stosuj antywylegacze. Ale to dla mnie dziwne, nawet jak nie zbierasz słomy to jest znakomitym źródłem próchnicy.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#220 Pepik190

Pepik190

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 09:23

Kiedy siać nawóz? Witam
Czy Humistarowi szkodzi ujemna temperatura jak jest przemieszany z glebą.
  • 0