lulak

Kiedy siać nawóz?

Polecane posty

Lesssiu007    186

Witam ja mam Pytanko :)

Mam Pszenzyto zimowe i na zime nic nawozu nie dałem :( a teraz kupiłem saletrzak i chce posypać. Wiec kiedy najlepiej to zrobic jak tylko da sie wjechać w pole czy poczekać np, do początku kwietnia jak zboże ruszy i wtedy dać aaa i czy warto bronować po sianiu nawozu by wymieszać saletrzak ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@ Lesssiu007 Zima jest, odpocznij sobie jeszcze trochę, posiejesz przed ruszeniem wegetacji i będzie dobrze zwłaszcza jak jeszcze trafisz przed deszczem to się sam wymiesza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kto pyta nie błądzi, toteż Ci odpowiedziałem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Witam. Mam wolnego pola 1 ha i chcę tam zasiać pszenicę jarą NAWRĘ. Mam 300kg POLIFOSKI 4, 150kg saletrzaku i 150kg mocznika.

Ziemia jest III i IV klasy. Jesienią część pola była zalana gnojowicą, a część nawożona gnojem.

 

Tego nawozu na 1ha chyba nie jest za dużo prawda?


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak byś każdego po pół tony dał to by było dużo, a tak to nic nie zaszkodzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Nie wiem czy nie będzie za dużo azotu. Choć nie jestem super zawodowym rolnikiem i liczę na waszą pomoc. Wylałem tam około 2000l gnojowicy. Wg przeliczeń jak patrzyłem w internecie jest to 10kg N, 15kg K i 0,4kg P.

 

Poleciało tam ponad 15t gnoju, to nie jest dużo, ale po prostu tyle mi zostało do wywiezienia. Przeliczeniowo wychodzi tak że w 1t gnoju jest 8kg N, 7kg P i 14,5kg K. Wiec mnożąc to razy ilość ton, które wywiozłem. Wychodzi tak... 120kg N, 105kg P, 217,5 K. Jest to średnia klasa ziemi, więc ziemia wykorzystuje gnój w około 60%.

Czyli zostaje 72kg N, 63kg P i 130,5 kg K.

 

POLIFOSKA 4 300kg ---> 12kg N, 26kg P, 96kg K.

SALETRZAK 150kg ---> 41,25kg N 5,5kg CaO, 6kg Mg.

MOCZNIK 150kg ---> 73,6kg N.

 

PODSUMOWUJĄC:

 

208,6kg N, 99,4kg P, 241,5kg K, 5,5kg CaO, 6kg Mg.

 

http://www.e-nasiona.pl/nawra.php

 

"Przeciętnie stosuje się 50-80 kg/ha P2O5, 70-110 kg/ha K2O i 90-120 kg/ha N."

 

Co wy na to?

A może odpuścić sobie tę POLIFOSKĘ 4 i kupić SUPERFOSFAT.

 

Dodam, że wcześniej była tam pszenica ozima i ogórki.

Edytowano przez bizonbs

Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Więc tak skąd masz te przeliczniki dla obornika? To chyba z pomiotu ptasiego. Obornik zawiera w 1t 5kg N, 1,3kg P i 5,7kg K. Do tego dochodzi to że związki w oborniku są w formie trudno rozpuszczalnej dla roślin, jak pszenica wykorzysta 30% N z tego obornika to będzie max. Do tego zima wilgotna więc wymycie N większe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam ile pod 1h posiać saletrty ? mma 5h żyta diament na jesień tylko pole gnojone bez nawozu czy 200kg wytarczy ? a może na dwa razy jak uważacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Cześć !

Chce siać drugą dawkę pod pszenżyto i jęczmień jary tylko mam dylemat ile,kiedy i co posiać na drugą dawkę.

Na pszenżycie (7 ha.) zasiałem 200kg saletry amonowej i 200kg Polifoski 6.Dodam że nie było tam gnoju a klasa ziemi to V klasa.

Chce zasiać drugą dawkę tylko nie wiem co,kiedy i ile.Doradzcie mi.Nawóz najlepiej żeby był z magnezem gdyż ziemia ta ma niedobór magnezu.

Jeśli chodzi o jęczmień to mam go nie cały hektar było tam siane 100 kg saletry amonowej i 100 kg Lubofoski.

Proszę o pomoc xD


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Florek93    27

Panowie mam pytanie, kiedy najlepiej siać 2 dawkę azotu na pszenżyto i żyto ? Będe wysiewał saletrzak bo na pierwszą dawkę poszła saletra . A i mam pytanie , uprawiam żyto hybrydowe Visello , czy jeśli suma zastosowanego czystego składnika azotu będzie wynosic około 75 kg to czy wskazane jest skracanie czy można je sobie odpuścić ? Nie prowadzę intensywnej uprawy więc nie chciałbym ponosić dodatkowych kosztów . A ziemia to klasa IVa i IVb. A i jeszcze jedno czy lepiej wysiewać nawóz przed czy po zastosowaniu herbicydu ? Czy nie ma to większego znaczenia ?

Edytowano przez Florek93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

zrobiłem małe doświadczenie i na jednym kawałku żyta pól posiałem saletry amonowej a na drugiej połówce posiałem saletrzak, nawóz siałem ok 10 marca kiedy rano ziemia była jeszcze zmarznięta i efekty teraz widać tam gdzie był posiany saletrzak żyto jest większe, lepiej rozkrzewione i jest ciemniejsze a dawki były takie same ok 180kg/ha

Czyli nasuwa się pytanie o co tu chodzi ? saletra ma 34%N a saletrzak 27%N przy 180kg/ha w saletrzaku było mniej 12kgN i lepiej podziałał, za mniejszą cenę, może było na polu niedobór Mg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Być może, że był niedobór Mg i na jesień rozsiałem po 2,5 t wapna magnezowego a w tym roku na wszystkie kawałki siałem saletrę amonową na I dawkę a na drugą planuje po 120 kg moczniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Gdzie można kupić poprzemysłowy siarczan amonu i po ile? Kiedyś widziałem tu na forum jakiś obrazek jego ale nie moge znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam czy mogę już prysnąć dolistnie żyto ? w marcu dałem salmag 200kg ,a teraz jakoś chce dolistnie pojechać ? bosfoliar extra i co ciekawe nie wiem dlaczego .ale jakies to żyto mam zółte i w porównaniu z sąsiadem mniejsze ona ma bardzo zielone a moje takie zółtawe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Witam, kiedy zastosować pierwszą i drugą dawke(saletrzak) na jeczmien jary siany 04.04? proszę o szybką odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

pod korzeń poszło 200kg polifoski 8

 

a saletrzak chce sypnąć 2x 100kg

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Kurcze ja podobnie tylko troszke więcej tego saletrzaku tylko troche problem z pogodą bo on raczej nie bardzo sie nada na susze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj