Skocz do zawartości

Zdjęcie

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki??

58 odpowiedzi na ten temat

#41 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 17:44

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Ale o co ci chodzi?? ;) parzcież nie musisz odpowiadać. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Dzisiaj, 19:21
  •  

#42 Share wolf19 wolf19

wolf19
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 grudzień 2008 - 18:17

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? A co do tematu to moim zdaniem lepiej mieć mamki ;)

#43 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 18:48

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Nie był bym taki pewien. Kilka sztuk tak ale tak by nie dokupować cielaków to nie jestem pewien. Mamkę musisz chować cały rok i ona trochę zje. Taniej będzie kupić parę cielaków a parę z własnego chowu.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#44 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 19:28

Ale o co ci chodzi?? ;) parzcież nie musisz odpowiadać. ;)

Sory nie byłem za bardzo w humorze
Ale taka krowa zawsze trochę mleka da i mógł byś pomyśleć o własnym baniaku albo po prostu mleko świniom lać
AF - to Jest To:)

#45 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 19:53

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Mi chodzi o to gdy bym kupił z 10 małych mamek to one tak i tak będą rosły ze dwa lata a przez ten czas mogła by się chociaż 1 ocielić. I po dwóch latach bym ją sprzedał a z małym zrobił bym tak samo. I taki cykl. co o tym myślicie. ;)

#46 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:02

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Będziesz miał więcej roboty niż co zysk też był by mały i moim zdaniem to zabawa tylko by była

#47 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:05

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Jak to przecież byka też musze opasać a przy mamce to mam kase za nią i darmowego cielaka. A do ilu kg może urosnąć mamka tak średnio.

#48 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:19

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? ja bym wolał mieć 10 tych krówek pieniądze masz za mleko co miesiąc i za świnie i za byki i było by ok 2lata to chyba się czeka żeby zacielić tylko

#49 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:22

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? nie mnie nie ciągnie do pracy przy mleku. Tylko opasanie bydła. ;)
A jak myślisz lepiej jak są uwiązane czy luzem??

#50 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:32

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? wiesz u mnie bydło stoi luzem ale jak byka uwiązywaliśmy i trzeba było odwiązać i uwiązać dzień w dzień to był strach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:37

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? kurcze jak są przywiązane to jest pewniej przy obrządku ale ponoć gdy są luzem to mają więcej ruchu i maja wiekszy apetyt ,ale troche bym sie bał przy obrządku tak wymachiwać widłami w gródce z 5-cioma opasami. Ale jak są od małego to chyba się przyzwyczają.co ty o tym myślisz. ;)

#52 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:41

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? no to na pewno pewniej jak przywiązane w obrządku jak dla byka odbije to ci nawet te widła nie pomogą to jest jednak zwierzyna

#53 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:45

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? no ale podczas obrządku moge je gdzieś przegnać i bezpiecznie wywalać obornik. co nie ;)

#54 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 20:52

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? toż obornika nie wywalasz co tydzień tylko co jakiś tam czas zależy po obserwuj se byki,krowy na łaciate.pl

#55 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 21:12

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? widziałem ;)

#56 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 20 styczeń 2009 - 02:00

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Bardziej opłaca się mamki. Zwłaszcza jak chodzą na pastwisku. W sezonie pastwiskowym praktycznie zero pracy. Tylko doglądanie i przeganianie.
Jak kupisz cielaki to one muszą wypić co najmniej po worku mlekopanu czy czegoś w tym stylu albo nawet więcej. Worek kosztuje ok 100 zł. Zreszta przy krowach bydło mięsne rośnie szybciej. Możesz zawsze dokupić kilka cielaków. Ja tak robię. Jak będziesz miał swoje mamki i będziesz dokupywał cielaki to spytaj gospodarza czy ciele wogóle ssało matke. Nieraz okazuje się że taki 2-4 tygodniowy cielak nie potrafi się nauczyć ssać i rośnie słabiej.

Sprzedawanie mamki po dwóch latach i kupowanie nowych małych jest według mnie całkowicie bez sensu!

W tamtym roku miałem luzem 14 byków 350-500 kg na pow ok 60 m kw. miedzy sobą tłukły się non stop ale jak się do nich wchodziło to spokojne były. Nieraz jakiś się postawił.
Emocje zawsze były :)

#57 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 20 styczeń 2009 - 14:55

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? Mamki to możesz sobie kupić takie przed zacieleniem zacielić sobie mięsnym bykiem i już masz dobry materiał na opasy.
Trochę dokupić i wprowadzać rasę do stada, dobrym rozwiązaniem był by simental mięsny i mleka da i dobre opasy, ale simentale to jedynie na mleko dla cielaków chociaż z mięsnego to i na opasy, ale mieszanki HF np z charolaise też mleka dla cielaków da tylko później po zacielaniu czystymi charolaize mleka nienawali.

#58 Share sirKonrado

sirKonrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 21 styczeń 2009 - 14:14

Lepiej mieć mamki czy kupować cielaki?? A krowa do zacielenia rasy simental w jakich granicach się ceni?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#59 Share koks20

koks20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 19:21

3ha łąki nie wystarczy na 10byków chyba sianem czy siano kiszonką nie będziesz ich karmił?

Ej a ty chcesz trzymać te krowy dojne czy nos w stylu limousine czy charolise bo jak dojne to nawet lepiej nie zaczynaj tak ci radze bo przy 10 to nawet nie masz co startować ale jak nie dojne to 10 z zupełnością ci wystarczy jak na początek

Edytowany przez andrzej2110, 04 marzec 2009 - 20:00.
piszemy w góryn oknie