Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać?

381 odpowiedzi na ten temat

#121 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 12 grudzień 2010 - 00:37

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Koszenie fendt 716 + przód alpha potinger tył claas cisco razem 6 merów roboczej jakieś 7 ha / godzinę
odrazy po skoszeniu przetrząsanie choć nie wszystko
Zwykle po około 12-24 godzin trawa podsycha po czym zazwyczaj w nocy zaczynamy grabić (dużo lucerny i kończyny)
Zbiór zaczynamy rano około 8, no jeden cykl pracy przyczepy wypada od 15 d0 40 mint
Kosimy trawy dość wcześnie wiec zeszliśmy z polonu w masie za to jakość znacznie się podniosła więc na 1 przyczepę wchodzi około 1 ha 0,7 - 1.1
Kiszonkę robimy w silosie przejazdowym 46m długości wyładunek na 1 raz
Rozłożenie masy rozdzielacz silosowy + stu dwudziestu konna ranata ona też to ugniata

Zwykle 1 pokos robimy w 2 dni ale czasem zdarza się ze kończymy po 14 15 godzinach

Teraz mamy 30 ha łąk i z tego wyżywiamy około 120 DJP oczywiście + kukurydza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Dzisiaj, 15:35
  •  

#122 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 12:04

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? U mnie też jest 6m przy koszeniu (alpha motion 3m i z tyłu novacat 3m, oba pottinger) z NH T6050. Widzę, że główna różnica między nami to ilość plonu. U mnie średnio są 2 przyczepy na ha. Ale tak jak mówisz, mniejszy plon, ale za to lepsza jakość. A daleko masz łąki? U mnie są oddalone o 1,5-2 km, ale na szczęście dojazd dobry. Średnio jeden kurs co 45 minut. Jaka zgrabiarka? Życzę dalszych sukcesów :) Pozdrawiam!

#123 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 15:30

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Nam kiedyś też wychodziło 2 przyczepy z ha ale krowy nie bardzo chcą to jeść teraz kosimy 4-5 razy trawę w sumie plon jest podobny za to jakość jest znakomita ni człowiek oszczędza na koncentratach makucha i soi a wiadomo trawa to białko (średnia wydajność od krowy 9 tyś )
A łąki to masz bardzo blisko ja mam od 2 do 4 km tylko ze dobrymi drogami
załadunek trwa 4-5 minut rozładunek 3 i reszta to transport
a grabie claasem Linerem 670 ta zgrabiarka to trochę zły wybór do 4-5 pokosu przydała by się jednostronna

Edytowany przez andrzej2110, 12 grudzień 2010 - 15:34.
Cytowanie poprzedniego posta

#124 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 16:09

Dokładnie żeby nie ubijała w jednym miejscu ziemi czyli żeby masa pojazdu (przyczepy) była rozłożona na jak największej powierzchni a więc żeby zmniejszyć nacisk na podłoże. O to właśnie chodzi przy zawieszeniu typu tandem aby zmniejszyć nacisk osi na podłoże poprzez rozłożenie go na większej powierzchni i w efekcie koła mniej się zapadają.

Jeśli chodzi o rozłożenie mas to nie ma różnicy czy koło idzie obok czy z przodu, nacisk jest taki sam. Ale oczywiste jest, że na bliźniakach będzie zapadać się mniej niż na tandemie, a to dlatego między innymi, że koło idzie za kołem.
Tandem- lepszy na twarde łąki
Bliźniaki- na mokrzejsze, torfowe łąki
Tandem+bliźniaki- na mokre
Podsumowując tandem jest lepszy do transportu po drogach, po prostu lżej idzie, a bliźniaki na mokre.
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

#125 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 12 grudzień 2010 - 19:00

Nam kiedyś też wychodziło 2 przyczepy z ha ale krowy nie bardzo chcą to jeść teraz kosimy 4-5 razy trawę w sumie plon jest podobny za to jakość jest znakomita ni człowiek oszczędza na koncentratach makucha i soi a wiadomo trawa to białko (średnia wydajność od krowy 9 tyś )
A łąki to masz bardzo blisko ja mam od 2 do 4 km tylko ze dobrymi drogami
załadunek trwa 4-5 minut rozładunek 3 i reszta to transport
a grabie claasem Linerem 670 ta zgrabiarka to trochę zły wybór do 4-5 pokosu przydała by się jednostronna

Ten Liner odkłada pokos do środka czy na zewnątrz? Z jakością pasz masz rację, im lepsze objętościowe to mniej treściwych. 4-5 pokosów to sporo. Kiedy zaczynacie zbiory i jakie robicie odstępy czasowe między pokosami? Mówiłeś, że silos ma 46m, a jaka jest jego szerokość i ile ich jest? Bardzo mi się podoba jak kisisz trawy! :huh: Pozdrawiam

#126 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 12 grudzień 2010 - 22:01

Jeśli chodzi o rozłożenie mas to nie ma różnicy czy koło idzie obok czy z przodu, nacisk jest taki sam. Ale oczywiste jest, że na bliźniakach będzie zapadać się mniej niż na tandemie, a to dlatego między innymi, że koło idzie za kołem.
Tandem- lepszy na twarde łąki
Bliźniaki- na mokrzejsze, torfowe łąki
Tandem+bliźniaki- na mokre
Podsumowując tandem jest lepszy do transportu po drogach, po prostu lżej idzie, a bliźniaki na mokre.

Całkowicie się z tobą nie zgadzam. Otóż mam porównanie. Ja swoją przyczepę deutz fahr E327 na bliźniakach (przyczepa ma 1 oś) podpiętą do kuboty m105s (w tym roku wyjątkowo) a wujek fendtem 310 lsa i pottinger europrofi 2 na tandemie. W efekcie ja robiłem tylko szersze i głębsze ślady (przy mniejszej ładowności ok. 4,6t) niż wójek swoją przyczepą (8t). A co do transportu to od kiedy 4 koła stawiają mniejszy opór niż 2?

#127 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 11:13

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Jak ty masz taką przyczepę na bliźniakach to ja już wszystko rozumiem dlaczego ty nie rozumiesz. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/245794-ursus-c-360-3p-deutz-fahr-e327/

#128 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 13:43

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Nie łapie o co ci chodzi z tą przyczepą, że za wielka jak na jedna oś? Czy co? bo nie łapie.
PS. ta druga oś to tylko pic na wodę fotomontaż taką już kupiłem i do niczego to rozwiązanie się nie nadaje :huh: Jakiś gość sobie takie coś dospawał

#129 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 13 grudzień 2010 - 14:16

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Im szersze koło tym mniej "wżynają" się w ziemię, zwłaszcza na podmokłych łąkach. @limusine ma rację, dodanie kół bliźniaczych, obniża ryzyko "zapadania" czy tam "wżynania" się kół. Na torfowych łąkach najwięcej bałaganu robią ciasne zakręty z tandemem.

#130 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 14:48

Nie łapie o co ci chodzi z tą przyczepą, że za wielka jak na jedna oś? Czy co? bo nie łapie.
PS. ta druga oś to tylko pic na wodę fotomontaż taką już kupiłem i do niczego to rozwiązanie się nie nadaje B) Jakiś gość sobie takie coś dospawał

Jak ci druga os nie potrzebna to ja chętnie ją założę do swojej przyczepki. Albo chociaż szersze koła. Piastę mam taką jak w przyczepach na 6 śrub.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 15:34

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Tam siedzą opony 15.0/55 r17 to czy ja wiem czy są aż takie wąskie (jak na przyczepe o ładowności 4,5t)? a jeśli założę bliźniacze koła jeszcze? to wcale nie jest tak mało a jednak tandem lepiej się spisuje. Problemem są tylko nawroty ale wystarczy szersze łuki robić i można co drugi wałek brać przecież i będzie też ok albo szukać od razu z osią skrętna i będzie po problemie. Poza tym do tandemu można jeszcze dodatkowo bliźniaki założyć.

#132 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 16:31

Ten Liner odkłada pokos do środka czy na zewnątrz? Z jakością pasz masz rację, im lepsze objętościowe to mniej treściwych. 4-5 pokosów to sporo. Kiedy zaczynacie zbiory i jakie robicie odstępy czasowe między pokosami? Mówiłeś, że silos ma 46m, a jaka jest jego szerokość i ile ich jest? Bardzo mi się podoba jak kisisz trawy! B) Pozdrawiam

Właśnie odkłada go do środka przy 1 i 2 pokosi jest spoko, ale przy reszcie można by jeszcze trochę do grabić
komór w silosie mam 4 i wykorzystuje jeszcze 2 drogi po bokach tylko jedną ścianę muszę czesać
szerokość jest różna 2 komory po 10 m i 2 po 8 drogi skrajne mają po 6

W 10 składamy pierwszy pokos i kukurydzę
do 8 robimy 2 pokos i ewentualnie dokładamy 3
4 pokos robimy na drodze dojazdowej, również na drugiej drodze robimy kukurydze na przejściówkę lub lato
wysokość silosów to 2 m jedna ściana miedzy 10 ma wysokość 2,5 ściany są złożone z elementów w kształcie litery t posadzka

Co do odstępów miedzy pokosami ciężko jest mi je określić kosimy przy początku zawiązywaniu pąków i przed wypuszczenie właściwego źdźbła trawy

#133 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 16:54

Nie łapie o co ci chodzi z tą przyczepą, że za wielka jak na jedna oś? Czy co? bo nie łapie.
PS. ta druga oś to tylko pic na wodę fotomontaż taką już kupiłem i do niczego to rozwiązanie się nie nadaje B) Jakiś gość sobie takie coś dospawał

Po prostu ta przyczepa nie jest na bliźniakach.
Uwierz mi, jak masz cztery kółka które idą każde swoim śladem to mniej się topią od tandemu i to sporo mniej. Mówimy o 4 kołach o takim samym rozmiarze.
Taki przykład, pojechłem na łakę torfową po bale z przyczepą na bliźniakach, która waży 4 tony i drugi zestaw był dwie przyczepy na pojedyńczych kołach o wadze 2 t x2. Możesz wierzyć lub nie, ale na tą na bliźniakach weszło 11 bali 150-tek, a na małe 10 i bardziej żły się te małe. Rozmiar i liczba kół ta sama.

#134 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 17:17

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Nie jest na bliźniakach bo bliźniaki wykręciłem jak nie były mi potrzebne ale kiedy są to je przykręcam. Mam jeszcze prasę i te bliźniaki wędrują sobie w razie potrzeby z prasy na przyczepę i na odwrót. Wójko przyczepą (8t) jak jeździł obok to było po prostu niego a ziemia przyczepa po prostu wierzchem sunęła a deutzh szedł podobnie na bliźniakach no ale ładowność prawie 2x mniejsza. Według mnie to rozłożenie mas na 2 osie jest lepszym rozwiązaniem no i zawsze można nie 2 bliźniaki tylko od razu 4 przykręcić a wtedy to już przyczepa prawie pływać może B)

#135 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 18:20

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Bliźniak to ratunek w przyczepach jednoosiowych w mokre lata. tylko, że tragicznie się tym jeździ po polnych drogach i tragicznie może się to skończyć dla osi w przyczepie.
Tandem nawet najbardziej prosty ( jakiś tam wahacz) daje o wiele lepszy komfort jazdy po polnych i nierównych drogach, a jeżeli koło jest odpowiednio szerokie i wysokie ( samo szerokie nie wystarczy B) ) to na mokrych łąkach da radę, a jeśli nie daje to znaczy, że masa przyczepy jest za duża.

@rolstudent można prosić fotki silosów i sprzętu??? ;)

@szatek jaki model Europrofii masz, jak sobie w niej NH daję radę???

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#136 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 13 grudzień 2010 - 18:28

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Dokładnie wiem coś o efekcie ciągłego korzystania z bliźniaków w prasie mam na okrągło założone i tak mniej więcej co 2 lata któreś koło lubi sobie odpaść (łożyska nie wytrzymują tak dużych naprężeń jakie pozataja przy jeździe po nierównych drogach na bliźniakach)

#137 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 19 grudzień 2010 - 16:05

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Co sądzicie o przyczepie Lely Tigo 8R. Nie wiecie ile kosztuje ze skrzynią 45 m3? Jakie ma wady i zalety?

#138 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 19 grudzień 2010 - 18:04

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? W Stawiskach mają 60 RD profi o pojemności 36 m3 za bagatela 60.000 euro netto ;)

#139 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 26 grudzień 2010 - 22:18

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? @pioter mam Europrofi 4500 i ciąga ją NH T6050 126 KM. Powiem, że ogólnie daje radę, ale więcej koni na pewno by nie zaszkodziło. Jeśli wałki trawy nie są zbyt wielkie to NH daje radę i płynnie idzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share GASxD

GASxD

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa
    Rolnictwo

Napisany 28 grudzień 2010 - 13:11

Jaką przyczepę samozbierającą wybrać? Ja też mam pytanie.
W tym roku składam na dotacje i zastanawiam się którą przyczepę wybrać Pottinger Farro 4000D czy Strautman Super-Vitase 2701 D0??

Jaką radzicie??